Trénink 30-20-10

27. 10. 2020

Pomalu, rychleji, naplno a to celé pět krát zopakovat, dvě minuty pauza a znovu na ovál. Trénink 30-20-10 je velmi efektivní systém tréninku rychlosti pro kratší tratě, řekněme do deseti kilometrů a pro krátký triatlon. Využít ho samozřejmě mohou pro zrychlení a zvýšení VO2max i běžci na delších tratích.

Jak probíhá trénink 30-20-10

Dá se říci, že jde o běžeckou tabatu, tedy krátké, opakující se a velmi intezivní cvíčení, v našem případě běhání.

Před tréninkem se pořádně rozehřejte 10-20 minutami klidného běhu ( joggingu ), protáhněte se, dejte si několik cviků z běžecké abecedy a můžete vystartovat. Následuje samotný trénink 30 20 10.

  • 30 sekund běžte volně
  • 20 sekund běžte v rychlejším tempu, asi jako při závodní desítce
  • 10 sekund běžte naplno

to vše postupně 5 krát bez pauzy opakujte.

Po skončení si dejde 2 minuty pauzu a znovu to celé pětkrát opakujte.

Dva cykly jsou základ, podle své výkonosti si můžete přidat další opakování. Celkový počet opakování se doporučuje v rozmezí 2-6 opakování.

Po skončení následuje 10-15 minutový výklus a uvolnění.

Pro tento typ tréninku je ideální atletický ovál, případně dlouhá rovina.

Princip 30-20-10

 

Intervalový běžecký trénink 30-20-10

Funguje to

Věřte, že tento typ tréninku funguje. Je na to dokonce vědecká studie, kde se můžete dočíst o skupině běžců, která byla rozdělaná na dvě skupiny: jedna dělala klasický běžecký trénink spočívající v nabírání kilometrů a druhá praktikovala intenzivnější trénink 30-20-10.

Druhá polovina byla na konci sedmi týdenního tréninku lepší, došlo u ní k významnému zlepšení časů na 5 km, i když čas, který věnovali tréninku byl poloviční v porovnání s první skupinou. Zároveň se jim zvýšilo VO2max a bylo u nich zjištěno snížení krevního tlaku i cholesterolu.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...