Český ráj: hiking přes Suché skály

27. 7. 2021

Dnes přelezeme Suché skály, nebojte lano nebudete potřebovat. Bude to výživné, jde o krásný kratší trailový hiking s „pěkným převýšením.

Částečně se vydáme i mimo značené turistické trasy a cesta nebude vždy krásně ušlapaná. Myslím, že je na místě upozornění.

s

Upozornění

Hned na začátek upozorním. Není to na výlet s kočárkem nebo s malými dětmi. Na kolo zapomeňte. Úsek přes Suché skály je dost technický. Doporučuji pevnou obuv, ne žabky nebo nějaké lehké sandále. Žebříky ve skalách jsou určeny spíše pro horolezce než pro turisty, vyžadují určitou fyzickou zdatnost a obratnost. Dbejte prosím na svou bezpečnost.

Suché skály

Suché skály se ční nad údolím Jizery u Malé Skály. Jde o krásnou dominantu, kterou tvoří delší hřeben skal, je asi 1000 m dlouhý. Skály se vypínají do výše několika desítek metrů. JJZ ( směr od Malé Skály ) stěny jsou ve střední části hřebene vysoké 40–80 m a SSV stěny 10–30 m.

Mají velmi atraktivní tvar, dříve se Suché skály jmenovaly Kantorovy varhany, dnes jsou též nazývány českými Dolomity. Člení se zhruba na 20 věží – Hlavní, Sokolí, Samotář, Kazatelna a další. V roce 1965 byly Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou.

Je okouzlující, co se zde začalo tvořit před 100 milióny let v mělkém moři… .

Suché skály jsou velmi vyhledávanou horolezeckou destinací.

Cesta přes Suché skály – popis trasy

Přímo přes Suché skály nevede značená turistická cesta, ale je přes ně, v jednou místě mezi skalními věžemi, vybudována dřevěná žebříková stezka a na tu se dnes zaměříme.

Začínáme dole u Jizery na Malé Skále, v jednou z významných center Českého ráje. Zaparkovat můžete na centrálním parkovišti. Na horu do kopců jdeme po červené a hned na konci městečka se jde do prudkého kopce, v lese se stezka vine serpentinami, které usnadňují výstup.

U informační tabule odbočte doleva na naučnou stezku Vyhlídkové cesta pod Sokolem. Ta vás dovede až k silnici z Besedic do Malé Skály. Po cestě je několik míst z krásnými výhledy, na Malou Skálu a na Suché skály, náš hlavní cíl.

Po silnici dolů, asi 100 metrů a na stezku do lesa, začínáme stoupat ke skalám. Stezka vás dovede přímo pod skály. Pak se dejte doprava. Ve skalách uvidíte dřevěné schody, ty první minete, jsou pouze pro horolezce, aby se lépe dostali k patě masivu. Za pár chvilek narazíte na další dřevěné schody, tedy spíše něco jako masivní dřevěný žebřík a to je ten správný přechod.

Opatrně šplhejte nahoru, malá podesta a znovu nahoru. A? Hurá jste nahoře.

Nyní lesem dolů ke značené turistické cestě. Můžete využít vyšlapaných pěšinek nebo si namířit mezi borůvčím. Značená cesta, turistická modrá, vás dovede zpět dolů do údolí, do Malé Skály.

Suché skály – schody pro horolezce ⇑

Suché skály – schody skrz, to jsou ty správné ⇒

Délka trasy: 6,2 km

Převýšení: 270 m+

Parkování: centrální parkoviště Malá Skála ( auto 50 Kč / den)

Jídlo, občerstvení: Malá Skála – Boučkův statek, Maloskalský pivovar, Žluté lázně, Pizzařství, Farma Natura

zdroj: mapy.cz

Možné prodloužení trasy – Besedické skály

Po červené vystoupáte až k rozcestí Pánovo pole, zde se napojte na žlutou turistickou. Po žlutý můžete obejít v okruhu celé Besedické skály, včetně několika vyhlídek ( Kinského, Husníkova a další ). Po cestě se můžete občerstvit v Besedicích.

Okruh po Besedických skalách ( po žluté ) je dlouhý cca 3 km. Po dokončení okruhu sestupte po červené dolů a vydejte se po naučné stezce k Suchým skalám.

Suché skály

Tento výlet má téměř vše, co můžete od Českého ráje čekat. Jizera, údolí, skály, les, krásné výhledy, kopce, jediné, co možná chybí, je nějaké zřícenina nebo hrad, ale i ten v okolí Malé Skály najdete.

Další zajímavá místa a památky v okolí Malé Skály

  • Vranov – Pantheon
  • Zřícenina hradu Frýdštejn
  • Rozhledna Kopanina
  • Bývalý skalní hrad Drábovna
  • Zřícenina hradu Zbiroh

 

Je to málo a rádi běháte? V běžeckých trasách najdete připravené další možnosti na výlet nebo pro trailové běhání po Českém ráji. Z okolí Malé skály například:

 

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také