Jsem Spartan Finisher

29. 9. 2017

Je neděle 24. září, teplota 14 stupňů Celsia, zataženo, občas přeháňky, pocitově tak o pět stupňů méně.. Za půl hodiny bude poledne. Já nesedím doma u stolu a nechystám se na nedělní oběd. Poskakuji s davem podobných bláznů a čekám na výstřel.

Výstřel zazněl, ale nikdo se naštěstí nezhroutil. Byl to startovní výstřel Spartan Race a já budu za několik minut plavat ve studeném rybníku …

Jak jsem se k tomu dostal? Poměrně jednoduše až nevinně, ale dobrovolně. Kamarád David to již několikrát běžel a nyní si usmyslel, že nepoběží sám a postupně kolem sebe nashromáždil partu 15 odvážlivců, kteří více méně nevěděli do čeho jdou. Něco jiného je to vidět na videu na Youtube a něco jiného to zažít tzv. na vlastní triko.

Jde to velmi jednoduše, se zbláznit. Stačí, když tě kamarádi vyhecují, ty a kývneš a zaplatíš startovné. Až později zjistíš, co to opravdu obnáší:-)
Co je Spartan Race

Spartan Race je  překážkový závod.  Založil jej Joe De Sena ve Spojených státech amerických v roce 2010 a brzy poté se rozšířil do celého světa. V závodě jde o kombinaci běhu a překonávání různých typů překážek. U některých překážek při nesplnění jste diskvalifikováni ( plazení pod ostnatým drátem, přelezení hrazení, apod. ), u jiných při nesplnění dostanete jako náhradu trest v podobě vykonání 30 burpees (angličáků). Do této skupiny překáže patří šplh na laně, a dále:

  • hod oštěpem
  • monkey bar (ručkování po horizontálním žebříku)
  • převracení velkých pneumatik
  • balanční chůze po kůlech
  • Hercules (vytahování břemene na kladce)

Vše je proloženo během po přírodních cestách, většinou bahnitých, prolézáním kanálů plných vody nebo bláta a plavání.

Podle délky tratě a množství překážek jsou tři základní typy Spartan Race

  • Sprint
  • Super
  • Beats

Závody mají několik úrovní, které se odlišují především svou délkou a počtem překážek. Jedno z hlavních pravidel říká, že závodník nikdy nesmí dopředu znát trasu závodu a složení překážek.

Více o Spartan Race na www.spartan-race.cz nebo na wikipedii.

O Spartan race a jeho zakladateli si může přečíst v knize:

Spartan: Jak překonávat překážky a dosáhnout v životě maximálního úspěchu

  • Joe DeSena, Jeff O´Connell
  • Nakladatel:  BizBooks 2015

Kniha je manuálem pro život spartana; průvodce životním stylem, který vás posune ze zóny pohodlí do zóny boje. První polovinu závodu běžíte nohama; druhou polovinu běžíte svou myslí. Udělejte z bolesti přídavný motor, který vás požene kupředu. Z jiných závodů odejdete jako ovce; ze Spartan Race jako vlci.

Jak jsem se na Spartan race připravoval

Zpětně se dá říci, že některé překážky v tréninku a v samotném závodě jsou rozdílné jako nebe a peklo. V tréninku na vše máte čas a děláte to za ideálních podmínek. Při závodě je ale vše mokré a kluzké od bláta, vy jste od bláta a rázem je vše jinak. I přesto je trénink na workoutovém hřišti základem.

Naše parta – UPNA– Útvar pomalého nasazení – měla nepravidelné tréninky v parku, kdy jsme kombinovali běh, výběhy do kopce, cvičení na hřišti ( ručkování, přitahovanání ) a samozřejmě jsme přidávali více a více angličáků a ty nakonec byly při závodě docela dost potřeba.

Při posilování se zaměřte na kliky, dřepy, plank ( prkno ) a nácvik angličáků.

Ukázky tréninku, různých překážek a záběru z Spartan race

Někomu to může dle videí připadat vše velmi jednoduché a až legrační. Při závodu si skutečně legraci užijete, obzvláště při první nebo druhé překážce, kdy vám bláto poprvé cákne na obličej. Pak ale nastupuje dřina. Je třeba mít kondici, vytrvalost a sílu chcete-li závod dokončit. Pořadatelé jsou přísní. Nepustí Vás dále, když nesplníte.

A v tréninku si vyzkoušejte si dát 30 angličáků, pak běžte kilometr a zase 30 angličáků, to několikrát zopakujte, je to skvělý trénik nejen na Sparatn race.

Není to jen nějaký běh, kde proběhnete kaluží plnou bláta.

Angličáky

Průběh závodu Spartan Race

Já jsme se zúčastnil spolu se svými parťáky a parťačkami Spartan Race Sprint v Liberci.

Po závodě jsme se dozvěděli, že jsme uběhli 7,5 km a překonali 23 různých překážek. Na startu jsme to nevěděl, ale čekalo na mne 180 angličáků, na překážkách se mi moc nedařilo.

Vše začalo společnou rozcvičkou všech závodníku, kteří měli stejný čas startu ( startuje se ve vlnách po 30 min. ). Výstřel zazněl a my jsme vyběhli po promočené louce ( v noci dost pršelo ), smáli jsme se a je tu první překážka.

Byla jednoduchá. Jen skočíte do rygólu s vodou a bahnem, skoro po pás a přelezete do dalšího a dalšího. Po čtyři sta metrech jste od bahna a v botách máte rybník 🙂 a to je jen začátek. Běžíme dál přes další překážky ( přelézt nebo podlézt stěnu ). Po třech kilometrech sbíháme k rybníku:

” To si z nás dělají pr..l?” Nedělali. Plavali jsme. Přes rybník cca 80 metrů. Tam je nástěnka pro memory test. Musíte si zapamatovat kombinaci čísel a písmen, ze kterých vás následně někde na trati vyzkoušejí.

Memory test: Já měl UR6Z8HAS. Prohodil jsem první dvě písmena, takže to bylo za 30 angličáků … Ale to až na konci, nyní plaveme zpět. V létě jsme se moc nekoupal a teď na podzim ve 14 stupních jsem tam musel. Promočení jsme běželi dál a postupně přes další přelézací překážky běžíme dál.

Těch zaklení a nadávek bude po trati ještě více. Pořadatelé nejsou po trati moc oblíbení 🙂 Ale všichni zaslouží velkou pochvalu, celý průběh závodu byl skvěle zorganizován i oni byli od bláta, jen dvojku dávám za parkování. Ale rychle zpět k závodu … .

A je tu první ručkování. Zde je velká úmrtnost, jak jsem tak koukal na naši partu a i na ostatní, 80% spadne a jde na angličáky. Zvoneček na konci ručkování mockrát nezazvoní.

Vlevo: trestné angličáky

nahoře: jedna z překážek – plazení pod drátem

Pak už to jde ráz na ráz, přibíháme zpět k lyžařskému areálu ve Vesci u Liberce a do areálu, kde je umístěna většina nejtěžších překážek, aby i diváci si přišli na své. My už jsme se převlékli do mokrého a zabláceného oblečení, naše krásná trička s potiskem získávají nový hnědý odstín.

Šplhání na laně, plazení pod ostnatým drátem, kladina, zvedání břemene na kladce, hod oštěpem, do toho překonávání vysokých áček, další ručkování. množství naskákaných angličáků přibývá.

My jsme špinavější a špinavější, diváci fandí a fotí.

A je tu tahání břemene, další vysoké áčko a pytle.

Hodíte si pytel na záda a jdete. Sakra, byl docela těžký, cca 20-25 kg, ženy měly lehčí, a šel se s tím okruh asi 300 metrů dlouhý. Toto byla jedna ze dvou překážek, kde ženy měly úlevu, a to lehčí břemeno. Stejně tomu bylo i na kladce, kde se břemeno vytahovalo na horu. Jinak není pro ženy žádná úleva. O to více:

obdivuji všechny ženy, které vše zvládnou a závod Spartan Race dokončí. Klobouk dolů.

Nakonec již jen ten nešťastný memory test a posledních třicet angličáků a běh do cíle, který je zpestřen dalším přelézáním a podlézání. To posledení podlézání bylo zajímavé. Prkno těsně na hnědou blátivou vodou. Zkrátka musíte se celý potopit. Písek mezi zuby mi skřípal i při cestě domů.

Poslední přelez. počkáme na sebe, společně skáčeme přes oheň a vbíháme do cíle. Medaile, čaj, banán, tričko a je to tam! Společně jsem to dokázali.

Běh v partě

Běh v partě? Výhoda, větší zážitek a vzájemná pomoc.

Skvěle jsme si to užili již při společném trénování. Skvěle jsme si to užili při závodě. Na přelézacích překážkách jsme si navzájem pomáhali nahoru. Na ostatních navzájem fandili. Výborný pocit, že máte stále někoho kolem sebe.

Děkuji všem z našeho týmu za podporu a všem gratuluji k dokončení. Bylo to super! Respekt! AROO!

Ale nemusí se bát, že když poběžíte sami, tak vám nikdo nepomůže. Naopak, mezi jednotlivými závodníky je velká vzájemná tolerance a respekt. A navzájem si dokáží pomoc.

Náš tým, před a po závodě Spartan race Sprint, Liberec, září 2017

Spartan Race a běh

Často se setkávám na sociálních sítích s tím, že Spartan race je jen jinou disciplínou běhu. Podle mne není. Je to samostatná sportovní disciplína. Běh je jen jednou z mnoha součástí, které musí účastník zvládnou.

Je to samostatná sportovní disciplína. Běh je jen jednou z mnoha součástí, které musí účastník zvládnou.

Samozřejmě musíte mít natrénováno. Čím chcete mít rychlejší konečný čas, tím i musíte běžet rychleji. Ale není to běh, kde překonáváte jen tak mimochodem nějaké překážky. Ale jde o překonávání překážek, které propojíte během nebo chůzí.

Při Spartan race poznáte své možnost. Poznáte své silné stránky, svoji sílu, svoji vytrvalost. Získáte k sobě, k ostatním a také k přírodě velký respekt.

A co Vy? Vyzkoušíte také Spartan race?

I v roce 2018 se v České republice pořádá několik závodů Spartan race. Na termíny se podívejte zde: Spartan race 2018 – termíny
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...