Jak měřit tepovou frekvenci

3. 11. 2017

Jakým způsobem měří sportovní hodinky tep? Jsou dva základní způsoby měření tepu při sportovní aktivitě za pomocí sportovních hodinek. Buď pomocí hrudního pásu, nebo s využitím senzorů ze zápěstí ruky.

Proč měřit tepovou frekvenci

Tepová frekvence je jasný a přímý ukazatel, jak efektivně pracuje naše srdce resp. srdeční sval a cévní systém. Při sportování je tepová frekvence důležitá pro náš výkon a správný trénink. Při zvýšení aktivity se tepová frekvence zvedá. Podle toho jakých hodnot dosahuje můžeme, určit naši kondici a upravit náš tréninkový program.

Tepová frekvence je také důležitá při hubnutí. Pokud chcete spalovat svoje tukové zásoby, měli byste se pohybovat v rozmezí 60 – 75 % maximální tepové frekvence.

Tepová frekvence a tréninkové zóny

Chcete se dozvědět více o tom, co to je tepová frekvence a tréninkové zóny? Přečtěte si samostatný článek, kde je vše vysvětleno a ukázáno na příkladech.

Přejít na článek: Tepová frekvence a tréninkové zóny

Hrudní pás

Hrudní pásy na měření tepové frekvence fungují tak, že naměřené hodnoty přenáší bezdrátově pomocí Bluetooth do spárovaného sporttesteru. Hrudní pásy jsou kompatibilní s mnoha hodinkami a chytrými telefony.

  • Výhodou je větší přesnosti a rychlá odezva
  • Nevýhodou může být určité nepohodlí, pás může některým sportovcům na těle vadit ( ale spí jde o zvyk ).

 

Pro mnohé sportovce je důležité rychle zaznamenat změnu tepové frekvence. A tato metoda měření umí v reálném čase (tedy okamžitě) zachytit jakékoli náhlé změny v aktivitě srdce. Například při sprintu vám ihned vylétne tep nahoru, což hrudní pás hravě zaznamená.

Senzorové měření

Alternativou k hrudním pásům v posledních letech je měření tepové frekvence přímo na zápěstí pomocí senzorů na hodinkách, jinak také nazývaný optický snímač. Systém funguje na základě měření změn krevního průtoku a probíhá tak, že senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží.

  • Výhodou je, že již nepotřebujete další příslušenství a je to pohodlné, protože nemáte na těla další zařízení.
  • Nevýhodou je méně přesné měření a výsledky než pomocí hrudního pásu.

Optický senzor ( optický snímač ) tepu vám poslouží v případech, kdy vám k vyhodnocení vaší sportovní aktivity stačí orientační měření tepu, nebo průměrná tepová frekvence.

 

Máte do svého tréninku zařazené různé intervaly a tepovou frekvenci potřebuje přesně vyhodnocovat? Volte určitě hrudní pás.

Hrudní pár můžete dokoupit k hodinkám také jako příslušenství. Pokud máte hodinky se senzorovým měření tepové frekvence na zápěstí můžete k hodinkám dokoupit hrudní pás a zpárovat ho pomocí bluetooth, a tím se vám výrazně rozšíří možnost využití sportovních hodinek a při různém tréninkovém zatížení a druhu tréninku si způsob měření tepové frekvence vyberete.

Garmin HRM-Run2

 

Hrudní pás bezdrátový pro snímání tepové frekvence, akcelerometr sledující dynamiku běhu a vyváženost levé a pravé nohy, doba kontaktu se zemí, vertikální oscilace, ANT+, pro Forerunner 620/630/735/920, Fenix2, Fenix3

 

  • Široká kompatibilita s produkty Garmin
  • Nízká hmotnost pro lepší nošení
  • Barva: červená, černá

Sporttester TomTom Runner 3 Cardio

 

Sporttester TomTom Runner 3 Cardio je třetí model řady Runner, který snímá tepovou frekvenci cvičícího v reálném čase. Díky tomu lze sledovat tepovou zónu a upravit tak svůj trénink či tempo v závislosti na jeho intenzitě.

Tyto GPS hodinky mají širokou škálou funkcí od klasického měření spálených kalorií až po sledování aktivit během celého dne nebo sledování polohy pomocí GPS

Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...