Kokořínsko – Mšeno, Jestřebice, Kokořín, Pokličky

5. 11. 2017
Kokořínsko je nádherná přírodní oblast plná lesů a pískovcových skal. Název dostala podle hradu Kokořín, jehož základy byly položeny již za vlády Jana Lucemburského. Krásy Kokořínska si všiml i velký český všeuměl Jára Cimrman. Například ve hře Dobytí Severního pólu se vzpomíná na výlet na Kokořín:

Varel: No, já tomu možná nerozumim,ale já tady zas tak nic moc extrovního nevidim. Když to srovnám s tim výletem na Kokořín… Lékárník: No prosim tě to se nedá vůbec srovnat!!! Varel: Jak to? Byly tam skály pískovcový, občerstvení… A co je tady?! Prd!

Oficiální stránky hradu Kokořín, kde se více můžete dozvědět o jeho historii jsou na webu: www.hrad-kokorin.cz, ale nyní pojďme zpět na běhání po Kokořínsku.

Trasa začíná v městečku Mšeno. Od Prahy je dobře přístupné po silnici z Mělníka, ze severu pak od Doks. Ve Mšeně je dobré parkování u místního kopaliště, které také stojí za náštěvu, díky své architektuře a prostředí.

Městské lázně ve Mšeně jsou ojedinělým architektonickým dílem ve stylu art déco a patří mezi skvosty našeho regionu. Postaveny byly v roce 1932 …

Trasa je vedena po značených turistických trasách Přes Jestřebice, Kokořín, přírodní útvar Pokličky a zpět do Mšena.

Popis trasy

Od městských lázní ( koupaliště) ve Mšeně vyběhněte po zelené turistické značce, která vás lesy mezi pískovcovými skalami dovede do vesničky Vojtěchov, a dále Vojtěchovským dolem až do Jestřebic. Cestou z Vojtěchova do Jestřebic si můžete udělat malou krátkou odbočku na Jestřebické pokličky.

Pří průběhu Jestřebicemi, si můžete prohlédnou krásné chaty a chalupy, Kokořínsko patří mezi vyhledávané rekreační oblasti již řadu desítek let, ale hlavně musíte narazit na žlutou turistickou značku. Ta ukazuje cestu směrem na Kokořín.

Na rozcestí Truskavecký důl seběhněte ze žluté na modrou a poklikaté silničce seběhnete přes obec Kokořín až do části Kokořín – Dolina, kde možnost občerstvení. V zatáčkách se Vám ukáže pěkný výhled na hrad Kokořín, kam můžete po cestě odbočit a prohlédnout si ho.

Z rozcestí Kokořín – Dolina se vydejte po červené. Ta Vás dovede až po kopec, kterým vystoupáte na Pokličky. Zde je nepříkřejší stoupání na trase. Po strmých dřevěných schodech se běžet moc nedá. Nahoře se Vám ale otevře pěkný výhled na Pokličky.

Kokořínské pokličky jsou pískovcový útvar připomínající houby. Nejmohutnější Poklička dosahuje výšky 12 m, klobouk je široký 6 m.

S Kokořínský pokliček se vydejte po modré, mezi skalami a okolo zajímavých skalních útvaru – Obří hlava a Žába – se dostanete až do Mšena a na parkoviště u koupaliště.

Parametry trasy

Mšeno ( koupaliště ) – rozcestí Švédský val – Vojtěchov – Jestřebice – rozcestí malá Jestřebice – rozcestí Truskavecký důl – obec Kokořín – rozcestí Kokořín dolina – Kokořínské pokličky –  rozcestí Švédský val – Mšeno ( koupaliště ).

Délka tratě: 21,5 km

Typ: trail

Povrch: lesní cesty a zpevněné cesty, šotolina. cca 10% po silnici ( úsek u Jestřebic a seběh u Kokořína )

Mírně náročná

Výškový profil

Trať je mírně kopcovitá s jedním prudším výšlapem po schodech na Kokořínské pokličky, kde na necelých 200 metrech nastoupáte 48 výškových metrů.

 

hrad Kokořín

Schody na pokličky

Na obrázku je vidět cca 1/3 schodů, po kterých vystoupáte na Kokořínské pokličky

Kokořínské pokličky

Sportovní hodinky SUUNTO 9 Baro Titanium

Hodinky špičkové řady Suunto 9 v exkluzivním titanovém provedení. Tyto jedinečné hodinky jsou vybaveny systémem na správu spotřeby baterie pro co nejdelší nepřerušovaný trénink. 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...