11 nejznámějších běžeckých speciálek

13. 5. 2019

Běžecké boty, to je pro většinu běžců to nejdůležitější, co pro svůj běh potřebují. I když už jsem slyšel, že pro někoho je důležitější mít … 🙂 Ne, nechám toho, nechci být rýpavý, ani moc kontroverzní. Naopak, chci být nápomocný, proto vznikl i tento přehled 11 nejznámějších běžeckých speciálek a dalších tipů, kam jít kupovat běžecké boty.

Správná běžecká bota je pro běžce základ a její výběr je bohužel stále těžší a těžší.

Napočítal jsem přes třicet značek běžeckých bot běžně dostupných u nás nebo v obchodech v okolních zemích. Každá má několik různých modelů pro silniční a pro trailové běhání a představují stále nové a nové. Jak se v tom všem vyznat?Obdivuji všechny prodavače, kteří mě obsluhovali, když jsem si vybíral boty na běhání. Nevím jak Vy, ale já jsem hroznej. Když vybírám nový model běžeckých bot, je to na dlouho. Na hodně dlouho. Projdu několik prodejen, vyzkouším mnoho modelů.

Možná proto jsem naposledy nové boty vybral na internetu. Ano, objednal jsem další pár stejných běžeckých bot, ve kterých nyní běhám.

Ale při výběru nového modelu je důležité zkoušet a porovnávat. Kam ale jít? Kde vybrat nové běžecké boty? Pomůže vám tento seznam běžeckých prodejen.

,Jak by měla vypadat moje ideální běžecká prodejna?

Minimálně 10-15 značek obuvi, od každého modelu sloupeček s jednotlivými velikostmi, volný pruh v prodejně, kde je možné udělat několik běžeckých kroků a trpělivý prodavač v pozadí. Dokážu si představit, že v takové prodejně strávím celé dopoledne a budu zkoušet a zkoušet .-)

Nejhorší pro mě je, když se prodavač pořád na něco ptá, mám raději, pokud je v pozadí. Jako nešťastné řešení vidím, že je na prodejně vystaven jen jeden vzorek od modelu a stále si musím říkat u každého modelu o svou velikost a pak hned o další velikost, protože každá bota je jinak široká, má jiné kopyto … . A teď velikost není skladem nebo mají na prodejně je tři značky…

No, není to se mnou jednoduché. Proto znovu říkám: děkuji všem prodavačům za trpělivost. Nemají to s námi jednoduché. Každý jsme jiný, každý máme jiné nároky. Jak vybíráte boty vy?

 

Nyní přišel čas, kdy budu vybírat nový model. Chci změnu a koukám po nových běžeckých botách, po novém modelu a možná i značce. Zatím jen projíždím internet a vybírám a čtu recenze a doporučení, ale brzy nastane čas, že budu muset vyrazit a zkoušet.

Novou botu ( nový model ) si netroufnu objednat přes internet. To bych si musel koupit deset párů, doma zkoušet a nevyhovující vracet. A do toho se mi moc nechce.

Z toho důvodu jsem hledal běžecké speciálky a prodejny, kde běžecké boty prodávají. Zajímalo mě jaké značky nabízí, jaký je dalších sortiment a služby a samozřejmě, kdy mají otevřeno. Z toho vznikl tento seznam 11 běžeckých speciálek a dalších prodejen běžeckých bot.
Přehled 11 nejznámějších běžeckých speciálek

Nejde o přehled internetových shopů, ale o běžecké speciálky, kamenné prodejny. Prodejny, kde si můžete běžecké boty vyzkoušet.

Řazení prodejen v seznamu je náhodné. Neurčuji, která je nejlepší, nemám je všechny vyzkoušené. Mým cílem je představit a ukázat nejznámější běžecké speciálky. A přidal jsem k tomu další prodejny, kde lze vybrat, vyzkoušet a koupit běžecké boty.

Sanasport

Pobočky:

 • Ječná 23, 12000 Praha, Po-Pá: 10-18, So: 10-15
 • Údolní 27, 60200 Brno, Po-Pá: 10-18, So: 9-13
 • Horní náměstí 409/26, 77900 Olomouc, Po-Pá: 10-18, So: 9-13

Nabízené značky běžeckých bot: adidas, asics, Inov-8, Mizuno, Reebok, Craft, Columbia, On Running, Saucony, Merrell, La Sportiva, New Balance, Skinners

web: www.sanasport.cz

FC: sanasportcz

IG: @sanasportcz

Tři běžecké speciálky Sanasportu v Praze, Brně a Olomouci nabízí kompletní vybavení pro běh. Boty, oblečení a další doplňky, to vše doplněné o sporttestery Polar, sportovní výživu. Z další sortimentu je to vybavení pro plavání, badminton, squash a boty pro další sporty a aktivní volný čas.

Nabízí diagnostiku došlapu. Pořádají běžecké tréninky. V Sanasportu pracují na běžeckém vzdělávání projekty: Můj první běh a Konec výmluv, kde nabízí pomocníka pro výběr běžecké obuvi a mnoho článků a videí o běhání.

Top4running

Pobočky:

 • Náplavní 1, 12000 Praha 2, Po-Pá: 10-19, So: 10-14

Nabízené značky běžeckých bot: adidas, Asics, Inov-8, Mizuno, Nike, On Running, Salomon, Saucony, Under Armour

web: www.top4running.cz

FC: Top4RunningCZ

IG: @Top4running

V běžecké speciálce je kompletní vybavení pro běh: obuv, oblečení, doplňky + sporttestery, sportovní výživa samozřejmostí. Top4Running to bohatě splňuje. Navíc nabízí prodejnu, běžeckou speciálku, v centru Prahy a mnoho dalších aktivit a akcí pro běžce. Pořádají tréninky, mají diagnostiku došlapu, pořádají souětže por běžce nebo se podílejí na organizaci závodu Vltava run.

Hledáte špičkové modely běžeckých bot od adidasu nebo od Nike? Podívejte se do Top4Running.

Triexpert

Pobočky:

 • Argentinská 420/4, 17000 Praha 7 – Holešovice, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

 • Přemyslovská 43, 13000 Praha – Flora, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

 • Radlická 14, 15000 Praha 5 – Anděl, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

 • Milady Horákové 20, 60200 Brno, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

 • Nádražní 93, 70200 Ostrava, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

 • Jeronýmova 1796/35, 37001 České Budějovice, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

 • U Koruny 1742/16, 50002 Hradec Králové, Po-Pá: 11-18, So: 10-14

Nabízené značky běžeckých bot:  Brooks, Hoka One One, Inov-8, Mizuno, 

Nábízené značky oblečení a doplňků: Brooks, Hoka One One, Inov-8, Mizuno, Anita, Compressport, Brubeck, Craft, Nathan, Petzl, R2, 2XU, Triggerpoint, Gore.

web: www.triexpert.cz

FC: trenujsTriexpertem

IG: @Triexpert_CZ

Kompletní vybavení pro běh, cyklistiku a triatlon – obuv, oblečení, doplňky + sporttestery, sportovní výživa.

Tratlonový ráj. Triexpert, jak už z názvu vypovídá, to je trojice sportů: běh, cyklistika a plavání, Triexpert není jen špičková běžecká speciálka, ale dá se říci, že jde o  špičkovou triatlonovou speciálku. 

Chcete nové boty? Chcete kolo nebo neoprén na plavání? Vyzkoušejte ho.

Nabízí diagnostiku došlapu a běhu, diagnostiku plavání, nastavení posedu na kole, nutriční diagnostika a zátěžové testy.

Triexpert nabízí sportovcům nejvíce prodejen po ČR ze všech zde uvedených speciálek.

Best4run

Pobočky:

 • Tovární 2993/4, 75002 Přerov, Po-Pá: 9,30-18, So: 9-12

Nabízené značky běžeckých bot: Asics, Inov-8, Mizuno, Salomon, Saucony

web: www.best4run.cz

FC: best4run

IG: @Best4run_cz

Pěkná přerovská běžecká speciálka s běžeckých chodníkem přímo v prodejně, kdes i můžete vyzkoušet běžecké boty. Samozřejmostí je kompletní vybavení pro běh – obuv, oblečení, doplňky + sporttestery, sportovní výživa.

Dělají diagnostika došlapu, pořádají běžecké tréninky nebo specální akce jeko Týden testování Mizuno a pod.

p

30 nejznámějších značek běžeckých bot

361 Degress, Adidas, Altra, Asics, Brooks, Columbia, Craft, Dynafit, Hoka One One, Icebug, Inov-8, Kalenji ( Decathlon ), La Sportiva, Merrell, Mizuno, New Balance, Nike, NVII, On running, Puma, Reebok, Salming, Salomon, Saucony, Sawela, Scott, The North Face, Under Armour, Vibram Five Finger, Vivobarefoot.

Jaká je vaše nejoblíbenější značka běžeckých bot?

Trailpoint

Pobočky:

 • Jirečkova 7, 17000 Praha 7 – Letná, Po-Pá: 11-19

Nabízené značky běžeckých bot: Brooks, Dynafit, Hoka One One, Icebug, Inov-8, New Balance, Salming, Salomon, Saucony

web:  www.trailpoint.cz

FC: trailpoint 

IG: @trailpoint

Název Trailpoint napovídá na hlavní zaměření a to je běh ( pohyb ) v přírodě. Ano, vybaví vás zde dokolnale pro běhání v přírodě od krátkého trailu po ultratrail maraton, najdete zde také vybavení pro aktuálně velmi oblíbené OCR běhy. Ale také pro canicross nebo orienťák. Zkrátka zde nepřijdou ani kovaní silničáři 🙂

Vše doplněno o diagnostiku došlapu, běžecké workshopy nebo spolupořádání závodů, například Šutr.

Běhshop

Pobočky:

 • Lužická 24, 12000 Praha – Vinohrady, Po-Pá: 10-18

 • Štefánikova 36, 73701 Český Těšín, Po-Pá: 10-17

Nabízené značky běžeckých bot: adidas, Asics, Brooks, Craft, Inov-8, New Balance, Nike, Salomon

web: www.behshop.cz

FC: behshop.cz

IG: –

Kompletní vybavení pro běh – obuv, oblečení, doplňky + sporttestery, sportovní výživa. Z mého pohledu, trochu nenápadně působící běžecká speciálka, která vás dokonale vybaví pro váš běh a vaši běžeckou výzvu. Navíc nabízí obuv a oblečení pro házenou, volejbal, florbal a tenis.

Vše včetně odborného poradenství a diagnostice došlapu na jejich pobočkách.Run4fun

Pobočky:

 • Gočárova třída 1263/44, Hradec Králové, Po-Pá: 10-18

Nabízené značky běžeckých bot: adidas, Asics, Inov-8, Mizuno, Salming, Saucony

web: www.run4fun.cz

FC: run4funCZ

IG: @run4fun

Hradecká speciálka, to je samozřejmě vše pro běh – obuv, oblečení, doplňky, sportovní výživa. Na své si zde přijdou také běžci pejskaři, které určitě zaujme jejich vybavení pro canicross.  Triatlonistům nabízí triatlonové kombinézy. 

Pořádají běžecké tréninky. V prodejně je k dispozici diagnostika došlapu.

Runsport

Pobočky:

 • Lorencova alej 1097, 56301 Lanškroun, Po-Pá: 9-15

Nabízené značky běžeckých bot: Craft, Dynafit, Inov-8, Salomon

web: www.runsport.cz

FC: runsportobchod

IG: @runsport.cz

Kompletní vybavení pro běh – obuv, oblečení, doplňky + sporttestery, sportovní výživa. Speciálka zaměřená na trail a běh na horách. 

Ambasadorem našeho eshopu Runsport.cz je náš velmi úspěšný trailový horský běžec Robert Krupička. Sortiment značek je sice trochu omezený o proti ostatním, o to více je zaměřena na kvalitu nabízených bot a dalšího vybavení.

Chcete vyrazit běhat do hor? Runsport by měl být vaši jednou z prvních voleb, kam vyrazit pro vybavení.

Zebrastore

Pobočky:

 • Heršpická 6, 63900 Brno, Po-Pá: 8-18, So: 9-18

Nabízené značky běžeckých bot: Merrell, Mizuno, New Balance, Salomon, Saucony

web: www.zebrastore.cz

FC: zebrastore.cz

IG: @zebrastore.cz

Kompletní vybavení pro běh – obuv, oblečení, doplňky + sporttestery, sportovní výživa. Velká kamenná prodejna v Brně. Běžecká dignostika, Servis lyží. Vybavení pro lyžování a tenis.

Běžecká speciálka doplněná o 16 speciálně zaměřených značkových e-shopů pro značky jako jsou Babolat, Head, Wilson, Leki, Merrell, Uvex, New Balance, Salomon, Saucony, Suunto a další. 

Running mall – Prag maraton store

Pobočky:

 • Františka Křížka 11, 17000 Praha 7, Po-Pá: 10-18,30 So: 10-14

Nabízené značky běžeckých bot: adidas

web: www.runningmall.cz

FC: runningMall.cz

IG: @running.mall

Kompletní vybavení pro běh – obuv, oblečení, doplňky.

Běžeckém centru s kompletní podporou pro každého běžce. Tréninky s trenéry, individuální tréninky, ranní workouty i běžecká jóga.

Běžecký obchod napojený RunCzech, pořadatele největších běžeckých akcí v ČR, jako jsou Pražským půlmaraton, Pražský maraton a další závody RunCzech u nás.

Salming Concept Store

Pobočky:

 • Budova Trimaran, Na Strži 63, Praha 4 – Pankrác, Po-Pá: 10,30-19 So: 10,30-15

Nabízené značky běžeckých bot: Salming

web: www.salming.cz

FC: SalmingRunningCZ

IG: @SalmingConceptStorePraha

Kompletní vybavení pro běh – obuv, oblečení, doplňky od značky Salming. Produkty značky pro běhání, florbal, hokej, házenou, squash, badminton a volejbal, ale také unikátní bežeckou 3D analýzu celého těla RunLAB.

I když jde o jednoznačkovou speciálku, tak se velmi rychle zařadila na špičku. A to právě pro kvalitu značky Salming a zejména pro jejich RunLAB.
Běžecké prodejny – další tipy

Výše uvedené patří top běžecké speciálky. V České republice je mnoho dalších měnších prodejen s běžeckými botami a vybavením pro běžce, s příjemnou obsluhou a osobním přístupem k zákazníkům. Zde několik tipů:

ONDŘEJ NĚMEC

Hlavní 191, 76842 Prusinovice

Po-Pá 15-17:00

Značky: Asics, Inov-8

www.onemec.cz

 

Polanský Bike&Run

Doubravická 363, 53353 Pardubice

Po-Pá: 9-18 hod, So: 9-12 hod

Značky: Mizuno, Inov-8

www.bikerun.cz

 

Run Service Jičín

U Javůrkovy louky 543, 50601 Jičín

út, čt: 16:15 až 18:15, so: 10-12 hod

Značky: Salming, Inov-8

www.runservice.cz

 

Total sport Ostrava

Mongolská 6223, 70800 Ostrava – Poruba

Značky: Asics, Mizuno

www.Total-sport.cz

Dajsport.CZ 

České Vrbné 2349, 370 11 České Budějovice

Značky: Inov-8, Merrell, New Balance, On running, Salomon, Vivobarefoot

www.dajsport.cz

 

ACsport.cz 

Gorkého 40, 60200 Brno 

Po-Pá: 10:30 – 17:30

Značky: Craft, Inov-8, On running, Salming

www.acsport.cz

 

Máš běžeckou speciálku – kamenný obchod. Napiš mi, kde a jaké značky prodáváš na e-mail: michal@sportigo.cz 

Rád tvůj obchod zařadím do tohoto seznamu.

FunRun

Jindřišská 30, 100 00, Praha 1

Po- Pá: 10 – 18:30, So:10 – 13 

Značky: Altra, Injinji,  

www.funrun.cz

TFRun

Slavětínská 1072/68, 190 14 Klánovice

Po-Pá 10-18

Značky: Compressport, Buff, Hoka One One, On Running, Salming, Salamon

www.tfrun.cz

 
Sportovní řetězce

Sportovní řetězce jsou další, velmi významnou,  skupinou prodejců běžecké obuvi, běžeckého oblečení a běžeckých doplňků. Své pobočky mají nejčastěji v velkých nákupních centrech a mají mnoho prodejen po celé ČR.

Jejich sortiment je velmi široký, ale některé mají v nabídce spíše tzv. masovky od adidas, Nike, Puma, Asics a Salomon ( Sportisimo, Intersport, A3Sport, Hervis ).

Jiné nabízí hlavně svou značku, zde je nejznámější Decathlon. Další se specializují pouze na některé značky, například Lion sport na adidas a Reebok.

I u řetězců je vidět velký důraz na kvalitu, nabízí spíše menší, ale mezi běžci velmi oblíbené a dobře hodnocené značky. Do této kategorie zařadím Rock Point se značkami Brooks, Hoka One One a Dynafit nebo jejich outdoorovou konkurenci Hudy Sport se značkou La Sportiva.

U sportovních řetězců samozřejmě platí: čím větší město, tím větší prodejna, tím i větší sortiment běžeckých bot skladem přímo na prodejně.

Velkými prodejci běžeckých bot jsou také internetový prodejci, ale dnes jsem se zaměřil pouze na prodejny s kamennou prodejnou, kde si můžete boty vyzkoušet.

Podívejme se jaké značky se v jednotlivých sportovních řetězcích nabízí:

Decathlon

značky: Kalenji, Salomon, Asics

web: www.decathlon.cz

 

Intersport

značky: adidas, Asics, Nike. Mizuno, Protouch, Puma, Salomon, Saucony, Under Armour

web: www.intersport.cz

 

Sportisimo

značky: adidis, Asics, Columbia, Mizuno, New Balance, Nike, On running, Puma, Reebok, Salomon, Saucony, The North Face, Under Armour

web: www.sportisimo.cz

 

Rockpoint

značky: asics, Brooks, Dynafit, Hoka One One, Inov-8, On running, Salewa

web: www.rockpoint.cz

 

Hervis

značky: adidas, Asics, Columbia, Mizuno, New Balance, Nike, Puma, Reebok, Salomon, Under Armour

web: www.hervis.cz

 

Insportline

značky: La Sportiva, Mizuno

web: www.insportline.cz

 

Lionsport

značky: adidas, Reebok

web: www.lionsport.cz

 

A3sport

značky: adidas, New Balance, Nike, Puma, Reebok, Salomon, Under Armour

web: www.a3sport.cz

 

Hudy sport

Značky: La Sportiva, Five Fingers

web: www.hudy.cz

 

Kde nejčastěji nakupujete a vybíráte běžecké boty vy?

Já mám aktuálně nejčastěji na noze Hoka One One a Saucony. Nyní jsem ale ve fázi výběru nových bot, mám vyhlídnuté boty od značky Dynafit a opět Hoka One One, láká mě také vyzkoušet On running, v mém hledáčku je také cenově velmi přijatelný Decathlon a jejich běžecké boty Kalenji, které se při poslední modernizaci velmi vylepšily.

Bohužel, u nás ve městě automobilů, moc možností není a sportovní prodejny, Decathlon, Intersport a Sportisimo jsou u nás poloviční o proti Praze, takže jsem byl již několikrát v Praze v Decathlonu,  Hoky a Dynafit jsem zkoušel v Rock pointu v Letňanech ( skvělá obsluha ). Rád bych se ještě podíval do prodejen Trailpoint a Sanasport. Z minulosti musím zmínit dobrou zkušenost z Top4Ŕunning.

Máte svou oblíbenou běžeckou speciálku, kterou byste chtěli doporučit ostatním? Napište mi michal@sportigo.cz nebo napište svůj tip do komentáře.Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také