Vezměte si kolo, připevněte na rám kapsy a vyrazte, svět vám leží u nohou, pardon, vlastně u kol. Poslední dobou se zajímám o různé způsoby cestování přírodou. Osobně preferuje běžecké výlety. Ale jak se dostat dál? Odpověď je bikepacking.

Obsah článku ukázat

Co je to bikepacking? Jak se na něj vybavit? Kam se vypravit?

Vyrazil jsem pro odpovědi. Požádal jsem o rozhovor Daga Rašku, zakladatele webu bikepacking.cz, kde je svět cestování na kole rozebrán do posledního šroubku.

Jak vše začalo

 

Co tě přivedlo ke kolům? Proč jsi začal jezdit?

Na kole jsem jezdil od mala. Jelikož jsem Husákovo dítě, tak jsem své dětství prožil klasickým popelením mezi rozestavěnými paneláky. Kolo byl náš přirozený dopravní prostředek. Ale určitě to není to primární na co jsi se ptal. Kolo jsem měl vždy pouze jako dopravní prostředek. Několik let po revoluci jsem si založil firmu, kolo šlo stranou a já tloustl a tloustl. Změna přišla v roce 2009 kdy jsem vážil neskutečných 118 kilogramů a bral různé léky. A tehdy přišel zlom. Začal jsem hubnout. Po roce hubnutí jsem se dostal na váhu 69 kilogramů a opět přišel zlom. Byla mi diagnostikována mentální anorexie. Prostě z extrému do extrému.

Tehdy jsem začal pravidelně jezdit na kole a opět jsem kolo bral jako dopravní prostředek. Postupem času se ze mě stal “chrťák”. Honil jsem kilometry a výkony. Pak přišel úraz, zlomil jsem si bederní obratel, šest týdnů jsem byl upoután na lůžko a opět přišlo přehodnocení mého postoje. Přestal jsem honit kilometry a začal jsem se na kole kochat a jezdit pro radost. Promiň, že jsem se tak rozkecal. Už se budu snažit být stručnější.

Co tě motivuje k ježdění, ke sportu?

V mém případě je to jednoduché. Díky hubnutí se ze mě stal naprostý závislák na pohybu. A je jedno zda je to kolo, běh či jenom chůze. Než jsem se vrátil ke kolu, tak jsem byl zcela závislý na běhání a dodnes se chodím proběhnout jen tak pro radost.

Co se kola týká, je to pro mě hlavní dopravní prostředek. Jezdím na kole do práce, z práce, na jednání, prostě všude kde se dá. Je to pro mě podstatně rychlejší než jezdit autem a ještě alespoň něco udělám pro životní prostředí. Pohyb se pro mě stal naprostou každodenní nezbytností. Až jsem se s tím stal, někdy, pro své okolí docela otravným. Manželka by mohla vyprávět.

 Jaká cyklistická „disciplína“ je ti nejbližší? Na čem aktuálně jezdíš?

Nevyhýbám se žádným kolům, což ani v mém případě nejde, ale posledních pár let je mému srdci nejbližší gravel a to pro svou univerzálnost. Loni jsem se většiny kol zbavil, abych měl na nákup věcí na testování a tak mám v garáži gravel Salsa Warbird, svoji cestovatelskou srdcovku Salsa Fargo a expediční speciál Salsa Mukluk. Na začátku roku jsem dostal na ježdění české kolo od firmy Qayron a tím je ocelový hardtail Spyro. Ale po pravdě přiznávám, že na gravelu jsem v poslední době odjezdil nejvíce svých cest.

Bikepacking

 

Co je bikepacking? Představ nám ostatním, tento, v posledních letech, stále populárnější způsob cestování na kole.

Bikepacking je známý zhruba od roku 2007, kdy vznikly první rámové brašny. A můžeme ho brát jakou takovou evoluci v cykloturistice. Jeho hlavní výhodou je, že se brašny bez potřeby použití nosičů dají jednoduše upnout na jakékoliv kolo, co kdo má.

Člověk je omezený kapacitou a tudíž je nucen omezovat množství potřebných věcí. S tím jde ruku v ruce váha. Čím méně věcí, tím nižší váha. Pokud k tomu připočteme, že bikepackingové vybavení je uchyceno v ose kola, tak spolu s nízkou váhou kolo neztrácí na své ovladatelnosti a hbitosti. A o to nám při bikepackingu primárně jde.

 

Co nesmí chybět ve správné bikepacking výbavě? Kdybys měl sestavit bikepacking checklist, řekněme na kratší dvoudenní výpravu, co by tam kromě kola nemělo chybět?

Tím, že jsi jmenoval kolo jsi mi sebral vtipnou odpověď. Dobře, tak kolo máme. Pak je nutnost mít brašny, základem je brašna řidítková a podsedlová. Na dvoudenní cestu, tedy jednu noc a za předpokladu, že nepojedu v extrémním počasí, je dobré si vzít věci na převlečení. Věř mi, že nechceš po celodenní jízdě lézt v propocených věcech do spacáku, nejenom, že se špatně vyspíš, ale zároveň si i ničíš spacák. Tím se dostáváme ke spaní. Spacák a to pokud možno péřový, protože syntetika se do brašen dost špatně balí, karimatku a pokud jsem si jistý, že pršet nebude, tak nic dalšího nepotřebuji. Já předpovědím moc nevěřím, tak že si beru tarp.

Dále nepromok kalhoty a bundu. Téměř žádné místo nezaberou a mnohdy se mi moc a moc hodily. To by asi tak mohlo být vše. Já, poněvadž si i sám vařím, beru ještě lihový vařič, hrnec, lžíci, hrneček a líh. A přeci jen jsem na něco zapomněl. Nářadí, základní náhradní díly, nůž, čelovka, igelitka na odpad a lopatka na lidský odpad.

Víte, že existuje toaletní lopatka? Pohybovat se po přírodě, chránit ji a nechat po sobě žádné stopy. Ano i ty „stopy“. Co je to toaletní lopatka a jak ji využít se dočtete v článku >> www.bikepacking.cz/toaletni-lopatky-proc-jak-a-kam-s-tim

Jaká by byla tvá hlavní rada pro začínající bikepackery? 

Nebát se zkusit to a vyrazit. Spousta lidí nemá problém vyrazit naložený na kole na cestu, ale nevěřil by jsi kolik lidí má problém ve chvíli, kdy mají někde v lese o samotě přespat. Takže pokud si někdo není stoprocentně jistý, že to dokáže, tak mám jednoduchou radu: ve dvou se to lépe táhne.

 

Bikepackery? Je to vůbec správně? Jak si vlastně říkáte?

Ano, je to správně. Ekvivalent pro tohle slovo jsme nenašli, stejně jako jsme nenašli český výraz pro bikepacking. Manželka nám říká magoři.

p

Bikepacking

Bikepacking (Bike=kolo a Packing=balení): vícedenní cyklo výlet, kde si výbavu na kempování vezete na kole a díky specifickému systému brašen/batohů, do kterých sbalíte potřebné vybavení, zůstává kolo stále stabilní a ovladatelné.

Web Bikepacking.cz

 

Představ nám web www.bikepacking.cz. Co vše na něm milovníci kol a cestování najdou?

Na webu naleznou čtenáři mnoho zajímavých informací a to jak jinak než o bikepackingu. Máme zde několik sekcí, kde se čtenáři dočtou o kolech, brašnách, trasách a spoustu dalších zajímavých, alespoň doufám, že zajímavých, informací. Vše se snažíme mít zaměřené především na cestování na kole.

 

Jaká je historie webu? Jak se zrodil nápad na vytvoření tohoto webu?

Web byl založen v roce 2015. Nápad vznikl koncem roku 2014, kdy jsem právě ležel šest týdnů upoután na lůžko se zlomeninou bederního obratle  Měl jsem spoustu času přemýšlet o sobě, o mém vztahu ke kolům a díky tomu jsem náhodou narazil na zmínku o fat biku. Od fat biku už to byl jenom krůček k tomu zjistit, že ruku v ruce s tlustým kolem přišel bikepacking.

Po prvních jízdách a po prvním bikepackingu jsem zjistil, že to je to to pravé pro mě a že se tomu chci věnovat. Nedlouho potom jsem začal zjišťovat zda existuje nějaká skupina podobně smýšlejících lidí a zda existuje nějaký český web, ze kterého bych mohl čerpat informace. Překvapivě jsem nic nenalezl a tak se vlastně zrodil nápad vytvořit stránky pro českou komunitu cyklistů.

 

Web jedeš jako one man show nebo máš nějaké spolupracovníky?

Web začal jako one man show. Po nějaké době jsem se seznámil s cestovatelem Honzou Žďánským se kterým jsme si padli do noty a on se stal mým stálým spolupracovníkem. V současné době pracujeme na webu ve čtyřech lidech a máme pár dalších občasných dopisovatelů. Vzhledem k tomu, že jsme non profit web a chceme si zachovat svou nezávislost a nestrannost, tak je dost těžké naplnit web obsahem. On totiž bikepacker chce především jezdit a ne psát. Proto i jedeme v režimu jednoho článku za týden. Víc není v našich silách a ani to není našim cílem. Chceme mít články zajímavé a poutavé a ne chrlit jeden reklamní článek za druhým.

 

Co návštěvnost? Jak jsi spokojen s ohlasy na web?

S návštěvností jsem v poslední době nadmíru spokojený. Blížíme se k deseti tisícům návštěv měsíčně a to jsem nečekal ani ve snu. A ohlasy jsou z větší části pozitivní, což nás moc těší. Kupodivu nás čte i dost zahraničních čtenářů a proto v současné době intenzivně pracujeme na anglické verzi stránek.

 

Okolo webu se vytváří komunita. Máte Facebook stránku, Instagram. Ty děláš Twitter. Kolo je u nás dost populární. Jak s komunitou bikerů pracujete? Chystáte nějaké akce, společné výjezdy?

Ano, máme účty na jmenovaných sociálních sítích. Já jsem po zralé úvaze svůj Facebook účet smazal a dnes se věnuji pouze Twitteru a Instagramu. Když jsme začínali, tak jsme dost často probírali jestli chceme, aby se komunita bikepackerů rozrůstala. Báli jsme se, že jich pak budou plné lesy. Naštěstí se to nepotvrdilo a tak komunita “pravověrných” cestovatelů není tak široká jako jinde v zahraničí. V poslední době, ale pozorujeme mírný nárůst příznivců bikepackingu.

Každý rok pořádáme několik akcí pro bikepackery a nejen pro ně. V zimě pořádáme Fat Bike Challenge, který je zaměřený na tlustokola, ale letos se bohužel uskutečnit nemohl z důvodu COVIDU. Na jaře chceme pořád sraz bikepackerů, ale nevíme jak to bude v současné době proveditelné. Každoročně, v den letního slunovratu, vyzýváme k Swift CampOut, což je celosvětová akce, kdy se vyráží alespoň na jednu noc a poslední akcí kterou pořádáme je každoroční ukončení sezóny. Vždy zveřejníme pouze souřadnice a datum srazu a každý se tam dostane jak chce.

V současné chvíli připravujeme na webu novou sekci, která bude zaměřena na začátečníky, tak snad se bude lidem hodit.

Budoucnost

Ano, vím, covid a omezení. Ale představme si, že už je vše zpátky v normálu …

Jaké máš plány s webem bikepacking.cz do budoucna?

V současné době pracujeme, jak jsem se již zmínil, na anglické verzi a to je práce na ještě hodně dlouho. Těch článků je tam poměrně moc a práce s překlady zabere spoustu času. Dále chystáme pro tento rok lehké změny v designu a rozšíření právě o sekci “Začínáme”.

Chtěl bych oslovit i další dopisovatele a to i ze zahraničí. To by nám určitě moc pomohlo. Připravujeme vlastní reklamní systém, aby se nám vynaložené prostředky pokud možno, alespoň vrátili. Dnes si vše hradíme sami, sami si kupujeme nebo stavíme kola, kupujeme si vybavení a to jsou neuvěřitelné náklady. Občas mi bývá vytýkáno, že máme jenom kladné recenze, ale já nemám peníze na to, abych si kupoval šmejd, jen kvůli tomu, abych napsal, že to je šmejd.  Mým snem je, aby web stal skutečnou prací a dal by práci alespoň dvěma lidem. To je hudba budoucnosti.

 

Co osobní výzvy a cíle? Máš vyhlídnutou nějakou vysněnou trasu nebo osobní výzvu?

Od roku 2019 mám naplánovanou cestu po Finsku. Měl jsem i koupené letenky na jaro 2020, ale sám víš co se stalo. Takže to je výzva, která přede mnou stojí. A pak tu je ještě Amerika, kterou se chystám navštívit a strávit tam skoro dva měsíce, ale tuto cestu chci absolvovat se synem, kterému je jedenáct a tak chci ještě dva tři roky počkat. Těch zajímavých míst je spousta a ta nejkrásnější stejně najdeš doma za humny:-Di

 

Kdybys měl vybrat tři místa nebo trasy ( v ČR ) a doporučit je ostatním, kam se v rámci bikepackingové výpravy vydat, jaké by to byly?

Na tohle nemám odpověď. Já miluji Českou republiku, jsem patriot a v každém koutě, který jsem navštívil jsem našel něco krásného a zajímavého. Mnohdy stačí zapíchnout prst do mapy a vyrazit a věř mi, že vždy najdeš něco co tě překvapí. Pokud bych měl, ale přeci jen říct alespoň jedno místo, tak mě překvapilo České středohoří. To je nádherné místo pro bikepacking, ale opět se budu opakovat, je jedno z mnoha.

Děkuji Dagu za tvůj čas a skvělou inspiraci.

foto: Dag Raška, bikepacking.cz

Bikepacking.cz, Dag Raška

 

www.bikepacking.cz
facebook.com/bikepacking.cz
instagram.com/bikepacking.cz
twitter.com/dagraska
Dag Raška, bikepacking.cz

Načerpali jste dostatek inspirace? Já věřím, že ano. Bikepacking je moderní způsob cestování a poznávání přírody a míst kolem nás. ideální varianta, jak vyrazit na delší trasu. 

Jak víte zde z blogu sportigo.cz jsem spáíše na běhání. Osobně plánuji nějaké delší běhy, možná i více denní. Ale jsem za tento rozhovor velmi rád. Je to skvělá inspirace a možnost, kam se posunout dál. Možná alternativa nebo doplněk k běhání a pohybu v přírodě.

Ať již cestujete po horách, lesích a loukách po svých nebo na kole, vždy myslete na to, že i po vás tam přijdou jiní a hlavně: Pořádně si to užívejte!

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také