To nej z běžecké termínovky pro rok 2020

17. 1. 2020

Běžecký boom stále trvá. Zatím to vypadá, že oblíbenost běhu stále roste, a to je dobře. Běh je nádherný sport, který běžcům zlepší zdraví a fyzičku.

Na této vlně oblíbenosti běhu se snaží svést velmi mnoho firem, od výrobců obuvi, oblečení, různých doplňků po sortiment sportovních hodinek. Ty ale dnes nechme stranou. Zaměřme se na stále se rozšiřující nabídku běžeckých závodů.

Představím vám ty nej běžecké seriály v ČR pro sezonu 2020.

Kromě tradičních stálic v běžecké termínovce se každým rokem objevují nové závody, ať již ve městech nebo v lesích a na horách. A to je, dnes již podruhé, dobře. Běžci mají z čeho vybírat. Díky této velké nabídce si vybere opravdu každý. Je jedno, zda chcete běhat jen na silnici nebo jen v přírodě. Krátké závody, půlmaratony, maratony nebo ultra. Velkou popularitu si získaly také OCR závody, kde se kombinuje běh a překonávání různých přírodních a umělých překážek.

Je na každém, co si vybere. Já rád stále zkouším nové věci, nové výzvy. Už jsem vyzkoušel půlmaraton a maraton na silnici ( Praha je super wink ), to samé i v terénu. Dal závod v horách v rámci Horské výzvy, vyzkoušel jsem i ultra a zdolal Čertovskej ultratrail nebo Krakonošovu 100. Zkusil jsem i Spartan race.

Vyzkoušel jsem závod i z druhé strany, od pořadatelů. Na Půlmaratonu v Českém ráji jsem pomáhal v zákulisí jako dobrovolník.

Co si vybrat z termínovky

Strašně rád listuji termínovkou závodů, prohlížím si propozice, na mapách studuji různé trasy závodů. Nejen, že hledám své cíle, své závody, ale také se z map inspiruji pro své víkendové běhání, kdy si jen pro sebe, proběhnu část trasy nějakého závodu. Máte také rádi mapy?

Já se nyní spíše soustředím, při výběru v roce 2020, na trailové závody, lákají mne hory, vybírám závody s delší distancí, láká mne další ultra.

Rád bych vám ulehčil výběr závodu, proto v termínovce na Sportigo najdete nejpopulárnější závody v ČR. O některých běžeckých seriálech, jako jsou Běhej lesy, Horská výzva nebo například Spartan race, najdete informace o celé sezoně v samostatných článcích.

Zároveň jsem vytvořil tři infografiky, kde se jsou podle data konání seřazeny závody nej běžeckých seriálů v ČR. Rozdělil jsem je na běžecké závody ve městech, trailové závody a ocr závody.

To nej z běžecké termínovky

Proč je v nadpisu jen to nej a ne nejlepší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější a podobně? Co je nejlepší? Podle čeho to určit. Každý máme jiné preference.

Oblíbenost by se dala částečně určit podle zájmu o jednotlivé závody, rychlost s jakou mizí místa z registrace. Někde to ale zkresluje omezení v počtu míst na startu. U nás zatím nejsou moc rozšířené losovačky registrací a tak se každý zájemce, u takových závodů, snaží urvat startovné hned po otevření registrací.

Nejnavštěvovanější, to je asi jediná veličina, která jde jasně určit. Ale i zde to trochu zkresluje různá kapacita závodů. Přesto, i kdyby byla na Pražské půlmaratonu a Pražské maratonu větší kapacita, tak by se také naplnila. Nejnavštěvovanější je seriál závodů RunCzech, jen závodů v Praze se zúčastní přes dvacet tisíc běžců a další tisíce se přidají v dalších městech. Co do počtu účastníků se k nejlepším řadí seriál Run tour, kde se každoročně na jejich tratě vydá přes dvacet tisíc běžců.

Žebříčky moc nejsou k dispozici, proto jsem vytvořil svůj vlastní seznam a do tohoto výběru zařadil závody běžeckých seriálů, které mají víceletou tradici, velký ohlas na sociálních sítích a na běžeckých fórech mají dobrou odezvu.

Samozřejmě je v běžecké termínovce mnoho další, ať již tradičních nebo nových, závodů ve všech možných distancích a různých terénech. Buďme rádi, že je tak bohatá.

Běžecké závody Město & silnice

Závody, které jsou ve městech, povrch je většinou silnice, to bylo hlavní kritérium pro tuto kategorii. Zde jsem vybral závody RunCzech, Run tour, Night run.

Termínovka 2020 - město a silnice

Termínovka běžeckých závodů 2020 – Město & silnice

A pozor, zájem je opět opravdu velký. Pražský Sportisimo půlmaraton je vyprodaný a online registrace na Volkswagen Marathon Praha končí už 2. února.

Volkswagen Marathon Praha představil novou medaili, která jistě, díky svému atraktivnímu vzhledu, přiláká poslední nerozhodnuté běžecké nadšence.

Každý z těchto běžeckých seriálů nabízí něco jedinečného. Na RunCzech zažijete úžasnou atmosféru běžeckého davu a špičkovou organizaci. Myslím, že to jsou ideální závody pro začátečníky pro distance půlmaraton a maraton. Ten dav je boží, do cíle vás dostane. Energie a nadšení z těch závodů přímo sálá.

Run tour nabízí kratší tratě 5 a 10 km a dětské závody. Šance na rychlou pětku a desítku. A také skvělá příležitost si zazávodit pro celou rodinu.

RunCzech a Run tour navíc nabízí pomoc běžců prostřednictvím vodičů pro různá tempa a konečné časy.

Night run je zase o spojení běhu a zábavy. Vyrazte si s nimi zaběhat za svitu čelovek. Bezpečně se skvělým zázemím. Večerní běh má zase jinou, trochu tajemnou atmosféru.

Běžecké závody Trail & hory

Trail, terén, louky, lesy a hory, to vše spojuje tuto nabídků běžeckých seriálů. Zde jsem zvolil 5 běžeckých seriálů: Běhej lesy, Horskou výzvu, 7 pohoří, Mizuno Trail Running Cup a Inov-8 trailový pohár.

 

Termínovka 2020 – Běžecké závody Trail & hory

Můžete zkusit ochutnat závody ve všech našich pohořích a v každém si parádně zazávodit. Hory vás prověří, poznáte nádherná místa. Tratě mají různé distance, od kratších 10-15 km, po střední tratě okolo půlmaratonu až 30 kilometrů, až po horské maratony a ultra.

Běhej lesy vás zavedou na různá truisticky oblíbená a atraktivní místa. Můžete místo turistických bot obout běžecké a zaběhat si třeba kolem Karlštejna nebo Lednicko-Valtickým areálem. Navíc jako bombónek nabízí letní Jizerskou 50. Krosový pohár nabízí kratší tratě okolo deseti patnácti kilometrů v krásných trailových terénech Českého ráje, Kokořínska, Brd nebo v okolí Sázavy.

Běžecké závody Běh & překážky

OCR závody se těší velmi velké oblibě. Kombinace běhu a zdolávání překážek vás dokonale prověří. Počtem závodů zde hraje prim seriál Gladiátor race, prestiží Spartan race, náročností se snaží zaujmout Predátor race a na závody v příjemné atmosféře na pozadí Jizerských hor je tu Bedřichovský Bastard.

Termínovka 2020 – Běžecké závody Běh & překážky

Tratě, délka a množství překážek, jsou různé. Pro začátečníky doporučuji Gladiátor runlehčí obtížnost překážek a kratší vzdálenost, 4+ km – 20+ překážek. Následně můžete přejít na Gladiátor race Original nebo Spartan sprint, posléze vyzkoušet své síly na delších distancích.

Gladiátor má tyto možnosti:

  • Night – noční závod – 3 km – 15 překážek
  • Run – 4+ km – 20+ překážek
  • Original – 6+ km – 30+ překážek
  • Max 12+ km – 40+ překážek
  • Hardcore 21+km/70+překážek
  • Ultra 42 km/140+překážek

Spartan race láká na tyto varianty: Spartan Sprint (5 K / 20+ překážek), Spartan Super (10 K / 25+ překážek) a Spartan Beast (21 K / 30+ překážek). Letos se u nás poběží i Spartan Ultra s délkou přes 42 km s minimálně 40 překážkami.

Gladiátor i Spartan nabízí také dětské závody v několika věkových kategoriích. Své kategorie a různé distance má také Predátor race.

Závody vás pohltí

Říká se, že: Běh je levný sport, dokud nezačnete závodit. Myslím, že je to pravda. Pro běhání po městě nebo parku, případně na nějaký delší víkendový běžecký výlet, toho moc nepotřebujete. Ale jakmile vyrazíte na závody, tak k tomu všemu musíte připočíst náklady na startovné, a to v mnoha případech není nejlevnější. Některé závody jsou okolo pětistovky, ale často je to tisícovka a více. Dále jsou to náklady na cestu a další věci s tím spojené.

Jak okusíte atmosféru běžeckých závodů, už vás nepustí. Je to návikové.

Tím vás nechci odratit od závodění, je to jen takové malé upozornění, protože, jak okusíte atmosféru některé z výše zmíněných závodů nebo i jiných, které jsou ve vašem okolí, případně jinde u nás, už vás to nepustí. A to nemluvím o tom, že stále více běžců vyráží za hranice a cestují po celé Evropě a často i na jiné kontinenty. Hledají nové výzvy, poznávají nová místa.

Chcete závodit? Vyražte na závod. Chcete něco zažít? Vyražte na závod. Chcete další motivaci do běhání, chcete se dále zlepšovat? Vyražte na závod. Každý si v nich najde to své. Svůj nový rekord, boj o bednu, zažít atmosféru, poznat krásu různých míst, … .

Vyražte na závod. Užívejte si.

Jakou výzvu hledáte vy? Kam se plánuje vydat?

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...