Průvodce Českým rájem – TOP10 míst v Českém ráji

28. 6. 2019

V Českém ráji je velmi mnoho krásných, zajímavých a inspirujících míst, které stojí za návštěvu a prohlídku. Je velmi těžké vybrat jen některé a další nezmínit. Nedávno jsem nad tímto rébusem přemýšlel a zkusil jsem vybrat TOP 10 míst v Českém ráji.

Obsah článku ukázat

Do Českého ráje vyráží téměř každý týden, rád jsem jezdím běhat nebo na cyklo výlety. Mám Český ráj dost proběhaný a projetý.

Zde je můj výběr TOP10, ale nejde jen seznam deseti hradů, určitě se dozvíte více. V okolí každého místa jsou další zajímavé památky, přírodní zajímavosti nebo jinak inspirující místa.

Berte tento výčet TOP10 míst v Českém ráji jako průvodce Českým rájem. Přidám i další praktické info a další tipy na výlety po celé oblasti Českého ráje.

Příběh Sportigo Český ráj Challenge

aktualizace

Průvodce Českým rájem – léto 2020 – TOP10 míst v Českém ráji

Projděte si nově aktualizovaného průvodce Českým rájem pro rok 2020. Najdete tipy na výlety, památky, zajímavá místa, půjčovny,  ceny vstupného a další tipy.
Oblast Českého ráje

Pro začátek si v rychlosti definujme oblast Českého ráje. Můžeme se na to podívat ze dvou hledisek. Obecně nebo jen jako na chráněnou krajinou oblast.

Obecně lze Český ráj definovat jako oblast mezi městy Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Turnov, Semily, Jičín a Sobotka s malými výběžky do okolí.

Je rozložen mezi tři kraje:  Královéhradecký kraj (okres Jičín), Liberecký kraj (okresy Semily a Jablonec nad Nisou) a Středočeský kraj (okres Mladá Boleslav).

CHKO Český ráj je pak definováno v zákoně a vládním nařízením. Je rozděleno na tři části. Jeho historie sahá až do roku 1955. Chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena jako první CHKO v naší republice dne 1. března roku 1955. K velké úpravě a rozšíření došlo v roce 2002. Dne 14.října roku 2002 došlo vládním nařízením č. 508, podle §25 odst. 3 zákona č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, k novému vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český ráj, při kterém bylo původní území o rozloze 92 km2 rozšířeno na 181 km2.

Červená vymezuje území CHKO Český ráj, modrá orientačně vymezuje celou oblast širšího vymezení Českého ráje.

Správa CHKO Český ráj vykonává státní správu také na území národních přírodních památek Bozkovské dolomitové jeskyně a Strážník.

Zdroj a více info: http://ceskyraj.ochranaprirody.cz/

1 – Hrad Trosky

Zřícenina gotického hradu z konce 14. století. Hrad Trosky je jednou z hlavních symbolů a dominant Českého ráje, který se tyčí do výšky nad Český ráj. Tato dominanta je viditelná z velké dálky a je námětem mnoha krajinářských fotografií a maleb.

Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad – nikdy nebyl vojensky dobyt. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny.

Hrad Trosky – otevírací doba

Období

Dny

Hodiny

23. 3.–31. 3.

so–ne

9.00–16.00

1. 4.–30. 4.

so–ne

9.00–16.00

1. 5.–30. 6.

út–ne

9.00–17.30

1. 7.–31. 8.

po–ne

9.00–17.30

1. 9.–30. 9.

út–ne

9.00–16.00

1. 10.–31. 10.

so–ne

9.00–16.00

web: hrad-trosky.eu

Vstupné na hrad Trosky

Plné

 • Dospělí:                        90 Kč

Snížené

 • Děti 6 – 15 let:            60 Kč
 • Studenti 15 – 26 let:  60 Kč
 • Senioři nad 65 let:     60Kč

Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti): 230 Kč

Hrad není rozdělen do prohlídkových okruhů. Po zaplacení vstupného má návštěvník přístup do celého hradu.

Parkoviště je přímo pod hradem, parkovné je 60 Kč na den. Z parkoviště vystoupáte k hradu po turistické cestě. Brána do hradu cca 500 m od parkoviště. Pozor cesta je do kopce 🙂

Občerstvení a ubytování

Na parkovišti bývají stánky. Hned u parkoviště je hotel Trosky, kde je restaurace. Kde si také můžete zamluvit pokoj.

Necelý dva kilometru od hradu je tábořiště Camp Svitačka ( www.taboristesvitacka.cz ), kde si můžete zaparkovat karavan, postavit stan nebo pronajmout originální inidánské tee-pee. V kempu je sociální zařízení a můžete využít elektrickou přípojku.

Trosky mohou být cíl nebo součást celého výletu. Krásná procházka nebo cyklo výlet je také okolo nedalekých rybníků Věžák a Vidlák. Projděte se okolo, rozhlédněte se a zavzpomínejte, které známé filmy a pohádky se zde natáčely, bylo jich více než dost, nejznámější je Jak dostat tatínka do polepšovny.

Věžický rybník ( Věžák )

Tip na výlet: Trosky a rybníky

Tento 10 km výlet je ideální pro turisty a běžce. Cyklisté si mohou udělat vyjížďku ke hradu Kost nebo na Hrubou Skálu.

více: mapy.cz

2 – Prachovské skály

Jedna z nejznámějších oblastí v Českém ráji – skalní město Prachovské skály, jsou nedaleko Jičína. Prachovské skály byly vyhlášeny státní přírodní rezervací již v roce 1933.

Prachovské skály nejsou oblíbeným cílem pouze pro turisty, ale také mezi horolezci.

Skalní město vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře. Sloužilo jako útočiště lidem v době kamenné i ve středověku. Nachází se tu pozůstatky středověkého hradu Pařez a velké množství vyhlídek.

Turisté zde najdou několik značených cest a okruhů, které je provedou po krásných vyhlídkách.
Při cestě mezi skalními věžemi budete procházet pro lesních cestách, ale také pro úzkých cestičkách, chodnících a schodech mezi skálami.

Vstupné – Prachovské skály

Vstup do oblasti Prachovských skal je zpoplatněn.

 • dospělí: 80 Kč
 • snížené vstupné*: 40 Kč
 • poplatek za psa: 10 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 200 Kč
 • *snížené vstupné – děti, studenti, senioři

web: www.prachovskeskaly.com/cs/

Horolezci mají možnost zakoupit permanentku za zvýhodněnou cenu a mohou se pohybovat i mimo vyznačené cesty, musejí být ovšem členy ČHS anebo UIAA.

Vstup do skal je v obci Prachov, kde je také centrální parkoviště ( 80 Kč auto/den ). Lze také vyjít od tzv. dolní pokladny u Turistické chaty.

 • V Prachovských skalách jsou vyznačeny dva okruhy: Malý okruh 1,5 km a Velký okruh 3,5 km dlouhý. Okruhy vás provedou celou oblastí skalního města a přes krásné vyhlídky po okolí.
  Uvnitř Prachovských skal není povoleno jezdit na kole.

Kdy skály navštívit

Turistická sezona trvá zpravidla od 1.4. do 31.10. V případě pěkného počasí může začít dříve a může být také prodloužena.

O prázdninách je provozní doba od 8.00 do 18.00 hod. V období od dubna do června a v září a říjnu 9.00 do 17.00hod.

Mimo sezonu je návštěva skal možná. Nefungují však žádné služby – WC, občerstvení. Ale myslete na své bezpečí. Zejména v zimních měsících je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Je- li na cestách sníh nebo led návštěva skal se z důvodu možného úrazu vůbec nedoporučuje.

Občerstvení a ubytování

Uvnitř skalního města není žádná restaurace nebo kiosek. Občerstvit se tak může u chodů do skal. Restauraci a kiosky najdete v Prachově nebo v Turistické chatě. Případně můžete zajít do blízkého Parkhotelu Skalní město, kde si lze také objednat ubytování.

Pro dovolenou v Českém ráji pod stanem nebo karavanem můžete zvolit nedaleký kemp u Jinolických rybníků, které se jmenují Oborský, Nemeček a Vražda. V Auto kempu Jinolice je možné ubytování v chatkách. K ubytování je také možné využít rekreační areál Eden, kde je ubytování v chatkách , okálech, mobilních domech a samozřejmě v karavanech a stanech.
3 – Hrad Kost

Kost je gotický hrad s historií od roku 1349, kdy nechal postavit Beneš z Vartemberka. Měl bohatou historii a dnes je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo. Kost najdete nedaleko známého města Sobotka.

Hrad Kost a jeho podhradí je neustále opravováno a vylepšováno. O tuto památku je velmi dobře postaráno a je velmi hojně navštěvovaná a u turistů velmi oblíbená.

Můj tip: Jedete okolo na cyklovýlet? Zajeďte si do místní restaurace ochutnat speciality na grilu …

Hrad ( prohlídka vnitřku hradu ) je přístupný veřejnosti od dubna do října.

 Duben  středa – neděle  10:00 – 16:00
 Květen  úterý – neděle  09:00 – 17:00
 Červen  úterý – neděle  09:00 – 17:00
 Červenec – srpen  denně  09:00 – 18:00
 Září  úterý – neděle  09:00 – 17:00
 Říjen  středa – neděle  10:00 – 16:00

Prohlídka hradu je rozdělena do čtyř okruhů:

1. Okruh ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů. (50-60min.)
2. Okruh MUČÍRNA se zabývá trestním právem v 16. až 18.století. (50-60min.)
3. Okruh spojený 1. a 2. okruh (140 min.)
4. Okruh zkrácený, ukazuje exteriéry hradu (30 min.) Jedná se o doplňkový okruh.

Na hradě se v průběhu sezóny koná mnoho zajímavých kulturních akcí, často s historickou tématikou.

Vstupné – hrad Kost

základní vstupné na hrad Kost – pro první a druhý návštěvní okruh:

 • Dospělí: 120 Kč
 • Studenti, děti: 80 Kč
 • Senioři: 90 Kč
 • Děti do 6 let: zdarma

oficiální stránky hradu Kost: www.kost-hrad.cz

Parkování

Parkování je možné na parkovišti přímo u hradu. Parkovné je 60 Kč/den. Ale pozor, v hlavní sezóně jsou parkovací místa velmi rychle zaplněna. Pak se parkuje podél přístupové silnice a platí, kdo dříve přijede, je blíže k hradu:-)

Můžete jet i vlakem, vystupte ve stanici Libošovice, k hradu je to dva kilometry po žluté.

Jídlo, občerstvení, ubytování

Občerstvit se můžete při v hradní restauraci, kde najdete klasickou kuchyni i speciality na grilu. Hned naproti hradu je nově renovovaný Hotel Podkost, kde je restaurace a kde si můžete zamluvit ubytování.

Další možnosti ubytování v okolí najdete v penzionech v nedalekých Libošovicích nebo v hotelu Ort. Máte karavan nebo jste raději pod stanem? Využijte nedaleké kempy u Komárovského rybníku u Branžeže.

V okolí hradu Kost je mnoho dalších zajímavých míst, prodlužte svůj výlet o návštěvu Sobotky a Zámku Humprecht nebo se projděte krásným Údolím Plakánek až do obce Vesec u Sobotky ( filmový Liptákov ).

hrad Kost

údolí Plakánek – Oborský rybník

zámek Humprecht

Všechny cestou vedou na Kost

Představím vám tři okruhy. Tři krásné výlety v okolí hradu Kost. Po skončení si můžete dojít do hradní restaurace pro zaslouženou odměnu.

A nyní si dáme velmi silnou trojku ze severní části Českého ráje: Hruboskalsko, Malou Skálu a Turnov, kterou následně doplním o nejvyšší horu Českého ráje Kozákov.

4 – Hruboskalsko

Hruboskalsko je oblast zahrnující nádherné skalní město, zámek Hrubá Skála, po kterém je celá oblast pojmenovaná a hrad Valdštejn.

Jde o turistický velmi oblíbenou oblast nedaleko Turnova. Nabízí nejen zajímavé historické památky, ale zároveň krásnou přírodu a vyhlídky ve skalním městě.

Jeden z možných výletů Hruboskalskem najdete popsán zde: Výšlap skalním městem Hruboskalsko

Při návštěvě Hruboskalska nezapomeňte na Kopicův statek. Kulturní památka (dříve Jirošova rychta) je roubená usedlost. Najdete ji na samotě asi 1 km východně od vesnice Kacanovy. U statku je socha svatého Jiří a rokle s řadou pískovcových reliéfů, které vytvořil pozdější majitel Vojtěch Kopic. Oblast je také vyhledávaná filmaři, kteří zde točí pohádky.

Na úpatí skalního města se rozkládá obec Sedmihorky, kde naleznete jeden z nejoblíbenějších autokempů v České republice.

A děti můžete odměnit návštěvou Dětského areálu Šťastná země, který se nachází v Radvánovicích. Děti určitě zaujme velký dřevěný hrad, vzduchové trampolíny, trpasličí vesnička či pískové rýžoviště s pravými českými granáty. Navštívit a zábavně se vzdělat můžete v místním geoparku. Přes léto se ve Šťastné zemi konají koncerty známých skupin a interpretů.

Při delším turistické výletu nebo cyklo výletu se můžete vydat směrem k Troskám a prohlédnout si oblast v okolí rybníků Věžák, Vidlák nebo Nebákov. Až budete touto částí Českého ráje procházet a projíždět dívejte se pozorně okolo sebe. Že vám ten rybník nebo skála je nějaká povědomá? Ale jistě. Zde se přeci natáčel oblíbený film Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá Skála

Dnes slouží jako hotel, veřejnosti je volně zpřístupněno pouze nádvoří a věž s vyhlídkou. Ale jeho historie sahá do 16. století.

Původní gotický hrad Skála byl v 16. století rodem Smiřických upraven na zámek v duchu renesance, který později prošel ještě barokními a romantickými novogotickými úpravami.

Vstupné na věž: dospělí 40 Kč, děti 20 Kč

Provozní doba: Duben – říjen, denně kromě pondělí

Web: www.hrubaskala.info/

Hrad Valdštejn

Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek.

 

V současné době je hrad Valdštejn v majetku Města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará. Hrad navštěvuje ročně více než 60.000 turistů.

 

Vstupné s průvodcem 

 

plné

90,- Kč 

snížené

60,- Kč

rodinné

240,- Kč 

Vstupné bez průvodce 

 

plné

70,- Kč 

snížené

50,- Kč 

rodinné 

190,- Kč 

Otevírací doba

Měsíc 

Dny 

Čas 

 Duben

soboty, neděle, svátky   

10.00 – 16.30

 Květen

denně mimo pondělí 

  9.30 – 16.30 

 Červen – srpen

denně 

  9.00 – 17.30 

 Září

denně

  9.30 – 16.30

 Říjen

soboty, neděle, svátky

10.00 – 16.30 

Web: www.hrad-valdstejn.cz/

Parkování

Zaparkovat můžete v Sedmihorkách, na parkovišti u zámku Hrubá Skála nebo v obci Pelešany pod hradem Valdštejn, na který vystoupíte po zelené turistické cestě.

Své parkoviště má také zábavný areál Šťastná země.

Do oblasti Hruboskalska je velmi dobrá dopravní dostupnost, leží u silnice č. 35 z Turnova do Jičína, která protíná oblast Českého ráje. Můžete se sem vydat i vlakem, stanice Sedmihorky.

Jídlo a ubytování

V celé oblasti je možné vyhledat nabídku množství penziónů nabízející ubytování. Velká nabídka je v nedalekém Turnově. Pokud chcete spát jako král, vyzkoušejte hotel zámku Hrubá Skála.

Svůj stan můžete postavit nebo s karavanem zaparkovat v kempu Sedmihorky, kde také nabízí ubytování v chatičkácch. Kemp Sedmihorky se každoročně umísťuje v anketách o nejlepší kemp v ČR na předních místech. Například v roce 2018 byl na druhém místě.

V Sedmihorkách je také několik penziónů.

Najíst se při svých cestách po Hruboskalsku můžete v menší restauraci u hradu Valdštejn, v restauraci zámku Hrubá Skála, v penziónech v Sedmihorkách. Kiosek je také na trase mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou.

Kopicův statek – reliéfy ve skalách

Kopicův statek – reliéfy ve skalách

p

Výsledky ankety 4camping.cz KEMP ROKU 2018

TOP 10

1. Kemp a chaty Stříbrný rybník – Královéhradecký kraj

2. Autocamp Sedmihorky – Liberecký kraj

3. Rekreační středisko Stará Živohošť – Středočeský kraj

4. Autokemp Frenštát pod Radhoštěm – Moravskoslezský kraj

5. ATC Trusalová – Slovensko

6. Liščí Mlýn – Moravskoslezský kraj

7. Kanak – kemp Branná – Jihočeský kraj

8. CAMP DOLCE – Královéhradecký kraj

9. Autokemp Merkur Pasohlávky – Jihomoravský kraj

10. Koupaliště a kemp Pecka – Královéhradecký kraj

Turnov, náměstí Českého ráje ( foto: Miloslav Rejha )

5 – Turnov

Turnov je pěkné, rozhlehlé město, jedna z hlavních bran do Českého ráje. Leží v Libereckém kraji, žije zde necelých 15 tisíc obyvatel. Turnovem protéká řeka Jizera.

Město má poměrně bohatou historii. Bylo zjištěno, že první lidé se usazovali již v době kamenné a první osady začaly vznikat za neolitu. Samotný Turnov si na svůj vznik musel počkat do 13. století.

Počátky města Turnova spadají do 13. století a jsou spojeny s předním českým rodem Markvarticů. Přemyslovci vybudovali v Mladé Boleslavi jedno ze svých center, odkud mohly šlechtické rody kolonizovat hospodářsky nadějné okolí. První zmínka o Turnovsku je z r. 1238, kdy král Václav I. vydal listinu, na níž je ověřující podpis Jaroslava z Hruštice, který 1262 působil jako hradní správce v Mladé Boleslavi. ( zdroj: wikipedia )

Právě Markvarticové se zasloužili o velký rozvoj zdejší oblasti, na ně pak navázaly další významné šlechtické rody. Ale dost bylo historie. Tedy vlastně ne, podívejme se na památky v Turnově.

K nejvýznamějším památkám v Turnově a okolí patří

 • zámek Hrubý Rohozec,
 • zámek Sychrov,
 • místní židovská synagoga
 • trojice kostelů: Kostel Narození P. Marie, Kostel sv. Františka, Kostel sv. Mikuláše a fara.

Zámek Hrubý Rohozec

Původní hrad Rohozec byl založen kolem roku 1280 zřejmě Jaroslavem z Ralska a jeho synem Havlem Rybou z rodu Markvarticů. Postupně byl přestavován až do podoby novogotického zámku.

Aktuálně se řeší vrácení ( restituce ) Hrubého Rohozce do rukou rodu Walderode.

Otevírací doba

V zámku se provádí po čtyřech návštěvních okruzích: Reprezentační prostory, Soukromá apartmá, Sklepy a zázemí, Zámek dětem.

1. 11.–22. 3.

uzavřen

23. 3.–24. 3.

so–ne

10.00–15.00

30. 3.–31. 3.

so–ne

10.00–15.00

1. 4.–30. 4.

út–pá

10.00–15.00

1. 4.–30. 4.

so–ne

9.00–16.00

19. 4.

9.00–16.00

22. 4.

po

9.00–16.00

23. 4. (út)

uzavřen

1. 5.–31. 5.

út–ne

9.00–16.00

1. 5.

st

9.00–16.00

8. 5.

st

9.00–16.00

1. 6.–31. 8.

út–ne

9.00–17.00

1. 9.–30. 9.

út–ne

9.00–16.00

1. 10.–31. 10.

út–pá

10.00–15.00

1. 10.–31. 10.

so–ne

9.00–16.00

Vstupné

 • Dospělí 120 Kč
 • Senioři nad 65 let 80 Kč
 • Děti a mládež 6-18 let 80 Kč

Základní ceny pro jeden návštěvnický okruh z Reprezentační prostory, Soukromá apartmá. Zbylé dva okruhy jsou levnější.

Dlaskův Statek

Nedaleko Hrubého Rohozce je v Dolánkách u Turnova je Dlaskův statek.

Dlaskův statek v Dolánkách je význačná stavba lidové architektury z roku 1716; patřila písmáku Josefu Dlaskovi, dnes je zde expozice vesnického obydlí a zemědělského a řemeslného nářadí, konají s zde také různé kulturní akce a jarmarky.

Otevřeno:

 • únor, březen: so, ne 9:00 – 16:00
 • duben – červen, říjen, prosinec: út – ne 9:00 – 16:00
 • červenec – září: út – ne 9:00 – 17:00

Zámek Sychrov

Sychrov je od centra Turnova asi 8 kilometrů po silnici. Historie Sychrova se datuje od 15 století, kdy zde vznikla tvrz. Postupně rozšířena na velký panský dvůr a později barokní zámeček. Situace se radikálně změnila 30. srpnem 1820, kdy se novým majitelem Sychrova a svijanského panství stal kníže Karel Alain Gabriel Rohan. Tímto rokem začíná stopětadvacetiletá éra Rohanů na Sychrově a doba největší slávy zámku.

Zámek byl výrazně rozšířen a přestavěn do romantické novogotické podoby.

Rohanové se také výrazně podíleli na úpravě okolí zámku a nechali zbudovat nádherný 26 hektarový anglický park, který je dnes velkou chloubou zámku. V parku bývají v letních měsících ukázky práce sokolníků. Na vzdálené straně parku najdete nádhernou stavbu oranžérie, v současnosti je v ní kavárna, příjemná zastávka na procházce zámeckým parkem.

Otevírací doba

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, pro děti také prohlídky s princeznou.

1. 1.–31. 3.

po–ne

10.00–14.00

1. 4.–30. 4.

po–ne

9.00–15.30

1. 5.–31. 8.

po–ne

9.00–16.30

1. 9.–31. 10.

po–ne

9.00–15.30

1. 11.–23. 12.

po–ne

10.00–14.00

24. 12.–26. 12.

uzavřen

27. 12.–31. 12.

po–ne

10.00–14.00

Vstupné

Pro základní a nejdelší okruh: Novogotický klenot Rohanů je vstupné následující:

 • Dospělí 200 Kč
 • Děti do 6 let zdarma
 • Mládež 6 – 15 let 140 Kč
 • Držitelé platné karty ISIC, ITIT, EYCA, EUROBEDS 140 Kč
 • Senioři nad 65 let 140 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 530 Kč

Parkování v Turnově

Každý ze zámků má své parkoviště. Velké parkoviště je také v Dolánkách u Dlaskova statku. V samotném Turnově je několik placených parkovišť.

Turnov je poměrně velkým dopravním uzlem pro vlaky a autobusy, je do něj velmi dobré spojení vlakem od Prahy, Liberce nebo Pardubic.

Občerstvení a ubytování

Znavení turisté se mohou občerstvit některé z turnovských restaurací nebo malé občerstvení koupit v kiosku u Dlaskova statku. Na louce je zde provozován kemp. V Dolánkách je také penzion a dobrá restaurace Abelův mlýn.

Na protějším břehu Jizery je kemp a turistické místo Zrcadlová koza.

Turnov je spojen s Malou Skálou turistickou a cyklo trasou. Značenou cestu najdete po obou březích Jizery. Po cestě je mnoho zastávek na občerstvení. Turistický ruch je zde zejména od května do září velmi velký.

V Dolánkách je půjčovna, aktuálně velmi oblíbených, koloběžek. Je zde cílové kotevní místo pro plavbu po Jizeře z Malé Skály. Můžete tak do Malé Skály jet na koloběžkách, tam je vrátit a na cestu zpět, si vypůjčit loď nebo raft a splavit se po Jizeře.

Pokud se chcete vydat z Turnova do Hruboskalska, jděte po turistické červené. Nad Turnovem se můžete rozhlédnout po okolí z rozhledny Hlavatice a pokračovat dále k Valdštejnu.

 

Zámek Sychrov, pohled z parku – foto: Miloslav Rejha CC BY-SA 3.0

zámek Hrubý Rohozec

Dlaskův statek

rozhledna Hlavatice >>

p

Cyklobusy v Českém ráji

Připraveno je celkem sedm různých linek cyklobusů v Českém ráji pro sezónu 2019. Mladá Boleslav, Jičín, Semily, Liberec, Jablonec nad Nisou a další města jsou díky tomu přímo spojena s celou oblastí Českého ráje.

Vydejte se na výlet po Českém ráji na kole nebo elektrokole. S dopravou na start vám pomohou cyklobusy.

Další info a popis tras cyklobusů je zde: Cyklobusy Český ráj 2019 6 – Malá Skála

Malá Skála je jedním z hlavních centrech Českého ráje a častou destinací pro počátek výletu do severozápadní oblasti Českého Ráje.

Obec je oblíbená jak turisty, tak milovníky cykloturistiky. Přes letní sezonu zde také startují vodáci svůj sjezd Jizery.

Malá Skála se stala turistickým centrem nejen díky svým umístění, ale také pro velké množství různých služeb pro turisty. V okolí je velmi mnoho zajímavých míst.

Malá Skále je velmi dobře přístupná, dostanete se tam vlakem z Turnova nebo po silnici. Malá Skále leží na silnici č. 10, která se v Turnově napojuje na dálnici Praha – Liberec a dále pokračuje do Železného Brodu a na Harrachov.

Naleznete zde mnoho půjčoven s loděmi a rafty pro sjezd Jizery, nejčastěji se pluje k Turnovu s koncem v Dolánkách nebo u Zrcadlové kozy, kde můžete loď vrátit. Jsou zde také půjčovny, v poslední době, velmi oblíbených koloběžek. Můžete si zkusit sjezd od rozhledny Kopanina nebo se vydat po cyklostezce podél Jizery do Dolánek, kde si prohlédněte Dlaskův statek.

A tipy na výlet v okolí Malé Skály? Je jich mnoho. Přímo nad Malou Skálou se na skále tyčí Pantheon – Zřícenina skalního hradu Vranov z počátku 15. století, po hřebenu můžete pokračovat na další nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn.

Odtud se můžete vydat výše na kopec až k rozhledně Kopanina, za příznivého počasí je odtud vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.

Upozornění: rozhledna Kopanina je pro léto 2019 uzavřena. Podle Obecního úřadu Frýdštejn zde bude probíhat nutná rekonstrukce horního ochozu.

Pantheon – Zřícenina skalního hradu Vranov

Otevírací doba v letních měsících

PO – NE: 9 – 18

Vstupné

Rodinné vstupné

100,00 Kč

Dospělí

50,00 Kč

Děti 6-15 let

30,00 Kč

Důchodci

30,00 Kč

Studenti

30,00 Kč

Děti do 6 let a ZTP

zdarma

Aktuální info na: www.vranov-pantheon.cz

Zřícenina hradu Frýdštejn

Otevírací doba: květen – říjen

 Úterý

 10:00

 17:00

 Středa

 10:00

 17:00

 Čtvrtek

 10:00

 17:00

 Pátek

 10:00

 17:00

 Sobota

 10:00

 17:00

 Neděle

 10:00

 17:00

Vstupné:

 • Děti do 6 let zdarma 
 •  Děti do 15 let – 20,-Kč
 • Studenti, důchodci 30,-Kč 
 • Dospělí 50,-Kč

www.frydstejn.cz

Parkování

Na Malé Skále je poměrně velké centrální parkoviště. Parkování je placené.

Občerstvení a ubytování

V obci je mnoho míst pro odpočinek s dobrým jídlem, vyhlášený je například pizzerie,  místní minipivovar ( u hlavní silnice ) nebo Boučkův statek.

Ubytovat ve stanu nebo v karavanu se můžete v Kempu na ostrově u splavu. Malá Skála nabízí mnoho ubytovacích kapacit v penziónech a malých hotelích.

 

Na druhé straně Jizery si určitě projděte skalní město Besedické a Suché skály. Zde jsou tipy na výlet:

Besedické a Suché skály I.

Besedické a Suché skály II.

Nedaleko od Malé Skály u obce Klokočí je zřícenina hradu Rotštejn a Klokočské skály. Dále si můžete udělat výšlap na další z dominant Českého ráje Kozákov.

Pantheon

zřícenina hradu Frýdštejn

Suché skály

p

Půjčovny lodí a koloběžek v okolí Malé Skály a Turnova

Farma Klokočí

Půjčují kanoe, kajaky, rafty, koloběžky

příklady cen:

Půldenní plavba Malá Skála – Dolánky po Jizeře – 390 Kč

Půldenní plavba na RAFTU ( 7 míst ) Malá Skála – Dolánky po Jizeře – 900 Kč

Na koloběžce: Malá Skála – Dolánky a zpět (půjčovné na 4 hodiny) – 230 Kč

 

Půjčovna lodí Ostrov

Autokemp Ostrov Malá Skála

Půjčují kanoe, rafty ( 4-6 lidí ), nafukovací paddleboardy, koloběžky

příklad cen:

úsek Jizery kánoe Samba raft Colorado
Malá Skála – Dolánky 390 Kč 850 Kč

 

Půjčovna lodí a koloběžek Sundisk Family

Malá Skála – Žlutá plovárna, Dolánky – kemp, parkoviště

Půjčují kanoe, rafty ( 4-6 lidí ), nafukovací paddleboardy, koloběžky a kola

Příklady cen:

úsek Malá Skála – Dolánky

Kanoe Samba – 2 sedačky 399 Kč
Kanoe Samba – 3 sedačky (pro celou rodinu!) 499 Kč
Raft – 6 sedaček 849 Kč
Kajak 249 Kč

Dolánky – Malá Skála nebo Malá Skála – Dolánky: koloběžka – 150 Kč, kolo – 200 Kč

 

Lodě Koza

 

Půjčují kanoe, rafty ( 7 osob ), koloběžky, paddleboardy

Příklady cen

Trasa   Kánoe Samba Kánoe Samba Raft Denali Koloběžka
  2 osoby 3 osoby
(přídavné sedátko)
7 osob 1 osoba
Malá Skála – Dolánky
(nebo Zrcadlová Koza)
1/2 dne
(max 4 hodiny)
390kč 450kč 850kč 150kč
(max 2 hodiny

 

V ceně zapůjčení je vždy u každé půjčovny doprava lodí na start plavby a doprava lodí z cíle. Start je nejčastěji od Žluté plovárny na Malé Skále ( nad jezem), cíl v Dolánkách u kempu ( nad jezem ) nebo na druhém břehu u tábořiště Zrcadlová koza. Lodě se půjčují včetně vybavení ( pádel a plovacích vest ). S koloběžkou si můžete vypůjčit cyklistickou přilbu.

Z Dolánek na Malou Skálu a zpět

Vyrazíme z Dolánek u Turnova na Malou Skálu a zpět. Může to také být trasa z Malé Skály do Dolánek a zpět, je jen na Vás, kde zaparkujete. Můžete jít pěšky, běžet, jet na kole nebo koloběžce. Případně z Malé Skály v lodi. Co si vyberete?

7 – Kozákov

Kozákov je nejvyšší hora Českého ráje. Vyrostla do výše 744 m.n.m.

Vrch byl už od pravěku vyhledáván jako naleziště drahých kamenů, z nichž pravěcí lovci vyráběli jednoduché nástroje. V dutinách horniny vykrystalizovaly kulovité výplně achátu, jaspisu, ametystu, křišťálu, záhnědy a dalších polodrahokamů. Zdejší naleziště byla využita ve středověku pro výzdobu chrámů. Kozákov je také vyhledávaným místem pro paragliding. ( zdroj. Wikipedie )

Proč se vydat na Kozákov

Na vrcholu kopce u Riegrovi turistické chaty , kde se v místní restauraci můžete vcelku slušně najíst, je rozhledna, ze které je nádherný výhled na celý Český ráj a nedaleké Krkonoše. U Riegrovi chaty je parkoviště.

Rozhledna měří 40 metrů , ochoz pro návštěvníky je ve výšce 24 metrů, je třeba zdolat 124 schodů.

Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny.

Otevírací doba rozhledny

Je otevřena za příznivého počasí!

Březen, Duben: SO, NE 10:00 – 16:00

Květen: ÚT, ST, ČT, PÁ, 10:00 – 16:00, SO, NE  9:00 – 17:00

Červen, Červenec, Srpen: Každý den 9:00 – 17:00

Září: ÚT, ST, ČT, PÁ 10:00 – 16:00, SO, NE 9:00 – 17:00

Říjen: SO, NE 10:00 – 16:00

Listopad: SO, NE 10:00 – 16:00

Prosinec, leden, únor: výjimečně jen za příznivého počasí

Vstupné

 • Děti do 12 let: 15,- Kč
 • Dospělí: 25,-Kč

aktuální info – web: www.chata-kozakov.cz/rozhledna

Dojet na vrchol Kozákova je také velká výzva pro cyklisty. Na výlet na kole, s cílem na vrcholu Kozákova, se můžete vydat například z Turnova: Z Turnova na Kozákov a zpět. Cyklo výlet s horskou prémií.

Velký hitem posledního léta jsou koloběžky a sjezd z Kozákova, vše perfektně zajištěno přes kolobezky-ceskyraj.cz.

Pro turisty je okolo hřebenu vyznačena naučná stezka. Přes hřeben vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje, která protíná nejlepší místa v Českém ráji.

Riegrova chata s rozhlednou na vrcholu Kozákova

Pekařova brána

Pekařova brána ( tunel ) se nachází u obce Vyskeř.

Tunel ve skále byl vysekán při stavbě silnice v roce 1914. Stavitelé zde narazili na skálu zvanou Mnich, a protože ji chtěli zachovat, vytesali do ní gotický oblouk. 

Tunel má délku 4 m, světlou výšku 4,9 m. Kvůli tvaru lomeného oblouku je však vjezd omezen pro vozidla do 3,8 metru výšky.

Město Jičín, Valdštejnovo náměstí – foto: „Jičín“ by swissbert is licensed under CC CC0 1.0

8 – Jičín

Jedna z hlavních vstupních bran do Českého ráje. Jičín je významné město na východní hranici Královehradeckého kraje.

Jičín je Město pohádek. Město loupežníka Rumcajse.

Jičín může být vaším výchozím bodem pro výlety do Českého ráje, můžete si zde zřídit základnu a start pro výlety, je zde mnoho možností na dobré ubytování.

Z Jičína je kousek do Prachovských skal ( cca 7 km ) nebo Sobotky, na Kost a apod.

Z Jičína můžete vyrazit na nedaleké zříceniny hradů Kumburk a Veliš, které jsou na kopcích poskytující krásný výhled po kraji v okolí Jičína. Pro krásný výhled se můžete také vydat na vrchol kopce Zebín nebo na dvě vyhlídková místa přímo v Jičíně – rozhlednu Čeřovka ( zavede Vás tam modrá turistická značka ), druhou možností je věž u Valdické brány.

Historie Jičína je spojeno především Albrechtem z Valdštejna, velitelem císařských vojsk za třicetileté války. Po něm je pojmenováno hlavní jičínské náměstí. A z jeho období pochází nejznámější zdejší památky.

Hlavní památky v Jičíně

 • Jičínský zámek
 • Valdštejnovo náměstí
 • Valdická brána
 • Lipová alej na severovýchodě města, vysázená na příkaz Albrechta z Valdštejna, končí Valdštejnskou lodžií od A. Spezzy a parkem Libosad.
 • Barokní kostel svatého Jakuba Většího
 • Farní kostel svatého Ignáce

Jičín Město pohádek

Každoroční významná akce, která se v Jičíně koná, vždy na počátku září. Jde o multikulturní festival pro děti a dospělé. Festival plný zábavy, pohádek, Rumcajse, Manky a Cipíska, hudby, tance, rytířů a tradičních řemesel. Více o této významné akci v Českém ráji a v Jičíně na webu pohadky.cz

 9 – Drábské světničky a Příhrazské skály

Drábské světničky

Drábské světničky patří k nejvyhledávanějším místům v Českém ráji. Bývalá skalní pevnost se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště.

Drábské světničky nabízejí změť skal, žebříků, chodbiček a skalních světniček a zároveň z jejich vršku nádherný výhled po kraji.

Drábské světničky jsou na kraji pískovcového města Příhrazské skály, které ukazuje své věže při pohledu vpravo při jízdě po dálnici Praha – Liberec v úseku za Mnichovým Hradištěm.

Vstup je možná v období od dubna do konce října. Vstup je zdarma.

Drábské světničky jsme již blíže představovali v článku: Drábské světničky.

Příhrazské skály

Příhrazské skály a okolí nabízejí mnoho cest zejména pro pěší turistické výlety. Celá oblast je protkána sítí cest s turistickým značením.

Příhrazské skály a okolí jsou přírodní rezervací. Dominantou je skalní útvar pojmenovaný Kobylí hlava. Uvnitř skalního města Příhrazské skály se nalézá vytesaná modlitebna Hynšta. Ta v 17. století sloužila jako úkryt Českým bratřím.

Při cestě z Drábských světniček, přes Krásnou vyhlídku a dále po červené turistické značce do Příhraz je mnoho skalních vyhlídek, ze kterých je velmi pěkný výhled na oblast mezi Mnichovo Hradištěm a Turnovem, v dálce je vidět Ještěd, hrad Bezděz nebo vrch Ralsko.

Nejvyšší dominantou této oblasti Českého ráje je vrch Mužský ( 463 m.n.m. ). Mužský je pozůstatek opravdové třetihorní (neogenní) sopky. Na samotném vrcholu kopce stojí kamenná mohyla připomínající pozici rakouských děl v prusko-rakouské válce dne 28. června 1866.

Pokud sjedete z kopce od obce Mužský do Zásadky a dále směr Boseň, můžete navštívit a prohlédnout si zříceninu hradu Valečov. Dochovalo se hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami. Zajímavé je předhradí se skalními byty, vězením a hladomornou.

Hrad Valečov

Otevírací doba

Květen – srpen: denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin
Duben, září, říjen: sobota, neděle, svátky od 9 do 16 hodin

Vstupné:

 • Denní: dospělí 35 Kč, děti 20 Kč
 • Noční: dospělí 50 Kč, děti 30 Kč
 • Prohlídka sklepení: 10 Kč

Více zde: www.hradvalecov.cz

Parkoviště

Pro celou oblast Příhrazských skal můžete využít 4 základní parkoviště a výchozí body. V Příhrazích, parkoviště po hradem Valečov v obci Boseň, parkoviště pod Drábskými světničkami v obci Dneboh. U penziónu Krásná vyhlídka na Mužském.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v kioscích na parkovištích u Valečova a v Dnebohu. Kiosek s občerstvením najdete také v Příhrazích.

V penziónu na Krásné vyhlídce je nově rekonstruovaná restaurace. V obci Boseň je restaurace Agarden. Agarden restaurant najdete v citlivě zrekonstruovaném venkovském objektu naproti baroknímu kostelu sv. Václava přímo na návsi.

 

zřícenina hradu Valečov

Drábské světničky

jedna z vyhlídek v Příhrazských skalách

Příhrazské skály – cesta na Staré Hrady >>

Příhrazské skály a okruh okolo Mužského

Krásná trať oblastí Českého ráje v oblasti příhrazských skal a okolo vrchu Mužský. Můžete využít k proběhnutí nebo pro turistický výlet. Není vhodná pro kola. 

Za tajemstvím Příhrazských skal

Každá oblast má nějaké své tajemství, nějaká skrytá místa, o kterých domácí vědí, ale neřeknou. Jsou mimo turistické značené cesty. Jedním z takových míst je i skalní útvar Sokolí pusinky, jinak také Ptačí polibek, v Příhrazských skalách.

Bozkovské jeskyně – foto: Prasopestilence – Vlastní dílo, CC BY 3.0

10 – Bozkovské dolomitové jeskyně

Tvoří je nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Od roku 1999 jsou jeskyně v Bozkově národní přírodní památkou.

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou územně již mimo hranice Českého ráje, leží těsně za jeho severní hranicí, ale spadají pod správu CHKO Český ráj. Díky jejich unikátnosti a blízkosti Českého ráje jsem je zařadil do tohoto přehledu.

Labyrint chodeb Bozkovských dolomitových jeskyní krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran a popouštějí uzdu naší fantazie.

Až díky lidské obrazotvornosti získaly jména jako Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba či Betlém. Stalagnáty, stalagmity a stalaktity jsou v systému jeskyní v nejrůznějších barvách a tvarů, jsou dílem statisíců let. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách.

Jeskyně byly objeveny náhodně při těžbě vápence v malém dolomitovém lomu v roce 1947. Veřejnosti byly zpřístupněny v roce 1969.

Bozkovské dolomitové jeskyně – oficiální web: www.bozkovske-jeskyne.cz

Z důvodů velkého zájmu návštěvníků v letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem.

Otevírací doba – Bozkovské dolomitové jeskyně

 

pondělí

úterý-pátek

sobota-neděle

leden-březen

zavřeno

8.00 – 15.00

zavřeno

duben, květen, červen

8.00 – 16.00

8.00 – 16.00

8.00 – 16.00

červenec-srpen

zavřeno

9.00 -17.00

9.00 -17.00

září-říjen

9.00 – 15.00

8.00 – 16.00

8.00 – 16.00

listopad-prosinec

zavřeno

8.00 – 15.00

zavřeno

Vstupné

Plné

100,-

Senioři 65+

80,-

Zlevněné

60,-

Parkoviště je v obci Bozkov 0,8 km od jeskyní. Cesta ke vstupu komplexu Bozkovských jeskyní je značena modrou turistickou značkou.

Upozornění:  je zde především v letní sezóně více návštěvníků než je schopna jeskyně pojmout. Může se Vám stát, že si budete muset na prohlídku počkat hodinu i déle. S určitou časovou prodlevou je nutno počítat.

Celý jeskyní systém Bozkovských jeskyní má přes 1 km chodeb, veřejnosti je přístupných necelých 400 m chodeb. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 40 minut. Průměrná teplota v jeskyních se během roku příliš nemění a kolísá kolem 7,3 stupňů Celsia. Doporučuji proto se teple se obléknout – nenechejte se zmást horkým počasím v letních měsících.

Občerstvit se můžete v kiosku u vstupu do jeskyní nebo v Bozkově na náměstí v penziónu Dřevěnka.

 

Cestou zpět z Bozkova se protáhněte nohy na krátkém výletu po Riegrově stezce.

Riegrova stezka

Místo pro krásný kratší pěší výlet podél Jizery. Naučná stezka údolím Jizery vede přírodní památkou Galerie a přírodní rezervací Údolí Jizery a Bítouchova.

Na stezku se můžete vydat ze Semil nebo z druhé strany ze železniční stanice Spálov.

Délka této trasy ( Semily – Spálov ) je 5 km. Dá se samozřejmě vymyslet i zpáteční trasa do Semil a vrátit se zpět na místo startu a prohlédnout si město Semily. Parkoviště je v Semilech na náměstí nebo menší parkoviště u Spálova.

Stezka nese jméno po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františka Ladislava Riegera.  Stezka byla slavnostně otevřena 20. října 1909 Klubem českých turistů.

Zajímavostí Riegrovy stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky. Další netradiční stavbou je hydroelektrárna ve Spálově. Vodu na turbínu přivádí 1 300 metrů dlouhý tunel, vylámaný ve skále.

Cestou po Riegrově stezce potkáte ještě jednu elektrárnu, dále pak tunel pro pěší, pramen Antala Staška a také několik vyhlídek z nichž nejkrásnější je Böhmova vyhlídka.

Tip na výlet – Riegrova stezka a okolí

zdroj: mapy.cz

Trasa je dlouhá 9 km. Na Riegrovu stezku nesmí cyklisté. Jízdu s kočárkem nedoporučuji, některé úseky jsou úzké nebo terén nedovoluje jízdu s kočárkem.

Nejdříve jsem chtěl vyjmenovat je svých TOP10 míst z Českého ráje. Ale těch krásných míst v této oblasti je velmi mnoho, tak jsem vše rozšířil i o další tipy, co navštívit.

Nakonec z toho vznikl tento podrobnější průvodce po Českém ráji. Doufám, že jsem vám pomohl naplánovat výlet do Českého ráje. Je velmi krásná oblast, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Český ráj není na jednodenní výlet, můžete se sem několikrát vracet nebo si zde udělat delší dovolenou. Věřím, že vás Český ráj nadchne.

Turistům, běžcům, cyklistům Český ráj doporučuji. Je pro ně krásnou oblastí, kde se mohou plně vyřádit a to všemi smysly.

Poznámka: všechny údaje o cenách vstupenek, půjčovném, otevíracích dobách byly převzaty z webových stránek památek a půjčoven, byly platné k 26.6.2019. Ceny i otevírací doba mohou být změněny.

Zdroje: wikipedie, webové stránky jednotlivých památek, míst a provozovatelů. Webové stránky jsou vždy uvedeny u jednotlivých památek.

Foto: pokud není uvedeno jinak, přímo o fotky, je autorem fotografií autor článku.

Autor článku: Michal KudrnaRunning vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také