Jak najít motivaci v těžkých časech

11. 2. 2021

Doba je zlá, ale neříkám to proto, abych si stěžoval. Spíše jde jen o takové zjednodušení toho, co se děje okolo nás. Covid, zákazy a nařízení, přešlapy mocných. Pro sportovce, běžce, to znamená zrušené turnaje, utkání a závody. Ve vývojovém diagramu by teď vedla šipka k políčku Ztráta motivace.

Proč?

Mnoho z nás běžců (budu psát běžců, ale myslím tím všechny sportovce) si stále častěji klade otázku: Proč? Proč běhat? Proč trénovat? Proč se zlepšovat? Proč na sobě pracovat?

Já se tedy ptám: Co je vaše skutečná motivace pro běh (sportování)? Proč sportujete?

Mít náskok

K tomuto dnešnímu článku, zamyšlení nad motivací, mě přivedly dva impulzy. Prvním byl článek na blogu dlouhybeh.cz s názvem Motivace schovaná v mlze a beznaději . A za druhé postesky mého syna, hrajícího florbal.

Ten sport ho uchvátil, má velké plány a cíle, dost dře a má výsledky. Ale florbal je sport týmový a hraje se v hale. A tak se asi nelze divit, že se také u něj v tomto období, kdy nesmí scházet se spoluhráči, chodit na tréninky, zápasy jsou zrušené a haly zavřené, ho dohnala otázka: Proč? Proč mám dál a sám dřít, když se stejně nehraje a hrát se bude až, nevím kdy?

Při jednom společném běhu jsme o tom rozmlouvali. Za hodinu běhaní se toho dá probrat docela dost, například rozhovor o sportu a motivaci. Byla to dvojnásobně užitečně prožitá hodina.

Vezmu to ve zkratce:

  • Je čas vyléčit si různá zranění, věnovat se více regeneraci.
  • Trénink je možné upravit a vyzkoušet další sporty.
  • Věnovat se posílení slabých míst.

Zkrátka udělat trénink pestřejší, vyjít ze zažitých stereotypů. Teď je právě čas zkusit něco nového, ale důležité je nepřestat.

Většina sportovců bojuje se ztrátou motivace, když se nezávodí, když nejsou zápasy a poleví v tréninku nebo ho úplně vynechají. Ti, kteří ale trénovat nepřestanou, budou mít při opětovném začátku velkou výhodu proti těm, co si dali pauzu. Budou mít náskok.

Kdo vytrvá, bude mít náskok

Kdo chce něčeho dosáhnout, nesmí sejít ze své cesty. Je možné přibrzdit, je možné dokonce se zastavit a načerpat energii, ale i když je na trase nějaké objížďka, je nutné stále směřovat za svým cílem.

Jak najít motivaci v těžkých časech

V článku Motivace schovaná v mlze a beznaději popisuje autor, s trochou nadsázky, svůj vnitřní boj: vyběhnout na trénink nebo zůstat v pohodlí domova. Zrušené závody a špatné počasí nakonec rozhodnou, zvítězí pohodlí. Situaci navíc vidí dost černě: „ Na konec tunelu nedohlédnou ani ti s nejbystřejším zrakem.“

Autor, Luboš Brabec, říká, že nyní nad tou situací zvítězí jen železná vůle a vítězství vidí už jen v tom, že se dokope k vyběhnutí.

Souhlasím, železná vycvičená vůle a návyky určitě pomohou. A v těžkých časech je třeba se naučit radovat se i z malých úspěchů. Mám k tomu takové to ale, … . Vše je to jen zaměřeno na závody a z toho plynoucí maximální výkon, osobní rekordy a nikdy nekončící soupeření. Vypadly závody, nebude se trénovat.

Běh přeci není jen o Citius, altius, fortinus, tedy rychleji, výš a silněji. Mnoho sportovců, teď myslím zejména na hobby sportovce, si toto olympijské heslo vzalo za své a neznají nic jiného. Neříkám, že je to špatně, ale právě ti mohou nejvíce v těchto nelehkých časech trpět. Nemohou se ukázat a „prodat“ to, co natrénovali.

Já si k tomu navíc přidal: více poznat, více zažít. Okruh mého zájmu a odpovědí na otázku proč se rázem mnohonásobně rozrostl.

Rychleji, výš a silněji + více poznat, více zažít = nepřeberné množství odpovědí na Proč? a zvýšená motivace k tréninku.

8 tipů, jak nahradit závody a najít novou motivaci

Myslím si, že se stále najde mnoho důvodů proč trénovat, proč pravidelně běhat. Zde je 8 mých tipů kde a jak hledat motivaci a neztratit chuť k tréninku:

1. Zpestřit a nepřestat

Je možné trénink modifikovat a více zpestřit a vyzkoušet nové přístupy, teď je na to čas, jak jsem psal výše, ale důležité je nerezignovat a nepřestat. Návrat do formy bude těžší z delší přestávky, než jen z lehce pozměněného tréninku. Kdo vytrvá, bude mít náskok.

2. Proč jste začali běhat?

Vzpomeňte si na to nejzákladnější proč. Proč jste začali běhat? Většinou to nebylo kvůli víkendovým závodům. Vraťte se v myšlenkách zpět, zmapujte si dosavadní vývoj, připomeňte si všechny své úspěchy. Udělejte si osobní inventuru. Sepište si seznam nových cílů a běžeckých přání. Vytvořte si nový běžecký Bucket list.

Máte hotovo? Výborně, vidíte, je stále na čem stavět.

3. Virtuální závody

S uzávěrou pro běžecké závody se vyrojilo mnoho tzv. virtuální závodů. Jasně, souhlasím, není to ono, chybí přímé porovnání se soupeři a také je nemožné se potkat, promluvit, pokecat, no zkrátka prožít atmosféru závodů. Atmosféra při virtuálních závodech je nula, to nejde nahradit, ale závodit můžete.

Navíc se dá něco ušetřit, protože často jde o to zaběhnout nějakou vzdálenost a to můžete i ve svém bydlišti. Za ušetřené peníze se můžete odměnit novým kouskem do výbavy nebo ušetřené peníze za cesty odložit na později a až se vše dá do normálu, vyrazit na nějaký závod do zahraničí.

4. Segmenty

Mnoho z běžců používá app. Strava nebo app. Connect od Garminu. V těchto aplikacích lze sledovat výkony a výsledky na tzv. Segmentech. Krátký nebo delších úsecích. Segmenty jsou rozesety po celé republice, dá se říci, že jich jen ve svém okolí najdete desítky, možná i stovky. Případně můžete svůj segment vytvořit.

Vyberte si nějaký segment a vyzkoušejte si svou výkonost na něm. I zde můžete soutěžit s ostatními, u segmentů je vždy žebříček těch, kdo ho proběhli. Soutěžte sám se sebou a stále se zlepšujte. Soupeřte s ostatními. Řekněte ostatním přátelům běžcům o konkrétním segmentu, vytvoře si komunitní výzvu, každý může dát „něco do placu“, v určitý termín vše vyhodnotit a navzájem se odměnit. Komunita bude stále žít.

5. Sdílejte své úspěchy s ostatními

Ano, sociální sítě jsou plné scanů z běžeckých aplikací. Bohužel, liší se jen tempy, ale jinak se podobají jak vejce vejci. Dejte tomu něco navíc. Vytvořte si vlastní originální formát prezentace, něco přidejte, dejte o svých výsledcích vědět ostatním a staňte se inspirátory ostatních.

6. Vytvořte si vlastní výzvu

To je trochu můj případ. Vymyslel jsem si vlastní výzvy, proč trénovat. Běhám, abych byl zdraví a zlepšil si fyzičku. Ale proto abych pravidelně, tvrdě a smysluplně trénoval a mělo to nějaký řád, jsem něco přidal, vymyslel jsem si vlastní výzvu. Já jí říkám #projektultra2021. Vybral jsem několik ultra tras, které chci v roce 2021 proběhnout a na to trénuji. Je to například Zlatá stezka Českého ráje nebo zaběhnout cca 100 kilometrovou trasu z Ještědu na Sněžku.

Vím, proč usilovně trénovat. Stanovil jsem si reálnou (stovku už za sebou mám), ale ne zrovna snadnou výzvu, udělal rámcový plán a jdu za tím.

Nemusí to být zrovna ultra, vaše výzva může mít mnoho a mnoho různých podob. Pokud zůstaneme u ultra, třeba vám pomůže článek >> Velké běžecké výzvy.

Výzvou pro vás může být i osobák na některé trase, kde sem tam běháte nebo trase, kterou si sami nově zvolíte.

7. Vytvořte závod pro kamarády

Další z příkladů, jak zapojit své kamarády, další z možností, jak zapojit větší komunitu. Jde také o další a delší variantu k segmentům.

Vyberte nějakou atraktivní trasu, nějaký okruh, pět, deset kilometrů, podle toho, co ve skupině nejčastěji běháte a vytvořte mapu. Na mapy.cz to jde velmi jednoduše, mapu nasdílejte ostatním, stanovte termíny od kdy – do kdy a už jen mezi sebou sdílejte své výsledky. Můžete také trasu nejdříve přímo proběhnout a vytvořit Strava segment a ten nasdílet ostatní.

Pár řádků a tipů k segmentům a návod jak je vytvořit najdete v článku Jak vytvořit Strava segment.

8. Zapojte do své motivace a plánů heslo více poznat, více zažít

Já to mám tak, že si vyberu nějakou oblast, v mém případě jsou to tři, na které se nyní soustředím – Český ráj, Krkonoše, Jizerské hory. V nich si na mapě najdu zajímavá místa a vytvořím trasu, kterou proběhnu.

Běh je skvělým prostředkem, jak lze poznat za relativně krátkou dobu mnoho krásných míst.

Jde o spojení tréninku, většinou log runu, k tomu nějaké kopce ( běhám většinou v terénu na profilově pestrých trasách) a poznání nových míst.

{

„Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.“ – Dalajláma

{

„Nemůžeš-li létat, běž, nemůžeš-li běžet, jdi, nemůžeš-li ani jít, plaz se. Ale ať už děláš cokoli, musíš se neustále pohybovat kupředu.“ – Martin Luther King

Tak už víte, jak hledat další motivaci? Těch možností je mnohem více, ale myslím, že jsem vám ukázat, jak se nenudit a namotivovat se k další tréninkům i v časech, které jsou, mírně řečeno, blbé a nevypočitatelné.

Nevzdávejte se radosti z pohybu. Je to právě pohyb, který vám zajistí určitou volnost a svobodu. Nebojte se vyzkoušet nové věci, nové sporty, nové trasy. Vystupte ze svého stereotypu.

Nebojte se novým zážitků a výzev.

p.s. Jste spíše cyklista, lyžař, turista než běžec? Nevadí. Pokud v článku zaměníte běžce za cyklisty nebo za jiný sport, máte návod i pro sebe. Ty principy jsou stejné a fungují.

Běžecké trasy

 

Hledáte inspirace kde běhat a co vidět a navštívit? Proběhl, zmapoval a připravil jsem pro vás několik krásných tras v Českém ráji. Navíc přidal něco z Krkonoš a Jizerských hor.

 

Prosím, nechte se inspirovat a motivovat.

 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Jaké zvolit tempo?

Jaké zvolit tempo?

Zvolit správné tempo běhu, zejména při závodech není snadné. V závodě vždy mnoho neznámých a také nástrah a samozřejmě mnoho otázek: Nepřepálit začátek. Vydržím a udržím...