Ze Špindlu do Pece a zpět s odbočkou na kávu v Poštovně

27. 7. 2020

Víkend a hory, to patří k sobě. Kde jinde bych se měl vyřádit a prožít svá dobrodružství? A že vše nevyběhnu?

Nevadí. Je pro mne skvělé se dostat nahoru, sledovat na hodinkách, jak naskakují výškové metry, funět, posouvat se krok po kroku výš a výš a nahoře se mocně nadýchnout, rozhlédnout se kolem sebe a vyběhnout dál.

V sobotu jsem vyrazil do Krkonoš. Nejbližší hory od nás, i tak, bohužel, strávím na cestě 3 hodiny ( jeden a půl tam a to samé zpět ). Přesto mi to nedá.

Hory a trail jsou moje srdcovka.

#utmbfortheplanet

Baví mne stezky, baví mne dřina v kopcích a navíc jsem se přihlásil do výzvy the UTMB® for the Planet Virtual Races a vybral si z nabídky virtuálních závodů UTMB® Virtual 170. Od 20.7. do 30.8. uběhnout 170 km a k tomu přidat 10000 výškových metrů. A kde nabrat ty výškové metry, když ne v horách.

Více o #utmbfortheplanet najdete zde: https://utmbfortheplanet.world/ a přihlásit se můžete kdykoliv během výzvy, viruálních závodů s různými distancemi je tam víc a je to zdarma.

Po zelené na Výrovku

Po zelené na Výrovku

Úsměv, prosím

Ze Špindlu do Pece a zpět

Start a cíl jsem měl ve Špindlerově Mlýně, otočka byla v Peci pod Sněžkou a přes tu Sněžku jsem to také vzal.

Průběh Špindlem byl na rozdýchání, tělo je po jízdě autem ztuhlé. Ale stoupání k Výrovce rozproudí krev, zahltí plíce a svaly začínají protestovat. Odměnou je krásný výhled od Památníku obětem hor.

Z Výrovky jsem to vzal na Luční a dál a výš na Sněžku. Zde už je velmi silný turistický provoz. Přes léto je výstup na Sněžku od Slezského domu po červené jednosměrný, dolů se má chodit po modré. Bohužel mnoho turistů ( Čechů i Poláků ) to moc nedodržuje. Lidi se diví, že jsou na Sněžce ploty, ale…, no o chování turistů v horách je to na jiný, a o hodně delší, článek.

Výhled na Sněžku a Luční boudu od Památníku obětem hor

Sněžka, Poštovna

Jednosměrka na Sněžce

Ze Sněžky po žluté

ohlédnutí zpět: Ze Sněžky po žluté, pod lanovkou

Vybrat sporttester

Polar | Suunto

Garmin

Po kávě v Poštovně jsem pro seběh ze Sněžky zvolil cestu po žluté na Růžohorky. Část této stezky je zrovna rekonstrukci. A z Růžohorek dál dolů do Pece po modré. Cestou dolů jsem zkákal z kamene na kámen, skoro by se dalo říci, že je lepší se touto cestou škrábat nahoru než ji běžet dolu. Naštěstí bez pádu.

Cestou jsem potkal skupinu „bláznů“ ( okolo dvaceti lidí ), kteří po stezce vzhůru navigovali modely terénních aut.

V Peci mne dohnal déšť. Podle předpovědi měl přijít, ale nakonec z toho bylo jen pár kapek a za pět minut bylo po všem.

Parkoviště u lanovky bylo přeplněné, jak dlouhá byla fronta u nástupu nevím ( aktuálně se prý čeká až tři hodiny, 7/2020 ), červená kousek od lanovky odbočuje a já opět stoupám. Modrým dolem, s pěknými vyhlídkami na Sněžku a Studniční horu, k Richtrovým boudám a dál, výš, dnes již podruhé, k Výrovce.

Růžohorky

výhled na Studniční horu a Sněžku, při cestě Modrým dolem

p

Relativně nedávno ( 2008 ) rekonstruované Richtrovi boudy jsou nyní, již druhým rokem, zavřené. Proč? Patří státu … Více info třeba zde >. Cesta z Pece k Výrovce je celkem dost frekventovaná, je škoda, když to leží ladem.

Odbočuji doleva a boudě Na rozcestí si dám ochuceného Birella. Počasí se umoudřilo, úžasné odpoledne.

A nyní jen dolů do Špindlu. Seběh po modré dolů okolo Stohu je úžasný. Málem to pokazil pád, ale naštěstí jsem zakopnutí vybral a palec uchránily dobré boty. Ty nové Scarpy Neutron 2.0 jsou opravdu dobré.

Pěkně jsem se vyždímal. Dnes to bylo trochu utahanější než jindy, tempo nebylo světové. Namáhavé, pod stříkal všude kolem, ale bez námahy a zpoceného trika to v horách nejde.

Do svého deníku v #utmbfortheplanet jsem zapsal první kilometry a výškové metry. Položil jsem pěkné pevné základy pro splnění cíle.
Jak jsem o tom mluvil na začátku, vše jsem neběžel. Kopce to jsou pěkné a bylo třeba na delší trase rozložit síly.

trail v Krkonoších, okolo Stohu dolů

výhledy ze Stohu, vzadu Kozí hřbety

sjezdovka na Stohu, Špindlerův mlýn

sjezdovka na Stohu, Špindlerův mlýn

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

Trasa

Start a cíl, náměstí ve Špidlerově Mlýně – Svatý Petr – Ski Stoh – konec Špindlu, penzion Stráž – tuto část jsem dal po silnici, ale variatně se dá jít po zelené již z náměstí. na konci Špindlu jsem se napojil na zelenou – po zelené výstup k Výrovce – doprava po červené k Labské boudě – po modré k Slezskému domu – po červené na Sněžku – po žluté k Růžohorkám a po zelené do Pece pod Sněžkou – po červené, okolo Modrého dolu, k Richterovým boudám a dál po zelené znovu k Výrovce – po červené Na Rozcestí – po modré na Klínovku a dál po zelené dolů, okolo Stohu, do Špindlu.

 • 33 km
 • 1650 m+
 • odkaz ke stažení: mapy.cz

Kde parkovat, kde se najíst

Pokud chcete tuto trasu nebo její část vyzkoušet, tak by se vám mohlo hodit pár informací:

Parkování: využijte některé z centrálních parkovišť ve Špindlerově mlýnu, například u Hromovky

Jídlo a občerstvení: na startu a v cíli využijte některou z restaurací nebo kiosek ve Špindlu. Po cestě se můžete občerstvit například na Luční boudě, v poštovně na Sněžce, na Růžohorkách, v některé z restaurací v Peci pod Sněžkou, na Výrovce, v bufetu Na rozcestí.

Moje sobotní statistika

Trasu 33,25 km, při které jsem nastoupal 1625 m, jsem zvládl za 5:20:58, spálil 1740 kcal.

Moje vybavení

Boty: Scarpa Neutron 2

Hodinky: Polar Grit X 

Běžecký batoh: Decathlon, na vodu mám: soft lahve Dynafit

Oblečení: Decathlon

Hůlky: Fizan 

Tyčinky a snacky: Penco a Enervit

Hledáš velkou výzvu? Podívej se na tuhle:

Zlatá stezka Českého ráje

Ultra výzva

Přijmi výzvu, vydej se po červený a proběhni nebo projdi celý Český ráj po Zlaté stezce. 117 km dlouhá trasa se klikatí celým Českým rájem a provede tě po všech významných místech v této nádherné oblasti.

Staň se členem Sportigo klubu Zlaté stezky

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

 • Vital-praha.cz
 • triexpert.cz
 • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
 • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
 • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
 • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít