Z Dolánek na Malou Skálu a zpět

30. 9. 2018

Dnes oddychová trasa, ze které se ale může, jestli budete chtít, vyklubat trasa multisportovní, vysvětlím níže v článku. Vyrazíme z Dolánek u Turnova na Malou Skálu a zpět. Může to také být trasa z Malé Skály do Dolánek a zpět, je jen na Vás, kde zaparkujete.

Já mám tuto oblast, od Turnova proti proudu Jizery, velmi rád. Velmi často si sem jezdím zaběhat. Okolí nabízí mnoho pěkných terénů a cest. Tratě jsou zde rozmanité, co do povrchu, tak i do výškového profilu. A tak i výškové metry se zde dají naběhat. To ale není případ dnešní trasy, která je oddechová, rovinatá, bez převýšení, údolím Jizery. Přesto krásná.
Multisportovní trasa

Multisportovní? Ano, můžete celou trasu jít nebo běžet, ale také můžete jet na kole. Případně si část trasy ještě více zpestřit jízdou na koloběžce. Je Vám to málo?

Vydejte se z Malé Skály do Dolánek na kanoi nebo na raftu.

Boty, běžecké boty nebo kolo musíte mít vlastní, o ostatní se ale starat nemusíte. V Dolánkách i na Malé Skále funguje půjčovna koloběžek. Dá se říci, že si můžete koloběžku u jednoho parkoviště vypůjčit a na druhém ho vrátit. Je to jednoduché a skutečně to tak funguje. Firmy zde mají půjčovnu hned na parkovišti v Dolánkách a stejná firma má vždy pobočku i na Malé Skále.

Na Malé Skále ve Žluté plovárně a v kempu je několik firem, které půjčují kanoe, rafty a příslušenství. Můžete tedy jednoduše u jezu na Malé Skále nasednout do lodě, a pokud to stav vody v Jizeře dovolí, může splout do Dolánek, kde mají firmy půjčující lodě svá přístaviště a loď vrátit.

Takto jednoduše můžete jet z Dolánek na koloběžce. Tu na Malé Skále vrátit a půjčit si loď. A vrátit se do Dolánek po řece. Skvělá příležitost jak si udělat, v případě přijatelného počasí, nádherný mutli-sportovní výlet.

Výlet můžete obohatit i o návštěvu památek a zajímavých míst.

Památky a zajímavá místa

Dolánky a Malá Skála jsou významnými místy v Českém ráji, turistickými centry. Slouží jako startovací místo pro různé výlety. Jsou dobře přístupné po silnici i vlakem.

Dolánky jsou hned u Turnova. V okolí Dolánek a Malé Skály je mnoho zajímavých míst a památek, které doporučuji navštívit.

U Dolánek je zámek Hrubý Rohozec ( 1,5 km z Dolánek po červené turistické značce) , přímo v Dolánkách je známý Dlaskův statek.

Dlaskův statek

Dlaskův statek byl postaven koncem 18. století ve stylu pojizerské lidové architektury. Uvnitř se nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v Pojizeří. Dvůr statku pravidelně ožívá při speciálním programu o Velikonocích, masopustu nebo posvícení. Celý areál je oplocen unikátní trámcovou hradbou a od roku 2010 je zařazen mezi národní kulturní památky.

Web:www.muzeum-turnov.cz/dlaskuv-statek

U Malé Skály je památek a zajímavostí více:

 • Vranov – Pantheon – zřícenina skalního hradu
 • Zřícenina hradu Frýdštejn – cca 2,5 km z Malé Skály po červené
 • Boučkův Statek

Z Malé Skály se také můžete vydat do Besedických skal, po červené nebo po zelené vystoupejte do skalního bludiště Chléviště a Kalich s množstvím skalních vyhlídek.

Zřícenina skalního hradu Vranov

Hrad byl postaven na počátku 15. století. Nejvyšší skalní věž byla využita pro stavbu strážní věže. 
Jelikož většina staveb byla dřevěná, dochovalo se do dneška pouze velké množství místností a sklepů vytesaných do pískovcové skály.
Web:
www.vranov-pantheon.cz

Dolánky – Malá Skála, Žlutá plovárna

Vydejme se rychle na trasu a proběhněme si ji. Když je o víkendu hezky, nebudete tam rozhodně sami.

Orientace na trase je jednoduchá, stejně jako její rovinatý profil. Běží se po značkách cyklotrasy z Dolánek na Malou Skálu a jediné převýšení na trase výběh na železniční most a na dva další mosty přes Jizeru.

Vyrážíme od parkoviště v Dolánkách směr Malá Skále s cílem na Žluté plovárně. Držíme se značek cyklostezky a naučné cesty NS Průlom Jizery u Rakous.

Cesta vede po užších silnicích a zpevněných cestách, běh zvládnete ve standardní silniční běžecké obuvi.

Trasa se klikatí údolím Jizery, kterou třikrát přeběhnete po mostech. Poprvé po železničním mostě, který má k sobě připevněnou lávku pro cyklisty a chodce. Další dva mosty byly postaveny speciálně pro chodce a cyklisty v rámci budovány této cyklostezky.

Trasa Dolánky – Malá Skála, Žlutá plovárna je dlouhá 8 km, tam a zpět tedy 16 km nebo můžete zvolit na cestu zpět jiný dopravní prostředek, viz výše popsaný multisport .-)

Parkování

Velká parkoviště jsou v Dolánkách i na Malé Skále, bohužel všude se za parkování platí. V Dolánkách je navíc přes léto o víkendech nebo když jsou nějaké větší akce, také možnost parkování na loukách u Jizery, také placené.

Do Dolánek a Malé Skály se dostanete po silnici č. 10, na kterou sjedete z D10 u Turnova. Dolánky jsou hned za Turnovem, Malá Skála je o šest kilometrů po desítce dále.

Pohled na Malou Skálu z jedné z vyhlídek u Zříceniny skalního hradu Vranov-Pantheon

Jídlo a občerstvení

V Dolánkách je přímo na parkovišti stánek s občerstvením, další občerstvení, jídlo a pití najdete v Domu přírody nebo u penzionu Abélův mlýn.

Bohatě zásobena je i Malá Skála. Kde se tam najíte a pijete? Zde jsou mé tipy:

 • Boučkův statek
 • Žlutá plovárna
 • Maloskalský pivovar
 • Pizzařství

plus několik dalších stánků a obchůdků.

A co po cestě? Je sice krátká, ale nebojte se. Asi v polovině cesty je ještě Penzion s restaurací Křížky. Cestou také potkáte skvělý kiosek u Cvrčků a rychlé občerstvení Vechtrovna. Přes léto žízní a hladem trpět nebudete. Ale mimo hlavní sezonu mají otevřeno často jen za pěkného počasí o víkendech.

Ubytování

Nabídka ubytování v okolí je bohatá, v čele s penziony a hotely v nedalekém Turnově. V Dolánkách a na Malé Skále jsou kempy pro stanování. Se stanem můžete vyrazit i na druhý břeh Jizery do kempu Zrcadlová koza ( cca 1,5 km od Dolánek, přes Jizeru po zelené ), kde se stejně jako v Dolánkách, konají přes léto různé akce – festivaly, koncerty. Zajímavé akce se také pořádají na Dlaskově statku.

V okolí je také penzióny, například Abelův mlýn v Dolánkách nebo penzion Křížky v půlce naší trasy. Malé Skála nabízí různé možnosti ubytování v mnoha penzionech a chatách k pronajmutí nebo hotelech – Kavka a Skála.

Dolánky a Malá Skála vám dávají na výběr z nepřeberného množství různých a velmi příjemných způsobů, jak aktivně strávit volný čas a užít si ho. Sportovně, s radostí a s celou rodinou nebo partou kamarádů. Určitě se sem přijeďte podívat.
Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

 • Vital-praha.cz
 • triexpert.cz
 • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
 • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
 • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
 • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Přečtěte si také

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít