Návod, jak vybrat posilovací lavici

1. 10. 2020

Chcete se udržovat v kondici a vytvořit si vlastní domácí posilovnu, která vám skoro úplně nahradí tu klasickou, V takovém případě se neobejdete bez posilovací lavice. Jeden kousek nahradí hned několik strojů a umožňuje cvičení různých cviků se zátěží podle vaší výkonnosti.

Co si promyslet před výběrem posilovací lavice

Posilovací lavice může představovat důležitou změnu v tréninku díky možnosti efektivního procvičování jiných svalových skupin. Aby přinesla do vašeho cvičení hledanou pestrost, je důležité pečlivě zvážit několik faktorů pro výběr správného typu a následně i konkrétního modelu.

 • Jaké cviky chcete provádět?
 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Jaká by měla být maximální nosnost lavice?
 • Kolik jste ochotni utratit za posilovací lavici?

Typy posilovacích lavic

Když se podíváte na nabídku posilovacích lavic, najdete několik různých typů, které se liší podle cviků, na které jsou určené a možnostmi pro polohování. Výběr konkrétního typu většinou přímo určuje, pro cvičení jakých svalových partií lavice poslouží.

Šikmá lavice s pozitivním sklonem

Prvním typem je šikmá lavice s pozitivním sklonem, což znamená, že trup je ve vyšší úrovni, než jsou nohy a spodní část těla. Sklon může být od 15 do 50 stupňů a většina modelů nabízí polohování podle potřeby. Pro tuto lavici se rozhodněte v případě, že chcete posílit zejména svaly na hrudníku. S šikmou lavicí se vám totiž povede zacílit a správně procítit velký prsní sval.

Při provádění cviků s váhami za účelem posílení prsních svalů je důležitá správná technika. Pokud si nejste jistí a máte pocit, že zatěžujete hlavně ramena, zkuste zmenšit náklon lavice. Zároveň není cvičení na této lavici vhodné pro ty, kdo mají problémy s rameny.

Šikmá lavice s negativním sklonem

Druhým typem šikmé lavice je varianta s takzvaným negativním sklonem. Zde je spodní část těla a nohy na zvednuté straně a vrchní část těla směřuje lehce dolů. Sklon je možné nastavit od 15 do 30 stupňů.

Slouží opět pro cviky na posilování trupu, prsních svalů, rukou a ramen. Díky obrácenému náklonu však umožňuje šetrnější cvičení s menší negativní zátěží pro ramena. Cvičí se jiné svaly a při tomto stylu tréninku se většinou dopracujete na zvedání větších vah výrazně rychleji. Dle některých jde o variantu s nižší pravděpodobností případného zhoršení zraněných partií.

Rovná lavice na posilování

Rovná lavice má široké možnosti využití. Najdete ji snad v každém fitness centru a posilovně právě díky velké univerzálnosti. Na této lavici procvičíte hlavně prsní svaly, tricepsy, případně břišní svaly. Dá se umístit i pod bench press a může posloužit nejen pro zvedání činek, ale i pro posilování s osou. V takovém případě je však potřeba mít stojan pro osu. Využít se dá i pro nejrůznější cviky, kde je potřeba například tříbodová opora a podobně.

Díky posilování v rovině jsou při správné technice zatěžovány správné svalové skupiny bez zbytečného přetěžování určitých částí. Výhodou rovné lavice je i fakt, že patří mezi levnější vybavení.

Polohovatelná posilovací lavice

Polohovatelná posilovací lavice v sobě kombinuje všechny tři výše uvedené typy. Dá se totiž nastavit pro negativní i pozitivní sklon, případně poslouží pro cvičení v rovině. Je ideální pro zkušenější uživatele, ale i začátečníky, kteří se chtějí rozvíjet a vědí, že v budoucnu využijí všechny výhody této kombinované varianty.

Vzhledem k univerzálnosti polohovací lavice poslouží jako neocenitelná pomůcka, se kterou libovolně zpestříte trénink. Lepší modely polohovacích lavic mají k dispozici příslušenství, s jehož pomocí můžete posilovat nohy, lépe cvičit bicepsy a podobně. Díky tomu, že v sobě polohovací lavice ukrývá v podstatě několik kusů vybavení najednou, pomáhá šetřit cenný prostor v domácí posilovně.

Jak a podle čeho vybrat posilovací lavici

Následující návod týkající se základních parametrů pro úspěšný výběr nejlepší posilovací lavice poslouží při zařizování menší domácí posilovny, ale může pomoci i pro výběr vhodného vybavení do klasického fitness centra.

Nosnost

Při výběru posilovací lavice pamatujte nejenom na svoji hmotnost, ale i na to, že budete cvičit s další přidanou váhou. Znamená to, že maximální nosnost lavice musí být o kus větší, než je vaše aktuální váha.

S nosností většinou souvisí i hmotnost samotné posilovací lavice. Platí, že čím těžší, tím větší stabilitu může nabídnout. Cvičení je tím pádem bezpečnější a nehrozí, že se s vámi lavice převrátí.

Kvalitní provedení

Pokud hledáte posilovací lavici pro častější tréninky, jistě chcete, aby dlouho vydržela bez problémů. Všímejte si kvality provedení. Lepší a méně poruchové varianty jsou tvořené převážně ze svařeného rámu, kde nehrozí poškození šroubků a podobných součástí. Důležité je to zejména u polohovacích lavic, se kterými budete více manipulovat.

Pohodlnost

Většina posilovacích lavic je lehce polstrovaná a čalouněná. Pozor si dejte na příliš polstrované modely, které nemusí být tolik stabilní, a cvičení na nich může být obtížnější. Z obrázku a popisu většinou tvrdost posilovací lavice nepoznáte, proto je nejlepší před nákupem osobní zkouška.

Rovnou si i vyzkoušejte, jak dobře se lavice ovládá, jak snadno se nastavuje, případně jak fungují nejrůznější doplňky.

Kolik stojí posilovací lavice a kde ji koupit

Nejlevnější posilovací lavice se dají pořídit již od 1300 korun. Kdo si chce svou domácí posilovny vybavit lépe, vhodnější budou lepší modely s cenami začínajícími od 3 000 korun. Profesionální lavice určené do posiloven a fitness centra se pohybují v cenovém rozpětí zhruba od 5 000 do 10 000 korun.

Posilovací lavice pořídíte ve specializovaných prodejnách se sportovními potřebami. Případně se dají objednat na internetu.

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

 • Vital-praha.cz
 • triexpert.cz
 • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
 • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
 • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
 • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Přečtěte si také

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít