Jak vybrat sportovní hodinky a sporttester

19. 11. 2018

Jak vybrat sporttester? Jak vybrat sportovní hodinky? Ukážu vám několik parametrů a hledisek. Bude to trochu netradiční How to choose?

Sportetster, sportovní hodinky, chytré hodinky. Co je co? Na začátek si řekněme, že se tyto kategorie v poslední době velmi prolínají. Je velmi těžké určit, co je sporttester a co už jsou sportovní hodinky a co jsou chytré hodinky.

U sportovní hodinek v cenách, řekněme nad 5 tisíc, se se vše velmi mísí. A do toho se ještě míchají fitness náramky, u kterých jednotlivé značky také stále přidávají nové a nové funkce a vylepšení. Ale i s tím si poradíme.

 • Víte přesně co a proč hledáte?
 • Jaký sport je por vás ten hlavní?
 • Jaký je Váš cíl?
 • Kolik času chcete sportu obětovat?
 • Sportuje pro zábavu, proto abyste zhubli nebo chcete běhat závody?

Máte odpovědi? Začnu povinným základním rozdělení. Samozřejmě se podívám na ceny, zabrousím na sociální sítě a podívám se konkrétní doporučení pro různé sporty. 
Rozdělení

 • Fitness náramek – slouží k monitorování denní aktivity a spánku
 • Sporttester – měří a vyhodnocují tepovou frekvenci při sportování, modely s modulem GPS měří uběhnutou trasu a díky dalším sportovním funkcím můžete kvalitně vyhodnotit a řídit svůj trénink.
 • Sportovní hodinky – měří tepovou frekvenci, mají GPS, umí řídit trénink, mají multisport modul pro více sportů a další sportovní funkce.
 • Chytré hodinky – umí komunikovat a spolupracovat s mobilním telefonem, upozorňují na nové zprávy či příchozí hovory, zobrazují události z vašeho kalendáře a další funkce.

Toto byly základní charakteristiky, řekněme před rokem, možná dvěma roky, ale vývoj jde velmi rychle kupředu a výrobci přidávají funkce a vychytávky. Toto rozdělení dnes již moc neplatí. Jen náramky zůstaly, díky svému vzhledu, ale nejlepší fitness náramky se vyrovnají levnějším sportovním hodinkám.

Jako o sporttesteru můžeme mluvit, jen o levných přístrojích do cca 2500 Kč, které opravdu jen měří tepovou frekvenci a mají několik málo dalších funkcí.

Ostatní modely již většinou mají nějakou tu chytrou funkci a komunikace s mobilem je skoro standardem.

Jednotlivé kategorie se stále více prolínají. Výrobci přidávají stále více nových funkcí a vylepšení.

Pro účely tohoto článku je to jedno. Ať již napíšu jedno nebo druhé myslím tím zařízení na ruku, které pomáhá sportovcům monitorovat jejich tepovou frekvenci a další hodnoty při běhu, plavání, jízdě na kole a dalších sportech.

Z více pohledů

Nebude to čistý návod na výběr, ale trochu netradiční pohled na celou kategorií sporttesterů a sportovních hodinek. Proč? Jak už jsem uvedl výše, rozdíly mezi kategoriemi se stírají. Funkcí napříč sortimentem a cenovými skupinami přibývá.

Celá kategorie je velmi našlapaná staršími a novými modely. Orientace je v tom velmi obtížná. Je velmi těžké nezávisle určit, co je pro koho dobré. Mrkneme na to spolu například

 • z pohledu cen,
 • oblíbenosti,
 • potřeb jednotlivých sportů,
 • výdrže baterie
 • a dalších možností.

Novinky jsou nejlepší

Ano, ale… . Novinky jsou našlapané funkcemi, ale využijete je všechny? Kupujeme si sportovní hodinky pro lepší trénink a monitoring nebo jako sociální status? Samozřejmě velkou roli hraje i cena. U novinek některé firmy, podle mne, docela šponují ceny, zřejmě si vzaly návod a vzor od Applu. Sakra, to si asi moc kamarádů nezískám 🙂

A u ceny začneme.

Nejdražší sportovní hodinky

U Garminu jsou nejdražší Garmin fenix5X Plus Sapphire Black, Black – 21 490 Kč ( doporučená základní prodejní cena ). Tedy mají i řadu hodinek Garmin D2 s leteckými mapami a dalšími funkcemi pro letce, tam se cena vyšplhá až přes třicet tisíc, ale zůstaňme na zemi.

Nejlevnější sporttester

Zde se dostaneme pod tisíc korun. Například Sporttester inSPORTline Diverz je za 790 Kč, měří tepovou frekvenci a můžete si u něj nastavit tři tréninková pásma. V kombinaci s mobilem, kde vám aplikace zaznamená trasu do začátku běhání stačí.

Více funkcí má Sporttester SIGMA PC 15.11, ale za 1290 Kč ( insportline.cz ) je to stále velmi pěkná cena. Levné sporttestery se základními funkcemi najdete také lidl-shop.cz – CRIVIT®PRO Sporttester s krokoměrem 899 Kč nebo v Decathlonu PULSMETR ONRHYTHM 900 za 1299 Kč.

Zajímavou alternativou k levným sporttesterů, ať již z hlediska ceny nebo vzhledu, jsou fitness náramky.

Bohužel výše uvedené sporttestery nemají modul GPS pro zaznamenávání trasy. Nejlevnější s GPS modulem je Garmin Forerunner 30, aktuálně za 2990 Kč ( nová cena od listopadu 2018 ).

Poměr cena/výkon

Poměr cena / výkon je často zmiňované sousloví. Je to ale trochu neměřitelné, protože každý máme svou cenovou hladinu nastavenou někde jinde. Zkusím vám dát několik typů ve třech cenových hladinách. Projděte si je a uvidíte, zda jsem se trefil do vašeho vkusu.

Do 5 000 Kč

Zde má dva jasné favority. Garmin Forerunner 35 za 3 990 Kč a Polar 430M. Ideální pro začátečníky, kteří u nich najdou všechny potřebné funkce, s dobrou výdrží baterie a komunikace s mobilním telefonem a aplikací.

Možnou alternativou je fitness náramek Garmin vivoSport s integrovaným GPS přijímačem a optickým snímačem tepu v ceně 3 290 Kč

Do této cenové kategorie bych mohl natlačit i Samsung Gear Sport, chytré hodinky s řadou sportovních funkcí a GPS modulem v aktuální nové akční ceně 4 999 Kč.

5 000 – 10 000 Kč

Sem by velmi dobře zapadaly Garmin Fenix 3, ale ty již nejsou v prodeji, i když možná by jste na ně mohli ještě v nějakém obchodě narazit.

Proto volím jiné hodinky od Garminu a to novinku z letošního podzimu Garmin Instinct ( 7 990 Kč ), odolné outdoorové a multisportovní GPS hodinky s měřením srdečního tepu. Velmi podobně s funkčností jsou na tom, také novinkové, Polar Vantage M ( 7 390 Kč), případně starší model od Suunta ambit3, který ale svým funkčním vybavení stále patří ke špičce ve své cenové kategorii ( od 5 900 Kč )

Mohl bych přidat i model Garmin vívoactive 3, pokud by jste chtěli více elegance a jemnějšího designu.

Nad 10 000 Kč

V nejvyšší cenové kategorii nad deset tisíc je mým favoritem v poměru cena/výkon novinka od Polaru. Polar Vantage V ( 12 999 Kč ), svou funkčností mohou jasně a směle konkurovat o pár tisíc dražším modelům. U nás ale značka Polar nemá takovou odezvu od zákazníků jako Garmin a Suunto.

Polar Vantage V

Všechny tréninkové funkce, přesné měření tepové frekvence. Multisportovní využití, pro běh, triatlon a další sporty.

 • Nový Training Load Pro™ nabízí komplexní pohled na to, jak vám tréninky různě zatěžují tělo.

Při výběru vždy zvažte, zda využijete všechny funkce chytrých hodinek.

Při výběru vždy zvažte, zda využijete všechny funkce chytrých hodinek. Je to podobně jako u mobilních telefonů a jiné spotřební elektroniky. Při výběru ale hraje velkou roli značka a sociální status.

Značka a sociální status

„Jablíčkáři“ milovníci produktů od firmy Apple si na běhání koupí Apple Watch, jednak jim to potvrdí status v jejich sociální bublině a navíc Apple Watch mohou velmi snadno propojit s ostatními produkty od Apple. Apple je zkrátka životní styl plný funkčnosti, propojení a minimalistického designu.

Apple Watch jsou funkcemi našlapané chytré hodinky, které mají i sportovní funkce. S cenou jsme na 7 000 Kč a výše.

V poslední době u běžců status výjimečnosti získávají sportovní hodinky Garmin řady Fenix, nejlépe ty nejnovější z řady Garmin Fenix 5 Plus s cenou začínající okolo 17 000 Kč.

Pravověrní sportovci, zejména ty co se častěji pohybují v terénu a na horách si oblíbili sportovní hodinky Suunto, které mají velmi kvalitní a odolné zpracování a mohou se pochlubit dlouhou výdrží baterie. S modely řady Suunto 9 a Suunto Spartan chybu neuděláte.

Garmin Fenix 5X Plus

Chytré a všestranné sportovní hodinky Garmin Fenix 5X Plus kombinují chytré, sportovní, outdoorové a navigační funkce. Hodinky podrobně změří a vyhodnotí širokou škálu sportů, včetně běhu, jízdy na kole, lyžování, plavání, triatlonu, golfu a dalších.

Jak je to s oblíbeností jednotlivých značek

Když se podíváme na sociální sítě, zjistíme, že tam vede Garmin. Zde jsou aktuální počty sledujících.

 

Facebook

Instagram

Youtube

Garmin

1 890 000

470 000

118 000

Polar

1 220 000

133 000

35 000

Suunto

725 000

245 000

38 000

Údaje jsou zaokrouhlené na celé tisíce.

Je třeba zmínit, že šíře sortimentu u Garminu je jasně největší a kromě sportovních hodinek zahrnuje navigace, cyklopočítače, kamery, navigace pro mořeplavce a další. Polar také kromě hodinek a nabízí cyklopočítače. Suunto se specializuje na hodinky.

Pojďme nyní k typům pro jednotlivé sporty.

Multi sportovní hodinky

Zde jasně vládnou dražší modely sportovních hodinek.

Z levnější například řada Garmin vivoactive 3, Garmin Instinct.

 

Běh

Pokud je běh váš hlavní sport zvolte jeden z modelů výše uvedených multisportů.

Dále můžete vybírat běžecké hodinky v řadě Garmin Forerunner, od levných modelů 30 a 35, přes modely 235 a 645 až k špičkovému modelu 935. V cenách od 2 999 Kč do 15 490 Kč.

Od Polaru je výborný a cenově dostupný Polar 430 M, případně novinku Polar Vantage M. Od Suunta můžete zvolit levnější, ale skvěle vybavený Suunto Ambit3. 

K základnímu běžeckému tréninku velmi dobře poslouží i fitness náramky od Garminu – řada Vivosport, od Fitbit nebo od Samsungu. Ceny jsou u nich již od tisícovky, ale doporučuji si něco připlatit a vzít si již model s GPS modulem.

Suunto Spartan Ultra Stealth Titanium

Tělo hodinek je z polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny, mají safírové sklíčko a luneta z Titanu grade5.

Barevný dotykový displej

Výdrž baterie s aktivní GPS: 65h. při 60ti sekundovém intervalu, 26h. při 1s intervalu v úsporném režimu GPS, 18h. při 1 s intervalu s maximální přesností.

Triatlon

Zde by volba mohla padnou na triatlonový speciál od Garminu Forerunner 735XT, triatlon velmi dobře umí Polar Vantage V. Hodí se i další multisporty fenix5X Plus  a Suunto .

Plavání a cyklo

Plavání a cyklo umí všechny multisportovní hodinky. Všechny mají podporu těchto sportů. Pro cyklistiku se lépe hodí cyklokomputery Garmin, Polar nebo Sigma.

Většina hodinek je odolná vodě při plavání. Jak je to s vodo-odolností? Zjistíte z níže uvedené tabulky.

Označení

Stupeň vodotěsnosti

Stříkající voda, silný déšť

Sprchování, mytí rukou

Plavání, potápění bez dýchacího přístroje

Hlubinné potápění

Water resistant

0 m

3 ATM/ 3 BAR

30 m

5 ATM/ 5 BAR

50 m

10 ATM/ 10 BAR

100 m

20 ATM/20 BAR

200 m

30 ATM/ 30 BAR

300 m

50 ATM/ 50 BAR

500 m

100 ATM/100 BAR

1000 m

Parametr Stupeň vodoodolnosti najdete vždy ve specifikaci u každých hodinek.

Uvedu několik příkladů:

 • Suunto 9 Baro – 100 m
 • Suunto Spartan Ultra – 100 m
 • Suunto Ambit3 sport – 50 m
 • Garmin Fenix 5x Plus – 100 m
 • Garmin Instinct – 100 m
 • Polar Vantage V – 30 m
 • Fitbit Ionic – 50 m

Jak se starat o sportovní hodinky?

Dodržujte tyto čtyři tipy:

 • udržujte přístroj v čistotě, bez prachu a písku
 • zabraňte působení rychlých změn teploty vzduchu nebo vody na přístroj
 • pokud byl přístroj vystaven působení slané vody, vždy jej omyjte čistou vodou
 • nikdy se nepokoušet otevřít tělo hodinek

 

Outdoor, turistika

 • Suunto Traverse
 • Garmin Instinct

a multisporty Sunnto 9 Baro, Garmin Fenix5 a Fenix5 Plus

Potápění

 • Garmin Descent Mk1
 • Suunto Eon colection
 • řada Suunto DX

Golf

 • Garmin Approach S60

Letectví

 • Garmin D2 Delta

Jachting

 • Garmin Qantix 5

To byly sporty, pojďme se spolu ještě podívat na hudbu, placení a vše zakončíme výdrží baterie.

Hudba v hodinkách

Paměť v hodinkách a možnost přehrávání hudby například mp3 a spárování s bezdrátovými sluchátky nabízí aktuálně tyto modely:

 • Apple Watch 3
 • Apple Watch 4
 • Garmin Forerunner 645 music
 • Garmin Fenix 5 Plus
 • Garmin vivoactive 3 music
 • FitBit Versa
 • TomTom Runner 3 Music
 • TomTom Adventure Music

Placení pomocí hodinek

Placení pomocí hodinek nyní nabízí služba Garmin Pay a Fitbit Pay, v ČR je bohužel podporuje zatím ( listopad 2018 ) jen Moneta Bank. Z hodinek to umí řady

 • Garmin Forerunner 645
 • Garmin Fenix 5 Plus
 • Garmin vivoactive 3
 • Garmin D2
 • FitBit Ionic

Výdrž baterie

U sporttesterů a sportovních hodinek většinou funguje několik režimů. Proto je důležité poměřovat vždy podobné parametry, například výdrž baterie při zapnutém sledování GPS a vaší polohy nebo pouze v režimu chytrých hodinek.

U lepších modelů si navíc můžete nastavit přesnost GPS a tím i prodloužit životnost baterie. V tomto je na špici Suunto s modelem Suunto 9, který má inteligentní režim řízení výdrže baterie, ta u nich s GPS vydrží až 120 hodin.

Zde je opět několik příkladů ( jednotlivé údaje jsou převzaty z webů značek )

Garmin vivoactive 3 – 7 dnů v režimu Smartwatch, 8 hodin GPS záznamu, až 5 hodin GPS záznamu při poslechu hudby

Garmin Forerunner 645 music – až 14h s GPS, až 5h GPS a hudba, až 7 dní v režimu smarthodinek s měřením srdečního tepu

Garmin Fenix 5X Plus – 33h s GPS, 13h GPS + hudba, 70h UltraTrac, 20 dní v režimu smart hodinek

Garmin D2 Delta – 18h s GPS, 8h GPS + hudba, 42h UltraTrac, 12 dní v režimu smart hodinek

Garmin Instinct – 16h s GPS, 40h UltraTrac, 14 dní v režimu smart hodinek

Garmin Forerunner 35 – 13h trénink/GPS nebo 9 dnů v režimu hodinek

FitBit Ionic – s GPS 10 hodin, v módu hodinek 6 dní

Suunto 9 Baro – 14 dní v časovém modu a 25h, 50h, 120h v módu GPS

Suunto Spartan Ultra – s aktivní GPS: 65h. při 60ti sekundovém intervalu, 26h. při 1s intervalu v úsporném režimu GPS, 18h. při 1 s intervalu s maximální přesností. V modu hodinek 20 dní.

Polar Vantage V – 40 h v tréninkovém režimu (GPS a měření tepové frekvence na zápěstí).

Polar 430 M – 8 hodin tréninku se zapnutým přijímačem GPS a optickým měřením tepové frekvence

Apple Watch 4 – 18 hodin

Máte vybráno? Věřím, že jsem vám alespoň trochu pomohl s výběrem nových sportovních hodinek nebo poradil, na co byste se měli zaměřit při výběru.

Sportovní hodinky SUUNTO 9

Sportovní hodinky s přímým managementem spotřeby baterie, FusedTrack technologií a dalšími funkcemi, které ocení každý sportovec. Hodinky s vlastní přímou regulací spotřeby baterie v závislosti na druhu sportu, rychlosti a výšce. Výdrž baterie až 120 hodin

 
[instagram-feed num=3 cols=3 showfollow=false]

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také