Měsíční zúčtování: březen 2021

3. 4. 2021

Březen za kamna vlezem. Upřímně? Jsem rád, že nebylo celý měsíc skvělé počasí a omlouvám se vám za to, už víte na koho to svést. Ale léčba zranění, plantární fasicie, pokračuje jen velmi pomalu, proto mi březnové proměnlivo vyhovovalo. Celý měsíc jsem neběhal. Nehroutím se. Je toho přeci tolik, čím se může člověk zabavit.  Na pohyb nezanevřel, naopak, povedlo se mi nastartovat dva návyky a měl více času na práci.

Pojďme na březnové zúčtování.

Léčba zranění

Začnu tím zranění, ať máme to špatné, rychle za sebou. V léčbě zranění, plantární fasicie, jsem pokročil, ale je to trochu zdlouhavé. Je třeba hledat na všem i to dobré, takže to skvěle učí trpělivosti 🙂

Chodil jsem na rázovou vlnu, doma jsem každý den protahoval, na youtube se dá najít mnoho videí s různými cviky, to vše doplněno o speciální masáže.

Bolest při chůzi výrazně ustupuje, ale při zátěži nebo po ní se znovu ozve, sice ve výrazně zmenšené míře, ale je to stále tam. Ještě to chvilku bude chtít.

Už měsíc a půl bez běhání. Překvapuje mne, že jsem se s tím docela vyrovnal, našel si jiné využití času. O to více se těším na nový návrat na stezku. A teď? Ano, dočkáte se, teď přijde to otřepané klišé: Vrátím se silnější! smile

Rychle na veselejší části března.

Nové návyky

Z toho mám velkou radost. Mám dva nové návyky. Každý den, po celý březen, jsem ráno prováděl dechová cvičení dle Wima Hofa a odpoledne jsem cvičil.

Dechové cvičení dělám WHM protokolu:

Jedu 3 kola:

  • vědomé dýchání, hluboké, ale v rychlejší frekvenci než běžné 30x
  • po posledním nádechu výdech a zadržení dechu, výdrž 1-1,3 min.
  • nádech a zadržení dech, 15 sekund.

Skvěle to nastartuje den, má posilovat tělesnou rovnováhu, posilovat výkon, snižovat stres. Doma říkají, že jsem klidnější … .

Do cvičení zapojuji různé cviky vlastní vahou, někdy si pomohu gymnastický balonem, gumou nebo bosu, jednou až dvakrát týdně využívám závěsný systém. Jednou týdně se potrápím železem, má 30 kg dvouruční činku a s ní dřepuji, dělám mrtvý tah nebo bench.

Musím řic, že to pravidelné cvičení má něco do sebe, políčko v Polar aplikaci je každý den zaplněné. Ukazuje se, že pravidelnost je důležitá, stačí každý den 25 minut cvičení, aby byl vidět nějaký výsledek. Tělo je pocitově pevnější. Při aktivitě se „špíček“ tolik neklepe 🙂

V dubnu budu pokračovat. Jde sice jen o menší návyky, ale cítím, že mi to něco přináší, fyzicky, ale také duševně, motivačně. Něco jsem dokázal, každý den, opakovaně.

Možná si říkáte: cvičit je přeci normální, z těch návyků nadělá. Ale podívejte se na to očima chlapa v nejlepších letech: víte jak je těžké překopat ranní rituály a zařadit do denní rutiny dvě pravidelné činnosti wink.

A málem bych zapomněl. Každé ráno pijeme šťávu s řapíkatého celeru. Kdybyste měli pocit, že v našem Lidlu nedostatek této zeleniny, vězte, že ji máme my, doma v lednici.

Každé ráno se roztočí kola výroby a z odšťavňovače vyteče zelenkavá šťáva, která pomáhá tělu zbavit se škodlivin.

p

Šťáva z řapíkatého celeru zvyšuje produkci žluči, která je schopna z těla odvádět více toxických látek. Čistí játra a zbavuje zbytků léčiv, která mohou blokovat kvalitní jaterní činnost.

Nordic walking

V druhé půlce března jsem začal zraněnou nohu, respektive patu, postupně zatěžovat. Kromě každodenního protahování a cvičení jsem přidal nordic walking – svižnější chůze s hůlkami. Nechodím jen tak po městě, ale vybírám si trasy, kdy mohu posílit nohy, chci aby byl na trase i nějaký kopec, čím více, tím lépe. Nebo si vyberu kopec a na ten opakovaně vycházím a scházím. A účinek to má, nohy to cítí a statistiky se plní, viz níže ve shrnutí.

V tomto chození spatřuji výborný prostředek, jak se rozhýbat, postupně zatížit zraněnou nohu a začít nabírat ztracenou fyzičku. Určitě doporučuji vyzkoušet. Tempo je svižnější, není tak loudavé jako při klasické turistice, díky hůlkám se navíc výrazně zapojí i vrchní polovina těla.

V dubnu budu ve walkingu pokračovat, chci ale také už vyběhnout. V plánu mám přidat i nějaké kilometry na kole, je třeba začít pracovat na vytrvalosti.

Březnový souhrn

Můj březnový souhrn je, co se běhu týče, velmi skromný, řekl bych nulový, ale naštěstí jsem ho doplnil i o nějakou zaznamenanou chůzi a pár nastoupaných metrů:

  • 1 běh
  • 5,75 km
  • 39 m+
  • 6x walking
  • 44,35 km
  • 2130 m+

Celkový součet zatím dělá: 523,6 km

  • Běh: 479,25 km
  • Chůze: 44,35 km

Možná vám připadá, že ty chůze je tam nějak málo, člověk přeci chodí celý den, v práci, na nákup, na procházku se psem nebo v parku. V mém pojetí jde jen o chůzi, kde vyvíjím nějaký výkon, kdy jdu s cílem dělat sport ne jen se projít. Hodinkami měřím jen to, co považuji za hodné změření, co považuji za součást tréninku. Ano i regenerační procházka tam patří, protože regenerace je důležitá, ale to zkrátka neměřím. Jsem divnej? Nevadí, zkrátka mám to jinak 🙂

A díky tomu, že se snažím chodit v profilově zajímavém terénu, tak nastoupané metry přibývají, na padesáti kilometrech 2000 m+.

Změna termínovky

Ten zpropadený covid ovlivní běžecké závody i letos. Já byl v zimě optimistický a začal plnit běžeckou termínovku 2021, ale možná trochu zbytečně. Ukazuje se, že v ní nezůstane kámen na kameni a trochu nemám sílu a chuť ji celou předělávat. Období leden až březen je v trapu a nic se neběželo, podobně dopadne pravděpodobně i celý duben. Již nyní přesouvají organizátoři závody z května na letní a podzimní termíny. Další a další se, bohužel, budou přidávat.

Já se nikam nehlásil, mám své osobní plány a výzvy, které bych rád zdolal. Je mi líto všech, kdo se usilovně připravovali a cílili svou formu na jarní závody, například oblíbený Pražský maraton. Pro ně to musí být velký boj s motivací při dalším tréninku.

Třeba trochu pomůže můj únorový článek: Jak najít motivaci v těžkých časech, kde je několik tipů a nápadů, jak se motivovat.

Novinky na blogu

Bohužel, moc práce a málo času na blog. Jasně, chtěl bych, aby mne věci okolo blogu živily, ale to je zatím scifi, proto se musím o peníze postarat jinde. Aktivit mám více, na jaře mi nejvíce času bere internetový obchod www.svet-travniku.cz Je zaměřen na osiva a hnojiva a další pomůcky pro trávníky, z toho je jasně patrná jeho sezónnost. Právě březen patří s dubnem a květnem k nejsilnějším. Nestydím se říci, že je v tom i trochu sportu. Dělám sám, takže kromě papírování, musím zajistit i nákup a expedici. Většina hnojiv je větším balení, 15, 20 nebo 25 kilo. A osivo ve 2 nebo 10 kg balení. Přenosit, zabalit a předat dopravci za jedno odpoledne přes 1000 kg není problém.

Ale zpět k blogu. Publikoval jsem dva články.

Běžecké boty: novinky zima – jaro 2021 – Přehled běžeckých novinek, které jednotlivé značky představily v období zima-jaro 2021. Podařilo se mi obsáhnout mnoho, ale některé novinky začali naskakovat až po publikování článku, například Inov-8 TRAILFLY ULTRA G 300

Velký rozhovor o bikepackingu – Dlouho jsem se k nějakému rozhovoru rozmýšlel a jsem rád, že jsem nakonec ztratil ostych a Daga z Bikepacking.cz oslovil. Skvělá spolupráce. Chcete se dozvědět něco o bikepackingu, cestování na kolech, ale také o jeho lásce ke kolům a jeho webu, začtěte se. Jsem také rád, za zpestření obsahu blogu o nové téma.

Rozhovorům bych se rád více věnoval, už mám pár dalších rozepsaných a připravuji si podklady.

 Novinky v botníku

V únoru jsem jsem doufal v nějaký jarní výprodej, abych mohl doplnit běžecký botník o nějakou novinku ze svého seznamu. Skoro si budu myslet, že když si člověk něco přeje, hodně se k tomu upíná, že se to vyplní. Radost mi udělal RockPoint a jejich sleva 20% na všechny běžecké boty, jako člen jejich klubu jsem přidal dalších 5 % a to už se nakupuje.

 Svůj botník jsem nakonec vybral tuto dvojici:

  • On running Cloudventure
  • Hoka One One Speedgoat 4

Nové Speedgoaty už zkouším při chození, pří výše zmíněném nordic walkingu. Jsou pohodlné, oceňuji jak dobře drží v okolí paty. Uvidíme až se v nich proběhnu.

On running Cloudventure mám trochu, jak to jen nazvat? No zkrátka, vzal jsem si je na sebe na normální chození, do práce a tak různě. Jsou velmi pohodlné, nohu příjemně obepínají. V hlavě se mi rodí myšlenka, že si je pro tento účel nechám. Ale to znamená, že zase budu řešit další pár, něco na běhání okolo baráku 🙂

Co mne v březnu zaujalo

Zde jenom krátce.

  • Ve spleti všech různých podcastů mohu doporučit podcast Šílenci diskomfortu a díl Karlem Valentou: rozhovor s mistrem běžeckých výzev.
  • Závod 250 Českým rájem představil spolupráci s Ondrou Fejfarem. Zde jsou jeho základní tréninkové tipy shrnuté v jednom článku.
  • Bez frází. Pokud tento projekt ještě neznáte, tak se na něj určitě podívejte. Přináší příběhy sportovců, kde se dozvíte, co stojí za jejich úspěchy a neúspěchy a že sport není jen trénink a závod, ale má okolo sebe daleko širší pozadí a záběr. Rozhovory jsou na webu, s příběhy vyšly už tři knihy, nyní ( na přelomu března a dubna ) vyšly i jejich audio verze.
  • Já v březnu, dočetl knihu Pohřbeni v oblacích, příběh velké tragédie na K2 v srpnu 2008. Pro milovníky hor jedna ze seznamu povinné četby.

V srpnu 2008 zahynulo na K2 za jediný den jedenáct horolezců. O lezcích ze západního světa, ať už o těch, kteří přežili, nebo o těch, kteří zahynuli, byla napsána hromada knih a natočeno několik dokumentů. V centru celé tragédie, přitom mimo pozornost světových médií, tehdy ale stáli dva Šerpové – Čiring Dordže a Pemba Gjalje. Nejenže sami jako zázrakem přežili, ale svým hrdinským počínáním navíc zachránili několik dalších životů. Jejich udivující příběh se stal brzy součástí horolezeckých legend.Toto strhující dobrodružství sleduje dlouhou cestu obou Šerpů z jejich odlehlých a zaostalých vesnic v Nepálu až na vrchol nejnebezpečnější hory světa. Z fascinující nové perspektivy přitom vypráví o jedné z nejdramatičtějších katastrof v historii horolezectví.

Doufám, že se v dubnu, alespoň trochu, situace okolo covidu pohne k lepšímu a alespoň se bude moci cestovat ven z okresu. Už se těším, až budu na Ještědu, pod lany a okolních stezkách posilovat nohy ve výdrži, odolnosti.

Při první příležitosti, hned jak budou stezky trochu schůdné, bych také velmi rád vyrazil do Krkonoš. Plány by byly. Teď jen zdraví a více vládního uvolnění.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: červen 2024

Zúčtování: červen 2024

Čísla, čísla, čísla, samá čísla. Když si prohlížím letní výkony běžců, co sleduji, jsou to skvělá čísla. Věřím, že zatím každým tím číslem, nacházejí i zážitky. Já to tak mám,...