Důležitá telefonní čísla a aplikace pro bezpečí při sportu v přírodě

31. 7. 2019

Cestujete, milujete turistiku, běháte po horách nebo jezdíte na kole? Jak myslíte na svou bezpečnost? Máte vždy sebou mobil a další výbavu nebo vyrážíte na lehko?

Nechci vám radit, co si vzít na dovolenou do Alp nebo jiných velehor, ani co sebou na přechod pouště nebo zdolání Pacific Crest Trail. To jsou o několik levelů jiné akce, než prožijete u nás po České republice. Přesto by jste svou bezpečnost při pohybu v přírodě, neměli brát na lehkou váhu, podcenění se nemusí vyplatit.

Často se pohybuji po Krkonoších nebo po Českém ráji, všímám si vybavení, jaké používají běžci, turisté nebo cyklisté, rád se inspiruji. Sleduji okolí, jak se lidé chovají.

 Bez respektu k sobě a k okolí

Nechci kritizovat, ale myslím si, že část lidí, kteří se pohybují v přírodě a je jedno zda na horách, ve skalních městech nebo jen na louce, za sebou pouze trousí odpadky a nemají k přírodě a k ostatním, kteří se tam pohybují, respekt. Je jim jedno, jak to bude vypadat po jejich návštěvě, po jejich průchodu.

Stejně tak se chovají i k sobě. Bez respektu ke svému zdraví, někteří rodiče i bez respektu ke zdraví svých dětí. Jak jinak si vysvětlit, že lidé jezdí na kolech, a to i těžším terénu, bez přilby. Někdy přilbu mají, ale nemají jí zapnutou nebo ji mají pověšenou na řidítkách, asi jim je vedro, ale to jim hlavu neochrání.

Děti přilby na kolech mají, ale proč jim ji rodiče nedávají i pro jízdu na koloběžce nevím. Koloběžky jsou velmi populární, v Českém ráji je potkávám téměř na každém výběhu. Kromě nepoužívaní přileb, jsem si všiml ještě jednoho bezpečnostního nedostatku, a to jsou boty. Vydat se na projížďku na koloběžce v plážových žabkách, pantoflích nebo nazouvákách. Alespoň těm dětem by mohli dát pevné boty … .

Důležitá je prevence

Ale nechme negativ. Jak to okolo sebe sleduji, přijde mi, že se vše postupně mění k lepšímu. Běží mnoho skvělých projektů, které mají za úkol vzdělávat a informovat. Prevence je velmi důležitá.

Skvělou akci a projekt Není zvěř jako zvěř připravil Krkonošský národní park:

Důležitá telefonní čísla

158 je asi všem známá, ale co záchranka, hasiči nebo horská služba? Zde je seznam nejdůležitější telefonních čísel, které by jste měli mít uložené v mobilu:

Hasiči: 150

Záchranná služba: 155

Policie: 158

další důležitá telefonní čísla jsou:

Jednotné evropské číslo tísňového volání : 112

Horská služba: 1210

Linka pomoci řidičům: 1224

p

Desatero Horské služby

Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

1. Vždy pečlivě naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenut na léky). Túru plánovat podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
2. S předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situace.
3. Před odchodem na túru předat informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo na túře zvolit podle nejslabšího ze skupiny.
4. Správně používat mapu, znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivá pohoří.
5. Znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
6. Nepohybovat se mimo značené cesty.
7. Mít s sebou lékárničku a v případě potřeby umět poskytnout první pomoc.
8. Znát kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní záchrannou službu.
Mít vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.
9. Znát zásady chování pro případ zbloudění, pádu laviny, nebo zřícení v exponovaném terénu.
10. Nikdy nepodceňovat hory a nevystavovat nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.

Zdroj: www.horskasluzba.cz

Aplikace pomáhají

Vyrážíte li na výlet, výběh po lese nebo po horách, jízdu na kole mějte u sebe nabitý mobilní telefon. Budete si moc zavolat o pomoc nebo pomoci druhým a najít potřebné informace. Mobilní telefon je většinou součástí povinné výbavy všech závodů v horách.

Nejen, že můžete volat a samozřejmě i fotit zážitky z cest, mobil pomůže i díky aplikacím. Jsou jich tisíce. Určitě doporučuji aplikaci na počasí, zejména na horách může rychlá změna počasí nepříjemně překvapit.

Co by jste ale měli mít v mobilu určitě, jsou podle mne tyto dvě aplikace:

  • Záchranka
  • Mapy

Aplikace Záchranka Vám v případě nouze jednoduchým způsobem pomůže kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu. Zároveň záchranářům odešle Vaši přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro Vaši záchranu.

Mapová aplikace vás zase dokáže velmi rychle vyvést ze slepé cesty a ukáže vám správný směr. Já si velmi oblíbil aplikaci Mapy.cz, kterou vývojáři stále vylepšují a přináší další nové, velmi praktické, funkce. Její velkou výhodou také je, že můžete mapové podklady stáhnout do telefonu a můžete ji použít i off line.

Záchranka

Zachraňte život!!! Mobilní aplikací ZÁCHRANKA v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktujete Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu. Zároveň záchranářům odešlete Vaši přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro Vaši záchranu.

Alarm

Pomoc na správném místě.

Při záchraně života jde o minuty. Pro rychlý příjezd záchranné služby, nebo přílet vrtulníku je důležitá přesná znalost místa zásahu. Jednoduchým přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete Vaši přesnou polohu. Pomoc je na cestě…

Lokátor

Zjistěte, kde se nacházíte a co je kolem Vás.

S funkcí “Lokátor” jednoduše zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete nejbližší automatizovaný externí defibrilátor /AED/, lékařskou, zubní, či lékárenskou pohotovost. Aplikace přehledně zobrazuje body zájmu s možností rychlé navigace na dané místo.

První pomoc

Nejste na to sami.

Rychlé poskytnutí první pomoci před příjezdem záchranné služby výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. S mobilní aplikací ZÁCHRANKA v tom nikdy nejste sami. Interaktivní návod Vás provede nejdůležitějšími kroky jednoduchou a intuitivní formou.

Kompletní informace o aplikaci Záchranka najdete zde: www.zachrankaapp.cz/cs

 

Stáhněte si aplikaci >>

Mapy.cz

Mapy.cz od Seznamu vás provedou celým světem. Najdete si trasu, naplánujete výlet a do cíle dorazíte díky hlasové navigaci. A to i bez připojení k internetu. Stačí si mapu dané země nebo regionu stáhnout do svého telefonu.

Nedílnou součástí aplikace jsou Moje mapy, ve kterých si uložíte svá místa a trasy do složek podle výletů. Pak je můžete snadno třídit nebo sdílet s ostatními. I přes sociální sítě. Své cesty si navíc můžete zaznamenat prostřednictvím Stopaře, který sám pozná, jestli jedete na kole, v autě nebo jdete pěšky.

S aplikací už nepotřebujete ani navigaci do auta či na kolo. Když na výlet, tak s aplikací Mapy.cz.

I bez připojení k internetu můžete:

• Používat stažené mapy i jen v podobě regionů.
• Hledat místa po celém světě.
• Prohlížet a třídit uložené i zaznamenané výlety v Mých Mapách včetně synchronizace s webem Mapy.cz.
• Plánovat trasy a navigovat se do míst bez signálu po celém světě.

V aplikaci ještě najdete:

• Offline turistická mapu světa s vyznačenými stezkami a cyklotrasami.
• Offline hlasová navigace pro motoristy, cyklisty i pěší v jazycích (čeština, angličtina, polština, němčina, francouzština, španělština, ruština, turečtina, italština, slověnština). 
• Navigace do auta s řazením do pruhů a upozorněním na překročení rychlosti.
• Navigace na kolo i pro pěší zdarma.
• Předpověd počasí, teploty, větru a srážek na 5 dní pro jakékoliv místo na zemi.
• Tipy na výlety v okolí.
• Moje mapy na organizování výletů synchronizované na všech zařízeních po přihlášení.
• Stopař na zaznamenávání tras a jejich sdílení, který sám rozpozná vaši aktivitu. Umí i automaticky zastavit záznam.
• Offline plánováč tras s neomezeným počtem průjezdních bodů, výškovým profilem pro auto, kolo i pěší.
• Offline zimní mapy s běžkařskými trasami a lyžařskými středisky.
• Vodacké informace pro Česko, jako sjízdnost řek a jezů.
• Letecké mapy celého světa, panoramatické snímky z českých ulic a 3D pohled.
• Možnost nahrávat fotografie k místům.
• Offline hledání míst, souřadnic, kategorií včetně otvíracích hodin a kontaktů.
• Vyznačené parkovací zóny v městech v Česku.
• Jízdní řády na zastávkách MHD.
• Aktuální ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích ve vybraných zemích Evropy.

zdroj a odkaz: https://mapy.cz

Stáhněte si aplikaci >>

Mějte respekt k přírodě, mějte respekt k sobě i k ostatním. Pohybujte se po horách, lesích a loukách s ohledem na jejich ochranu. Používejte při sportu správné pomůcky, myslete na svou bezpečnost. Nebojte se pomoci ostatním.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...