Běžecký vlog: Značky a Hruboskalsko

26. 1. 2023

Předpověď počasí byla příznivá, fronta měla přejít až odpoledne. To je jasný signál někam vyrazit pořádně si zaběhat. Sobota, je dost času, takže na řadě long run. Cíl byl dát alespoň 25 km, vystartuji z Turnova a proběhnu Hruboskalsko. Jak konkrétně? Rozhodnu se po cestě.

Také při tom něco natočím. Vítejte u dalšího video vlogu z běhu po Hruboskasku a jako hlavní téma jsem dnes vybral turistické značení.

Pohodlně se posaďte a na dvacet se přeneste na stezky do Českého ráje.

Video Vlog

Jak jsem slíbil ve videu, přidávám pár informací o trase a o zajímavých místech, na které můžete po cestě narazit.

Trasa

S trasou jsem dnes trochu experimentoval, Hruboskalsko znám, na vyhlídkách jsem byl minulý týden, v rámci běhu 50 Českým rájem, tak jsem chtěl něco jiného a nakonec, když se ohlédnu zpět, se zadařilo. I při kratších odbočení ze značených stezek.

mapy.cz

gpx. ke stažení

Zajímavosti po trase

Skalní vyhlídka Hlavatice

Osamělý pískovcový skalní útvar je vysoký 12 metrů. Ve druhé polovině 19. století se skále říkalo Zub času či Napoleonova hlava. Na vrcholu skály je vybudovaná vyhlídková plošina, na kterou se dostanete po točitém schodišti.

Hrad Valdštejn

Hrad vznikl kolem roku 1260 hrad, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Stavitelé využili jako materiálu i samotnou skálu, do které vyhloubili několik místností. 
Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století, kdy vyhořel. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. V 18. století byl přistavěn barokní kostelík a dva kamenné mosty, jeden z nich zdobí sochy světců. V 19. století změnily tvář hradu částečné novogotické úpravy. 

Radeč, Kaple se sochou sv. Jan Nepomuckého

Kaple se zvonicí byla postavena roku 1836 v dnes již neexistující vsi Radeč. V horní části je ve štítovém výklenku cca 60 cm vysoká socha sv. Jana Nepomuckého. 380 m.n.m.

Vyskeř

466 m.n.m

Na vrchu je kaple Sv. Anny. Dnešní empírová podoba kaple pochází z roku 1830 a byla postavena nad Svatým hrobem. Ke kapli se na vrchol Vyskeř vine třináct zastavení křížové cesty. Křížová cesta z roku 1825 se čtrnácti zastaveními s pašijovými obrázky končí na vrcholu kopce u kaple sv. Anny, kde jsou i tři kříže a Boží hrob – umělá jeskyně v čedičové skále.  

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Vyskeř. Novorománský kostel s dřevěnou zvonicí, která se zachovala z původního církevního areálu. Objekt byl vystavěn v letech 1914-15 podle návrhu turnovského arch. Karla Salače. Z původního kostela se dochoval raně gotický portálek do sakristie a části plastické výzdoby (svorník aj.) z 2. poloviny 15. stol.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Věžický rybník

Oblíbené místo pro výlet a pro fotografy. Rybník s krásnou scenérií je také oblíben u filmařů, v jeho okolí se natáčelo mnoho známých filmů, například Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá Skála

Původní gotický hrad Skála byl v 16. století rodem Smiřických upraven na zámek v duchu renesance, který později prošel ještě barokními a romantickými novogotickými úpravami. Dnes slouží jako hotel, veřejnosti je zpřístupněno nádvoří a věž s vyhlídkou.

Ve vlogu připomínám pohádku Bajaja, která na zámku Hrubá Skála a v jeho okolí natáčel.

Zámek Hrubá Skála, Český ráj

Kde se občerstvit

Na této trase je několik možností, kde se občerstvi, kde koupit nějaké pití a něco drobného k jídlu.

  • Hospoda u Valdštejna
  • Penzion Vyskeř
  • Kiosky a restaurace na Zámku Hrubá Skála

Parkoviště

Zaparkoval jsem u Maškovi zahrady v Turnově, hned vedle je Penny, takže, kdo si doma zapomene svačinu, tak si může před během něco koupit.

vyhlídka z Vyskeře, od kaple Sv. Anny

O turistických značkách 

Území Česka a Slovenska má jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku. Značení pro cyklisty se také velmi rozrůstá.

Značky a značení

O značky pečuje Klub českých turistů ( KČT ) a jejich značkaři, kteří pravidelně cesty prochází a značky obnovují. Pro takzvané pásové značení se u nás využívají čtyři barvy – červená, modrá,zelená a žlutá.

Značky jsou namalované na stromech, sloupech a jiných objektech. Značka je tvořena vodorovným barevným pásem, nad nímž i pod nímž je bílý pás. Pro odbočení se tento základní tvar doplní šipkoujednotného provedení.

Na rozcestích pak jsou umístěny směrové značky s vyznačeným dalším místem na trase a počtem kilometrů do tohoto cíle.

Použití jednotlivých barev na turistické značení má jistou hierarchii. Přednostní volba barev pro značky je následující:

  • červená – dálkové nebo hřebenové trasy
  • modrá – významnější trasy
  • zelená – místní trasy
  • žlutá – krátké trasy, spojovací cesty, zkratky

V České republice je nyní přes 43000 km značených tras. S velkým rozvojem cykloturistiky se také velmi rozvíjí i cyklostezky a značené trasy pro cyklisty, je jich již více jak 33 000 km. Všechny vyznačené trasy najdete zakresleny v turistických mapách edice KČT. V dnešní době, musím říci bohužel, protože mám papírové mapy moc rád, se využívají mapové aplikace na mobilech, nejčastěji apka Mapy.cz.

Historicky významné trasy

Některé trasy a cesty mají také svá jména. Jde o historicky významné trasy, zde jsou tří příklady z mých oblíbených Krkonoš a Českého ráje.

  • Krakonošova cesta – zeleně značená, 15 km dlouhá trasa: Bedřichov – Kotelní jámy – Horní Rokytnice. Vybudována v letech 1889 – 1894 pod názvem Franz Josef-Weg, po roce 1918 přejmenovaná.
  • Riegrova stezka – červeně značená trasa údolím Jizery: Semily – Podspálov – Železný Brod. Otevřena byla roku 1909.
  • Zlatá stezka Českého ráje – červeně značená, 98 km dlouhá trasa: Mnichovo Hradiště – Valečov – Drábské světničky – Příhrazy – Kost – Nebákov – Dolní Mlýn – Trosky – Hrubá Skála – Valdštejn – Turnov – Frýdštejn – Malá Skála – Besedice – Kozákov – Tábor – Železnice – Jičín. Název a koncepce stezky pochází z roku 1937.

Číslo jedna ve značených trasách drží Cesta Vojty Náprstka

Cesta Vojty Náprstka – červeně značená, nejstarší dochovaná a historicky (první zanikla výstavbou vodního díla na Vltavě) druhá nejstarší trasa: Beroun – Svatý Ján pod Skalou – Karlštejn, je částí trasy č. 0001. Poprvé vyznačená roku 1889, nazvaná po Vojtu Náprstkovi (1826 – 1894), spoluzakladateli Klubu českých turistů. ( zdroj: wikipedia )

První pěší turistická trasa KČT

Na konec něco z historie. První pěší turistická trasa KČT vznikla 11. května 1889, kdy „označovací družstvo“ spojilo červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy. Ještě v tomto roce byly vyznačeny další trasy na Karlštejn, Skalku a Rač a délka tras tak dosáhla 55,5 km. V roce 1912 bylo dokončeno značení první dálkové trasy z Prahy přes Brdy na Šumavu.

Díky KČT a všem značkařům za skvělé značení po celé České republice.

Zdroj k článku a další info: www.kct.cz

Zlatá stezka Českého ráje

Ultra výzva

Přijmi výzvu, vydej se po červený a proběhni nebo projdi celý Český ráj po Zlaté stezce. 117 km dlouhá trasa se klikatí celým Českým rájem a provede tě po všech významných místech v této nádherné oblasti.

Staň se členem Sportigo klubu Zlaté stezky

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: červen 2024

Zúčtování: červen 2024

Čísla, čísla, čísla, samá čísla. Když si prohlížím letní výkony běžců, co sleduji, jsou to skvělá čísla. Věřím, že zatím každým tím číslem, nacházejí i zážitky. Já to tak mám,...