Všechny cesty vedou na Kost

19. 2. 2019

Všechny cesty vedou na Kost? Ano, alespoň to platí jihozápadní části Českého ráje.

Hrad Kost je jedním z hlavních lákadel a turistických cílů v Českém ráji. Rodina Kinských ( starý šlechtický rod ) se o hrad a okolí příkladně stará. Služby se zlepšují, lidé se rádi vracejí.

V okolí hradu je mnoho dalších lákadel, zajímavých, krásných a turisticky atraktivních míst, včetně nádherné přírody Českého ráje. Vydejte se na turistický nebo běžecký průzkum okolí hradu Kost.



Zaparkujete na parkovišti u hradu, udělejte si prohlídku hradu a vydejte se na výlet do okolí. Představím vám tři okruhy. Po skončení si můžete dojít do hradní restaurace pro zaslouženou odměnu.

Okruhy jsou určené pro turisty a sportovce, kteří se chtějí proběhnout v okolí gotického hradu a přírodou Českého ráje. Já si velmi často jezdím do okolních lesů zaběhat. Jsou zde nádherné krosové terény. Milovníkům trailového běhu doporučuji Půlmaraton Českým rájem, který se koná většinou v polovině září a jeho trať probíhá skrz hradní nádvoří Kosti.

Nejsou v vhodné pro cyklisty, protože vedou údolím Plakánek, kterým cyklostezka neprochází. Bohužel to mnoho cyklistů nerespektuje, a tak si dejte v létě pozor, na stezce je dost velký provoz. Ale slibuji, že v některém z dalších článků přidám tip i cyklovýlet z okolí hradu Kost.

Pohled na hrad Kost z ústí údolí Plakánek

Parkování

Většina z vás přijede autem, tak začnu parkováním. Další možností dopravy je kombinace vlaku a autobusu. Vlakem do Sobotky a následně autobusem k hradu ( zastávka Libošovice, Podkost ).

Parkoviště přímo u hradu. Parkovné je 60 Kč za den. Jen upozorním, že v hlavní sezóně, mimo ni za dobrého počasí, je parkoviště brzy plné, pak se parkuje po krajnicích příjezdových cest.

Zda se podíváte do hradu nebo jen na oběd do hradní restaurace, nechám na vás, ale mi jsme zde hlavně kvůli turistice a běhu. Vydejme se tedy na cestu.

Orientace

Všechny cesty jsou značené. Na cestách najdete turistické značení. Pro lepší orientaci můžete použít nějakou mapovou aplikaci v mobilním telefonu. Já doporučuji aplikaci Mapy.cz, kterou můžete, po stažení do telefonu, používat offline.

 Jste-li spíše příznivci starých metod orientace můžete použít mapu číslo 19 – Český ráj, z oblíbené Edice map KČT. Sám velký milovník map a nad papírovou mapou, rozloženou doma na kuchyňském stole, velmi často začínám plánovat své výlety, ať již po Českém ráji nebo blízkých hor Krkonoších a Jizerkách.

Okruh mini – Plakánkem

  • Délka okruhu – 6 km
  • Hlavní cíle – údolí Plakánek, Vesec, Semtínská lípa

Na parkovišti se otočíte zády k hradu a po žluté se vydáte do krásného údolí Plakánek. Po lesní cestě a přes mokřady vedoucí dřevěný chodník dojdete nebo doběhnete k rozcestí Plakánek – údolí, kde odbočíte doleva a vydáte se po modré směrem na Vesec.

Cesta se vine podél Vesteckého potoka. Cestou sí můžete prohlédnout zříceninu starého Veseckého mlýna. Mlýn byl vybudován pravděpodobně v 18. století a zanikl kolem roku 1850.

Blíže si prohlédněte vesničku Vesec, častou využívanou filmaři. Na konci vesnice se dejte opět doleva a po silnici se vraťte zpět k hradu. Cestou bude míjet torzo známé třistaleté Semtínské lípy, která padla po velké bouři v květnu 2000. Nyní v místě rostou dvě mladé lipky. Jedna vyrůstá jako výmladek z kořenů Semtinské lípy.

 

p

Vesec u Sobotky

Vesec je známý díky 18 roubeným chalupám, které tvoří jedinečný urbanistický celek. Od roku 1995 je Vesec vesnickou památkovou rezervací.

Zdejší lokalitu velmi často využívají filmaři. Vesec, rovná se filmový Liptákov z filmu Jára Cimrman ležící, spící.Točilo se zde mnoho dalších filmů a pohádek, například Čertův švagr , Přijela k nám pouť nebo S čerty nejsou žerty, v dalším okruhu si prohlédneme i jiné filmové místo z této známé pohádky.

Okruh střední – k mlýnu Doroty Máchalové

  • délka trasy – 9,2 km
  • Hlavní cíle – údolí Plakánek, Střehomský mlýn, Havlíkův dvůr ( pro milovníky masa ), Vesec, Semtínská lípa

Každý z navržených okruhů prochází údolím Plakánek, proto se vydejte od parkoviště u hradu opět po žluté, Plakánkem, do vesnice Střehom a dále do obce Osek. Po prozkoumání krás Plakánku budete u vesnice Střehom míjet známý pohádkový mlýn. Svou velkou roli, Máchalův mlýn, si zahrál v pohádce S čerty nejsou žerty.

Ve Střehomi, hned vedle mlýna, je v roubence občerstvení. Jste-li milovníci šťavnatých steaků a burgerů, doporučuji vydržet až do Oseka.

Na začátku obce Osek je Havlíkův dvůr, kde se specializují na chov plemene Angus a na prodej vyzrálého hovězího masa plemene Angus a šťavnaté domácí burgery, určitě je vyzkoušejte.

V Oseku na návsi odboče na cyklotrasu č.4079, po které dojdete až Vesce. Po prohlídce roubenek ve Vesci se po silnici vrátíte zpět k hradu.

Mlýn Střehon z pohádky S čerty nejsou žerty

Mlýn v obci Střehom

p

Údolí Plakánek

Krásné přírodní údolí s pískovcovými skalními okraji a věžemi, mokřadními loukami a fragmenty lužních společenstev, suťových lesů, reliktních skalních borů a acidofilních a borových doubrav.

Je pojmenováno podle rodiny Plakánků, kteří zde za Heřmana Černína v 17. století pálili dřevěné uhlí.

Údolí Plakánek bylo vyhlášeno v roce 1990 přírodní rezervací.

Okruh velký – hurá na Humprecht

  • délka trasy – 11,5 km
  • Hlavní cíle – údolí Plakánek, Střehomský mlýn, Havlíkův dvůr ( pro milovníky masa ), zámek Humprecht, Libošovice

Vydejte se od parkoviště u hradu po žluté, Plakánkem, do vesnice Střehom a dále do obce Osek. Po prozkoumání krás údolí Plakánek a prohlídce pohádkového mlýna ve Střehomi, pokračujte do Oseku, kde u v Havlíkově dvoře můžete zastavit na skvělý burger.

Projděte celý Osek, stále po žluté, až do Sobotky k nádraží, tam na rozcestí odbočte po modré, směrem k zámku Humprecht. 

Lovecký zámek Humprecht. Byl postaven Italem Carlo Luragem v letech 1666-1668 pro Humprechta Jana Černína z Chudenic. V Česku jde o unikátní zámeckou stavbu – věž elipsovitého půdorysu, s 27 místnostmi,  inspirovanou stavbami v Itálii. Na vrchol věže byl v 19.století umístěn turecký půlměsíc, který zámku propůjčuje exotický nádech. 

Od loveckého zámečku se vydejte modré, žluté a zase modré značce do Libošovic. Dominantou střediskové obce Libošovice je kostel sv. Prokopa. U kostela také najdete rozcestí, vydejte se červené směrem k cíli, k hradu Kost.

Hrad Kost

p

Hrad Kost

Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách. Je historie se píše od poloviny 14. století. Nachází se asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Původ hradu se datuje do 14. století, kdy Beneš z Vartenberka nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Poté se zde vystřídalo několik dalších majitelů.

Za Lobkoviců, na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Svoji rezidenční funkci však hrad ztratil roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic, dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců.

Roku 1635 hrad vyhořel a poté dlouho chátral. Později ho koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti. Ti trvale žijí v Itálii a na své panství v Čechách poměrně často jezdí. V České republice funguje společnost Kinský dal Borgo, která veškerý jejich zdejší majetek spravuje.

Pro návštěvníky hradu je připraveno několik prohlídkových okruhů. Na hradě se také velmi často konají různé kultůrní akce, svatby nebo interiér a exteriér hradu využívají filmaři.

Oficiální web hradu Kost: www.kost-hrad.cz

Další významné turistické cíle v okolí ( dostupné na kole nebo automobilem ):

  • Zřícenina hradu Valečov
  • Drábské světničky a Příhrazské skály
  • Zámek Hrubá Skála
  • skalní město Hruboskalsko
  • hrad Valdštejn
  • Trosky
  • rozhledna Čížovka

A to je jen okolí Kosti, v celém Českém ráji je různých památek, přírodních zajímavostí a dalších výnamných míst nepočítaně. Pro lepší orientaci jsem vytvořil průvodce Českým rájem, inspirujte se zde: Průvodce Českým rájem – TOP10 míst v Českém ráji

zdroje:

foto: Michal Kudrna

 



Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také