10 rad před první OCR závodem

13. 2. 2019

Popularita OCR závodů – kombinace běhu a překonávání překážek – je u nás velmi vysoká. Stále více běžců a fitness nadšenců si chce vyzkoušet Spartan race, Gladiator race a jiné překážkové závody.

Ahoj závodníku, jdeš do toho? Zde je 10 tipů, které Ti řeknou, na co nezapomenout , co si připravit, na co si dát pozor.

Co na takový závod potřebuješ? Na prvním místě je samozřejmě výkon, fyzická kondice, síla, mrštnost. Je potřeba mít natrénováno. Bez dostatečné fyzičky si závod neužiješ a budeš se trápit od první překážky. Trénink je základem správné přípravy na jakýkoliv závod.

Vyzkoušej si můj tréninkový plán pro OCR závody: 6 týdenní Spartan tréninkový plán10 rad před první OCR závodem

1. Propozice

Pečlivě si před každým závodem přečti propozice k závodu a pokyny od pořadatele. Důležité údaje jsou času startu, parkování, informace o lokalitě, kde se závod koná.

Na delší závody je často vypsaná od pořadatele povinná výbava, například batoh s hydrovakem nebo čelovka. Doporučuji si vše vyzkoušet již před závodem. Jak ti bude sedět, jak nastavit popruhy a podobně. To se při závodě těžko řeší … .

Nezapomeň na reverz!

Na OCR závody je potřeba mít vytištěný a podepsaný reverz, většinou je ke stažení na webu pořadatele. Když zapomeneš, budeš potrestán, u Spartan race je to 30 angličáků, u Gladiátora je poplatek navíc, a to před startem asi nechceš.

Nezapomeňte: Podepsaný reverz se odevzdává vždy při prezenci, když si vyzvedáváte startovní balíček.

Zde si formuláře můžete stáhnout a vyplnit předem:

 

 

2. Teplota a počasí

Na závod zvol oblečení podle aktuálního počasí. Pamatuj na to, že 30 angličáků dost zahřeje, na trati také bude nějaká voda a bláto.

Při chladném počasí je dobré si do auta vzít termosku s teplým čajem. Naopak za teplého počasí je vhodné mít zásobu tekutin pro správný pitný režim před závodem a po závodě. Zkrátka připrav se předem na každou možnost. Nenech se zaskočit. Nespoléhej jen na občerstvé od pořadatelů.

3. Kvalitní spodní sportovní prádlo

Směješ se? Uvidíš až prolezeš první blátivou překážkou. Bavlněné spodní prádlo není úplně do bahna a vody ideální. Nedrží a hrozí nedobrovolný spriptýz. Vyber si doma ze skříně sportovní spodní prádlo, který dobře drží na těle.

4. Jak se obléknout

Nic silného, nic bavlněného, nic co po kontaktu s blátem a vodou nasákne jak houba. Vhodné je nenasákavé funkční prádlo, které ti dobře sedí na těle. Nic plandavého, co by vám při překonávání překážek překáželo.

V chladnějším počasí raději více tenčích vrstev než jednu silnou. V létě stačí elastické kraťasi a funkční tričko.

Vem si sebou do auta náhradní oblečení, po závodě se bude hodit 🙂

 5. Boty

Boty, kapitola v běžeckém světě sama pro sebe a platí to i při OCR závodech. Běhá se v terénu, v blátě, je nutné si vzít pevné běžecké boty do terénu s dobrým gripem ( vzorkem ). Koukni se do nabídky značek Inov-8 a Salomon, které patří ke špičce v tomto sortimentu.

Nezapomeň si boty pořádně utáhnou, aby ti je nevyzula první bahnitá překážka. V ponožce se běží špatně 🙂

6. Gel, voda a výživa

Na trať závodu si sebou můžeš vzít nějaký gel, magnezium a nádobu s vodou ( hydrovak, softlflask… ). Ale pozor, aby vám při překonávání překážek nepřekážely. Vše si v tréninku vyzkoušejte.

OCR závody nemají tolik občerstvovacích stanic po trati jako zvykem u silničních závodů, většinou jednu nebo žádnou. Gel v kapse vám pomůže a dodá potřebnou sílu a vitalitu, magnezium pomůže proti křečím.

Gel si vyzkoušej v tréninku při zatížení, předejdeš tak pozdějším nepříjemnostem se žaludkem.

Při delších závodech, například Spartan race Beast je dokonce hydrovat součástí povinné výbavy na závod.

7. Noční závod = čelovka

Přihlásil ses na noční překážkový závod? Chceš zažít noční dobrodružství? Dobrá čelovka je nutnost. Vybírej čelovku s lepší svítivostí a odolnou proti mechanickému poškození. Nabitá baterie je samozřejmost, ale pro jistotu to připomínám.

Tipy jak vybrat správnou funkční čelovku najdete zde >> Jak vybrat čelovku

8. Neboj se říci o pomoc

Některé překážky jsou dost vysoké, musí při jejich překonání spojit síla, rychlost, mrštnost, ale někdy zkrátka chybí několik centimetrů k dosáhnutí na hranu nebo k vyškrábání se na vrchol. Neboj se říc ostatním o pomoc, o pomocnou ruku, o postrčení. Závodníci OCR závodů tvoří velmi dobrou sportovní komunitu, rádi pomohou. Jinde zase můžeš pomoci ty.

Nepřeceňuj své síly a schopnosti. Podcenění aktuálního stavu může vést ke zranění.

9. Na start vyraž včas

Vše si dobře naplánuj a do prostoru startu se vydej s předstihem. O závody je velký zájem, jejich popularita je velká, parkoviště se rychle zaplňují. Dále musíš stihnout registraci, převléknout se do sportovního oblečení, dojít si na záchod.

Před startem se pořádně rozcvič, rozběhej, ať si zahřeješ svaly. Je to dobrá prevence proti zranění.

10. Hlava rozhoduje

Hlava je největší přítel a zároveň největší nepřítel sportovce. Hlava rozhoduje. Vzdáš se při prvních potížích nebo budeš bojovat až do konce a protneš cílovou čáru? Fyzické síly v kombinaci se správnou motivací a nastavením hlavy ( myšlení ) ti pomohou zdolat všechna úskalí trati. Věř sám sobě.

Ukaž svou silnou mysl i ostatním. Povzbuď své spolubojovníky na trati, podej pomocnou ruku slabším při překonávání překážek.

Užij si svůj překážkový závod naplno. Zasluš si svou medaili. Držím Ti palce!

 
SPARTAN ve formě 

  • John Durant, Joe DeSena
  • Cpress, 2018

Nekompromisní přístup k dosažení fyzického a mentálního zdraví se šíří jako bouře celým světem a inspiruje miliony lidí k ohromné životní změně. Kniha pro moderní spartany.

Přináší ucelený 30denní tréninkový a dietní plán, se kterým se dostanete do formy nejen před závody ze série Spartan Race. Najdete v ní tipy na cvičení, spartanské recepty a inspirující příběhy dalších závodníků. Vyzbrojí vás silou a odhodláním naplno využít svůj potenciál.

 

Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...