Tři rady pro začátek

1. 7. 2018

Tři rady pro začátek

Slovy klasika: Kdo jsem já, abych mohl radit? Přesto to zkusímwink Čeho se vyvarovat a na co nezapomenout při začátku běhání? Zkušenější běžci a trenéři by mohli vyjmenovat určitě desítky různých drobností, na co si dát pozor. Já mám pro vás tři. Úsměvně a motivačně.

Nezapomeňte na cíl

Překonali jste úvodní martyrium s výběrem bot, zvolili oblečení, aby jste při běhu dobře vypadali. Sportovní hodinky nastaveny. Máte správná sluchátka, aby hudba dobře duněla v uších a poprvé jste vyběhli. Dělám si z toho trochu legraci.

Chcete běhat? Vyběhnete. Hned teď. Začněte, teď je ten správný okamžik. Vybavení si můžete dokoupit později, to základní a za celkem dobré peníze je například v Decathlonu.

Vyběhnout poprvé je těžké. Podruhé, po třetí to jde. Po páté? Vždyť možná začne pršet? To je ale horko! Nesmí vás nic odradit a zkazit radost z pohybu.

Radost z pohybu a celkové uvolnění těla mysli je velmi důležité a běh vám to přinese. Aby jste u běhu nebo u jakéhokoliv sportu vydrželi, potřebujete cíl.

Proč běháte? Co je cíl? Čeho chcete dosáhnout?

Chcete zhubnout? Zlepšit si fyzickou kondici? Uběhnout 10 km, půl maraton, maraton? Jasně definovaný cíl Vám pomůže. Víte k čemu směřujete. A dle toho si můžete nastavit cestu a dát menší dílčí cíle.

Hlavní cíl by měl být pro Vás výzva a zároveň by měl být reálný. Menší postupné cíle Vám ukáží cestu.

Nezapomeňte si dát řadu menších postupných cílů. Radujte se z každého zlepšení, sdílejte svou radost s ostatními. Každé kilo dolů, každý kilometr navíc je důvod k oslavě.

Pozor na tempo

To jsem dnes uhnal. Jedu bomby. Super. A co ráno? A jak příště? Na začátku je třeba mít velkou trpělivost. Sami se sebou i s okolím. Okolí Vás bude možná odrazovat, bude mít různé poznámky apod.

Na Facebooku dejte pozor na běžecké skupiny, tam jsou někteří velcí borci, jdou vše na pohodu a běhají kilometr za cca 4 min. Vše pomalejší ostatní neuznávají. A jsou hodně slyšet. Nepovzbudí. Jejich výkony jsou skvělé, gratuluji, ale velmi je sráží, že nedokáží ocenit ostatní.

Mějte s nimi trpělivost. Ono se to k dobrému obrátí.

Mějte trpělivost i sami se sebou.

Mějte trpělivost i sami se sebou. Kdo neběhal, desítku za 45 min na poprvé neuběhne. Pro začátek zvolte správné tempo. Běhejte tak, aby jste si mohli při běhu mluvit. Jak se říká, aby jste běh udejchali.

Nebojte se proložit běh chůzí. Není na to nic špatného. Indiánský běh je pro začátek skvělý. Zkrátka, když už nemůžete, přejděte do chůze. Nezastavujte, ale jděte pomaleji dál, a pak se může opět rozběhnout. Budujte si svou vlastní tzv. obecnou vytrvalost, na které později můžete vystavět svůj konečný vysněný výkon.

Nebojte se, že to bude trvat dlouho. Při pravidelném a rozumném tréninku se zlepšení rychle dostaví. Následně můžete zařadit do běhu i nějaký rychlejší úsek nebo výběh do kopečku.

17 knih o běhání

Hledáte inspiraci? Hledáte rady? Učte se od nejlepších. Zde je přehled skvělých 17 knih o běhání, kde naleznete inspiraci, rady a motivaci pro běh i pro zlepšení vašeho zdraví.

Nezapomeňte na cvičení a regeneraci

Obujete boty, oblečete elasťáky a vyběhnete. To je první krok. Gratuluji. Vydržte co nejdéle. Aby vám to běhalo lépe, zdravěji a radostněji

  • nezapomeňte na pravidelnou regeneraci,
  • zlepšujte se v technice běhu,
  • proložte běh i dalším cvičení.

Tělo si postupně při pravidelném běhání na zátěž zvykne. Podpořte svůj výkon a progres správnou regenerací. Dopřejte si bylinkovou koupel, zajděte si na masáž. Správně se stravujte. Například při hubnutí běh skvěle pomáhá, ale bez změny stravování a celkové změny k životu to nepůjde. Mějte ze života radost.

Rozvíjejte svou běžeckou techniku. Prodloužíte svou sportovní dlouhověkost a zrychlíte svůj běh. Správná technika vám ušetří spoustu sil. K rozvoji běžecké techniky vám pomůže pravidelné cvičení běžecké abecedy.

Na youtube.com najdete mnoho různých tréninků a provedení běžecké abecedy, zde je jeden od keňského trenéra:

Proč bych měl cvičit, když běhám? Protože chcete být lepší 🙂 Pravidelně posilujte tzv. střed těla. Pomůže vám při správné držení těla při běhu. Nebudou Vás bolet záda.

Vyzkoušejte cvičení na balančních pomůckách, například Bosu je skvělé. Zkuste závěsný systém TRX a podobné. Máte doma pěnový válec? Taky velmi prospěšné cvičení. Nemusíte chodit do posilovny. Doma si také kvalitně zacvičíte.

Na celkové zklidnění, protažení těla, zlepší dýchání je skvělá yoga.

Bolí vás celý člověk? Jděte si zaplavat. Potřebujete ulevit kloubům? Projeďte se na kole. Vždy je nějaká možnost.

Chcete? Začněte. Vydržte. Radujte se.

„Tajemství pokroku je ukryté v tom, že vůbec začnete“ Mark Twain

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...