Ze Smědavy na Smrk

2. 11. 2020

Ze Smědavy na Smrk přes Paličník

Jizerské hory nabízí nádherné výhledy. Je zde mnoho vyhlídek a rozhleden. Jednu z nejhezčích vyhlídek najdete na Paličníku. Na vrcholu Smrku, nejvyšší hoře Jizerských hor, je zase jedna z rozhleden.

Zde je jedna z možných tras, jak si je užít. Inspirace pro běžecký nebo turistický výlet. Trasa není z nejnáročnějších, ale výstup po Nebeském žebříku na Smrk ji výrazně zpestří, tam si triko dost propotíte a nohy musí ukázat svou sílu.

Start na Smědavě

Parkoviště na Smědavě nabízí pěknou základnu pro výlety ( koukněte také na Cestu za kříži ). Za pěkného počasí je v letní sezóně v poledně plné. Výhodou také je restaurace v místní chatě, kde se můžete najíst a občerstvit.

Na tuto trasu si jídlo a pití vezměte sebou, po cestě není žádná chata nebo kiosek. Ze Smědavy se dejte po zelené.

Cesta na Paličník

Ze Smědavy po zelené, směr Předěl. Kousek po silnici, kousek po zpevněné cestě. Na rozcestí Předěl. Rozcestí, kde se sbíhají turistické trasy z pěti směrů. Je zde i turistický přístřešek pro odpočinek nebo úkryt před deštěm.

Předěl získal jméno podle své polohy na rozvodí mezi Baltským a Severním mořem; vody odsud stékají na jedné straně do Jizery a na opačné straně do Smědé.

Z Předělu se jde po modré, směr Paličník. Zde už povrch trochu zdrsní, trail a šotolina.

U rozcestí Pod klínovým vrchem se dejte na žlutou, krátká 300 m odbočka na Paličník ( 944 m ), krásný skalnatý útvar s křížem na nádherné vyhlídce. Nahoru je trochu krkolomný výstup.

Po vyhlídce a pár fotkách 🙂 se po žluté vraťte zpět na rozcestí a k modré značce.

Černá Smědá

výhled z Paličníku

Na Smrk

Modrá vás dále povede k Nebeskému žebříku a vrchol Smrku ( 1124 m ). Nebeský chodník bude bolet, na cca 700 metrech nastoupáte 210 m+, cesta je v těžším terénu, na části je turistický dřevěný chodník. Vrcholová partie je po šotolině.

p

Rozhledna Smrk

Na vrcholu je rozhledna Smrk, vysoká 23 metrů, má ocelovou konstrukci, byla otevřena v roce 2003. Za dobrého počasí je vidět do okruhu 150 kilometrů. Kromě Jizerských hor můžete spatřit Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz a dokonce Říp. Dohlédnete i do Polska. Rozhledna je přístupná celoročně a pod ní najdete útulnu pro turisty.  Více na wiki zde.

Nebeský žebřík, cesta na Smrk nebo zpět

Rozhledna Smrk

Cesta zpět

Teď to bude odsýpat. Na první úseku, dolů ze Smrku po Nebeském žebříku, opatrně. Ale pak to můžete rozbalit. Pod kopcem se napojte na červenou, která vás po silnici, dovede až na Předěl. Odtud zpět na Smědavu po zelené.

Parametry trasy

  • Délka: 16,2 km
  • Převýšení: 390 m+
  • Povrch: Silnice, zpevněné a šotolinové cesty, trail
  • Boty: lehké trailovky, univerzálky, za sucha i silničky s hrubším vzorkem

 

Parkování, jídlo a občerstvení

Smědava, chata Smědava. Parkoviště ( v roce 2020 ) stálo 100 Kč za den.

Mapa trasy – ke stažení, včetně formátu GPX, na mapy.cz

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také