Jak vytvořit Strava segment

3. 5. 2020

Soutěžte s ostatními. Nebo ještě lépe. Vytvořte svou vlastní závodní trať, udělejte z ní segment do aplikace Strava a pozvete své sportovní přátelé na svůj vlastní závod.

Co je segment? Jak ho vytvořit? Vytvořit segment není vůbec složité. Stačí pár kliků a je hotovo. Zde je návod, jak vytvořit Strava segment.
Co je Strava a co jsou to segmenty

Aplikace Strava

Aplikace Strava je sportovní aplikace pro chytré mobilní telefony a PC, kde můžete schraňovat a vyhodnocovat své sportovní výkony ( například z běhání, cyklistiky nebo plavání a dalších sportů ). Jde v podstatě o velmi chytrý tréninkový deník.

Můžete zde vyhodnocovat své tempo, rychlost, vzdálenost a další hodnoty. Najdete zde mapku, kudy jste jeli nebo běželi. Postačí jen spárovat své sportovní hodinky nebo sporttester s aplikací.

Nemáte hodinky? Nevadí, aplikace umí nahrát průběh trasy a váš výkon pomocí GPS vašeho telefonu, kde před výkonem v aplikaci zmáčknete příslušné tlačítko, v tomto případě „Record“.

Aplikace Strava také podporuje různé sociální funkce, můžete sledovat výkony svých kamarádů nebo i různých světových hvězd, lajkovat nebo komentovat. Ke svým aktivitám můžete přidat fotky a sdílet na sociálních sítích. Strava má základní Free verzi a placenou nástavbu.

Aplikaci Strava si můžete stáhnout pro iOS a Android. Web najdete na www.strava.com. 

Segment

Segment je předem určený úsek trasy, kde se podle GPS záznamu sbírají data všech, kdo tento úsek proběhne ( projede ) od začátku až do konce.

Segment je veřejný nebo soukromý. Většina je veřejných a vy se tak na daném úseku můžete porovnat s ostatními. Po uložení tréninku aplikace vyhodnotí i proběhnutý úsek – segment –  váš čas se promítne ve výsledkové listině a vy se můžete podívat, jak si stojíte v porovnání se všemi ostatními, kdo daný úsek proběhli ( projeli ) před vámi.

Kde segmenty najdete a jak si vytvořit vlastní? Pokračujeme dále…

Kde najdete segmenty

Strava – kde najít segmenty

Segmenty v aplikaci Strava ve vašem okolí nebo v místě, kam se chystáte vyběhnout. Přihlaste se do aplikace Strava a již vytvořené segmenty najdete v záložce Explore. Rozvine se vám menu a klikněte na Segment explore.

Zobrazí se vám segmenty. Pro detail segmentu můžete kliknou ne menu vlevo nebo přímo na segment na mapě. S mapou můžete dále pracovat, vyhledávat, přibližovat, oddalovat. Segmenty můžete filtrovat.

Před během nebo výjezdem si prohlédněte oblast, kam se chystáte a na dané úseku proběhnete stejnou trasu. Po nahrání údajů z hodinek nebo jiné aplikace z mobilu do aplikace Strava, se vám u nové aktivity zobrazí i proběhnuté segmenty, váš výsledek a porovnání s ostatními, kteří již tento segment proběhli.

Jak vytvořit Strava segment

Vytvořit vlastní segment je velmi jednoduché. Na pár kliků vytvoříte segment a hned můžete sledovat, kdo ho proběhl ( projel ).

Líbí se vám nějaký úsek trati, který jste proběhli nebo projeli na kole? Myslíte, že by zaujal i ostatní? Chcete vytvořit vlastní závod? Pojďte do toho a vytvořte svůj Strava segment. Jediné, co k tomu potřebujete, je projet nebo proběhnout trať, kde chcete segment vyznačit, náhrát aktivitu do app. Strava a dále postupovat podle návodu.

1. Vyberte aktivtu

Přihlaste se do aplikace Strava a vyberte ve svém feedu aktivit tu, která úsek obsahuje.

U běžecké aktivity se vytvoří segment pro běžce, u cyklo aktivity se vytvoří segment pro cyklisty.

2.

V bočním menu stisknete tři tečky ( kroužky ) a vyjdete vám menu, kde stisknete Create Segment

3. Vyberte úsek

Zobrazí se mapa vaší aktivity a vy z ní vyberte úsek pro váš segment.

Pomocí posunování zeleného kolečka ( startovní pozice ) a červeného ( cíl ) na horní liště, vyberte úsek ze své aktivity, vyberete váš segment. 

Při posunování vidíte na mapě body, které se pohybují a zároveň se barevně zobrazuje váš vytvářený segment. Na profilu pod mapou se také segment barevně odlišuje.

Jemnější posun je možný pomocí tlačítek Back a Forward.

4.

Máte hotovo? Výborně. Stisknete Next.

5. Kontrola duplicity

Strava kontroluje zda existuje duplicita vašeho segmentu. Můžete si prohlédnou podobné segmenty.

Vyberte Create My Segment a stisknete Next.

6. Pojmenování segmentu a uložení

Pojmenujte svůj segment.

Zde také můžete označit segment jako soukromý, hodí se například pro různé tréninkové účely.

Make this segment private:

  • soukromý – zaškrtnout
  • veřejný – nezaškrtnout

Máte pojmenováno? Stisknete tlačítko Create.

A je hotovo, váš segment je uložený.
Kde své segmenty najdete

Všechny segmenty, které vytvoříte, najdete v záložce My Segments

Dashboard > My Segments > Created Segmenst

Adresa segmentu

Adresu segmentu najdete v adresním řádku prohlížeče ( viz. předchozí obrázek ), můžete ji sdílet, můžete na segment odkazovat. Můžete vyzvat přátele k soutěži, můžete … . je to nás, užívejte si běhání.

Až navštívíte Český ráj, proběhněte si můj Strava segment Okolo Příhrazských skal. Má 4,94 km. Stezka vás provede po Příhrazských skalách, nabídka nádherné výhledy, úžasnou stezku, těžký seběh a náročný výšlat. Je tam vše, žádná nuda.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...