Měsíční zúčtování: Červenec 2021

4. 8. 2021

Červenec byl skvělý, snad jen čtvrtletní vyúčtování DPH a platba s tím spojená, ho trochu pokazily.

Čas pokojně plynul, pár dní dovolené na chalupě v Krkonoších, práce v letním pokojném tempu, sport velmi rozmanitý. Navíc z pohledu fanouška, byl sedmý měsíc tohoto roku, ano, vánoce se blíží, dost nadupaný. Vrcholilo fotbalové Euro, začala olympiáda, běželo se mnoho závodů. Proto to bude méně o mně a více o těch, co mne v červenci zaujali.

Začal jsem zase pravidelněji běhat. Žádné dlouhé štreky a jen velmi velmi pomalu. I když, hned první červencový běh v lese na chalupě nebo běh při testování běžeckých vest Instinct na Kokořínsku, nebyly zrovna na tepovku.

Ale co už, hlavně, že se noha srovnává. Ne, že by to bylo 100% a běhal jsem s lehkostí jelena, přesto věřím, že je to už konečně na té správné cestě. Tělo si odvyklo a v podstatě začínám od nuly. Spatřuji v tom určitou výhodu, nehoním tempo, intervaly jsou vzdálená budoucnost, závody se mě zatím netýkají. Prostě si ten divný pohyb, kterému já říkám běh, si užívám.

To vám řeknu, přiznám se, jednou jsem se natočil při běhu. To nechcete vidět. Břicho, hlava schovaná mezi rameny, nohy připomínají našlapující slůně. Příště budu filmovat jen hlavu, usměju se do objektivu a bude … .

Jinak plán je následující. Á, Michalův pohled do budoucnosti: Léto, srpen, září, co bude pěkně, tak hlavním cílem je a bude pestrost, běh, kolo, hike. S klesajícími teplotami, když noha vydrží, a kolo se postupně přirozeně utlumí, sepíšu tréninkový plán a zkusím to běhání zrychlit a prodloužit. K tomu chci více zapracovat na těle, ale to si nechám na jindy.

Testování Instinct

Testování vest Instinct na Kokořínsku. Jedním slovem paráda. Počasí, trasa, dobrá parta a i ty vesty byly dost dobrý. Verdikt: doporučuji. Vrátím se k tomu podrobněji v nějakém článku v průběhu srpna.

Červencový souhrn

 • 13 běhů
 • 114,07 km
 • 1845 m+

 • 3x walking ( hiking )
 • 42,19 km
 • 1807 m+

 • 9x kolo
 • 435,58 km
 • 6606,0 m+

Celkový součet měřených aktivit zatím, od začátku roku, dělá: 3354,77 km

 • Běh: 620,61 km
 • Chůze: 153,86 km
 • Kolo: 2580,3 Km

Jak říkám, bylo to pestrý, pár věcí se povedlo. Hlavně mi dělají radost ty nastoupané metry, zase v součtu přes deset tisíc. 

Trochu jsem poupravil ranní rituál, protože pravidelné cvičení jsem zařadil na ráno, jde tedy o dýchaní podle Wim Hofa, 20 min. cvičení a následná sprcha a brr studená sprcha. Toto pravidelně dodržuji přes pracovní týden. O víkendu se snažím alespoň o jednu delší a náročnější akci, na kole nebo hiking.  V běhu, až na zmíněné Kokořínsko, se zatím držím zpátky a jen tak do deseti kilometrů.

Z osobních výzev se mi podařilo splnit:

 • vyjet na kole na Dvoračky
 • vyjet na kole k Vrbatově boudě
 • najít Duhovou bránu v Příhrazských skalách

 

Skalní brána ( Duhová brána, Duhovka), Příhrazské skály
Červencové novinky na blogu

Zde by mohla být určitá nespokojenost. Jen dva, respektive tři články. Prostě bylo moc hezky a tak jsem raději po práci vyrazil ven a klávesnici nechal trochu zahálet. Michale, to se musí změnit!

Tak kolik jsi toho vlastně napsal? Dva nebo tři? V červenci jsem publikoval jen dva články, ale do přehledu uvedu i ten, který vyšel až 1. srpna, protože měl původně vyjít již v červenci, v červenci jsem na něm pracoval, dal mi zabrat a mám z něho velkou radost.

V červenci vyšli dva články, které mají inspirovat. Představují a slouží jako průvodce pro výlety v Jizerkách a v Českém ráji. Obsahují popisy tras, mapy a další podrobnosti k úspěšnému výletu.

Jizerky: Výlet na Paličník

Český ráj: hiking přes Suché skály

A pak zpracovával článek o FKT výzvách u nás. Nechtěl jsem jen nějaký výčet, ale napadlo mne oslovit jednotlivé pořadatele významných akcí a položit jim pár otázek. Zadařilo se, všichni mi vyšli vstříc, dodali odpovědi a fotky, které jsem mohl dát k článku.

Průvodce: České běžecké FKT výzvy

Co mne zaujalo

Euro 2020

Fotbalové Euro 2020 se hrálo v roce 2021. Na tom není nic zvláštního, mnoho sportovních akcí dopadlo stejně, i ten největší sportovní svátek jako je olympiáda. Zkrátka, vše je marketinkově nastaveno a připraveno na 2020, takže jede se dál, jen o rok dýl.

Naši reprezentanti postoupili ze skupiny ze třetího místa. V osmifinále narazili na Nizozemí. A domů? Se nejelo, zápas dopadl výborně. Stopku nám dalo až Dánsko ve čtvrtfinále.

Celkově asi úspěch, ale hrálo se jen na jedno hráče, co dává góly, to nemohlo stačit. Schick byl skvělý, ale to nestačilo, další hráči se přidali vždy jen na poločas nebo na jeden zápas, jako například Holeš v osmifinále. Navíc, a to si myslím, že je dost podstatné, se moc nepřidal trenér.

No nic, opustíme odborníka na fotbal. A máme tu odborníka na běhání po horách:

Úžasná Marcela Vašínová

Vítězka červnového domácího mistráku na Lysé v Beskydech ( LHUT2021 ) si podržela skvělou formu i v červenci.

Na mistrovství světa ve Sky runningu ( World Skyrunning Champs, Španělsko, Barruera ) vyhrála vertikální kilometr a na trati Sky clasik, díky tomu také ovládla pořadí kombinace.

A to nebylo od Marcely Vašínové v červenci vše:

 • Marathon du Mont-Blanc – 5. místo
 • Dolomythsrun – 2. místo
 • Tatra SkyMarathon – 1. misto

Tour de France 2021

Všechny si je namazal na chleba. Tadej Pogačar, 22 let, Slovinsko, dvojnásobný vítěz Tour de France. Útočil sám, vyhrával etapy. Není k tomu více, co dodat. A tím končí role odborníka na cyklistiku. A jdeme zpět na běhání.

Hardrock 2021

Famósní François. Nový traťový rekord na ultratrail legendě HardRock, zaběhl skvělý François D’haene (SalomonRunning). Slavnou stomílovku dal za 21:45:51.

Což je nový rekord bez ohledu na to, jakým směrem se okruh #HR100 běžel. Každý rok se běhá okruh HR100 v jiném směru. Do letošního roku držel rekord(y) Kilian Jornet:

 • Kilian Jornet (2014): 22:41:33 ( po směru )
 • Kilian Jornet (2015): 23:28:00 ( proti směru )

Začaly Olympijské hry 2020 v Tokiu

Tokio, 23. července 2021 – 8. srpna 2021

Česká reprezentace měla červencovou část velmi úspěšnou. Medaile se jen sypaly.

 • J. Lipták – sportovní střelba – 1. místo
 • L. Krpálek – judo – 1. místo
 • J. Prskavec – vodní slalom – 1 místo
 • B. Krejčíková, K. Siniaková – tenis, čtyřhra – 1. místo ( sice už to patří do srpna, ale proč se neradovat již nyní, když to stejně všichni víme )
 • M. Vondroušová – tenis, dvouhra – 2. místo
 • D. Kostelecký – sportovní střelba – 2. místo
 • L. Rohan – vodní slalom – 2. místo
 • A. Choupenitch – šerm – 3. místo

Gratuluji vše medailistům.

Olympijské hry přináší různé příběhy, medailové, velká překvapení, světové rekordy ( minimálně dva budou v srpnovém přehledu ) nebo velká zklamání.

Jsou dva příběhy, které mne na hrách velmi zaujaly.

Ondřej Cink

Musím říci, že jsem mu strašně fandil. Oblíbená disciplína horských kol, v minulosti díky Jaroslavu Kulhavému zlata a stříbrná, a navíc skvělá Ondrova forma před LOH.

Závod se vyvíjel pro Ondru Cinka nejdříve docela nepříjemně, ale postupně se probíjel a dotahoval do skupiny, která bojovala o třetí místo, první dva Pidcock a Flueckiger si jeli, každý svůj závod, Tom Pidcock ten svůj zlatý dotáhl do konce.

Ondra se dostal do skupiny tří jezdců, kteří se tahali o třetí flek, dotáhl je, do konce byla necelá dvě kola. Vypadalo to, že jim nastoupí, ale.. .

Defekt, prasklý ráfek a svlečená pneu na zadním kole ho vyřadila ze třetího místa v průběhu předposledního kola olympijského závodu. Neskutečná smůla, technická závada zhatila téměř pětileté úsilí.

Anna Kiesenhoferová

Příběh s opačným koncem zažila Rakušanka Anna Kiesenhoferová v silničním závodě žen. Již v úvodu závodu se dostala do úniku. Postupně setřásla ostatní závodnice z úniku a na posldních 40 km zůstala v čele sama a podařilo se ji únik vítězně dokončit. Olympijskou vítězkou tedy nebyla žádná z favorizovaných nizozemských cyklistek, ale cyklistka bez profesionální smlouvy.

Kiesenhoferová nemá profesionální cyklistickou smlouvu či trenéra. Sama se také stará o svou stravu a sama si vytváří tréninkové plány. Je vystudovanou matematičkou a titul získala například na Technické univerzitě ve Vídni či na Polytechnické univerzitě v Katalánsku, kde dosáhla na doktorát.

Všemu nasadila korunu, v cíli druhá, Annemiek Van Vleutenová. z Nizozemí.

„Když jsem projela cílem, myslela jsem si, že jsem vyhrála,“ cituje je ji web CNN. Nevěděla, že už je Anna Kiesenhoferová dávno v cíli. Závod se jel bez vysílaček, dá se říci, že to Nizozemky prokoučovaly.

Tímto ukončuji své červencové ambice, být odborníkem na vše. Začíná nám srpen… .

Olympiáda dál pokračuje i na začátku srpna. A já si už teď dělám poznámky. Bude tam světový rekord, ale budou tam také ještě nějaké české medaile? Uvidíme. Sám se také rozhodně nehodlám flákat. Těším se na další dobrodružství na stezce.

Mějte pěknou druhou půlku prázdnin, užívejte si!

A slunce na obloze. I když zapršet taky může. Letos je deště docela dost, díky tomu jsou keříky rajčat obsypané krásnými červenými plody. A těch cuket! Nechcete někdo cuketu? 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...