Jak běhat, Paula Jane Radcliffe

18. 6. 2018

Začínáte běhat? Běháte, a chcete se posunout dále a běhat rychleji? Jak se stravovat při běhání a sportu? Jaká jsou specifika běhu u žen? Co mi běh přinese? Je jedno na jaké jste úrovni ( snad kromě vrcholových sportovců ), ale v knize Jak běhat od maratonské rekordmanky Pauly Radcliffové, odpovědi na své otázky naleznete.

Jde o klasickou formu publikace jak na něco, jednotlivé kapitoly jsou postupně řazeny, aby nás seznámili s během a se vším co je pro tento sport potřeba od vybavení po trénink, výživu až po závody.

Přesně jak slibuje podtitul knihy: Od běhání po zábavu po soutěžní maratony a vše mezi tím.
Autorka dává skvělé rady pro běžce a zároveň ukazuje, jak sama dělal různé věci a jak sama trénovala až se dostala na špičkovou výkonnost.

Již obsah ukazuje, že v knize najdete vše podstatné , pro trénink, o cvičení, o výživě, rady pro zlepšení a ani speciální kapitolka pro ženy.

V knize Jak běhat samozřejmě nechybí ani tréninkové plány pro různé úrovně běžců a běžkyň snažící se o pokoření osobních rekordů na 10 kilometrů, půlmaraton či maraton.

Myslíte si, že stačí jen běhat? Většina závodních běžců vám řekne, že ne. Stejně tak i Paula. Poměrně velká část je věnována posilování a tomu, proč je důležité mít pevné břicho, silná záda a trup. A jak vám další cvičení pomůže v technice běhu a ke zlepšení.

Obsah knihy: Jak běhat – Paula Radcliffová, Nakladatel:  Esence 2017

Vybral jsem z knihy:

„Stanovte si své cíle. … Nic nepodnítí vaši ctižádost silněji, než když svým snům vědomě dáte tvar a podobu.“ 

„Co na sebe? Pokud běžíte na dlouhou vzdálenost potřebujete od svého oblečení optimální podporu a funkčnost.“

„Vaše tělo je vaším nejlepším přítelem a nástrojem číslo jedna. Naslouchejte mu, respektujte ho a pečujte o ně a bude vám dobře sloužit.“

„Silné svalstvo břicha, trupu a zad zajistí, aby se veškerá síla, kterou při běhu vytvoříte, efektivně přenášela do všech částí těla.“

„Vaše běžecká aktivita bude kvalitní jen do té míry, jak kvalitní jsou živiny, které ji pomáhají. Poskytněte svému tělu energii, jakou potřebuje a vnímejte ten rozdíl.“

Paula Jane Radcliffová

V současnosti drží časem 2.15:25 hod. světový rekord na maratónské trati.

Světový rekord v maratonu zaběhla na londýnském maratonu 13.4.2003. Je také držitelkou rekordního času na maratonské trati na Mistrovství světa v atletice 2:20:57 ( Helsinky, 2005 )

V roce 2002 se stala vítězkou ankety Atlet světa.

Paula Radcliffe,  autor: Christian Petersen-Clausen, Wikipedie

Více informací o této fenomenální běžkyni najdete na webu: www.paularadcliffe.com

Její osobní rekordy jsou:

5000 metrů – 14:29,11 min. – 20. červen 2004, Bydhošť

10 000 metrů – 30:01,09 min. – 6. srpen 2002, Mnichov

Půlmaraton – 1.06:47 hod. – 7. říjen 2001, Bristol

Půlmaraton 1.05:40 – 21. září 2003, South Shields – neoficiální SR

Maraton – 2.15:25 hod. – 13. duben 2003, Londýn (SR)

Originál knihy byl v Anglii vydán již v roce 2011, český překlad před vánoci 2017. Ani to časové zpoždění nic neubralo na pravdivosti a funkčnosti jednotlivých rad a doporučení. Zejména v tréninku. Ale v oblasti výbavy pro běžce ( oblečení, boty, sportovní hodinky ) svět pokročil výrazně dál.

Kniha je svým celkovým zaměření a složením jednotlivých kapitol podobná jiným běžeckým příručkám, u nás například od Miloše Škorpila. Ale kdo by chtěl ignorovat rady od držitelky světového rekordu na maraton, byl by sám proti sobě. Je dobře, že tato hvězda světové atletiky sepsala a předává své rady o běhání dál a popularizuje tento skvělý sport.

Anotace knihy Jak běhat

Každý ví, že běhání má blahodárné účinky. Ať už jde o občasné vyběhnutí okolo domu, přípravu na 10 kilometrový charitativní závod, nebo dokonce několikaměsíční trénink na maraton – vždy je lepší vědět, jaký je náš cíl a jak ho vlastně dosáhnout.

Paula Radcliffová, jedna z nejslavnějších a nejúspěšnějších běžkyň, sepsala tuto skvělou příručku vhodnou pro začátečníky i pro zkušené atlety. Kniha vás seznámí se vším, co potřebujete vědět o přípravě, dietě, vybavení, tréninku a technice.

Autorka se také věnuje běhání v těhotenství a nabízí i nesčetné množství tipů a rad na běhání všech možných vzdáleností v každém počasí.

Jak běhat

Paula Radcliffová
Nakladatel:  Esence 2017

Od běhání po zábavu po soutěžní maratony a vše mezi tím.

  • Originální název: How to Run (2011)
  • Esence – 2017 
  • ISBN: 978-80-7549-493-1  /  176 stranRunning vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...