Trail není nuda

4. 6. 2020

Víkend je u běžců většinou ve znamení závodů nebo delšího výběhu, já nejčastěji vyrážím na své „hřiště“ do Českého ráje, případně do hor. Miluji trail. Často raději zvolím přírodu, les, polní cestu než město a silnici.

Proč trail? Co se skrývá za touto běžeckou láskou? Pokusím se vše vysvětlit a přidám i několik rad pro trailové běhání.

 

Mých trailových 5 P

Já svou cestu našel v trailu. Mám za sebou například pražský půlmaraton i maraton, zkusil jsem je a určitě tyto závody každému doporučiji, minimálně jednou, proběhnout. Ta atmosféra na těchto závodech vás pohltí.

Postupně jsem se přesunul mimo město a zde našel mých pět P ( znáte například z marketingu ) běhání. Sice nezačínají všechna na P, říkejme jim třeba pět hesel trailového běhání:

Pestrost | Příroda | Svoboda | Dobrodružství | Výkon

Za těmi to hesly se skrývá má láska k trailovému běhání. 

Pestrost

Stezky nejsou nikdy stejné, ať již, co se týče jejich povrchu, prostředí nebo profilu. Často se na pár kilometrech vystřídá několik typů povrchů. Musíte stále reagovat na různé změny. Trailová stezka vás udrží stále ve střehu, vaše pozornost musí být plně oddaná běhu.

Každý les jiný. I v parku na jedné straně města se stezky liší od parku na druhé straně. Vyběhnete kousek za město a stezky mají zase jiný charakter. Silnice je jen silnice.

Stezky se klikatí mezi různými překážkami, jejich profil kopíruje povrch bez zbytečných lidských úprav. Nahoru dolů, stezka se vlní po krajině.

Jednou běžíte mezi skalami, jindy jen lesem, někdy musíte překonat přírodní překážku, někdy přeskočit potok. Když do toho zasáhne počasí, je to přímo pestrost na druhou.

Velmi pestré je i vybavení pro trailový běh. Běžecké trailové boty, můžete je dále dělit podle různých povrchů, délky tras a intenzity běhu. Oblečení, důležité zejména při běhání v horách, kde se také budou hodit hůlky. Běžecký batoh, něco na pití, pro noční běh čelovka, více se musíte soustředit na jídlo. Platí, že čím delší děláte trailové výběhy, tím více věcí budete někdy potřebovat. A když běháte po horách, tak nic nesmíte podcenit.

Je to pestré, trail není nuda. Stále objevujete nová místa a nové stezky.

Příroda

Trailové běhání je pro mne cesta z města. Žádný smrad a smog města. Ale les, čistý vzduch, sem tam potkáte i nějaké zvíře. Často měkká lesní stezka.

V přírodě i jinak vnímáte aktuální počasí a musíte se na to naučit reagovat. Při přípravě na běh i při samotném běhu. Například, kde vám včera stačily univerzálky, druhý den po nočním dešti již ten samý úsek bude vyžadovat kvalitní trailovky s pořádným vzorkem.

Příroda dokáže překvapit. Často z křoví vyběhne zajíc nebo srna. Jako, co si budeme povídat, leknete se vždy, ale je to stále lepší, než dávat pozor na auta. Příroda ti postaví do cesty i různé překážky. Po větru je v lese často mnoho popadaných stromů, ve skalách například různé schody a sestupy. Po deštích velké kaluže nebo podemleté stezky.

V zimě je vše zahalené do bílé příkrovu, na jaře vše pučí, zelená se a kvete, léto je ve znamení slunce a růstu,  podzim je obdobím nádherných barev.

Potoky přináší možnost osvěžení. Les nabídne stín a chládek. Kopce od vás vyžadují výkon, ale odmění vás krásnými výhledy. Zkrátka, žádná nuda a k tomu velká krása po celý rok. 

Svoboda

Jsem spíše samotář, kdybych mohl, použil bych pro trailový běh metaforu: letí svobodně jako pták.

Téměř nic vás neomezuje a zároveň se musíte postarat sám o sebe. Můžete běhat po úzkých stezkách, téměř kdekoliv, samozřejmě ne po Národním parku, kde se můžete pohybovat jen poznačených cestách, to přísně dodržuji, ale i tak nabízí tyto stezky velkou pestrost a svobodu.

Stezky vás dovedou do odlehlejších míst, musíte myslet na svou bezpečnost, musíte myslet na pití, jídlo.

Svoboda je o volnosti, ale také o respektu k okolí. Chraňte přírodu okolo sebe.

Dobrodružství

Úzce to souvisí s výše uvedenou pestrostí a přírodou. V lese toho můžete dost zažít. Musíte mít respekt k přírodě, tedy okolí, ale zároveň musíte při trailovém běhání respektovat sebe a myslet na svou bezpečnost.

To zejména na odlehlejších místech a stoprocentně na horách, kde do všeho vstupuje další faktor, a to je počasí. Může se rychle změnit, někdy i velmi radikálně.

Dobrodružství pro mne neznamená bezhlavé běhání a pohyb všude, kam mne nohy zanesou. Je to o respektu, pokoře a také trpělivosti, k sobě a k okolí.

Běhání je pro mne spojeno s objevováním nových míst. Delší víkendové výběhy mají často náplň běžeckého výletu a prozkoumávání nových míst.

Výkon

Nechal jsem si ho schválně nakonec. Výkon k běhu patří, nelze ho vynechat. Při trailovém běhání moc nejde o tempo běhu nebo celkový počet naběhaných kilometrů. Každý kilometr je povrchově a profilově jiný, nelze porovnávat. Stále musíte měnit tempo, přizpůsobovat se terénu.

Někdy se musíte po stezce drápat skoro po čtyřech, někdy musíte jen jít, protože povrch nedovoluje rychlejší pohyb.

Trail vám nic neodpustí. Trail klade velké nároky na celé tělo.

Díky různým nerovnostem běžec zapojuje různé svaly, tělo musí být zpevněné, nohy pružné. Když začnete běhat traily, najednou se vám „připomenou“ i svaly, o kterých jste si mysleli, že je nemáte. Proto doporučuji, aby přechod z města, ze silnice do terénu byl pozvolný. Tělo si musí zvyknou. A zase jsme u té pestrosti, trpělivosti a respektu a pokoře.

Při běhání v terénu je lepší běhat podle wattů, než podle tempa nebo tepovky. Na tepovku skoro zapomeňte, obzvláště při velmi pestrém profilu stezky, se podle tepovky nemůžete řídit. Pokud neběháte podle wattů, tak je to velmi často o pocitu. A tím se dostávám k tomu nejdůležitějšímu, co mi trailové běhání přináší: poznání sebe sama, poznání svých limitů a jejich postupného překonávání.

Poznání těla a mysli

Takto já vidím trailové běhání.

Užijte si běh nebo jakýkoliv pohyb, ať běháte, jedete na kole, koloběžce nebo jinak sportujete, kdekoliv, kde vás to baví. Každý je jiný. Já nastínil svůj pohled na běhání, nikomu ho nevnucuji, nechci nikoho předělávat, jen bych vás rád inspiroval a ukázal další cestu. Každý to můžeme vidět jinak, sakra a už jsem zase u pestrosti. Život je pestrý, žádná nuda.

 

P.S. Když si teď čtu znovu výše napsaný článek, tak k pěti heslům

Pestrost | Příroda | Svoboda | Dobrodružství | Výkon

musím přidat další tři

Respekt | Pokora | Trpělivost

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

  • Vital-praha.cz
  • triexpert.cz
  • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

  • Kolik místa máte k dispozici?
  • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
  • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
  • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
  • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Přečtěte si také

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít