17 tipů běžecké dárky

26. 11. 2021

Co bys chtěl k vánocům? Asi to možná také znáte, tradiční otázka před vánoci. Možná podobně i před narozeninami nebo svátkem. Sám vždy skromně říkám, že nic nepotřebuji, ale ve skutečnosti si každý rok dělám seznam, co bych strašně nutně potřeboval. Třeba se to splní, kdo ví?

Rád bych to ulehčil druhé straně a proto, také každoročně, sepisuji tento přehled Tipy na dárky pro běžce. Třeba to pomůže a inspiruje 🙂

1. Běžecké boty

Běžecké boty, základní pomůcka pro běžce. Říká se: „K běhání se stačí jen obout a vyrazit.“ Z hlediska dárků, je to asi jeden z nejtěžších dárků. Boty musí sedět, musí padnout.

Je velmi obtížné vybrat nové a trefit velikost. A nejde jen o velikost, ale i o šířku a celkovou konstrukci boty a další detaily. Ale zase, proč to nezkusit? Mnoho obchodů nabízí možnost výměny, na internetu na to máte dokonce 14 dní ze zákona. Druhou možností je dát dárkovou poukázku a nechat výběr na samotném běžci.

Cenová hladina u bot je velmi široká, řekněme od 1500–7000 Kč, jsou i levnější modely, ale tam je trochu problém s kvalitou a pohodlím pro běžce. Při výběru záleží na tom, kolik toho běžec naběhá, kde nejčastěji běhá a jak často běhá. Čím více a čím častěji, tím musí být výběr pečlivější, samozřejmostí je i specializace bot na různé terény, trail, silnici a atletický ovál. Vyplatí se vždy počkat na nějakou akci a nakoupit běžecké boty vyšší cenové kategorie zlevněné.

Kde nakupovat? Boty v nižší cenové kategorii najdete v Decathlonu. Já má vyzkoušené obchody Top4running.cz, Rockpoint.cz, Runsport.cz a Sanasport.cz. Projděte si také nabídku Sportobchod.cz nebo Insportline.cz.

O běžeckých speciálkách najdete článek na blogu: 11 nejznámějších běžeckých speciálek a jeho novou aktualizovanou verzi: Běžecké boty – kde je koupím?

2. Sporttester

Pokročilejší a funkčně lépe vybavený než fitness náramky, vzhledem se podobají hodinkám. Nejčastěji je využijí běžci. Měří tepovou frekvenci při sportování, sledují celodenní aktivitu a další hodnoty. Pomocí sporttesteru můžete řídit svůj běžecký trénink.

Tepovou frekvenci měří na zápěstí nebo pomocí hrudního pásu. Většina modelů sporttesterů má modul GPS pro měření uběhnuté vzdálenosti a tempa,  některé mají také funkce chytrých hodinek. Sporttester bez GPS se nevyplatí kupovat.

hranice mezi sporttestery a chytrými sportovními hodinkami se stírají a postupně se z nich stává jedna kategorie

Data ze sporttestru se se vyhodnocují v mobilní aplikaci.

Cenová kategorie 2 500 – 6000 Kč.

Vhodné pro začínající i pokročilé hobby běžce. Vybírejte z modelů od značek Garmin, Fitbit, Polar a Suunto.

Konkrétně se podívejte například na modely: Garmin Forreruner 45, Garmin Forreruner 55, Polar Ignite.

3. Sportovní chytré hodinky

Funkcemi našlapané sportovní hodinky pro přesné měření sportovního výkonu a jeho vyhodnocení. Měří trasu pomocí GPS modulu, měří tepovou frekvenci a mají mnoho dalších funkcí pro správný trénink.

Nejlepší modely mají i barometr nebo lze do nich nahrát mapu závodu. Některé mají funkce chytrých hodinek, jako je upozornění na zprávu nebo e-mail, příchozí hovor, umožňují přehrávání hudby nebo platby v obchodě

Cenová kategorie: 5000 – 25 000 Kč.

Určeno pro pokročilé hobby běžce, modely nejvyšší kategorie pro profesionální sportovce. Vhodné pro běh, plavání, kolo, triatlon a další sporty.

Prim hrají značky Garmin, Suunto a Polar. Nově se začíná prosazovat značka Coros, Do této kategorie se řadí také modely Apple Watch.

Pro začínající běžce nebo pro ty, co nepotřebují mnoho speciálních funkcí je tu například Garmin Forerunner 245, Garmin Venu, Garmin Vívoactive, Polar Vantage M. A nebojte, i tyto sportovní hodinky ze střední cenové skupiny 5-10 tis. plně poslouží a jsou vybaveny funkcemi k základnímu tréninku.

O stupínek výše, vzhledem k vybavení a k určení, bychom mohli zařadit například: Garmin Forerunner 645, Suunto 5, Coros Pace 2.

Další mezistupeň by mohly tvořit modely: Garmin Forerunner 745, Coros Apex Pro, Polar Grit X Pro.

Nejvyšší, funkcemi nejvíce našlapanou skupinu sportovní hodinek tvoří: Garmin Forerunner 945, Garmin Enduro, Garmin Fenix 6 a Fenix 6X Pro Solar, Polar Vantage V 2, Suunto 9 Peak a Coros Vertix 2.

Vybrat sporttester

Polar | Suunto

Garmin

4. Knihy

Motivace a poučení. Vzdělání a motivace. Knihy pro sportovce jsou plné poznání, tréninkových plánů, rad a různých praktických tip, ale také dobrodružství. A samozřejmě mnoho motivace.

Cenová relace: 200–700 Kč

Zde jsou moje tipy:

Vytrvalost: Mysl, tělo a pozoruhodně pružné limity lidské výkonnosti

Alex Hutchinson

  • Cena: 399 Kč
  • Nakladatelství: Mladá fronta
  • Počet stran: 328

Kde koupit: Alza.cz | KnihyDobrovsky.cz | Kosmas.cz | Dobre-knihy.cz | Martinus.cz | Albatrosmedia.cz

B jako běžec 

Jindřich Janíček

  • Cena: 399 Kč
  • Nakladatelství: Paseka
  • Počet stran: 216

Kde koupit: Alza.cz | KnihyDobrovsky.cz | Kosmas.cz | Dobre-knihy.cz | Martinus.cz

Maratonské hledání pravdy

Pavel Novák

  • Cena: 399 Kč
  • Nakladatel: Up Media

Kde koupit: sport-tester.cz

Cestou Orla

12Honza

  • cena: 296 Kč
  • Nakladatelství: Stará škola
  • Počet stran: 256

www.cestou-orla.cz

A co dalšího? Mám i jiné tipy na pěkné knihy

Životopisné, například: Andre Agassi – Open, Arnold Schwarzenegger – Total recall. Životopisné knihy v sobě také často ukrývají velká dobrodružství, zde jako příklad uvedu běžeckou knihu Ultramaratonec nebo cestovatelskou klasiku Útěk do divočiny.

Nebo něco o otužování

Další knížky o otužování a průvodce otužováním najdete zde: Jak se začít otužovat

a nesmí chybět ani kuchařky:

Se správnými kuchařkami jde chutné vaření a pečení dobře od ruky. Zkuste to se skvělým pomocníkem – s nejprodávanějšími kuchařkami posledních let. Všechny knihy Jíme zdravě se staly bestsellery a vaří s nimi již více než 200 000 rodin.

Kuchařky jsou plné nádherných fotek. Pomocí knih si snadno sestavíte jídelníček či plán vaření anebo můžete jen tak listovat a objevovat nové chutě a zdravé kombinace.

5. Ponožky

Ponožky patří mezi tzv dárky měkouše, ale věřte, že při správné volbě udělají běžci velkou radost. Ponožek není nikdy dost.

Zde je velmi důležitá kvalita materiálu, precizní zpracování a správná velikost. Musí dobře sedět. Pozor na puchýře. Před nákupem si obhlédněte správnou velikost.

Pozor při nákupu kompresní ponožek (podkolenek), tam hraje důležitou roli nejen velikost, ale také obvod lýtka.

Cenová relace: 150–1000 Kč

Jaké ponožky vybrat? Základ najdete v Decathlonu, dobrá kvalita za zajímavou cenu. Compressport, Cep, Royal Bay, Eleven a Kilpi patří k velmi oblíbeným.

6. Batoh, běžecká vesta

Vhodné na delší běžecké a turistické výpravy. Pro nošení náhradního oblečení, jídla, mobilu a pití.

Běžecký batoh musí dobře sedět. Věnujte pozornost objemu, množství kapes a kapsiček a hydratační systému ( lahvičky, vak na vodu ).

Cenová relace: 500–5000 Kč

Se značkami Salomon, CamelBag, Dynafit, Inov-8, Instinct a Nathan chybu neuděláte.

INSTINCT Běžecká vesta InStinct X 10L

7. Čelovka

V zimě, při zhoršené viditelnosti, na dlouhé běžecké závody. Každý správný běžec musí mít čelovku.

Vidět a být viděn. Myslete na bezpečnost. Při výběru se soustřeďte na tyto parametry:

  • Světelný tok
  • Maximální dosvit
  • Napájení a výdrž
  • Odolnost
  • Hmotnost

Prim hrají tyto značky: Petzl, Fenix, Silva, Led Lenser, Black Diamond. Velmi výkonné čelovky nabízí česká firma Lucifer.

Cenová relace: 800 – 5 000 Kč

 

 

8. TRX závěsný systém

Umožňuje cvičení vlastní vahou těla. Moderní, funkční a velmi efektivní cvičení pomůcka. Můžete s ní cvičit doma, venku, na cestách. Skladná a snadno se převáží.

Závěsný systém nesmí chybět v žádné domácí posilovně.

TRX systém je originál, na trhu je i mnoho napodobenin, u kterých se při výběru soustřeďte na použitý materiál.

Cenová relace: 600 – 5 000 Kč

9. Bosu

Skvělá balanční posilovací pomůcka. Jednoduše řečeno jde o půlku gymnastického míče s pevnou deskou.

Bosu je skvělé do kombinace s TRX systémem. Bosu je originál, na trhu je i mnoho alternativ, u kterých se při výběru soustřeďte na použitý materiál.

Cenová relace: 800 – 4 000 Kč

10. Masážní regenerační válec

Masážní válec, must have pomůcka, ten prostě nesmí žádnému běžci, sportovci chybět. Ideální pomůcka pro regeneraci svalů po výkonu a zahřátí a procvičení před výkonem. Válců je velké množství a různých velikostí. Pěnové, tvrdé, hladké, s vroubkami. Je vhodné mít více druhů a různě střídat při cvičení.

Cenová relace: 200 – 2 000 Kč

Co vybrat? Podívejte se na: Foam Roller The GRID, KineMAX , Blackroll, Life fit yoga roller, Insportline yoga válce.

 

Masážní sada: masážní váleček, míček a válec

11. Sluchátka

Mnoho sportovců při běhání poslouchá hudbu, podcasty nebo audioknihy. Sluchátka v poslední době patří k běžecké výbavě stejně jako boty 🙂

Velké množství značek, druhu a velké cenové rozpětí. Při výběru sluchátek jako dárek, bych doporučit vyzvědět, jaký typ sluchátek, ten, který běžec preferuje. Někdo má raději pecky do uší, někdo velké přes uši.

Zajímavou alternativou ke klasice nebo k airpodům jsou Sluchátka AfterShokz, které využívají technologii Bone conduction. Můžete si tak vychutnat poslech hudby, aniž byste museli mít sluchátka v uších, s plným vnímáním okolí

Cenová relace: 200 – 7 000 Kč

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádajíce v českých horách i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

  • Vital-praha.cz
  • triexpert.cz
  • SALMING RUNLAB – salming.cz
  • a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

  • Kolik místa máte k dispozici?
  • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
  • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
  • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
  • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také Alze. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také