Velká kunratická 2019

10. 11. 2019

Ten závod je legenda, ten závod má Hrádek, ten Hrádek je výzva. Trať je skvělá, má 3 kopce, jde se přes tři potoky ( tedy je to pořád ten samý, ale jak se trať klikatí … ). Ten závod má atmosféru. Dámy a pánové, to je Velká kunratická.

Jednou to musím také zkusit a to jednou bylo dnes. Neříkám, že se nevrátím, ale dnes to bylo poprvé. To v člověku vždy něco zanechá. Vše začal nevinný tweet , kde stálo. „Běžci na značky! Za 5 minut přihlášky na Velkou! Kunratickou! … .“

Sakra, zase jsem to málem prošvihl. Registrace na Velkou kunratickou je disciplína sama o sobě. Kapacita závodu se totiž velmi rychle zaplní, kdo chvíli stál a zaváhá, neběží.

„Hodinu po začátku registrací bylo na letošní VK přihlášeno přes 4000 běžců ve všech kategoriích.“ zdroj: web: velkakunraticka.cz

Velká kunratická 2019

  • 86. ročník
  • 10.11.2019
  • Kunratice u Dolnomlýnského rybníka
  • Pořadatel: Spartak Praha 4 z.s.
  • web: www.velkakunraticka.cz

Závod se koná bez přerušení od roku 1934 a je známý svým náročným profilem a rozmarným počasím a oblíbený svou unikátní atmosférou. Závodu se účastní malé dětí i běžečtí veteráni, běhá se na 6 tratích (370 m – 3100 m) a vyhlašuje se celkem 27 kategorií.

Já si vybral trať královskou, přes Hrádek.

Před startem

Registrace on-line byla bez problémů. Vše na místě bylo také v pořádku, vyzvednutí čísla rychlé.

Zázemí pro běžce je tvořeno stany pro registraci, stany sponzorů, toi toikami a stromy a keři. A tak se většina, kromě těch místních nebo těch, co se převlékli v autě, se převlékalo, kde se dalo. Ale vzhledem k místu, kde není moc prostoru chápu, že sem narvat ještě stany na převlékání již nejde. To neberte jako kritiku, ale prostě jen konstatování daného stavu. I to tvoří atmosféru celého závodu. Jinak všude vládl překvapivý pořádek, pořadatelů byl dostatek, jak v prostoru startu a cíle, tak i na trati.

Trať byla dobře značená. Jak jsem při běhu stihl postřehnout, tak snad jediný nováček jsem byl já. Všichni se chovali, jak když zde byli alespoň pětkrát 🙂

Atmosféra závodu byla skvělá, žádné zachmuřené obličeje, jen úsměvy.

Velká kunratická láká i mnoho osobností a známých sportovců, já například potkal Katku Neumannovou, olympijskou vítězku v běhu na lyžích. Martina Kasu, majitele shopu Pilulka.cz. Cyrila Svobodu, bývalého ministra zahraničí. Z elitních horských běžců jsem si všiml Jirky Petra.

Průběh závodu

Trať je relativně krátká, 3,1 km, ale velmi členitá. Do závodu se startuje intervalově, každých deset sekund vyběhnou dva běžci. Což je dostačující, aby se na místy velmi úzké trati, netvořily zácpy.

Já šel na start ve 12:12, lehce za polovinou startovního pole.

Hned za startem, po padesáti metrech se probíhá prvním potokem. někdo se ho snažil přeskočit, ale bezpečnější mi přišlo, ho normálně proběhnout. A hned první kopec. Ten první ještě jde, nohy nebolí, ale dech se dost zrychlí. Krátká rovinka a seběh.

Potok a pověstný, až mítický Hrádek. Krpál je to pěkný, párkrát jsem musel v předklonu zabrat i rukami. Naštěstí, i když v sobotu pršelo a na trati bylo i místy dost bláto, zde to celkem šlo. Vyfuněl jsem nahoru. A zase krátká rovinka a prudký seběh, no místy nohy jely sami.

Další přeběh potoka, rovinka a závěrečný třetí kopec. Mírnější než hrádek, ale trochu delší. Zde už jen nefuním, ale i cítím nohy. Následuje asi kilometr a půl relativně po rovině a seběh do cíle. Na rovince jsem držel tento, ale nepodařilo se moc zrychlit a nahnat čas, to se povedlo až v cílovém seběhu.

V cíli se odevzdal čip a bylo po všem.

Tak rychlé to bylo. Člověk jede 70 kilometrů, aby necelých dvacet minul běžel, jak blázen z kopce do kopce, a zas jede 70 km zpět. Jo, to je ta tradice, atmosféra a výzva Velké kunratické, která běžce donutí k různým obětěm.

Oficiální cílový čas jsem měl 19:20:8. Po dvacet to klaplo, je to někde v polovině startovního pole. Možná začátečnická nezkušenost a neznalost trati mi přidala několik sekund, ale v při současné formě to navíc nebylo. i tak jsem se vydal, svaly na nohou o sobě daly vědět. Jsem spokojen.

Velká gratulace všem medailistům a samozřejmě velký respekt ke všem veteránům, například Josef Vonášek ( 82 let ) běžel hlavní trať přes Hrádek již po šedesáté. #respekt

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...