250 Český ráj

17. 9. 2020

52 týmů po 8 běžcích, 250 kilometrů a Český ráj. To je velká běžecká párty v Českém ráji. Na běžce v etapovém závodě 250 Český ráj čekalo 24 etap po celém Českém ráji, na krásné, ale profilově náročné trase, které nedala nic zadarmo.

Já jsem samozřejmě nemohl chybět. Český ráj mám pár kilometrů za barákem. Je to moje tréninkové hřiště. Jsem rád, že jsem se tohoto, trochu punkového etapáku, mohl v týmu Boleslavští běžci zúčastnit.

Jak to začalo

Vše vlastně začalo už skoro před rokem, když jsem se doslechl, že se něco podobného chystá. Byl jsem s partou, která závod vymyslela a přichystala proběhnout jeden z úseků ( Kacanovy – Vyskeř ). Potřebovali referenční úsek a časy běžců pro první předběžný harmonogram závodu.

Přemýšlel jsem s kým do toho půjdu. Již jsem byl v týmu pro Vltava run, 250 CR se měla jít týden před a navíc květnová termínovka je plná k prasknutí. Nakonec mne pozval Dalibor ( ano to je ten, co pořádá Josyma běh Mladá Boleslav ) do týmu Boleslavští běžci.

Byl únor, my se už těšili na souboje se stezkami v Českém ráji, když do toho hodil covid vidle a díky karanténě a rušení všemožných akcí, jsme se loučili i s Dvěstěpadesátkou Českým rájem. Nnakonec se podařilo závod zoorganizovat v podzimním termínu a zase to vyšlo týden před, také přesunutým, Vltava runem.

 

Start

Závodní víkend, tedy pátek a sobota ( 11.-12.9.2020 ) jsou zde. Start je v Turnově. Jednotlivé týmy startují v pětiminutových intervalech, na start se nakonec postavilo 52 osmi členných týmů. Náš tým startuje v 18.35. Rozděleny do dvou aut, jdeme, s odhodlám užít si to, na to.

Jak, jako na pohodu? No, užít si to, dostat do sebe tu atmosféru, poprat se ze stezkou, proběhnout Český ráj, poznat nové běžecké přátele. A když to půjde umístit se kolem desítky. 

Je pátek, naše auto má start na Vyskeři, až okolo desáté večer. Mně to ale nedá, sedám do auta a jedu se podívat na start do Turnova, abych si nasál atmosféru a povzbudil čtyřku z prvního auta na startu. V půl deváté vyráží naše druhé auto z Boleslavi a jedeme na Vyskeř, kde se zapojujeme do závodu.

Trasa závodu 250 Český ráj, zdroj a více info: 250cr.cz/trasa

Trasa

Nemá cenu popisovat průběh každého úseku, dá se říci, že to bylo parádních 24 dobrodružství.

Mé tři úseky

Já si své tři úseky dost užil. Běžecky jsem velmi spokojen. První úsek jsem šel z Příhraz do Zásadky u Valečova. Krasný zvlněný trailový, 8,5 km dlouhý úsek. Ve tmě to vše vypadá jinak. I když oblast okolo Příhraz dobře znám, tak jsem asi dvakrát na trase znejistěl, ale naštěstí byl úsek velmi dobře značený. Svůj výkon jsem cca 700 metrů před cílem okořenil krásným kotoulem po zakopnutí. Naštěstí bez následků.

Druhý úsek jsem byl vyloženě vrchařský. Z Košova do Lomnice na Popelkou ke skokanským můstkům. Cestou jsem musel vyběhnout na vrch Tábor ( 678 m ). Odměnou za vyběhnutí na vrchol, skutečně jsem to běžel, což jsem překvapil sám sebe, byl krásný výhled směrem ke Krkonošům za svítání.

Za běhu jsem vyndal z pouzdra telefon. Zastavil, dvakrát se nadýchl, uklidnil dech, zmáčkl to a hnal z kopce dolů. To desetivteřinové zdržení ( omlouvám se týmu ) stálo za to, tu fotku jsem musel udělat :). Přes pět kilometrů jsem se naháněl z běžkyní z dalšího týmu, nakonec jsem jejímu náporu odolal a nechal se předběhnout. Byl to krásný souboj a pro oba výborná motivace do toho stále šlapat a pořádně se zmáčknout.

Třetí úsek byl z Klokočí do Sedmihorek. Byl to zároveň předposlední v celém závodě, tento úsek přivedl štafetu do prostoru cílového kempu v Sedmihorkách. Pro mne nejtěžší etapa, téměř 14 kilometrů a k tomu profil trasy, takové stále se opakující nahoru dolů a vedro, které rychle bralo sílu. Při krátkém výstupu na Dubecku jsem na chvilku přešel do chůze, přesto jsem v této etapě zaznamenal nejlepší osobní pořadí ze svých tří běhů.

 

Český ráj, na úpatí vrchu Tábor, krátce po svítání

Průběh Sedmihorkami a kempem do cíle etapy, byl díky množství lidí okolo a povzbuzování kolegů z týmu úžasný. Škoda jen, že je období Covidové, a že nebylo na startu více týmu, tento závod by si zasloužil lepší atmosféru na předávkách. Bohužel, na některých úsecích a předávkách, bylo vidět na místních domorodcích, že jim parkující auta a pobíhající běžci nebyli po chuti.

Po poslední předávce jsem šel převléknou, dát si zasloužené pivo ( výborné z Maloskaského pivovaru ) a najíst se. A rychle do cíle, kde jsem společně čekali na doběh Dalibora, který na sebe vzal nelehký úkol, zvládnou těžký 15 kilometrový úsek Hruboskalskem a dovést naši štafetu do cíle. Až vybíhá z poslední zastávky, ani u nás nezastavuje a žene se se zarputilým výrazem dál k cílové bráně.

Jsme tam, dokázali jsme to! Skvěle jsem si to užil. Jestli na pohodu, znamená každý úsek na krev, tak to je ono … 🙂 Nic se nedalo vypustit.

Pauza na Kozákově, čekáme na předávku, ranní výhled směrem na Trosky | Kozákov, Český ráj

Dalibor sprintuje do cíle

Cíl

Za cílem musel zastavit a my ho konečně doběhli. Svůj úsek zvládl bravurně. Přijímáme ovace od pořadatelů, kteří nám věší medaile na krk a jdeme se společně vyfotit. Tým Boleslavští běžci končí na konečném třináctém místě, celou trasu 250 Českým rájem jsme společně zvládli za 22:47:47 .

Celkovým vítězem je tým Why Not? s časem 19:03:03. V cíli bylo klasifikováno 50 štafet. Gratuluji vítězům i všem běžcům, kteří se úspěšně poprali tratí.

Velký dík a obdiv patří všem v našem týmu. Díky za skvělý zážit. Jste skvělá parta.

Boleslavští běžci – 250 Český ráj – cílovka

Boleslavští běžci – 250 Český ráj – cílovka pro sponzory 🙂

Děkuji i pořadatelům, kteří velmi nadšeně zvládli zorganizovat tento první ročník 250 Českým rájem. I přes přesun z května na září, problémy s covidem, to pořadatelé zvládli výbroně. 250 Českým rájem ukázala, že si své místo běžecké termínovce zaslouží. Punkový trailový etapák v ní chyběl.

2. ročník dvěstěpadesátky se bude konat 21.-22.5.2021.

oficiální web závodu: 250cr.cz

V čem jsem běžel: první úsek, který byl téměř celý trailový jsem dal v botách Scarpa Neutron 2.0, další dva úseky, kde se často střídal trail s asfaltem jsem odběhl v Hoka One One Challenger Atr 5.

Poslední etapu jsem věnoval Běhu pro Paměť národa, do kterého jsem se na virtuální běh přihlásil.

Trochu se zpožděním ale přece. Český ráj do třetice. Tentokrát jako Compressport 250 Český Ráj. Jednoduše štafeta, 8…

Zveřejnil(a) Kolář Dalibor dne Čtvrtek 17. září 2020

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...