Za tajemstvím Příhrazských skal

7. 5. 2019

Každá oblast má nějaké své tajemství, nějaká skrytá místa, o kterých domácí vědí, ale neřeknou. Jsou mimo turistické značené cesty. Cestu k nim si každý musí najít sám. Jedním z takových míst je i skalní útvar Sokolí pusinky, jinak také Ptačí polibek, v Příhrazských skalách.

Dlouho mě lákalo tento výtvor přírody vypátrat, ale cesta k němu není nikde popsána. Bylo třeba trocha detektivní práce.

Příhrazské skály nám proběhané, velmi často do nitra lesů a skal vyráží běhat, jsou zde velmi pěkné trailové trasy. Ale na Sokolí pusinky jsem nikdy nenarazil. Nezbývalo mi, než se pustit do pátrání.Jedno odpoledne jsem zasvětil hledání a googlení na internetu, ale popis trasy nebo popis konkrétního místa, kam jít, jsem nenašel. Díky znalosti oblasti Příhrazských skal jsem ale našel mnoho indícií, kterých jsem mohl chytit.

Plán byl vcelku jednoduchý. Dát si v Příhrazských skalách kolečko, v autě se převléknout do suchého a vyrazit na prohlídku vytipovaného místa. Velikonoční pátek se zdál k tomuto podniku ideální, volno a navíc krásné počasí.

Příhrazské skály
Příhrazské skály
p

Příhrazské skály

Příhrazské skály je rozsáhlá oblast pískovcových skal a přírodní rezervace východně od čedičového vrchu Mužský.

Skalní město Příhrazských skal nabízí skvělé terény pro turisty, terénní běžce nebo milovníky skalního lezení, v oblasti je téměř 200 věží a skalních útvarů.

Ve skalách také najdete vytesanou modlitebnu zvanou Hynšta, která v 17. století sloužila jako úkryt pronásledovaným Českým bratřím. Jsou zde i zbytky skalního hradu Drábské světničky ze 13. století. Nedaleko je také známá zřícenina hradu Valečov.

Můj tip: >> Příhrazské skály a okruh okolo Mužského

Tajemné místo objeveno

Běh jsem si užil, Příhrazské skály ukázaly svou krásu a neobdivoval jsem ji sám. Krásné počasí vytáhlo do přírody mnoho turistů, většina parkovišť, okolo kterých jsem běžel, byla plná.

Po doběhnutí a občerstvení v autě jsem vyrazil na vytipované místo. Postupoval jsem podle naplánované trasy a zadařilo se.

Sokolí pusinky - Ptačí polibek

Objevil jsem skalní útvar Sokolí pusinky, často také nazývaný Ptačí polibek. Byl pojmenovávám podle svého vzhledu. Skalní brána vytvořená působením přírodních sil a živlů skutečně připomíná siluetu ptáků při polibku.

Nyní vás ale asi trochu zklamu. Cestu k Sokolím pusinkám vám neprozradím. Je nepsanou zásadou každého, kdo je objeví, si tajemství cesty uchovat.

Sokolí pusinky jsou nádherný přírodní úkaz a zaslouží si zachování svého tajemství.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také