Z Dolánek na Malou Skálu a zpět

30. 9. 2018

Dnes oddychová trasa, ze které se ale může, jestli budete chtít, vyklubat trasa multisportovní, vysvětlím níže v článku. Vyrazíme z Dolánek u Turnova na Malou Skálu a zpět. Může to také být trasa z Malé Skály do Dolánek a zpět, je jen na Vás, kde zaparkujete.

Já mám tuto oblast, od Turnova proti proudu Jizery, velmi rád. Velmi často si sem jezdím zaběhat. Okolí nabízí mnoho pěkných terénů a cest. Tratě jsou zde rozmanité, co do povrchu, tak i do výškového profilu. A tak i výškové metry se zde dají naběhat. To ale není případ dnešní trasy, která je oddechová, rovinatá, bez převýšení, údolím Jizery. Přesto krásná.
Multisportovní trasa

Multisportovní? Ano, můžete celou trasu jít nebo běžet, ale také můžete jet na kole. Případně si část trasy ještě více zpestřit jízdou na koloběžce. Je Vám to málo?

Vydejte se z Malé Skály do Dolánek na kanoi nebo na raftu.

Boty, běžecké boty nebo kolo musíte mít vlastní, o ostatní se ale starat nemusíte. V Dolánkách i na Malé Skále funguje půjčovna koloběžek. Dá se říci, že si můžete koloběžku u jednoho parkoviště vypůjčit a na druhém ho vrátit. Je to jednoduché a skutečně to tak funguje. Firmy zde mají půjčovnu hned na parkovišti v Dolánkách a stejná firma má vždy pobočku i na Malé Skále.

Na Malé Skále ve Žluté plovárně a v kempu je několik firem, které půjčují kanoe, rafty a příslušenství. Můžete tedy jednoduše u jezu na Malé Skále nasednout do lodě, a pokud to stav vody v Jizeře dovolí, může splout do Dolánek, kde mají firmy půjčující lodě svá přístaviště a loď vrátit.

Takto jednoduše můžete jet z Dolánek na koloběžce. Tu na Malé Skále vrátit a půjčit si loď. A vrátit se do Dolánek po řece. Skvělá příležitost jak si udělat, v případě přijatelného počasí, nádherný mutli-sportovní výlet.

Výlet můžete obohatit i o návštěvu památek a zajímavých míst.

Památky a zajímavá místa

Dolánky a Malá Skála jsou významnými místy v Českém ráji, turistickými centry. Slouží jako startovací místo pro různé výlety. Jsou dobře přístupné po silnici i vlakem.

Dolánky jsou hned u Turnova. V okolí Dolánek a Malé Skály je mnoho zajímavých míst a památek, které doporučuji navštívit.

U Dolánek je zámek Hrubý Rohozec ( 1,5 km z Dolánek po červené turistické značce) , přímo v Dolánkách je známý Dlaskův statek.

Dlaskův statek

Dlaskův statek byl postaven koncem 18. století ve stylu pojizerské lidové architektury. Uvnitř se nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v Pojizeří. Dvůr statku pravidelně ožívá při speciálním programu o Velikonocích, masopustu nebo posvícení. Celý areál je oplocen unikátní trámcovou hradbou a od roku 2010 je zařazen mezi národní kulturní památky.

Web:www.muzeum-turnov.cz/dlaskuv-statek

U Malé Skály je památek a zajímavostí více:

  • Vranov – Pantheon – zřícenina skalního hradu
  • Zřícenina hradu Frýdštejn – cca 2,5 km z Malé Skály po červené
  • Boučkův Statek

Z Malé Skály se také můžete vydat do Besedických skal, po červené nebo po zelené vystoupejte do skalního bludiště Chléviště a Kalich s množstvím skalních vyhlídek.

Zřícenina skalního hradu Vranov

Hrad byl postaven na počátku 15. století. Nejvyšší skalní věž byla využita pro stavbu strážní věže. 
Jelikož většina staveb byla dřevěná, dochovalo se do dneška pouze velké množství místností a sklepů vytesaných do pískovcové skály.
Web:
www.vranov-pantheon.cz

Dolánky – Malá Skála, Žlutá plovárna

Vydejme se rychle na trasu a proběhněme si ji. Když je o víkendu hezky, nebudete tam rozhodně sami.

Orientace na trase je jednoduchá, stejně jako její rovinatý profil. Běží se po značkách cyklotrasy z Dolánek na Malou Skálu a jediné převýšení na trase výběh na železniční most a na dva další mosty přes Jizeru.

Vyrážíme od parkoviště v Dolánkách směr Malá Skále s cílem na Žluté plovárně. Držíme se značek cyklostezky a naučné cesty NS Průlom Jizery u Rakous.

Cesta vede po užších silnicích a zpevněných cestách, běh zvládnete ve standardní silniční běžecké obuvi.

Trasa se klikatí údolím Jizery, kterou třikrát přeběhnete po mostech. Poprvé po železničním mostě, který má k sobě připevněnou lávku pro cyklisty a chodce. Další dva mosty byly postaveny speciálně pro chodce a cyklisty v rámci budovány této cyklostezky.

Trasa Dolánky – Malá Skála, Žlutá plovárna je dlouhá 8 km, tam a zpět tedy 16 km nebo můžete zvolit na cestu zpět jiný dopravní prostředek, viz výše popsaný multisport .-)

Parkování

Velká parkoviště jsou v Dolánkách i na Malé Skále, bohužel všude se za parkování platí. V Dolánkách je navíc přes léto o víkendech nebo když jsou nějaké větší akce, také možnost parkování na loukách u Jizery, také placené.

Do Dolánek a Malé Skály se dostanete po silnici č. 10, na kterou sjedete z D10 u Turnova. Dolánky jsou hned za Turnovem, Malá Skála je o šest kilometrů po desítce dále.

Pohled na Malou Skálu z jedné z vyhlídek u Zříceniny skalního hradu Vranov-Pantheon

Jídlo a občerstvení

V Dolánkách je přímo na parkovišti stánek s občerstvením, další občerstvení, jídlo a pití najdete v Domu přírody nebo u penzionu Abélův mlýn.

Bohatě zásobena je i Malá Skála. Kde se tam najíte a pijete? Zde jsou mé tipy:

  • Boučkův statek
  • Žlutá plovárna
  • Maloskalský pivovar
  • Pizzařství

plus několik dalších stánků a obchůdků.

A co po cestě? Je sice krátká, ale nebojte se. Asi v polovině cesty je ještě Penzion s restaurací Křížky. Cestou také potkáte skvělý kiosek u Cvrčků a rychlé občerstvení Vechtrovna. Přes léto žízní a hladem trpět nebudete. Ale mimo hlavní sezonu mají otevřeno často jen za pěkného počasí o víkendech.

Ubytování

Nabídka ubytování v okolí je bohatá, v čele s penziony a hotely v nedalekém Turnově. V Dolánkách a na Malé Skále jsou kempy pro stanování. Se stanem můžete vyrazit i na druhý břeh Jizery do kempu Zrcadlová koza ( cca 1,5 km od Dolánek, přes Jizeru po zelené ), kde se stejně jako v Dolánkách, konají přes léto různé akce – festivaly, koncerty. Zajímavé akce se také pořádají na Dlaskově statku.

V okolí je také penzióny, například Abelův mlýn v Dolánkách nebo penzion Křížky v půlce naší trasy. Malé Skála nabízí různé možnosti ubytování v mnoha penzionech a chatách k pronajmutí nebo hotelech – Kavka a Skála.

Dolánky a Malá Skála vám dávají na výběr z nepřeberného množství různých a velmi příjemných způsobů, jak aktivně strávit volný čas a užít si ho. Sportovně, s radostí a s celou rodinou nebo partou kamarádů. Určitě se sem přijeďte podívat.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...