Ze Špindlu do Pece a zpět s odbočkou na kávu v Poštovně

27. 7. 2020

Víkend a hory, to patří k sobě. Kde jinde bych se měl vyřádit a prožít svá dobrodružství? A že vše nevyběhnu?

Nevadí. Je pro mne skvělé se dostat nahoru, sledovat na hodinkách, jak naskakují výškové metry, funět, posouvat se krok po kroku výš a výš a nahoře se mocně nadýchnout, rozhlédnout se kolem sebe a vyběhnout dál.

V sobotu jsem vyrazil do Krkonoš. Nejbližší hory od nás, i tak, bohužel, strávím na cestě 3 hodiny ( jeden a půl tam a to samé zpět ). Přesto mi to nedá.

Hory a trail jsou moje srdcovka.

#utmbfortheplanet

Baví mne stezky, baví mne dřina v kopcích a navíc jsem se přihlásil do výzvy the UTMB® for the Planet Virtual Races a vybral si z nabídky virtuálních závodů UTMB® Virtual 170. Od 20.7. do 30.8. uběhnout 170 km a k tomu přidat 10000 výškových metrů. A kde nabrat ty výškové metry, když ne v horách.

Více o #utmbfortheplanet najdete zde: https://utmbfortheplanet.world/ a přihlásit se můžete kdykoliv během výzvy, viruálních závodů s různými distancemi je tam víc a je to zdarma.

Po zelené na Výrovku

Po zelené na Výrovku

Úsměv, prosím

Ze Špindlu do Pece a zpět

Start a cíl jsem měl ve Špindlerově Mlýně, otočka byla v Peci pod Sněžkou a přes tu Sněžku jsem to také vzal.

Průběh Špindlem byl na rozdýchání, tělo je po jízdě autem ztuhlé. Ale stoupání k Výrovce rozproudí krev, zahltí plíce a svaly začínají protestovat. Odměnou je krásný výhled od Památníku obětem hor.

Z Výrovky jsem to vzal na Luční a dál a výš na Sněžku. Zde už je velmi silný turistický provoz. Přes léto je výstup na Sněžku od Slezského domu po červené jednosměrný, dolů se má chodit po modré. Bohužel mnoho turistů ( Čechů i Poláků ) to moc nedodržuje. Lidi se diví, že jsou na Sněžce ploty, ale…, no o chování turistů v horách je to na jiný, a o hodně delší, článek.

Výhled na Sněžku a Luční boudu od Památníku obětem hor

Sněžka, Poštovna

Jednosměrka na Sněžce

Ze Sněžky po žluté

ohlédnutí zpět: Ze Sněžky po žluté, pod lanovkou

Vybrat sporttester

Polar | Suunto

Garmin

Po kávě v Poštovně jsem pro seběh ze Sněžky zvolil cestu po žluté na Růžohorky. Část této stezky je zrovna rekonstrukci. A z Růžohorek dál dolů do Pece po modré. Cestou dolů jsem zkákal z kamene na kámen, skoro by se dalo říci, že je lepší se touto cestou škrábat nahoru než ji běžet dolu. Naštěstí bez pádu.

Cestou jsem potkal skupinu „bláznů“ ( okolo dvaceti lidí ), kteří po stezce vzhůru navigovali modely terénních aut.

V Peci mne dohnal déšť. Podle předpovědi měl přijít, ale nakonec z toho bylo jen pár kapek a za pět minut bylo po všem.

Parkoviště u lanovky bylo přeplněné, jak dlouhá byla fronta u nástupu nevím ( aktuálně se prý čeká až tři hodiny, 7/2020 ), červená kousek od lanovky odbočuje a já opět stoupám. Modrým dolem, s pěknými vyhlídkami na Sněžku a Studniční horu, k Richtrovým boudám a dál, výš, dnes již podruhé, k Výrovce.

Růžohorky

výhled na Studniční horu a Sněžku, při cestě Modrým dolem

p

Relativně nedávno ( 2008 ) rekonstruované Richtrovi boudy jsou nyní, již druhým rokem, zavřené. Proč? Patří státu … Více info třeba zde >. Cesta z Pece k Výrovce je celkem dost frekventovaná, je škoda, když to leží ladem.

Odbočuji doleva a boudě Na rozcestí si dám ochuceného Birella. Počasí se umoudřilo, úžasné odpoledne.

A nyní jen dolů do Špindlu. Seběh po modré dolů okolo Stohu je úžasný. Málem to pokazil pád, ale naštěstí jsem zakopnutí vybral a palec uchránily dobré boty. Ty nové Scarpy Neutron 2.0 jsou opravdu dobré.

Pěkně jsem se vyždímal. Dnes to bylo trochu utahanější než jindy, tempo nebylo světové. Namáhavé, pod stříkal všude kolem, ale bez námahy a zpoceného trika to v horách nejde.

Do svého deníku v #utmbfortheplanet jsem zapsal první kilometry a výškové metry. Položil jsem pěkné pevné základy pro splnění cíle.
Jak jsem o tom mluvil na začátku, vše jsem neběžel. Kopce to jsou pěkné a bylo třeba na delší trase rozložit síly.

trail v Krkonoších, okolo Stohu dolů

výhledy ze Stohu, vzadu Kozí hřbety

sjezdovka na Stohu, Špindlerův mlýn

sjezdovka na Stohu, Špindlerův mlýn

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

Trasa

Start a cíl, náměstí ve Špidlerově Mlýně – Svatý Petr – Ski Stoh – konec Špindlu, penzion Stráž – tuto část jsem dal po silnici, ale variatně se dá jít po zelené již z náměstí. na konci Špindlu jsem se napojil na zelenou – po zelené výstup k Výrovce – doprava po červené k Labské boudě – po modré k Slezskému domu – po červené na Sněžku – po žluté k Růžohorkám a po zelené do Pece pod Sněžkou – po červené, okolo Modrého dolu, k Richterovým boudám a dál po zelené znovu k Výrovce – po červené Na Rozcestí – po modré na Klínovku a dál po zelené dolů, okolo Stohu, do Špindlu.

  • 33 km
  • 1650 m+
  • odkaz ke stažení: mapy.cz

Kde parkovat, kde se najíst

Pokud chcete tuto trasu nebo její část vyzkoušet, tak by se vám mohlo hodit pár informací:

Parkování: využijte některé z centrálních parkovišť ve Špindlerově mlýnu, například u Hromovky

Jídlo a občerstvení: na startu a v cíli využijte některou z restaurací nebo kiosek ve Špindlu. Po cestě se můžete občerstvit například na Luční boudě, v poštovně na Sněžce, na Růžohorkách, v některé z restaurací v Peci pod Sněžkou, na Výrovce, v bufetu Na rozcestí.

Moje sobotní statistika

Trasu 33,25 km, při které jsem nastoupal 1625 m, jsem zvládl za 5:20:58, spálil 1740 kcal.

Moje vybavení

Boty: Scarpa Neutron 2

Hodinky: Polar Grit X 

Běžecký batoh: Decathlon, na vodu mám: soft lahve Dynafit

Oblečení: Decathlon

Hůlky: Fizan 

Tyčinky a snacky: Penco a Enervit

Hledáš velkou výzvu? Podívej se na tuhle:

Zlatá stezka Českého ráje

Ultra výzva

Přijmi výzvu, vydej se po červený a proběhni nebo projdi celý Český ráj po Zlaté stezce. 117 km dlouhá trasa se klikatí celým Českým rájem a provede tě po všech významných místech v této nádherné oblasti.

Staň se členem Sportigo klubu Zlaté stezky

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...

Zúčtování: březen 2024

Zúčtování: březen 2024

Takhle zaneprázdněn jsem snad ještě nikdy nebyl . Přes všechnu tu práci nemám skoro čas na své koníčky, na svůj blog. Je devátého a já teprve teď píšu Zúčtování. S tím mne napadá...