Co posloucháte při běhání

12. 2. 2018
Běháte raději se sluchátky na uších a posloucháte hudbu nebo máte raději ticho a neposloucháte nic? Já běhám se sluchátky, u běžců, které potkávám je to tak půl na půl. Pomáhá hudba při běhu?

Na téma běhu s hudbu nebo bez bylo napsáno mnoho článků. Bylo také uděláno a napsáno mnoho průzkumů a studií. Každý takový článek rozdělí běžce na půlku zastánců a půlku odpůrců. Jaké jsou jejich argumenty?

 • Tempo hudby pomáhá držet tempo běhu
 • Hudba motivuje k výkonu

opakem je

 • Běhám kvůli klidu v přírodě
 • Sluchátka jsou nebezpečná, běžec neslyší auta a ostatní okolo sebeCo doporučit

Každý si běhejte jak máte nejraději. S hudbou nebo bez, ale běhejte. Běhejte pomalu nebo rychle, ale běhejte. Běhejte pro sebe, soutěžte, ale hlavně sami se sebou.

Běhejte tak, aby Vás to bavilo a měli jste z pohybu radost. Bude více prospěšný pro vaše zdraví. Nepřemýšlejte nad tím, co dělají ostatní. Přemýšlejte nad tím, co můžete udělat sami pro sebe a pro své zdraví.

To byla trocha motivace a nyní zpět k muzice. Na youtube.com najdete mnoho playlistů běžecké hudby, stačí dát do vyhledávání heslo Running Music. Hudbu z Youtube může převést na mp3 například pomocí konvertoru http://2conv.com/cz/

Zde je jeden playlist runnig music pro rok 2018 pro ukázku:

 

Svůj fitness nebo running play list si můžete namixovat pomocí aplikace www.rockmyrun.com nebo na Spofity.

Optimální tempo je?

Jak rychlé písně poslouchat? Optimální tempo je dle odborníků mezi 120 a 140 údery za minutu ( BPM ), které dle výzkumů přináší nejlepší psychické výsledky.

Důležitým údajem pro běžce, ale při poslechu u fitness cvičení je BPM(beats per minute), označuje exaktně tempo (rychlost) hudební skladby. tedy počet úderů. Běžci to mohou přenést na dotyk chodidlem o zem, za minutu. Pak mohou být běžccké rytmy následující:

 • moderato (106 – 120 BPM, 7-8 min/km)
 • allegro (120-168 BPM, 6:00 – 4:30 min/km)
 • presto (168-208 BPM, sprint).

Co je BPM je vysvětleno zde >>

Berte to ale pouze orientačně, každý jsme jiný. Každý také poslouchá něco jiného. Někdo běhá na pop až techno, někdo raději tvrdý rock.

Garmin Forerunner 645 Optic Music

Chytré hodinky – paměť až na 500 skladeb (4GB), Bluetooth Smart, ANT+, Wi-Fi, USB, voděodolnost 5ATM, GPS, počítání pater, krokoměr, barometrický výškoměr, optický snímač pro měření srdečního tepu na zápěstí

Zde je pro inspiraci playlist z blogu halfmarathons.net

1) “The Champion” — Carrie Underwood

2) “Thunder” — Imagine Dragons

3) “Filthy” — Justin TImberlake

4) “Let Me Go” — Hailee Steinfeld, Alesso, Florida Georgia Line, watt

5) “New Rules” — Dua Lipa

6) “Finesse (Remix)” [feat. Cardi B] — Cardi B, Bruno Mars

7) “The Wolf” — The Spencer Lee Band

8) “Severed” — The Decemberists

9) “…Ready For It?” — Taylor Swift

10) “Beautiful Trauma” — P!nk

11) “No Roots” — Alice Merton

12) “Rewrite the Stars” — Zac Efron & Zendaya

13) “Just for Us” — Francis and the Lights

14) “Sorry Not Sorry” — Demi Lovato

15) “Good Old Days” (feat. Kesha) — Macklemore

16) “Woman, Amen” — Dierks Bentley

17) “Havana” (feat. Young Thug) — Camila Cabello

18) “Feel It Still” — Portugal. The Man

19) “For You (Fifty Shades Freed)” — Rita Ora, Liam Payne

20) “Wolves” — Selena Gomez & Marshmello

 

Klasika v běžecké a fitness hudbě je skladba Eye of the Tiger z Rockyho

 
 • Hard rock vás nabudí
 • relaxační hudba naopak sníží nervozitu třeba před závodem.

Ano, nemusíte poslouchat hudbu při běhání, zvláště při závodech, kdy si chcete užít atmosféru závodu a povzbuzování od diváků. Ale můžete si pustit hudbu před startem, pro uklidnění. Zbavte se předstartovní nervozity.

TomTom Adventurer Cardio + Music černý

Sporttester – sledování aktivity, GPS, integrovaný monitor srdečního tepu, MP3 přehrávač, úložiště 3GB, režim více sportů, zkoumání trasy, voděodolný (5ATM), bluetooth, barometr, 5 tréninkových zón srdečního tepu, automatická detekce běhu

Jak to mám já

Hned na začátku jsem psal, že běhám se sluchátky. Ano, když se jdu proběhnout, mám sluchátka. Na závody jdu ale bez sluchátek. Co poslouchám? Když hudbu při běhu, tak jsem spíše příznivcem rockovější, tvrdší hudby. Ale nejčastěji poslouchám audioknihy.

Většinou běhám okolo 1-1,5 hodiny, delší běhy pak o cca o hodinu déle. Rád tento čas využívám k poslechu audioknih. Běhám a čtu:-) V posledním roce se nabídka audioknih velmi rozrostla a je velmi rozmanitá. Při běhu mám nejraději audioknihy, které jsou napínavé a jsou načteny charismatickým hlasem.

Audioknihy se hodí pro delší klidné běhy ve stálém tempu. Nejsou vhodné pro intervaly nebo fartlek, kde dochází ke změně tempa běhu.

Moje tipy na skvělé audioknihy ( i pro běžce wink )

Musím začít běžeckou klasikou. Born to run, Zrozen k běhu, běžecká klasika je skvěle načtena Jaroslavem Duškem. Jeho hlas v doprovodu kytary Vás vtáhne do poslechu.

Velmi rád poslouchám detektivky od Dominika Dána, jde o slovenského autora, knihy jsou načteny slovensky. To ale vůbec nevadí. Děj je většinou napínavý a často se i zasmějete vtipům a narážkám mezi policisty. Jsou skvěle načtené od Mariána Geišberga.

Velmi mě také zaujali audioknihy od francouzského autora Bernarda Miniera:
 • Trilogie Mráz, Kruh a Tma – načetl Jiří Žák
 • Zkurvenej příběh – načetl Pavle Rýmský, Prokop Rýmský

Další mé tipy na skvěle načtené audioknihy, které vás vtáhnou do děje a budete chtít běhat, dokud neskončí:

 • Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci, Vzkaz v láhvy, Zabijáci, Složka 64, Marko – vše načetl igor Bareš
 • Peter May a jeho čínské thrillery – Pán ohně, Čtvrtá oběť, Sál smrti, načetli Martin Myšička, Jana Plodková
 • Anthony Doerr – Jsou světla, která nevidíme , načetli: David Matásek a Tereza Vilišová
 • Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové) – Volání kukačky, Hedvábník, Ve službách zla – čte Petr Oliva

Z historie jsou dobře načtené romány Simona Scarrowa – Pod znakem orla, Vítězství orla a Orel na lovu, Orel mezi vlky, vše načetl Marek Holý.

Životopisy slavných

Odborné knihy při běhu neposlouchám, nejde si dělat poznámky a bez těch to nejde 🙂 Ale životopisy slavných jsem zkusit. A Faktor Churchill, Elon Musk nebo Steve Jobs se poslouchají skvěle, je to stejně napínavé jako detektivka nebo thriller. A tyto tři jsou výborně načteny. Plánu nyní mám Einstein – Jeho život a vesmír

Od český autorů je skvělá románová fikce příběhu okolo atentátu na Heydricha od Jiřího Šulce – Dva proti Říši, úžasně načteno od Ladislava Freje.

Z audioknihy si vždy před během kousek poslechnu. Přednes a zpracování nesmí být moc pomalé, utahané a hlasově nevýrazné, při tom se pak běhat nedá a to ani pomalu. Audiokniha Vás musí upoutat přednesem, hudebním zpracováním a příběhem. Často se mi stane, že si kilometr nebo dva přidám oproti plánu, abych doposlouchal kapitolu … .

Upozornění: Audioknihy, zejména ty napínavé, neposlouchejte k večeru, musíte se soustředit na to kde běháte a dávat pozor na trasu a ne se bát, kdo na Vás za rohem vyskočí 🙂

Ostatně za tmy je vhodnější běhat bez sluchátek, lépe se vnímá okolí a soustředí se na povrch a trasu.
Co posloucháte Vy při běhání? Máte svou oblíbenou hudbu nebo také posloucháte audioknihy?

Kde koupit audioknihy?

Samozřejmě musím doporučit skvělý web Audioteka.cz. Velmi velký výběr je také Kosmas.cz

Sluchátka AfterShokz Trekz Air modrá

Sluchátka s mikrofonem bluetooth, před uši, Bone conduction technologie, frekvenční odezva 20Hz-20KHz, bezdrátový dosah až 10m, doba přehrávání až 6 hodin

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...