Jaký přínos mají doplňkové sporty pro běžce

17. 3. 2019

Pestrost, lepší flexibilita, zvýšená fyzická kondice, účinná rehabilitace, to jsou hlavní klady doplňkových sportů pro běhání. Jaký děláte vy?

Doplňkový sport je jakýkoliv neběžecký trénink, který zlepšuje vaši fyzickou kondici a pomáhá při regeneraci.

Doplňkové sporty jsou velmi důležitou součástí každého správného tréninkového plánu. K hlavním a doporučovaným doplňkovým sportům patří plavání, cyklistika, jóga, posilová středu těla, skialpy, běžecké lyžování, pilates, veslování nebo silový trénink.5 hlavních přínosů doplňkových sportů

  • zlepšení kondice
  • snížení rizika zranění
  • pestrost tréninku
  • zlepšení výkonosti
  • zrychlení regenerace

 

Při běhu a běžeckém tréninku tělo velmi zatěžujeme, zejména svaly a klouby. Doplňkové sporty pomáhají tělu odlehčit zatížené svaly a zabránit přetížení, zároveň rozvijí a posilují další svaly, které při běhu nejsou využity.

Tělo se dostává do rovnováhy. Snižuje se riziko zranění.

Díky posílení a rozvoji svalů, zlepšení jejich pružnosti a flexibility dochází ke zvýšení celkové všestrannosti těla, k lepšímu držení těla při běhu a k jeho ekonomiku. Tím se vracíme zpět ke svalům. Posílené, pružnější svaly v kombinaci s lepším držením těla přináší méně namáhavý běh pro tělo, to vše v ruku v ruce se vylepšenou výkonností.

Nezpochybnitelným bonusem doplňkových sportů je velká pestrost tréninku. Zapomeňte na nudu. Doplňkové sporty vnáší do vašeho tréninku nové povzbuzení a stimuly. Zvyšují vaši motivaci a chuť do dalšího tréninku.

Přečtěte si: Překážkové závody? Velká výzva a adrenalin

Svět kolem nás letí rychle vpřed, člověk hledá stále nové možnosti, jak se zabavit, jak ukázat okolí: Já na to mám! Zkrátka: čím víc akce a pestrosti, tím lépeA to OCR závody nabízejí měrou vrchovatou. Sportovní odvětví OCR překážkových závodů prožívá neuvěřitelný boom. Oblíbenost roste každým rokem. Projděte si tipy na trénink a vybavení, tipy na závody.

Přečíst článek >>

Jak konkrétně jednotlivé doplňkové sporty pomáhají

Je to velmi pestré. Jednotlivé sporty mají různé přínosy. Některým vyhradíme samostatný den v tréninkové plánu, jiné do tréninku můžeme zařadit i více krát do týdne.

Při provozování doplňkových sportů do toho nechoďte úplně naplno, tepovou frekvenci držte v intervalu 70-75 % TFmax.

Jsou to doplňkové sporty, které mají pomáhat, ne úplně vyčerpat.

Vytrvalost

Síla

Stabilita

Ohebnost

Regenerace

Běžecké 

lyžování

Cyklistika

Jóga

Posilování středu těla

Pilates

Plavání

Skialpy

Veslování

Plavání

Skvělé pro regeneraci, zlepšení ohebnosti a pohyblivosti, ale pro rozvoj vytrvalosti. Po tvrdém tréninku si dejte několik bazénů, svaly se tím protáhnou a uvolní. Vyzkoušejte více c stylů, zapojíte tak více svalů. Plavání je skvělým pomocníkem při rehabilitaci po zranění.

Posilování středu těla

Cvičení na Bosu nebo TRX závěsném systému rozvíjí svaly tzv. Středu těla ( core ). Tělo je tím zpevněnější, což napomáhá lepšímu držení těla, stabilitě a celkovému posílení. To vše se pozitivně podepíše na vašem běžeckém stylu a lepší pohyblivosti.

Jóga a pilates

Pohyblivost, ohebnost, uvolnění a lepší regeneraci přináší pravidelné cvičení jógy. Uvolníte a protáhne svaly, zklidníte celé tělo, zlepšíte svou mysl. Podobně tělo reaguje i na cvičení pilates.

Jógu zařaďte do svého denního programu několikrát v týdnu.

 

Cyklistika

Kolo je je úžasný stroj pro rozvoj síly nohou a celkové zlepšení vytrvalosti. Jízda na kole je po běhu také regenerační. Jízda na kole je dobrým prostředkem pro „vyjetí nohou“ po nějakém závodě.

Při špatném počasí nebo v zimě můžete kolo nahradit jízdou na cyklotrenažéru.

Veslování

Pro rozvoj síly a vytrvalosti využijte veslování nebo cvičení na veslovacím trenažéru.

Běžecké lyžování, Skiaplpy

Ideální doplňkové sporty pro zimní období. Rozvíjí hlavně vytrvalost, sílu a napomáhají zlepšit stabilitu.

Zařaďte do svého doplňkové sporty, zlepšete a zpestřete svůj trénink.

Pomocte tělu při regeneraci. Nechte svaly nohou odpočinout, ale zároveň podpořte dále svou výkonnost. Dosáhněte tak lepších výsledků a ještě větší radosti ze sportování.

Někdy se také stane, že doplňový sport vás tak chytne, že se z něho stane sport hlavní.

Běžcům se také velmi často stává, že z nich, v rámci hledání nových výzev a motivace, stanou triatlonisty. A spojí plavání, kolo a běh v jedno. Ještě větší výzvou pak jsou adventure závody, kde se spojuje pohyb v přírodě, běh, treking, kolo, kanoje a další adrenalinové sporty.

Někteří z nás nemají nutnost zápasit s časem a soupeři, jen si užívají radost z pohybu. A to nejdůležitější. Pohybovat se, žít, užívat si, dělat co tě baví.

 

Jaký doplňkový sport k běhání již děláte? Jak na vás působí? Jaký si vyberete? Jak Vy se radujete ze života?Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...