Maraton Českým rájem

13. 8. 2018

Trať mojí oblíbenou oblastí Českého ráje. Maratonská distance, kopečky, takže výzva. Podle propozic a ohlasů příjemný pořadatel a atmosféra. Nízké startovné. Blízkost místa startu a cíle. Co více si přát. V neděli ( 12.8.2018 ) vyrážím na Maraton Českým rájem.

Jak láká pořadatel:

„Každopádně Maraton Českým rájem se musí běžet na pohodu a vaším úkolem bude kochat se krajinou. Zapomeňte na to, že byste si zaběhli maratonský osobák. Inu v ráji se dějí divy:-) Pokud bude vedro, tak ale můžete v ráji zažít peklo:-)“

Citace z webu: http://www.mpcr.cz/ostatni/maraton/

Užít si to. Bude to pohodová neděle?
Přípravy a balení

Přípravy a balení nebylo dlouhé. Do Prachova, místa startu a cíle, to mám necelou půl hodinku autem. Počasí má být skvělé, není třeba balit přebytečné věci. Důležitý je vak na vodu a jídlo.V propozicích je napsáno, že bude na trati celkem sedm občerstvovaček s pitím, žádné jídlo. Pití si ale do vaku beru, cucnout si z hadičky po výběhu do kopce neuškodí.

V přípravě a při balení jsem se zaměřil hlavně na jídlo. Dáša mi vyrobila domácí datlové tyčinky. Skvělé jednohubky z datlové pasty, banánu, lněných semínek a …, napíšu o nich článek s receptem.

No, tak ty tyčinky jsem nakonec nechal doma v lednici undecided

Sebou se jsem tedy měl jeden banán a houstičky s máslem a slaninou. Na čertovském ultramaratonu jsem vyzkoušel sílu chleba se sádlem. Ale jak si ho zabalit? Sádlo se horkem rozteče. Vyzkouším tuky a bílkoviny v pevnější podobně. Namazal jsem si celozrnou kaiserku máslem a přidal anglickou slaninu. Rozkrojil na malé kousky a zabalil do alobalu. Zkrátka výživné houstičkové jednohubky.

Také jsme si do půl litrové lavičky připravil vlastní ionťák: směs vody, citronové a pomerančové šťávy a špetky soli.

Snídaně, tradiční, oblíbená a vyzkoušená ovesná kaše s medem. Hodinky, telefon, peníze na startovné a vyrážíme. Ano, jedu s doprovodem, díky za to.

Prezence a start

Parkoviště pro závodníky bylo zdarma. I když je start u turistů oblíbených Prachovských skal v městečku Prachov, louka na parkování byla připravena. Prezence rychlá. Vše v příjemné přátelském atmosféře.

Start Maratonu Český ráj je u Lepařova památníku.

Lapařův památník

Památník věnovaný Dr. Vladimíru Lepařovi, který byl průkopníkem turistiky v Prachovských skalách najdeme na rozcestí silnic k Turistické chatě a Hrdoňovicím. Postaven byl již roku 1936. Dr. Lepař. byl první předseda KČT v Jičíně, ředitel místního gymnázia a také autorem prvního „Prachovského“ turistického průvodce již v roce 1883.

Na startu jsme si poslechli předstartovní info o značení trati a v devět vyrážíme. Tóny Vltavy nezní, přesto je z běžců a běžkyň cítit nadšení a radost.

Maraton Českým rájem

Občerstvovačky: voda, sůl, piškoty – číslo (cca meta km): O1 (8 km), O2 (13 km), O3 (17,5 km), O4 (25,5 km), O5 (32 km), O6 (36 km), O7 (40 km). S možností nechat si dopravit vlastní občerstvení na 8, 17,5, 32, 36 a 40 km.

Trasa byla velmi pečlivě značená, s orientací nebyl problém.

Trasa

Lepařův památník, Pařezská Lhota, Libunec, Újezd pod Troskami, Troskovice, Želejov, Věžický rybník, Krčkovice, Bukovina, Valdštejn, Sedmihorky, Doubravice, Rokytnice, Vidlák, Troskovice, Žďár, Dolní Mlýn, Mladějov, Zámostí, Laholská cesta, Prachov.

Trasa maratonu vede převážně po cyklostezkách nebo cestách s turistickým značením.

hrad Trosky

Jak bylo na trati

Úkol zněl jasně: užít si to. To samé, před startem, kladl na srdce závodníkům i pořadatel Martin Šandera. Dále jsem nechtěl tradičně přepálit začátek a samozřejmě doběhnou. Časový cíl? Čtyři a půl hodiny, i když jsem snil o 4:15. Je to kopcovité, ale většinu trati znám… .

Světe div se, ale úvod jsem nepřepálil. Asi polovina běžců ( celkem běželo 59 závodníků a závodnic ) vyrazila úprkem rychle vpřed, já si držel své tempo. Kopce na trati nejsou prudké, ale spíše delší a táhlé. Dají zabrat, už jsem jich pár vyzkoušel. Je třeba se držet svého cíle.

Musím říci, že jsem si to skvěle užíval a sám sebe překvapil. Počasí přálo, slunečno, jasno, ale teplota začala postupně stoupat. Bylo to celkem na pohodu, tedy až do cca 30 km.

„Běhání je ten nejryzejší bojový sport, jaký si lze představit. Při každém kroku bojujete sami se sebou.“ Robert Jackson Bennett

Věžický rybník

Věžický rybník ( Věžák )

hrad Valdštejn

hrad Valdštejn

Užíval jsem si běh, párkrát jsem se zastavil na rychlou fotku. Do kopců jsem vybíhal. Do 30 km jsem i držel svůj časový rozpis na 4.15. Na občerstvovačkách byli velmi příjemní lidé.

Houstička se slaninou fungovala skvěle a vlastní pití také. Ani jsem nepociťoval výraznou potřebu cukru, ten jsem jen navíc dvakrát přiživil deckou kofoly a čtvrtkou banánu.

Po třicátém kilometru jsem začal trochu cítit únavu v nohách. Nejvíce mi vadily seběhy. U nich jsem nejvíce trpěl. Tam kotníky a svaly a šlachy okolo kolen dostávaly dost zabrat.

Nejhorší pro mě byl úsek mezi 39-42 km. Hlava trochu začala stávkovat. Poslední kopec před cílem jsem vyšel. Lýtko na levé noze mělo náznak ke křeči, ale přemluvil jsem ho. Není proč se vzdávat, je třeba bojovat.

„Nikdy, nikdy, NIKDY se nevzdávejte.“ Winston Churchill

Posledních 500 m už bylo na vydýchání před cílovou rovinkou. Úsměv a cíl. 4:28:08

Byla to moje druhá soutěžní maratonská distance. Myslím, že velmi povedená. Až na tři kilometry před cílem, jsem vše zvládl podle plánu. Připravené jídlo zafungovalo skvěle.

Trať byla nádherná. Mám velmi rád celou oblast Českého ráje. Nikdy mě nenapadlo, že poběžím od Prachovských skal až k Hruboskalsku, okolo Trosek nebo hradu Valdštejn. Trať obsáhla velkou část jižní části Českého ráje.

Vyhlášení

Závod měl, dalo by se říci rodinnou atmosféru. Ta se naplno projevila i při vyhlašování. Ve tři se sešla většina závodní na vyhlášení. Diplom a pěknou keramickou medaili dostal každý účastník. Byly vyhlášeny kategorie mužů, žen, veteráni a veteránky. A dále několik dalších ocenění jako například nejlepší Pražák nebo osmý v cíli a osmý od konce, protože to byl osmý ročník Maratonu v Českém ráji.

Celkovými vítězi jsou Kunčar David ( 3:04:01 ) a Vyštejnová Šárka ( 3:28:05 ).

Gratulace vítězům.

Díky pořadatelům. Byla to velmi povedená neděle.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...