Janovských 11a19, v cíli, ale bez medaile

28. 10. 2019

O tomto závodu mi kamarád před lety vyprávěl. Super trať, skvělý lidi, takový malý podnik. Bohužel mi to stále nějak nevycházelo, až letos jsem do Janova nad Nisou dostal. Vzhledem k náhernému počasí po vypadalo na velmi povedený běžecký výlet.

Jak to nakonec dopadlo? A proč z toho nebyla medaile? To se dočtete v tomto blogovém postu.
On-line registarace bez problémů. Start není od nás daleko, jen necelá hoďka autem. Sobota ráno a vyrážím směr Jizerky, směr Janov nad Nisou.

Už, když jsem si četl výsledky z minulých let mě něco zarazilo. Časy. Časy, za které běžci místní 19 km trať, na kterou jsem přihlásil, uběhnou. Devatenáct kilometrů, nějaké to převýšení ( okolo 500 m+ ) vypočítal jsem svůj předpokládaný cílový čas. No bedna bude docela daleko, ale Jizerky, kopce, nádherné počasí, to vše mne strašně lákalo. A samozřejmě zase zkusit něco nového.

Parkoviště bylo na místě zajištěno, cílový prostor velkorysý. Na registraci je docela živo. Dětské závody, běh na 6 km a hlavní závody na 11 a 19 km, plus turistické pochody, je toho hodně, co pořadatelé připravili, přesto je registrace a výdej statovního čísla rychlý.

Připravené zázemí startu a cíle bylo velkorysé

Parkoviště bylo na místě zajištěno, cílový prostor velkorysý. Na registraci je docela živo. Dětské závody, běh na 6 km a hlavní závody na 11 a 19 km, plus turistické pochody, je toho hodně, co pořadatelé připravili, přesto je registrace a výdej startovního čísla rychlý.

Na místě se hlásí další a další zájemci. Pořadatelé se do mikrofonu chlubí, že se čeká rekordní rok. Je super počasí, kdo by zůstal doma. Na místě je několik velmi známých tváří, skoro se mi chce říci celebrit. Rozcvičku dětí před jejich závody vede naše výborná biatlonistka Veronika Vítková. V davu také zahlédnu Dalibora Dědka, 37. nejbohatšího Čecha, podle žebříčku Forbesu. Sympaťák a velký místní patriot ( pro okolí Jablonce a Jizerek ), zde doprovází nějaké ratolesti.

Potkal jsem zde i kamaráda Dalibora, od nás z města. ( Jeho report ze závodu je zde >> )Viděli jsme se před startem, na prvním kopci a pak mi utekl. Má letos skvělou sezonu. Držím mu palce do dalších závodů. Je pro mne velkou výzvou, do příštího roku, ho někde předběhnout.

Pořadatelé hlásí okolo tisícovky účastníků dohromady na všech tratích. Bude se o ně starat 150 pořadatelů. Je vidět, že závodem žije celý Janov. To je skvělý. Moderátor stále řeší rekordy minulých ročníků. Kdo zvítězí letos?

Jasně je to závod, jde se do toho naplno, ale kde je nějaká atmosféra?

Trať

Trať byla velmi pestrá, co se týče profilu i povrchu. Povrch od lesních cest, přes seběh sjezdovky po trávě, až po pár úseků po silnici.

Profil? Běželo se v Jizerských horách a i zde jsou nějaké kopce. Někdy táhlejší, někdy kratší, ale výživný. Například kromě krátkého seběhu hned po startu, se první čtyři kilometry stále stoupalo, někdy celkem rychle ty výškové metry přibývaly.

Prostřední část devátenácti kilometrové trati byl zvlněný. Na čtrnáctém kilometru nás čekal celkem prudký výběh. Ke konci zase prudký seběh do Janova. A poslední kilometr do cíle, do mírného stoupání, to zakončil.

Trať 19 km měla tento rozpis: Sokolovna, koupaliště Janov nad Nisou, Jindřichov – vodárna, tobogán, Bramberk, Maxov – U Toníčka, Směr Karlov, U Hnoje doleva, Slovanka, Severákodbočit doprava, Kaplička, Královka, Bedřichov, sedlo Maliníku, před Weberovou chatou doleva, Hašlerka, Hraničná, Janov samoobsluha, Janov u pošty, Janov sokolovnaMohla by se také jmenovat: Přes tři rozhledny.

Za mne byla trať super. Užil jsem si to parádně. Na rpvním prudším stoupání, jsem sice, jak se říká, nechal plíce a zakyselil svaly, ale první občerstvovačka na Bramberku to vylešila. celkem rychle to ubýhalo. Ale ten, již zmiňovaný výběh na 14 km z Bedřichova, mi nesdl a trochu jsem tam vytuhnul. Sen o závěrečném zrychlení se zde rozplynul, už nebyl čas se z toho moc vzpamatovat. Bohužel útok na čas 1:45 nevyšel.

Přesto jsem se snažil na posledních desítkách metrů o menší zrychlení. A pak začalo vše to špatné, to, co mi pokazilo, radost.

Když jsem proběhl cílem, odštípli mi z boty čip, dostal jsem dárek a … .

A paní v cíli povídá: „Bohužel, medaile už došly.“

To přesně chcete v cíli slyšet. Jste plný adrenalinu, dojmů, zážitků, sotva popadáte dech, chcete se těšit z toho plíšku pověšeného na krk. A nic, plíšek došel. Soudruzi asi udělali chybu ve výpočtu.

Já proto udělal vše. Registroval se včas, zaplatil, proběhl celou trať a ani jsem nebyl poslední. Nestačilo to.

Jak to hodnotím

Trať velmi povedená, pestrá a náročná. Čas nebyl to, co jsem si naplánoval, přesně o pět minut jsem chtěl být rychlejší, ale vím, že jsem tam vydal vše. Ale ukazuje se, že můj letošní závodní vrchol a nejpovedenější závod byla Horská výzva v Peci.

Pořadatelsky dobré, občerstvačky velmi dobře zásobeny, traň perfektně značená, pořadatelé doslava všude. Ale chyběla mi ta medaile a také atmosféra.

Závod je závod, to je jasné, o tom není diskuze. Jde o čas, o vítězství, o překonání rekordů, ale také to musí mít nějakou atmosféru, to se již hůře vysvětluje. Je to takové to …, a to jsem dnes z toho necítil. Přišlo mi, jako by šlo jen o rekordy a první tři místa a dál je již jen o kompars.

Rozhodně nechci hanit celkovou práci pořadatelů, ale když mne kamarád před lety lákal do Janova … . No zkrátka dnes jsem to tam nezažil, trochu to asi vyrostlo. Což ale nevylučuje, aby se vše příští rok nezlepšilo a já třeba zase nepřijel. Každý může mít horší den 🙂

Máte-li rádi trail, kopečky a Jizerky a počasí vyjde jako tuto sobotu, není lepší nápad než vyrazit si zaběhat do Janova nad Nisou. Potkáte tam třeba Veroniku Vítkovou nebo třeba někoho jiného cool

Gratuji vítězům a všem, kteří se vydali pokořit kopce v okolí Janova!

oficiální web závodu: www.11a19.czSledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...