Skvělý trail u Mácháče – Mácháč Run Fest 2018

14. 5. 2018

Mácháč Run Fest 2018

Nad hladinou známého Máchova jezera se tyčí vrch Borný a v lesích v okolí tohoto známého rybníku se běhá Mácháč Run Fest.

p

Máchovo jezero

Máchovo jezero je největší rybník v Libereckém kraji a osmý největší v Česku. Dosahuje hloubky až 12 metrů a jeho rozloha je 284 ha. Leží v okrese Česká Lípa u města Doksy. V okolí Mácháče, jak je lidově nazýván, je velmi oblíbená rekreační oblast, přímo u Máchova jezera je několik kempů a písečných pláží. Rybník byl založen v roce 1366 Karlem IV. Název Máchovo jezero se vžil postupně už koncem 19. století v souvislosti s vyzdvižením památky na K. H. Máchu, úředně byl název Máchovo jezero uznán až v roce 1961. ( zdroj Wikipedia )

Mácháč Run Fest

Mácháč Run Fest je oblíbený trailový závod s velmi příjemnou a kamarádskou atmosférou. Závody jsou rozděleny na sobotní traily a nedělní bosoběhy.

Sobotní traily jsou určeny všem běžeckým nadšencům i zkušeným závodník. Jsou vypsány tři distance 10 km, 25 km a ultra 60 km. Vše po lesních tratích v okolí.

Nedělní boso běh je, jak napovídá název, běh, kde všichni účastníci běží na boso. Pravidla říkají: Závodník musí celou trať absolvovat bez bot a naboso, není povolena jakákoliv obuv imitující chůzi naboso, např. Fivefingers a podobné. Prostě naboso ! Tratě jsou 1,5 km pro začátečníky nebo 7 km pro pokročilé boso běžce. Běhá se po písčitých lesních cestách u Mácháče.

Já a Mácháč Run Fest 2018

Rozhodl jsem se na poslední chvilku, ale nelituji. Ve středu před závodním víkendem jsem se on-line přihlásil na 25 km. Nemám to do Doks daleko. Kraj blízkého Kokořínska a okolí nedalekého Bezdězu mám rád, ale přímo u Mácháče jsem běhat ještě nebyl. Možná si myslíte, že okolo jezera to bude jen samá lesní rovinka, ale není tomu tak.

Trať byla, jak se často říká, krásná, ale náročná.

Sobota ráno, 12. května, vyrážím směr Doksy a Máchovo jezero. Hned při příjezdu do okolí startu, u RZ Preciosa při chatovém kempu Karolínka, na mne dýchla velmi příjemná pohodová a kamarádská atmosféra. Kempu jste mohli přespat, pokud jste přijeli již v pátek večer. Příjezdová cesta značená nebyla, ale příjezd byl bez problémů. Kemp Borný je známý a značen již z Doks a zázemí a registrace je v podstatě jen o nějakých pár desítek metrů vedle. Parkovacích míst v okolí a při cestě u kempu bylo dostatek.

„Ahoj, kolik běžíš?“
„Zdravím, jsem přihlášený na pětadvacet, budu platit na místě, registroval jsem se až ve středu“
„Jo, tady jsi. Jaký ti dáme číslo?“ „ Jak by se ti líbilo 398?“
„Skvělé, beru.“

Úsměvy, fajn lidi, zaplaceno, číslo přiděleno. Žádný stres. Registrovat se dalo v pohodě půl hodiny před startem. Že nešel kávovar nikomu nevadilo, později se povedlo rozchodit. Ve stánku měli skvělé domácí koláče. Trochu cukru před startem nikdy neuškodí.

Když jsem přijel, akorát startovali borci na ultra 60 km trať. Já a mí spolubojovníci na 25 km jsme měli vyhrazenu pro start jedenáctou hodinu.

Hladina Máchova jezera byla klidná, nebe bylo stále modřejší, teplota stoupala. Bylo dost vedro, ale pěkně jsem se při běhu opálil. Ještě než jsme odstartovali na pětadvacítku, stihli první borci z ultra první 10 km okruh. Vedoucí závodník na 60 km dal první desítku za 45 minut.

Předstartovní rozprava, něco málo o bezpečnosti a o trati a hurá na start. Stihli jsme všechny předstartovní úkony a s jedenáctou zazněl startovní klakson.

Pohoda a úsměv před startem

Cílové vydechnutí, spokojenost a propocené triko

Tratě

60 kilometrové ultra se běží na třech odlišných okruzích 10 km, 25 km a 25 km. Prvních deset kilometrů využijí také běžci startující po poledni na nejkratší deseti kilometrový trail. Druhý 25 km okruh byl stejný pro ultra i pro běžce na 25 km, posledních 25 měli ultra běžci jen sami pro sebe.

Všechny tratě byly velmi dobře vyznačeny. Běželo se po lesních cestách s převážně písčitým povrchem nebo udusaných lesních turistických cestách. A nebylo jen po rovině, různých kopečků a kopců bylo na trati více než dost. Trať byla docela náročná. Nakonec jsem naměřil 24 km.

I přes náročnost, byl první v cíli za méně než dvě hodiny ( 1:48 ), já ji zdolal za 2:26. 15 místo v kategorii.

Mapa tratě 25 km a profil.

Na trati byla okolo desátého kilometru občerstvovačka ( banán, pomeranč, voda, kola, brambůrky, sušenky ), to samé, obohaceno o ionťák, i v cíli. Většina běžců měla sebou bag nebo láhve s vodou. Bylo to potřeba, horko bylo velké.

Po doběhu bylo možné ochladit nohy nebo i celé tělo Mácháči, případně se umýt ve sprchách náležejícím ke kempu.