TOP10 běžeckých seriálů v ČR

2. 3. 2019

Nejnavštěvovanější, nejoblíbenější, největší. Možná? Záměrně neříkám nejlepší, i když Czechrun má několik ocenění, přeci jen, co je nejlepší, si vždy zhodnotí běžec sám. Každý má jiné priority a oblíbený povrch.

Přesto si troufnu zde vyjmenovat deset běžeckých seriálů u nás, které si zaslouží vaši pozornost a nějaké to nej.

Věřím, že svůj závod, svou trať si z nich vybere každý z vás. Silnice, terén, kros, bláto, překážky, pětka, desítka, půlmaraton, maraton i ultra. Ta nabídka je velmi široká a rozmanitá.
Začneme na silnici

1.RunCzech

Nejnavštěvovanější! Tím bezpochyby je série závodů RunCzech, desetitisíce běžců se každoročně účastní jejich akcí. Prim hrají Pražský půlmaraton a Pražský maraton, které doplňují půlmartony v Karlových Varech, Olomouci, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Málokterý běžec si nechá ujít tyto závody.

Pražskou půlku nebo maraton si snad u nás zaběhl každý běžec nebo jsou pro začínající alespoň prvním hlavním cílem. Sám jsem si oba vyzkoušel a úspěšně doběhl.

Masové akce s úžasnou atmosférou a výbornou organizací.

Termínovku závodů RunCzech pro rok 2019 najdete zde >> Termíny závodů RunCzech 2019

Objednat startovné a další podrobnosti jsou na webu: www.runczech.com/cs

2. RunTour

Kratší městské běhy a zábava pro celou rodinu, je RunTour. V každém závodě jsou vypsané dvě hlavní distance, a to 5 a 10 km. Při některých závodech se běží i rodinný běh na 3 km. Součástí každého dne jsou také dětské závody.

Můžete vybírat ze závodů v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Brně, Ostravě, Praze. Liberci nebo Olomouci.

Vše zakončí velmi atraktivní závod na Pardubickém dostihovém závodišti, to již není silnice, ale kros. Kdo by si ale nechtěl vyzkoušet Velkou pardubickou:-)

Termínovka pro rok 2019 zde >> Termínová listina Run Tour 2019

Vše o RunTour najdete na webu: www.run-tour.cz

 

K silnici přidáme zážitek

3.Nightrun

Většinou 5 a 10 km městské běhy, které, jak napovídá jejich název se běhají za svitu čelovek. Závody jsou také rozprostřeny po celé ČR ve větších městech. Na termínovce pro rok 2019 jsou Ostrava, Hradec Králové, Brno, Liberec, Most, Praha, Olomouc a České Budějovice.

Program, termínovka, přihlášky na webu: www.night-run.cz/

 

Ze silnice se vydejme do terénu.

4.Běhej lesy

Stále populárnější běžecké závody na velmi atraktivních místech, které vedou po příjemných lesních a polních cestách, s minimem silnice.

Běhej lesy je série osmi různých běžeckých zastavení. Můžete se těšit na závody z Lednice, Karlštejna, Vysočiny, Slavkovského lesa, Brd, Jizerský hor, Beskyd a Šumavy. Vždy si můžete vybrat z kratší ( 11-13 km ) nebo delší trať ( 19-23 km ), součástí jsou vždy závody pro děti. Zpestření nabízí poslední závod na Šumavě, kde v Boleticích poběží v noci za svitu čelovek.

V Jizerkách si na své přijdou také vytrvalci, protože součástí je letní Jizerská padesátka.

Termínovka pro rok 2019 zde >> Běhej lesy 2019

Více info na webu: www.behejlesy.cz

 

Zůstaneme v terénu, ale přidáme bláto a překážky

5.Spartan race

6.Gladiátor race

Nejpopulárnější série OCR závodů, kde se kombinuje běh v těžkém terénu a překonávání různých překážek.

Spartan race má v ČR čtyři zastavení. V lednu byl ve Vratislavicích u Liberce zimní závod, dále pokračuje v Kutné Hoře, na Dolní Moravě a Lipně na Šumavě.

Jeho česká verze Gladiátor race. Má zastavení více: Pevnost Josefov ( v zimě i v létě ), tankodrom v Milovicích, ve Westernovém městečku Šiklův mlýn, na motokrosovém závodišti v Holicích, dále závody v Hradci Králové, v Českém ráji, Lanškrouně a v Pardubicích na dostihovém závodišti.

Dětské závody jsou vždy samozřejmostí.

Termínovka >> Spartan race 2019, >> Gladiátor race 2019

Weby: www.spartan-race.cz/cs, www.gladiatorrace.cz/

 
Terén, kopce a hory, to bude má další nabídka

7.Rockpoint Horská výzva

Vysočina, Beskydy, Krušné hory, Šumava, Jeseníky, Krkonoše a nakonec krásná Pálava. Horská výzva vás pěkně prověří a jestli si zaběhnete všechny závody, podíváte se do naši všech nejvyšších hor.

V každém zastavení si můžete většinou vybrat ze tří distancí: Short, Half a Long, kdy nejkratší měří okolo dvaceti kilometrů, střední okolo 35-42 km a dlouhá je ultra okolo 60-70 km, kde na kratších závodí jednotlivci nebo dvojice, na long jen dvojice.

Program, termínovka, přihlášky na webu: www.horskavyzva.cz

8.Mizuno Trail Running Cup

Hory a kopce, těžký přírodní terén a navíc krasné prostředí českých hor, ale také městský trail nebo běh po golfovém hřišti, je letošní nabídka Mizuno Trail Running Cup

Ostrava, Praha městský tral, pokračuje se Kralickým půlmaratonem, Ještědským půlmaratonem, Krkonošskou padesátkou. Přesun na Šumavu a Lipenský půlmaraton, Česko-německý půlmaraton a maraton Praha-Dobříš. Vše zakončeno závodem Motolské jamky, krosem na golfovém hřišti.

V každé horské zastávce je na výběr i nějaká kratší trať.

Program, termínovka, přihlášky na webu: www.trailrunningcup.cz/

 

A na závěr dvě závodní krosové série.

9. Inov-8Krosový pohár

Krosový pohár vás zavede do krásných míst a lesů Brd, Českého ráje, okolí Sázavy, Kokořínska a Voděradských bučin.

Můžete se těšit na lesní cesty a cestičky, žádný asfalt. Vždy na výběr ze dvou distancí: 10 a 15 km. Součástí jsou i doprovodné závody dětí.

V loni jsem, společně z dcerou, vyzkoušel krosový pohár v Českém ráji a musím ty závody doporučit, nádherná trať, skvělá organizace.

Program, termínovka, přihlášky na webu: www.krosovypohar.cz/

10. Český kros

Konkurence mezi závody je velmi velká a tak se organizátoři snaží umístit své závody do atraktivních míst a pořadatelům seriálu Český kros se to také povedlo.

Český kros = Seriál deseti běžeckých krosových závodů, které vás provedou nejkrásnějšími zákoutími Krušných a Novohradských hor, Labských pískovců, jihočeských rybníků, Vysočiny a České Kanady.

Na výběr je většinou ze tří distancí ( krátká 6-10 km, střední 12-17 km, dlouhá 20-28 km ), navíc při závodech Kumžáku si můžete dát krosový maraton.

Program, termínovka, přihlášky na webu: www.ceskykros.cz

 

Tak kam se vydáte Vy? Kde budete nasávat závodní atmosféru? Sérií je samozřejmě více, dále mohu připomenout Běžíme na hrad a 7 pohoří. V termínovce je každý víkend také mnoho dalších větší nebo menších regionálních závodů, kde si můžete otestovat aktuální formu.6 týdenní Spartan tréninkový plán

Chcete vyzkoušet Spartan race, Gladiátora nebo jiný překážkový závod? Potřebujete se dostat do formy po delší pauze bez sportu? Mám pro vás návod a motivaci. 6 týdenní tréninkový plán.

Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...