Mám rýmu! Můžu s ní běhat?

17. 10. 2018
Dnes trochu oddechové téma. Nemoci a zranění. Nechci to nějak zlehčovat, ale je podzim a rýma k němu patří a v posledních dvou týdnech jsem na několika běžeckých fórech a běžeckých skupinách na Facebooku narazil na tyto dotazy:

Mám rýmičku, můžu s ní běhat?

Včera jsem upadl ( a ), mám naražené koleno, při chůzi mě bolí. Mohu jít běhat?

Aha?! A najednou nevíte, myslí to vážně nebo si dělají legraci. Co to je za otázky? V ten moment, jsem měl pocit, jako by se to téma řešilo všude. Odevšad na mne vyskakovala rýmička, i na jednom známém běžeckém blogu vyšel článek o rýmě.

Nedalo mi to, musím si k tomu říci své.
Co k tomu říc?

Pro chlapa je rýmička důležitá nemoc. Když ji zvládne a přežije týden útrap, smrkání a nateklých očí, dodá mu to sílu a odvahu do dalších bojů. Posílí, zvedne si sebevědomí. Dokázal jsem to, přežil jsem. A je dokázáno, že většina mužů rýmičku přežije.

Ženy to mají bohužel ještě složitější. Ty zkrátka s rýmičkou moc nezabývají.Prý jídlo se samo neuvaří, prádlo nevypere a nevyžehlí. Ale to já nedokážu spravedlivě posoudit.

Muž neumí přežít tolik utrpení, kolik dokáže přežít žena. ( Osho )

A teď vážně

Nikdo vám neřekne, jestli můžete jít běhat s rýmičkou nebo s nějakým zraněním. Jediný kompetentní jste vy a váš lékař.Vy sami musíte posoudit, kdy tělo říká dost. Kdy je čas na odpočinek nebo jinou aktivitu.

S rýmou jde běhat. Záleží na její intenzitě a jak vás omezuje. Možná to znáte:

Buď mne to položí nebo vyléčí.“

Tělo vám samo řekne NE – výrazně zvýšená tepová frekvence oproti normálu, špatně se vám dýchá, máte oteklé oči. Pořád vám při běhu teče z nosu. Druhý den vás bolí svaly, klouby.

Říká se, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená jeden týden. Bude vás hodně omezovat, když vynecháte týden ve vašem tréninku?

Vyzkoušel jsem si to také.

Přeci mne rýma nezastaví.“

Jednou to vyšlo, podruhé mě to zastavilo na dva týdny.

Zdraví je jedno z největších bohatství, co máme. Chraňme si ho.

Pozor na bolest

Pokud něco bolí delší čas nebo pravidelně při určité činnosti. Je nutné si odpočinout vysadit, pokud to nepřestává, je nutná návštěva lékaře. To platí pro běh i pro jiný sport, i když ho děláte jen rekreačně.

Já vím, k doktorovi se nikomu nechce, ale z bolesti se se může rozvinou zánět. Může přijít únavová zlomenina, natržení svalu a jiná podobná nepříjemnost. To je pak na delší pauzu.

Nechci vás nějak strašit, ale kotník na mé levé noze by mohl vyprávět. Dva měsíce stop.

Děláte sport ( běh, fitness, kolo a další ) pro zdraví. Jak chcete své zdraví posílit, když jste nemocní. Běhání s virózou, vyvrknutým kotníkem , když to přeženu se zlomenou nohou, rozhodně není sportem ke zdraví. Mějte rozum, dejte se do kupy a pak začnete něco dělat.

Prevence

Udělejte si zázvorový čaj. Na chvíli se zastavte, odpočívejte, relaxujte. Je to ideální chvilka si něco pěkného přečíst, případně si v klidu poslechnout pěknou audioknihu nebo hudbu. Koukněte se na film. Zde je má inspirace pro vás:

17 knih o běhání a sportu, které stojí za to

20 nejlepších sportovních filmů

 

Pravidelně posilujte svou imunitu. Otužování, vitamíny, zdravá strava, sauna, masáže, správný pitný režim… . Pomohou.

Sledujte své tělo. Dá vám signál. Řešte bolest nebo nástup nemoci ihned při nástupu, hned na začátku.

Dobrou prevencí proti zraněním pro sportovce je rozmanitost. Jenom stále běháte? Vyzkoušejte i něco jiného. Jóga je výborná. Co třeba pilates? Nebo posilujte střed těla ( core ). Běžte si do bazénu zaplavat, vyjeďte na kole. Zapojí se jiné svaly, jiné si zase odpočinou, klouby vás budou milovat.

Sledujte svůj trénink. Kdy jste jak unavení a kdy ne? Jak na něj reagují svaly? Jak se cítíte druhý den? Zapisujte si, dělejte si poznámky. Průběžně upravujte svůj tréninkový režim.

Jaký máte vy zážitek s rýmičkou nebo neléčeným zraněním? Podělte se ostatními o svou zkušenost.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...