Měsíční zúčtování: květen 2021

2. 6. 2021

Sedím si u počítače, popíjím kávu. Před chvilkou jsem snědl tvarohovou buchtu. No, dobře, byly čtyři, ale víc bych to nerozmazával. Přemýšlím, jaký vlastně byl letošní květen. Vychází mi, že i když jsem neběhal, protože stále léčím zranění, nebyl to vůbec špatný měsíc.

Běh jsem nahradil kolem a něco jsem najel a nastoupal. Svůj výkon jsem doplňoval zážitky dle svého osobního hesla: Více poznat, více zažít! Zde je podrobnější květnové zúčtování.

Běh, chůze a noha

Nejdříve, co noha, ať to mám za sebou. Zeseklo se to. Po rázové vlně to vše vyskočilo k lepšímu. Bohužel, ale stále tomu něco chybí. Jakoby někdo dal na poslední dva schody závoru, zahodil klíče a teď je nemůže najít. A tak tam stojím a čekám.

Jsem trpělivý. Překvapivě. 

Z toho je jasné jedno, zatím neběhám. Raději jsem se nepouštěl ani do turistiky. Snad jeden menší výlet stál v květnu za změření.

Vyšli jsme se synem a dcerou na Jizeru. Krásná procházka ze Smědavy na vrchol Jizery (1122 m). Bylo to sice jen šest kilometrů, ale ta krása hor …

Asi kvůli šesti kilometrům do Jizerek nepojedete, tak zde pro vás mám tip na delší výlet.

Můj tip

Start je na Smědavě – z červené se odbočí po žluté na Polední kameny a Frýdlantské cimbuří. Zpět po žluté na Čihadla a Knajpu, dále po červené s odbočkou na vrchol Jizery. Necelých 15 km, 500 m převýšení a parádní výhledy. Když se chytne počasí, nádhera a znova nádhera.

odkaz: mapy.cz 

Kolo

Kolo mi dělalo v květnu radost, tedy spíše mé výkony. Ano, nebojím se sám sebe pochválit. Má to určité rezervy, ten výkon, ale pracuji na tom, takže pochvala je na místě smile

Patnáct výjezdů a 842 km, včetně 8700 nastoupaných metrů, to je květnový součet.

Velkou radost mi udělalo splněných dvou osobních cyklo výzev. Ujet 100 km na jednu vyjížďku a za druhé, dojet z domova na Kozákov a zpět. V dubnu jsem něco natrénovat a svou výzvu jsem si splnil hned 1. května. Kozákov jsem pak ještě jednou, v polovině měsíce zopakoval.

V čem jsou ty rezervy?

Jsem zvyklý vyběhnout za jakéhokoliv počasí. Na kole je to horší, tam se za špatného počasí ještě musím přemlouvat nebo nejdu vůbec. Druhá věc je, že kolo žere víc čas. A já nedokážu vyjet jen tak na hodinu, objet 20-25 km. Mám pocit, že mi to nic nedává. Tohle si musím nějak srovnat, jednak v hlavě a také v nějakém plánu výjezdů.

Rezervu mám i v materiálním vybavení. Sedlám jen starší trekové kolo. Ale jede, něco jsem poupravil, vyměnil, dal ho do servisu na seřízení a prostě musí vydržet.

Možná se ptáte: Jaké máš další cyklo výzvy? Chystám se z domova na Ještěd, to je také stovečka a navíc s pěkným kopcem. Pro Boleslaváky taková klasika. A asi se vypravím i do hor. Vyzkoušet Jizerky a … . Vyjet z Lomnice k Vrbatově boudě nebo z Vrchlabí na Luční boudu je určitě super nápad, co říkáte? Léto je dlouhé.

Květnový souhrn

 • 0 běhů
 • 0 km
 • 0 m+

 • 1x walking
 • 6,3 km
 • 281 m+

 

 • 15x kolo
 • 842,32 km
 • 8767 m+

Celkový součet měřených aktivit zatím, od začátku roku, dělá: 1705,01 km

 • Běh: 506,54 km
 • Chůze: 82,67 km
 • Kolo: 1115,8

Nesmím zapomenout na každodenní cvičení a dýchání. Stále pokračuji v pravidelném ranním dýchaní podle metody Wima Hofa. A stále dobrý, asi na toto téma zkusím v nejbližší době připravit článek.

Daří se mi také pravidelně, každý den, minimálně dvacet minut cvičit, pořídil jsem si i hrazdu na shyby. Tedy, abych byl přesný, dva dny jsem vynechal kvůli očkování proti Covidu. První den po očkování jsem nedodržel klid a cca tři hoďky po očkování jsem sekal trávu, večer jsem v osm odpadl, totální únava. Druhý den mne dost bolelo rameno a celý den také hlava. Další den bylo již vše v pořádku a já byl bez dalších vedlejších účinků. Ve cvičení jsem pak pokračoval.

Malá Skála

Vyskeř

Novinky na blogu

V květnu jsem, krom měsíčního zúčtování, publikoval čtyři články.

Dva rozhovory s běžci. Nechte se inspirovat. Jeden trénuje na L´Echappee Belle, závod ve francouzské části Alp a v dubnu zdolal výzvu Prominentní vrcholy Lužických hor. Druhý je s běžcem ze Zlatých Hor, o trailovém běhání, o otužování a také o pořádání běžeckého závodu.

Článek Válka na stezce popisuje část cesty z výjezdu na Kozákov a „srážku“ s netolerantními turisty.

V přehledu cyklobusů najdete rozpisy tras autobusů a odkazy na jízdní řády cyklobusů a turistických autotobusů po Českých horách a další významných turistických lokalitách. Věřím, že trochu pomůže.

hrad Kost ⇑

 

hrad Bezděz ⇒

Co mne zaujalo

Z května chci vyzdvihnout dvě sportovní události.

Návrat Evy Vrabcové

Návrat Evy Vrabcové k závodění po mateřské dovolené na Pražské maratonu znamenal nejen skvělý výkon 2:27,07 , jen kousek za osobním rekordem, ale hlavně s přehledem splněný olympijský limit.

Na olympijských hrách v Tokiu nás budou v maratonském závodě reprezentovat:

 • Eva Vrabcová
 • Marcela Joglová
 • Tereza Hrochová

Na Pražském maratonu splnila limit také Moira Stewartová, časem se ale zařadila na čtvrtou pozici a Česká republika má bohužel jen tři účastnická místa.

3×226 km a Jan Kempa

O co šlo? Jan Kempa si před sebe na květen postavil tři velké výzvy:

 • Prvních 226 kilometrů ujede na kolečkových lyžích.
 • Druhých 226 kilometrů zdolá Ironmana – uplave 4 km, ujede 180 km na silničním kole a uběhne 42 km.
 • Posledních 226 kilometrů věnuje slavnému závodu Beskydská sedmička. Nikoliv však jednou, ale poběží tam a zase zpět. V průběhu tohoto běhu zdolá celých 11 000 výškových metrů.

A to vše zároveň mělo podpořit velkou charitativní sbírku. Cíl byl: Pro spolek Colliery SRDCEM a projekt Sportuj s handicapem vybrat 226 000 Kč.

Více o sbírce zde >>Makám SRDCEM s Kempinátorem: 3×226 km – Kilometry pro ty, kteří chtějí sportovat, ale nemůžou.

Vše se podařilo. Jan Kempa postupně vše zdolal. Na začátku května si dal kolečkové lyže, v půlce května Ironmana a poslední květnový víkend si dal Beskydskou 7, tam a zpět.

Sbírka také dopadla velmi úspěšně. K dnešnímu dni ( 2.6. ) je vybráno již 261314 Kč.

Gratuluji našim běžkyním a Honzovi ke skvělým výkonům.

Co říká kalendář? Co říkají aplikace na počasí? Léto se blíží. Slunce a teplo už by mohlo být v červnu, doufám, že častěji než v květnu a prázdniny jsou již za rohem. Takže

Ahoj léto, ahoj prázdniny

Zlatá stezka Českého ráje

Ultra výzva

Přijmi výzvu, vydej se po červený a proběhni nebo projdi celý Český ráj po Zlaté stezce. 117 km dlouhá trasa se klikatí celým Českým rájem a provede tě po všech významných místech v této nádherné oblasti.

Staň se členem Sportigo klubu Zlaté stezky

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...