Spartanská odysea charitativní pouť napříč celou Českou republikou

27. 3. 2019

Dokážou běhat v těžkých podmínkách, překonávat obtížné překážky, snadno se vyrovnají s blátem a vodou. Trénují, na závodech se překonávají a přitom všem dokáží myslet na druhé, semknout se do komunity a pomáhat.

Spartani, a teď nemyslím fanoušky Sparty Praha, ale sportovní nadšence, kteří soutěží na OCR závodech Spartan race. Vytvořili silnou komunitu, vzájemně se podporují a pomáhají.

V roce 2019 probíhá charitativní akce Spartanská odysea.

Připojil jsem se k nim. Je skvělé si zasportovat s partou nadšených běžců a ještě pomoci k propagaci prospěšné akce. A samozřejmě také finančně přispět. To můžete i vy, na konci článku najdete číslo účtu a platební údaje, kam poslat finanční příspěvek.

p

Spartanská odysea

Spartanská odysea je charitativní pouť napříč celou Českou republikou, do které se zapojí všechny Spartan Training Groups Czech Republic (tréninkové skupiny).

Vše započalo na první závodě ve Vratislavicích, kde putovní štít převzala první skupina z Lázní Kynžvart, odkud jeho pouť po celé České republice započala. Skončí na poslední závodě letošní sezony, na Lipně.

„Cílem celého projektu je především vybrat co nejvíce finančních prostředků pro hendikepované děti, které jsou součástí Spartan Special. Díky částce, kterou na Lipně dětem předáme, jim můžeme alespoň trochu pomoci ulehčit jejich tíživou životní situaci i vrátit radost z pohybu. Partnerem projektu je Nadace Nova.“

Do celého projektu se zapojí 66 tréninkových skupin po celé České republice. Postupně musí překonat téměř 3000 kilometrů, které dělí první bod cesty v Lázních Kynžvart od cílové čáry na Lipně. Štít se musí nosit a přenášet pouze chůzí a během, účastníci nesmí využívat žádné dopravní prostředky pro přepravu štítu.

Náš úsek: Mladá Boleslav – Mělník

Na Spartan Race Training Groups z Mladé Boleslavi, ke které jsem se přidal a byl přizván několika kamarády, připadl úkol donést štít Spartanské odysei z Mladé Boleslavi do Mělníka. Do Mladé Boleslavi připutoval štít z Jablonce nad Nisou.

Trasa byla pečlivě vybrána a naplánována. Nebyla nejkratší, ale spartani si nedávají snadné cíle. Cesta se vyhýbala velkým městům a silnicím, vedla hlavně lesem, přes pole a louky, po turistických trasách. Velmi pečlivě se vybírala místa pro jednotlivé předávky. Většinou byla zvolena historická místa.

Osmdesát kilometrů bylo rozděleno na dvě etapy a ty byly rozděleny do několika úseků, na které vždy vydalo 2-5 členů týmu.

1. Etapa – sobotní

Trasa vedla z Mladé Boleslavi do Plužné a dále na Bezděz. Z Bezdězu se pokračovalo do vesnice Lobeč a dále na hrad Houska.

2. Etapa – nedělní

Začínalo na hradě Houska a pokračovalo se krásným krajem Kokořínska ke Kokořínským pokličkám, na Kokořín, Lhotku a do cíle v Mělníku.

Jak jsem se zapojil 

Já jsem se k běžcům štafety rád přidal. Je to skvělá parta, po cestě nebyla nouze o zábavu a vzájemné povzbuzování. A nešlo jen o takové to víkendové šourání po kraji. Časový plán byl neúprosný. Celý úsek se vždy běželo bez větších pauz a zdržení.

Dal jsem dva úseky. Z Plužné na Bezděz a z Bezdězu na Lobeč, což i s výstupem na Bezděz dalo pěkných 28 km ( převýšení cca 500+ ) po převážně lesních cestách.

Na Bezdězu se sešlo mnoho členů skupiny, mezi nimi i ti, kteří měli běžet až druhý den. Přivezli děti a udělali jsme společný výstup na vrchol Bezdězu, který byl bohužel ještě zavřený. Díky krásnému počasí se nám ale otevřel nádherný výhled na Máchovo jezero a celé okolí hradu.

Já jsem svou pouť zakončil v obci Lobeč u místního malého pivovaru, kam jsme zašli po předávce na zasloužené občerstvení. Pivo bylo výborné.

Pokud pojedete na výlet směrem na Mšeno a na Kokořín, zkrátka na Kokořínsko, určitě místa jako je Lobeč, Bezděz, hrad Houska nebo Kokořínské pokličky nesmíte minout.

Jak se zapojit a jak přispět

Chcete být také součástí tohoto charitativního projektu, který projde celou Českou republiku? Možností, jak se do projektu zapojit a pomoci, je několik, zde jsou základní tři, jak radí na stránce Spartanské odysei

Běh se štítem

Oslovte tréninkovou skupinu ve svém okolí a přidejte se k ní při jejich části putování! Každý kilometr se počítá a pomůže přispět.

Přispějte finanční částkou

Díky Nadaci Nova máme k dispozici účet, na který je možné pomocí speciálního variabilního symbolu přispívat přímo na náš projekt.

Přispějte:

  • Číslo účtu: 4228732329/0800
  • VS: 1012019

Zapojte se do akcí tréninkových skupin

Jednotlivé skupiny pořádají i samostatné akce na podporu projektu, ať už charitativní události či třeba tréninky, ze kterých poputuje výtěžek pro Spartan Special.

Více informací najdete na webu: spartan-race.cz

Já jsem se zapojil během i přispěl částkou na charitativní účet. Jak se zapojíte Vy?

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...