Můj běžecký rok 2017

31. 12. 2017

V poslední den roku je třeba si trochu zabilancovat. 2017 = velmi dobrý sportovní a běžecký rok! To by bylo ale velmi stručné. Přídám ještě pár odstavců … .

Mé běžecké cíle pro tento rok byly: uběhnout maraton, zlepšit si čas na půl maraton a uběhnout za rok 2000 km a více. V průběhu roku jsem ještě přidal cíl: pomoci Báře ( má dcera ) uběhnout půlmaraton.

Meta 2000 km zdolána

Dopoledne jsem vyrazil na poslední letošní výběh. Můj běžecký účet za rok 2017 jsem dotáhl na celkem 2 234,8 km.

rok 2017

celkem km: 2234,8 km

spáleno: 177 048 kalorií

Závody

Začal jsem pravidelně běhat před 3 roky, když mi bylo čtyřicet. Začal jsem trénovat v listopadu a na začátku jsem jsem si dal cíl uběhnout pražský půlmaraton na jaře. Byl to typický hec s kamarády. To se podařilo. Ale hlavní motivací běhat, je pro mne pohyb jako takový, pobyt v přírodě a samozřejmě má fyzická kondice. Ano, může to vyznít jako klišé, ale já skutečně běhám pro sebe. Poměřuji se sám se sebou a možná i proto se účastním jen několika závodů za rok.

Letos jsem byl v Praze na půlmaratonu a maratonu, běžel jsem půlmaraton v Českém ráji, vyzkoušel překážkový Spartan race Sprint a zaběhl si Winter Sky trail na Ještědu.

  • Pražský půlmaraton – 1:49,23
  • Pražský maraton – 3:58,20

V Praze se mi povedli splnit dva cíle, v dubnu se zlepšit na půlmaratonské trati, to se povedlo o 4 minuty. A uběhnout maratonskou distanci. Květnový maraton jsem zvládl pod čtyři hodiny.

Reportáže ze závodů si přečtěte zde:

Půlmaraton Český ráj

Zářijový termín, známé a oblíbené prostředí Českého ráje a cíl: pomoci dceři doběhnout půlmaraton. To mne opět přivedlo na start Půlmaratonu český ráj.

Dcera ( 15 let ) se mnou velmi často běhá. Oba máme rádi běh v přírodě. Po tom, co se mi podařilo zdolat Pražský maraton, chtěla i ona dosáhnout nějaké vyšší běžecké mety. Běhy do 10 km se mnou bezproblému zvládla. Bylo na čem stavět a mi začali běhat pravedelněji, přidávat rychlost. Musela si vyzkoušet jíst a pít při běhu a zátěži. Trénovali jsme samozřejmě i na delší distance okolo 15-18 km. Nechtěl jsem ji nějak přetěžovat, přeci jen mohou být delší distance pro mladý organismus velmi zatěžují. Sama si určovala tempo běhu.

Samotné přihlášení bylo trochu komplikované, protože s takto mladými závodníky nepočítají. Ale díky skvělému přístupu pořadatelů se vše podařilo a my stáli společně na startu, v zázemí podporovány celou rodinou.

Půlmaraton Český ráj, je trailový závod, běží se v krásném přírodní prostředí v okolí Komárovského rybníku a hradu Kost. Start je v kempu Branžež.

Více info na webu: sportvisio.cz

V průběhu závodu jsem se snažil dceru povzbudit a hlídat tempo, aby se nechala strhnout okolím. Před závodem si dala cíl doběhnout do dvou hodin. Již jsem běžel předešlé ročníky a trať jsem velmi dobře znal. Předem jsem ji upozorňoval na výběhy a seběhy a různá jiná místa na trati a na blížící se občerstvovací stanice. Sebou jsem ještě nesl láhev vody, aby se mohla kdykoliv napít. Když jsme, již v druhé půlce závodu, probíhali přes nádvoří hradu Kost, věděl jsem, že to dát. Tempo držela pravidelné, běžecký projev dobrý, žádné zdravotní problémy.

Cílový čas byl: 1:50:51, skvěle Báro!

Už jen pro tu její radost v cílovém prostoru, byl tento běžecký rok skvělý!

Já jsem ze závodů nejvíce nadšen právě z půlamaratonu Český ráj, kde jsem s Bárou doběhli ve velmi pěkném čase. Z pražského maratonu, protože je skvělé běžet po Karlově mostě v tom neskutečném davu a doběhnout svůj první maraton. Při Spartan race jsem zase potkal skvělou partu.

Co se nepovedlo

Velké letní zklamání, tak bych to nazval. Přihlásil jsem se na Krkonoškou padesátku ze série závodů Kipli Trail Running.

Za červen a červenec naběháno téměř 500 km. Ale týden před závodem mne skolila chřipka. A já musel oželet nejen zaplacené peníze, ale hlavně start. Kde jsem udělal chybu? Asi kombinace více faktorů. Větší intezita běhání, delší trasy, horké léto a chyby v pitném režimu, nervozita před závodem ( délka tratě, hory a kopce ) … . A tak 50 a více se stává cílem pro rok 2018.

Kde rád běhám

Nejraději to mám v Českém ráji, ale stále častěji vyrážím běhat i do jiných destinací. Byl jsem na Kokořínsku nebo v Krkonoších. Slibuji, že tratě postupně zaznamenám zde na blogu do rubriky: Běžecké trasy

Co nejvíce se snažím, po uběhnutém maratonu, vyhnout silnici. Před ním jsem na silnici běhal, ale přes léto a podzim jsem se přesunul do terénu. A bylo to velmi dobré rozhodnutí. Terén a kopce jsou skvělé, je to cesta, které se chci v roce 2018 věnovat.

Při běhání je skvělé bojovat s časem, ale já rád také bojuji s kopci. Foto: Ještěd, Kozákov, hrad Frýdštejn u Malé Skály. Nejvýše jsem letos běžel přes Vysoké kolo v Krkonoších ( 1509 metrů nad mořem ).

Na co se chystám

Pro rok 2018 nemám ještě koupené startovné na žádný konkrétní závod. Ostatně se mi vůbec nelíbí ty registrace téměř rok dopředu a zvyšující se startovné. Určitě letos vynechám závody na silnici.

Rád bych na dubnový Ještěd Sky race, prosincový winter trail byl skvělý, letos proto vyzkouším delší trať. Následně chci vyzkoušet nějakou delší distanci ( 50 km a více ), na květem jsem si zatím vytipoval Macháč run fest. A v létě zkusit nějaké kopečky v Krkonoších nebo Jizerkách. A uvidím také, s čím přijde Bára a kam se spolu vypravíme … .

Musím přidat nějaké kilometry, rád bych pokořil 3000 km za rok. To souvisí také s tréninkem na delší distance. S tím je také spojený cíl na zefektivnění běhání. Nechci přidávat jen kilometry navíc, ale chci se zaměřit na kvalitu. Více kopců, více tempových běhů. Zatím téměř vše běhám ve volném tempu. A i na intervaly by mělo dojít.

Běžecká abeceda? Ano, už jsem o ní četl. Ne, teď vážně. Moc ji nedělám. V běžecké stylu mám velké rezervy a běžecká abeceda je jeden z pomocníků, jak zlepšit běžecký styl. Je to výzva, zařadit běžeckou abecedu do tréninku.

Nechci se jen omezit na běh. Určitě budu doma pravidelně cvičit s cílem posílit své tzv. core, střed těla. Nesmím ani zapomenout na oblíbený tenis.

Ke sportu patří správné stravování a regenerace. Letos jsem s jídlem hodně zamával. Vyzkoušeli jsem doma čistě vegenské období, které bylo nyní na konci roku trochu více porušeno :-), ale příklon k zelenině, ovoci a dalším zdravým surovinám je jasný. Vypustil jsem kravské mléko, výrazně omezil cukry a bílou mouku. Maso je za odměnu:-), když je maso, tak to jsou ryby nebo krůtí. Je to vše velmi znát. Tělo lépe tráví, nejsem „nafouklý“. Své znalosti v oblasti výživy chci více rozšířit, již hned lednu jedu na Kurz sportovní výživy, kde se doufám dozvím více věcí do hloubky.

Regeneraci beru ve své věku jako nutnost a užívám si ji. Pravidelná masáž je samozřejmostí. Pravidelně cvičím s pěnovým válcem.

Vše budu dokumentovat a psát zde na blogu a při běžeckých cestách fotit. Zkouším Instagram, pokud máte rádi běh, trail a přírodu, najdete tam úžasné běžecké fotky.  Věřím, že i já budu mít štěstí na počasí, krásné světlo a místa.

Koho sledovat? Zde jsou moje tři tipy:

Vše podřídím tomu, abych se během bavil a přinášel mi i nadále velké uspokojení, lepší fyzičku, radost z pohybu a krásnou přírodu kolem sebe.  PF2018
Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...