Rozhovor: Cíl tohoto roku je jasný, L´Echappee Belle

25. 5. 2021

Mít svůj cíl a jít si za ním, k tomu mít skvělé kamarády, kteří pomohou a povzbudí. Jedna strana rovnice je tím daná. Co je na druhé straně, je jasné. Skvělý výsledek.

Tomáš má na běžecké kamarády štěstí. Jde si za svým. Na koci dubna si splnil jeden ze svých běžeckých cílů, zdolal výzvu Prominentní vrcholy Lužických hor. Tomáše Zvěřinu jsem pozval ke krátkému rozhovoru.

Ahoj, Tome, gratuluji ke zdolání #PVLH.

Poslední dubnový víkend ses zařadil to skupiny skvělých běžců a běžeckých dobrodruhů. Společně s Romanem a Zbyňkem Chládkovými jste splnili výzvu Prominentní vrcholy Lužických hor. 18 vrcholů do 24 hodin.

Jaké byly první dojmy po doběhu? Byla to tvoje první stovka?

Nevím, zda slovo „skvělých“ je to správné. Prostě jsme se do toho pustili a klaplo to, k tomu ve velmi pěkném čase. Pro mě to byla první taková vzdálenost. S Romanem a Zbyňkem jsem měl jistotu, že jsem pod dohledem zkušených borců. Oni se starali o organizaci, trasování, support domluvili se skvělou Marií Zelenou. Za to jim patří velký dík. Vše jsem tím měl ulehčené. Vše proběhlo bez komplikací, nikde jsme si nenabíhali zbytečné kilometry a pokořili kilo.

Start a cíl jste zvolili v Petrovicích. Jak vše probíhalo?

Poslouchal jsem zkušené horské vůdce. Moc jsem nic dopředu nestudoval a vyplatilo se to . Vše klaplo na výbornou. K mému velkému překvapení žádný pád, žádný puchýř, žádné slezlé nehty a ani nepokoje v žaludku. Vše se potkalo naprosto perfektně, kolena nezlobila víc, než co by se nedalo vydržet, takže naprostá spokojenost. příprava na Francii dopadla na výbornou.

⇑ Roman, Zbyněk a Tomáš

PVLH to je 18 vrcholů. Vylézt na nějaký kopec je pro mnoho lidí velký výkon, vy jste jich dali 18, nastoupali přes 4000 m+, k tomu 100 km, a to vše za 18:18 hod..

Který z těch osmnácti vrcholů byl nejtěžší?

Pro mě byly Lužky premiérové. Takže to pro mě bylo zajímavé i z pohledu poznání jiných hor, jiných kopců. Hezčí byly ty kopce určitě v noci, to jsme neměli šanci vidět, kam musíme vyšplhat. To se týká například vrcholu Luž, který je se svými 793 m.n.m. nejvyšším bodem a který jsme zdolávali v noci. Určitě bych nerad opomenul Plešivec, Sokol a pak na závěr určitě Klíč… 760 m.n.m., výjimečně vystoupán po značené cestě :-). Výhled z Klíče určitě jeden z nejkrásnějších srovnatelný možná s Ještědem. Škoda, že nebylo času nazbyt.

Jakou výbavu jsi na tento běh zvolil?

U mě se nejednalo o nic speciálního. Boty Hoka Speedgoat 4 , batoh Instinct. Měli jsme ideální počasí. Teplota nad ránem okolo nuly, přes den do 10 st. C., bez deště. Vše bez komplikací, celý závod v jedněch botách.

Lužické hory jsou nádherné, lesy, krásné kopce. Slyšel jsem ale, že tam silně řádil kůrovec a nyní lesníci. Jak to tam teď vypadá? Jak tě zaujali Lužické hory?

Máš naprostou pravdu. Kůrovec, resp. důsledky řádění kůrovce byly znát na většině naší cesty. Když jsme měli to štěstí, a navigace nás vedla po lesní cestě, tak to po cestě stejně nešlo. Všude rozježděné koleje od lesní techniky, okolo cest pokácené stromy. Nebylo kde si odpočinout. Ale za pár let si s tím příroda poradí. Lužické hory jsou parádní.

p

Prominentní vrcholy Lužických hor

 18 kopců s prominencí (relativní výškou) více jak 100 metrů nad okolní terén, bez ohledu na nadmořskou výšku. Okruh spojující tyto vrcholy v Lužických horách má až 130 kilometrů s nastoupáním 4700 metrů, podle zvolené trasy.

Kompletní info na www.pvlh24.cz

V app. Strava lze zjistit, že si každý týden vyběhneš na Ještěd. Jak probíhal tvůj trénink na výzvu #PVLH? Trénuješ podle plánu nebo jen tak podle nálady?

Na Ještěd běhám pravidelně s dlouholetým parťákem z práce. Ono to snad ani jinak nejde, pokud každý den při příjezdu či odjezdu z práce koukám na Ještěd, vyběhnout se musí. Kopec je to záživnej, tak snad něco v těch nohách zůstalo i na #PLVH. Nemám žádný speciální plán, spíše jedu na pocit. Není to jen o množství kilometrů. Prokládám běh kolem a cvičením.

V létě tě čeká další velká výzva ve Francii. Na co se tam chystáš?

Cíl tohoto roku je jasný. L´Echappee Belle 84 km, je top výzvou tohoto roku. A tomu se snažím podřídit přípravu. Tak, abychom tam nejen byli, ale také, abychom si to užili.

L´Echappee Belle 84 km, je moje top výzva.

Tvé „domácí hřiště“ je Český ráj. Jak člověka běhajícího po lesích a skalami napadne jet běhat do Francie? 😊

Hranice si musím člověk posouvat, nelze donekonečna běhat na Vyskeř :), i když je to pěkný kopec. Na trénování je Český ráj určitě perfektní, nedám na tento kraj dopustit. Ale pokud je možné pokořit nějakou výzvu, tak proč ne zrovna L´Echappee Belle. Navíc, s perfektními lidmi, takže o zážitky nebude určitě nouze.

Roman Chládek, Tomáš Zvěřina ( uprostřed ), Zbyněk Chládek

Co závody u nás?

Rád bych Beskydskou7, ale letos je kolize s L´Echappee Belle. Jsem na těchto 100 km distancích stále zelenáč. Mám rád závody, kde je atmosféra, kde je hecování, kde jsou diváci. Pak ze sebe člověk vydá maximum a zážitek je o to větší. Alespoň tak to mám já.

A konkrétně. Kam se ještě letos, krom L´Echappee Belle, chystáš na závody?

Měl by to být Čertovský Ultratrail, Pražský maraton, rád bych Brněnský masakr. A pak to vše průběžně prokládat kratšími distancemi v rozumné dojezdové vzdálenosti.

#PVLH, v létě L´Echappee Belle, co dál? Vše s klukama z Rock Point Running Teamu. Jakou další výzvu spolu plánujete?

Nic konkrétního, určitě mě tyto vzdálenosti okolo 100 km zachutnali. S klukama z Rock Point Running Teamu určitě něco vymyslíme:-) Nějaké plány se rýsují, mluví se o Jeseníkách, Šumavě. Vše budeme včas anoncovat.

Jaká je tvá rada pro začínající běžce?

Trpělivost. A ještě jednou trpělivost.

 

Díky, Tomáši, za tvé odpovědi. Těším se, až někde se v Českém ráji potkáme na stezce. Ať se ti daří!

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...