Hledá se nejoblíbenější značka běžeckých bot

20. 12. 2023

Haló! Hledá se nejoblíbenější značka běžeckých bot.

V čem běháš? Jaká tvá nejoblíbenější běžecká značka? Na závodech, na setkání s běžeckými kamarády nebo jen tak při běhu v parku sleduji, v čem běhají ostatní. Téma běžeckých bot je také téma skoro v každém běžeckém rozhovoru, na boty vždy dojde řeč.

Zajímá mě, co nového je na trhu ( ), zajímá mne co ostatní chválí a naopak. Sleduji trendy a vývoj v botách. Jaká značka běžeckých bot je ale ta nejoblíbenější? Zeptal jsem, udělal průzkum.

Na twitteru, teď tedy na platformě X, je velká běžecká komunita, já sám jsem tam docela aktivní, tak jsem se zeptal tam:

Hledá se nej běžecká bota /značka/. Jaká je tvoje nejoblíbenější značka běžeckých bot? Koukni do botníku a inspiruj ostatní. Napiš, vyber, max. 3 tvé top značky běžeckých bot, které máš vyzkoušené, a které bys bez váhání doporučil ostatním.

Stejnou otázku jsem položil i Facebooku, ale tam jsem nijak nešířil a bylo to znát, odpovědí bylo jen pár, kdežto z Twitteru jich přišlo, až překvapivě strašně moc. Díky za všechny odpovědi. Celkem se mi jich sešlo 190. Někdo se rozepsal víc, někdo udal jen ty tři požadované značky, někdo jen jednu oblíbenou značku.

A jak to tedy vše dopadlo? Jaká je nejoblíbenější značka běžeckých bot?

Výsledky průzkumu: Hledá nejoblíbenější značka běžeckých bot

Dopadlo to jako vždycky, svět je rozpolcen, rozdroben. Zmíněno bylo 28 značek. Výsledky některých značek mne překvapily, například jsem čekal více Dynafitů a méně od Altry.

Vysvětlení u Dynafitu může být následující: Dynafit je mezi běžci oblíben, ale hlavně oblečením, boty asi už tolik netáhnou, mají jen pár modelů, a to hlavně do terénu, žádné silničky. Naopak Altry překvapily tím, kolik mají příznivců. Ano, je to velmi pohodlná bota se širokou špičkou, ale mají 0 drop, což ne všem vyhovuje, přesto dost zabodovali.

Souboj gigantů vyhrál jasně Nike nad Adidasem.

Daleko více jsem čekal od značek Evadict a Kiprun z Decathlonu, jde o značky, které šly dost nahoru a jsou na nohách dost vidět, ale v mém průzkumu se skoro neobjevili. Buď ti lidé, co je nosí na Twitteru nejsou anebo mě také napadlo, že se možná za to stydí. Nevím. Ale věřte, že i já jedny doma mám (recenze je zde) a jsem s nimi velmi spokojen. Ty boty jdou opravdu dost nahoru. Koukněte například na Kiprun KS 900 pro silnici a město nebo na Evadict MT CUSHION 2 pro trail a ultra.

Některé známé značky nebo nové progresivní značky se ve výčtu ani neobjevily, například Columbie, Reebok, Scarpa, Scott nebo NNormal. Ale určitě se vyplatí všechny tyto značky sledovat. Co jsem koukal po nohách na různých běžeckých akcích, tak jsou používané a například od NNormalu, v zádech s Kilianem Jornetem, můžeme čekat velké věci.

Krom již výše zmíněných Dynafitů jsem více čekal od Salomonu, který jasně prohrál s Inov-8. Z velkých tradičních značek zase skoro nebodovala Puma.

Velké překvapení pro mne je Asics, třetí místo. Ty boty prostě nejsou vůbec špatné a co jsem koukal na nabídku, tak mají velmi široký sortiment, co do nabídky pro různé běžecké využití, ale také i v cenovém rozpětí.

vybrat běžecké boty

and winner is

A to už se dostávám k úplnému čelu, k těm nejoblíbenějším. Čekal jsem tam, v první trojce místo Asicsů spíše Nike, ale co už, rozhodli jste jinak.

Že bude bodovat Brooks, jsem tak nějak tušil, ale že až tak ne, druhé místo tedy bere Brooks a první místo obsadila Hoka, zde zase musím přiznat, že to byl můj tajný favorit, a kdyby Hoky nebyly v první trojce, bylo by to velké překvapení, jsou totiž vidět úplně všude.

Proč jsou Brooks a Hoka v čele? Důvodů může být více. Zkusím nějaké nadhodit. Hoku má ve svém sortimentu většina běžeckých speciálek, Brooks také do toho, myšleno obchodně, pěkně šlape. Obě značky nemají desítky modelů jako Nike, ale vždy jen pár modelů do terénu a pár na silnici, ale vždy jde o bestsellery, o legendy. Například Brooks Caldera a Cascadia do terénu a Glycerin nebo Ghost na silnici. Ghost je nejprodávanější běžecká bota na silniční běh v USA, prý.

U Hoky jsou to modely Clifton a Bondi pro silnici a Challenger, Speedgoat a Mafate pro terén. Obě značky to dál umě doplňují o různé specialitky nebo závodky. U Brooks jde například o modely Hyperion a Divide. U Hoky pak například Mach a Gaviota pro silnici a Tecton a Stinson do terénu. Obě značky samozřejmě mají i další úspěšné modely.

Dalším hlediskem je určitě jejich pohodlnost a tlumení, často se značkami Brooks a Hoka zaznívá spojení: to je bačkůrka.

Hoka One One Speadgoat 5

Brooks Ghost 15

28 značek 

V průzkumu se objevilo 28 značek běžeckých bot, což je relativně dost a jsem za to rád. Často mají lidi oblíbených více značek, ale samozřejmě se najdou i tací, co běhají jen v jedné značce, silnici i terén. Jsem rád, že lidi testují a zkouší více modelů od vícero značek. Já sám jsem si to nedávno počítal, a i když neběhám zase tak dlouho, již jsem měl běžecké boty od 13 značek. 

28 značek zmíněných v průzkumu už je docela dost, když si uvědomíme, že na trhu, a teď nemyslím trh a obchody jen v ČR, je okolo čtyřiceti značek běžeckých bot, které mají nějaké významnější zastoupení nebo jsou spojeny s nějakým známým jménem. Některé z nich ani nejsou u nás známé, natož v prodeji, například kanadské Nordarun.

Díky za přečtení.

V čem běháš ty? Odpovídají výsledky totoho krátkého průzkumu i tvým zjištěním?

Ahoj někde a někde na stezce.

Výsledky

Na závěr výsledky přehledně v tabulce, hlasovalo 190 běžců, většina uvedla 1-3 značky, započítán je každý kladný ohlas, jedna zmínka rovná se jeden hlas.

Značka počet hlasů
Hoka 37
Brooks 32
Asics 29
Inov-8 27
Nike 24
Altra 22
Mizuno 19
Salomon 19
ON 15
Saucony 13
Adidas 11
Salming 10
New Balance 8
Lasportiva 7
Under Armour 5
Dynafit 4
Puma 3
Topo Athletic 3
Kiprun 3
Craft 2
Vivobarefoot 2
Icebug 1
Merell 1
North Face 1
Lowa 1
North Face 1
Xero 1
Evadict 1
Vibramfivefingers 1
VJ 1

 

Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...