Mikulovský Ultra Trail Run, rozhovor s pořadateli

17. 8. 2022

V Krušných horách se chystá nový běžecký závod. Z povzdáli sociálních sítí sleduji pár lidí, kteří jsou do toho zapojení, a celou přípravu a propagaci. Jak se říká: závodů není nikdy dost, tak proč by nemohl vzniknout další?

Napadlo mě se zeptat přímo pořadatelů, proč do toho jdou a co bylo spouštěčem nápadu uspořádat běžecký závod. Poslal jsem pár otázek Vejdulce (@krusnohorskabezkyne), člence malého organizačního týmu závodu Mikulovský Ultra Trail Run (MUTR).

Ahoj do Mikulova, do Mikulova v Krušných horách, aby nedošlo záměně s tím na druhé straně republiky. Jaké je pořadatelské PROČ? Kde vznikl ten prvotní nápad uspořádat běžecký závod? Jaká byla motivace a inspirace?

Ahoj ze severu! Správná poznámka – často se nám stává, že všechny na první dobrou napadne krásná Morava.

Nápad vznikl při jednom ze společných běhů Davida (@krusnohorskybezec) a Lukáše (@strelnak). Nenápadná zmínka o tom, že by se tu mohl uspořádat běžecký závod, oběma zůstala v hlavě a poté, kdy spolu absolvovali zimní ročník Čerťáku (Čertovský ultratrail) – zřejmě vlivem endorfinů – měli oba jasno. Jdem do toho! 💪🏼

Motivací je pro nás mj. fakt, že je Východní Krušnohoří pro širší veřejnost v podstatě neznámá a neobjevená oblast, která toho nabízí opravdu hodně. Ať už jde o dechberoucí výhledy, nespočet trailových tras, prudká stoupání / klesání či typický ráz nespoutané přírody.

Máte dvě trasy 16 a 50 km, v názvu máte trail, cítím z toho lesní cesty a sem tam nějaký kámen. Plus hory, takže i kopce. Jak náročné trasy jsou? Co mohou běžci čekat na jednotlivých trasách?

Jak říkáš, je tu v podstatě vše, co od trailu můžeš čekat, kombinace lesních a zpevněných cest, kamenů, šotoliny…

Jeden z nejhezčích úseků padesátky bude po břehu Flájské přehrady, kde díky výhledům zapomeneš na puchýře. Za zmínku stojí i PR Grünwaldské vřesoviště, kudy vede šestnáctka i padesátka.

Obě trasy jsou, řekněme, středně náročné. Závodníci můžou čekat jak prudká stoupání, tak táhlé seběhy a sem tam i rovinky na vydýchání. Převýšení na 16+ km je kolem 500 m, na 50+ km kolem 1 300 m.

Co bude challenge nejen pro závodníky, ale i pro nás, je počasí, které je v říjnu dost nevyzpytatelné. Může být 25°C, nebo taky -5°C… Proto i v propozicích nabádáme běžce, aby nepodcenili výbavu, protože poručit větru, dešti, zatím neumíme…

 

Koukal jsem na návrh padesátikilometrové trasy, co jste zveřejnili ve stories na IG (@m_u_t_run). Jsou to takové tři vzájemně propojené smyčky, vždy spojené krátkou pupeční šňůrou, po které se půjde v obou směrech.

Jak bude zajištěno značení tras?

Značení chceme samozřejmě co nejsrozumitelnější, protože nemáme zájem na tom, aby se nám závodníci poztráceli v revíru (smích). Padesátku jsme ještě maličko upravili, právě kvůli zjednodušení (na sítích aktualizováno).

Každá trasa bude mít svou barvu, aby nebyly zmatky na společných úsecích, doplněno bude šipkami na zemi, popřípadě cedulkami, bude-li to terén vyžadovat. Z tohoto důvodu jsou trasy zveřejněny v dostatečném předstihu, aby si je zájemci mohli prohlédnout online, popřípadě osobně projít, nebo nahrát do appky.

A teď to hlavní, občerstvení 😊 Zejména při delším závodě, bude třeba doplňovat tekutiny a nějakou výživu.

Jak se a co připravuje na občerstvovačky? Mohou se běžci těšit na nějakou místní specialitu?

Na toto se obzvlášť těším 😁 Naše „holčičí sekce“ napeče dobroty a troufnu si říct, že tohle nám opravdu jde. Běžce si chceme v tomhle směru hýčkat, tak jen prozradím, že si jejich chuťové pohárky přijdou na své a strádat rozhodně nebudou.

V plánu máme 2 občerstvovačky. Závodníci na 50+ km každou z nich potkají 2x. Co se týká místní speciality, tak můžu nalákat na poctivou cílovou polévku, které doma říkáme „Jiřinčina lyžařská“ a počítat budeme i s verzí pro vegetariány.

Vraťme se ještě zpět z trasy do organizačního zázemí. Kolik lidí „běhá“ okolo organizace závodu? Kdo za závodem stojí?

Celkem je nás osm, 5 kluků a 3 holky. Poznali jsme se, překvapivě, tady při běhání 😁 Každý z nás má vhled do jiného odvětví, takže se nám to snad povedlo poskládat tak, abychom při organizaci co nejvíc dokázali svépomocí. Máme mezi sebou webaře, grafika, designéra, rozpočťáka, správce sociálních sítí a samozřejmě i „pana nejvyššího“, který ostatním dupe na paty (smích). Založili jsme i spolek, protože věříme, že nezůstane jen u prvního ročníku.

 

Co je těžší? Vymyslet trasu, nebo sehnat lidi, dobrovolníky na občerstvovačky a vše okolo zajištění průběhu závodu, nebo komunikace s úřady a shánění povolení?

Vymyslet trasy bylo to nejjednodušší, protože to tu známe jako svoje boty a hlavně – kamkoli tady vyběhneš, tak to stojí za to. S dobrovolníky už je to krapet obtížnější, ale ve srovnání se sháněním povolení je to v podstatě brnkačka 🙂.

 

Na začátku bylo pořadatelské proč. Na konci by se hodilo závodnické proč. Nalákej závodníky do Krušných hor. Proč by měli do Mikulova v Krušných horách přijet?

Tak to je jednoduché, protože v Mikulově na Moravě byl snad každý 😁

Ba ne 😉 Zkrátka milujeme naši přírodu a jsme přesvědčeni o tom, že kdo sem přijede, zamiluje si to tu minimálně stejně jako my. Závod chystáme v rodinné atmosféře, budeme rádi, když běžce doprovodí i nezávodící členové rodiny, kamarádi… a třeba sem začnou jezdit i na dovolenou, protože je tu spousta krásných míst a aktivního vyžití.

Přímo v Mikulově máme jedinečnou síť podzemních štol, jejichž část je zpřístupněna veřejnosti, o procházkách či projížďkách na kole po okolí nemluvě. Vede tudy Moldavská horská dráha (též „Teplický Semmering“), jejíž část je vedena jako kulturní památka a svezení díky jejím specifikům stojí zato. V zimě jsou tu skvělé běžkařské trasy propojené se sousedním Německem a v neposlední řadě je tu nespočet běžeckých tras, které vám chceme naším MUTRunem postupně odhalovat.

 

Děkuji za rozhovor, přeji, aby se vše zdárně podařilo.

My děkujeme! Moc si vážíme zájmu a příležitosti náš závod prezentovat. 

Mikulovský ultra trail

 

Start, cíl: Mikulov v Krušných horách

Termín: sobota, 15.10.2022

Trasy: 16 km (500 m+), 50 km (1300 m+)

Foto: organizátoři

Web, registrace: mutr.cz

Instagram: @m_u_t_run

mapka tras a profily ⇑⇒

Mohlo by se hodit – moje tipy na vybavení

Doporučuji, osobně vyzkoušeno: www.trailpoint.cz

Trailpoint, běžecká speciálka: boty, oblečení, doplňky. Využijte slevový kupón ⇒S kódem „KUDRNA5“ máte slevu 5% a to platí i na věci v akci nebo ve slevách.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...