Neviditelná hranice

9. 7. 2018

Kde jsou vaše hranice? Jaká mezi životem a smrtí? Jaká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem? Co pro vás znamená láska ke sportu, k horám, k přátelům? Hledáte odpuštění nebo smysl života?

Že to jsou silná slova? Jsou. Podobné otázky si pokládal i slavný Kilian Jornet, který při jednom z výstupů na masiv Mont Blancu ztratil svého nejlepšího přítele.

Své hledání odpovědí popsal v krásném příběhu z jedné expedice do Himalájí. Hranice jsou někdy tenké jako ostří břitvy, někdy jsou to neviditelné hranice.

{

„ Avšak hranice, která dělí štěstí od bolesti, je mnohem tenčí, než si dokážeme představit.“ ( str. 20 )

Kniha Neviditelná hranice

Jde již o druhou knihu od Kiliana Jorneta, kterou jsem s chutí přečetl, první Běhej nebo zemři jsem zařadil do svého výběru 17 knih o běhání.

Běhej nebo zemři byla o běhání, o horách a sportu. Neviditelná hranice ukazuje jiného Kiliána. Na pozadí příběhu výpravy do Himalájí, si autor pokládá různé otázky. O životě, o přátelství, o vyrovnání z minulostí a další. Hledá na ně odpovědi a zároveň vypráví napínavý příběh tří přátel v Himalájích.

Kniha je zvětší části fiktivním příběhem, pro který čerpal Kilian inspiraci z jedné své uskutečněné expedice do nejvyšších hor světa ( v roce 2013 ).

Použil příběh a změnil jména, dosadil fiktivní vzdálenou postavu ženy. S přáteli leze po horách, žije mezi místními a hledá odpovědi na své otázky, které nastínil v prvních dvou kapitolách knihy. Na začátku totiž líčí pravdivý příběh nešťastné události na Mont Blancu a ztrátu svého přítele.

{

„ … největší štěstí se nachází v momentě těsně předtím, než něčeho dosáhneš, ve chvíli, kdy zjistíš, že onu věc zvládneš.“ ( str. 20 )

Kniha Neviditelná hranice je velmi čtivá. Není to žádná tlustá „büchle“. Já se do ní začetl jedno červencové odpoledne na dovolené. Relax, káva a kniha. Na druhý den jsem si nenechal ani stránku. Nebyla se mnou řeč, dokud jsem příběh nedočetl a nedozvěděl, jak výprava dopadla, jak se sám se sebou Kilián popasoval.

Začtěte se i vy do příběhu Kiliána Jorneta a jeho přátel v dalekých mohutných Himalájích … .

{

„ … s každým novým zjištěním se otevírají nové možnosti poznání. Každá nabytá vědomost otevírá nové dveře k objevování.“ ( str. 35 )

{

„Postupně se to naučíš chlapče. Je důležité držet se pevně svého přesvědčení, protože za 20 let zjistíš, že staré pravdy už neplatí. Tohle tě ale nikdo nenaučí, to se musíš průběžně učit sám.“ ( str. 113 )

Kílian Jornet Burgada. Autor: Gerard Reyes

Kilian Jornet

Kílian Jornet Burgada (* 27. října 1987 Sabadell) je španělský skialpinista, ultramaratonec a horolezec. Několikanásobný mistr světa a Evropy ve skialpinismu a skyrunningu. Je známý také rychlými výstupy na horské a velehorské vrcholy. ( Wikipedie )

Vše o Kilianovi, jeho projektech, jeho tréninku najdete na webu:  www.kilianjornet.cat

Anotace knihy Neviditelná hranice

Proč zemřel on, ne já? Proč jsem couvl, místo abych se pokusil ho chytit? ptá se vynikající skialpinista a skyrunner Kilian Jornet po tragické nehodě Stéphana Brosse. Ví sice, že nemohl kamarádovu pádu zabránit, ale co kdyby…

Kniha Neviditelná hranice je i není autobiografická, je i není hlavně o sportu. Legendární sportovec vypráví o přechodu alpského masivu, kamarádově smrti, životní krizi a útěku do samoty v horách.
Kdo četl Kilianovu prvotinu Běhej, nebo zemři, bude překvapen autorovou proměnou z úspěšného sportovce v muže, který si klade otázky po tom, jak úzká je hranice mezi radostí a bolestí, životem a smrtí.

{

„Protože my lidé jsme utvářeni svými sny. Protože bez snění jsme mrtví“ ( str. 187 )

Neviditelná hranice

Kilian Jornet
Nakladatel:  Mladá fronta, 2015
  • Originál:La límia invisible
  • Překlad:Klouček, Vít
  • Popis:1× kniha, vázaná, 192 stran, česky
  • Rozměry:16 × 24 cm
  • Rok vydání:2015 (1. vydání)

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...