6 tipů pro jarní knižní inspiraci pro běžce a fitness nadšence

7. 4. 2019

Jasně, na jaře není moc času na čtení. Je nutné konečně vyrazit na první jarní tůru, proběhnout se po lese, provětrat kolo a tý práce na zahradě. Pozor na jarní únavu. Co třeba se na chvilku zastavit, udělat si kafe nebo čaj, vystavit se jarnímu slunci a něco si přečíst, načerpat inspiraci.

Stále sledují nové přírůstky na knižním trhu a dnes vám představím 6 jarních tipů. Tři knihy, které již vyšly ( březen, počátek dubna ) a tři, které na své vydání čekají ( duben, květen ). Běh a fitness je velmi populární téma a to se odráží i na oblibě knih s touto problematikou a zaměřením. 

Další knižní tipy najdete v článcích:

17 knih o běhání

12 běžeckých knih roku 2018

7 audioknih pro sportovce

7 knih a 7 příběhů, které vás budou motivovat

 

 
Na sever – Jak jsem našel svou cestu na Appalačské stezce

Scott Jurek

Nakladatelství: Mladá fronta
Datum vydání: 22.3.2019
ISBN: 978-80-204-4998-6
Jazyk: čeština
Počet stran: 277
Vazba: pevná vazba

Doporučená cena: 379 Kč

Scott Jurek je ultramaratonská ikona a legenda, hrdina příběhů z Měděného kaňonu popsaných v knize Zrozeni k běhu. Je také autorem bestselleru Jez a běhej, kde popisuje svů životní příběh a vztah ke zdravé stravě a veganství. Více o Scottovi najdete na jeho webu: www.scottjurek.com

Knihu Na sever mám doma nyní rozečtenou, škoda, že v češtině vyšla až skoro rok po anglickém originálu. Od prvních stránek se prolíná vyprávění Scotta a jeho ženy Jenny o přípravách a běhu po Appalačské stezce s osobními pohledy do soukromí a vlastních myšlenek … .

Anotace

Scott Jurek, živoucí legenda amerického i světového ultramaratonu, už měl léta nejlepších výkonů za sebou a cítil, že pomalu pohodlní. Jenže do starého železa se mu ještě nechtělo, a tak se odhodlal podniknout další dobrodružství – největší a nejnáročnější ze všech.

S podporou manželky Jenny se rozhodl pokusit o nejrychlejší zdolání „Zeleného tunelu“, 3500 kilometrů dlouhé Appalačské stezky vedoucí z „hlubokého jihu“ Georgie až do Nové Anglie.

Jurek si jako velezkušený ultramaratonský harcovník nedělal iluze, že takový podnik bude procházka růžovým sadem, ale realita překonala všechna očekávání. Brutálně upřímný záznam o běžci za zenitem, který se musí při své závěrečné a nejtěžší zkoušce bezmála zničit, aby si dokázal, že je stále tím, kým býval. To je Scottova cesta Na sever … 

p

Appalačská stezka

Appalačská stezka, celým názvem Appalachian National Scenic Trail, běžně zkráceně AT je dálková turistická trasa na východě Spojených států, v Appalačských horách.

Délka trasy je zhruba 3500 km.

Ap patří do Triple Crown – tří nejvyhlášenějších dálkových turistických tras v USA, společně s Continental Divide Trail ve Skalistých horách a Pacific Crest Trail na západě. 

Více o AT na www.appalachiantrail.org

Běhání pro špičkový výkon
Frank Shorter

Nakladatelství: Edice Knihy Omega
Datum vydání: 2.4.2019
ISBN: 978-80-204-4998-6
Jazyk: čeština
Počet stran: 160
Vazba: pevná vazba

Doporučená cena: 299 Kč

Klasická kniha pro běžce, nabízející informace pro začátek při běhání i tipy po pokročilé běžce. Vydána v novém moderním zpracování. Kniha je dílem autora nanejvýš povolaného, olympijského vítěze v maratónu z Mnichova 1972 Franka Shortera.

Anotace

Celkem 160 stran této knihy poskytuje veškeré základní informace pro všechny, kdo se rozhodnou běhat pro zdraví, ať již z jakýchkoli důvodů (s cílem zvýšit svou tělesnou zdatnost, snížit tělesnou hmotnost, zamezit účinkům stárnutí, zlepšit náladu nebo tělesný vzhled). Její obsah naznačuje i podtitul „Postupy a trénink, abyste byli rychlejší a zdatnější“. Čtenář se např. naučí pracovat se svým tělem pomocí účinnějších tréninkových postupů, připravovat se na závody pomocí programů „na míru“, správně se stravovat a pít a provádět základní cvičení tak, aby se vyhnul zranění.

Po úplných základech pro zájemce o tuto činnost z řad nováčků (účinky a výhody běhání, stanovení vlastní zdatnosti, co při běhu nosit a jak se obout) kniha rozebírá přístupnou formou techniku běhu, přípravu, protahovací a posilovací cviky, fyziologii, výživu či nebezpečí zranění a uvádí také např. způsob vedení tréninkového deníku.

Další část knihy se věnuje špičkovému běhání včetně závodů a přípravy na ně: intervalovému tréninku, tréninku v kopcích, různým tréninkovým trasám, správnému dýchání či taktice při samotném závodu, speciálně pro závody na tratích od 5 km až po maratón.

Ukaž svou sílu: Posilování pro ženy
Alex Silver-Faganová

Nakladatelství: Edice Knihy Omega
Datum vydání: 22.3.2019
ISBN: 978-80-7585-560-2
Jazyk: čeština
Počet stran: 192
Vazba: pevná vazba

Doporučená cena: 499 Kč

Anotace

Dávno jsou pryč doby, kdy ženy a vyrýsované svaly nešly dohromady. Fyzická zdatnost a síla přináší sebedůvěru.

Autorka v knize nabízí tréninkový plán na celých devět měsíců – od úplných začátků a nulové fyzičky po práci s posilovacím náčiním vyšší váhy.

Všechny cviky jsou v knize vysvětleny, spolu s jednoduššími i těžšími variantami, a opatřeny podrobným fotografickým průvodcem.

Za necelý rok můžete proměnit své tělo a nalézt svou sílu při použití základních pomůcek, jako jsou vlastní váha, činky, kettlebell a medicinbal
Pohled do budoucna aneb na co se těšit

To byla trojice novinek, nyní pojďme trochu do budoucna. Tak do měsíce ( na přelomu dubna a května ) by měly vyjít další inspirující a motivující knihy o sportovcích a pro sportovce. Z chystaných novinek jsem vybral tuto trojici:

 

Moje cesta do Sparty 

Dean Karnazes

Nakladatelství: Mladá Fronta
Datum předpokládaného vydání: 30.4.2019
ISBN: 978-80-204-4997-9
Jazyk: čeština
Počet stran: 280
Vazba: pevná vazba

Doporučená cena: 349 Kč

Dean Karnazes, další z legend světového ultraběhu. Chcete Deana blíže poznat, než se s ním vydáte na cestu do Sparty v jeho nové knize? Přečtěte si jeho zpověď:  Ultramaratonec – zpověď nočního běžce 

Anotace

Moje cesta do Sparty je příběh o běhu z Athén do Sparty, který byl inspirovaný antickou legendou o běžci Feidippidopvi, jenž v roce 490 př. n. l. tuto vzdálenost zdolal za 36 hodin. Karnazes, autor fenomenálního bestselleru Ultramaratonec, se plným právem cítí dědicem řecké tradice.

Příběh, který se chystáte číst, čekal dva a půl tisíce let, než bude odvyprávěn. Tvrdošíjně po staletí a tisíciletí vzdoroval uvnitř historických kronik – legendární příběh prvního maratonu přestál zkoušku časem a neúnavně očekával, až se zjeví v celé své kráse. Až doteď. Sága, která vás čeká, vypráví o pozoruhodné cestě jediného a podnětného atletického úsilí, které navždy formovalo lidstvo, prostředku, díky kterému mohlo být tohoto báječného výkonu dosaženo a který je něčím, co mají všichni lidé už od počátku věků bez ohledu na všechny naše rozdíly a nepoměry společné: schopnost klást jednu nohu před druhou – a běžet.

První a poslední fitness kniha

Andy Pavelcová, Andrea Mokrejšová

Nakladatelství: CPress
Datum předpokládaného vydání: 9.5.2019
ISBN: 978-80-264-2513-7
Jazyk: čeština
Počet stran: 216
Vazba: pevná vazba

Doporučená cena: 299 Kč

Tuším, že z této knihy bude bestseller. Andrea Pavelcová, autorka úspěšného blogu fitfab.cz a fitnes programu FITFABStrong, je velmi úspěšná a oblíbená na sociálních sítích. její cvičební programy přitahují velmi mnoho zájemců o lepší kondici a tělo. Uvidíme s čím nás Andy překvapí tentokrát … .

Anotace

Nadšená sportovkyně, trenérka a autorka úspěšného blogu Fit & Fabulous vás naučí zásady správného cvičení tak, abyste se již nikdy nemuseli stydět do plavek a přestali se trápit dietami. Podrobné popisy a názorné fotografie jednotlivých cviků pomohou každému, kdo se chce začít správně a efektivně hýbat. Tato kniha bude vaší první a poslední fitness knihou, protože žádnou další už nebudete v životě potřebovat. Změňte svůj životní styl, vaše tělo si to zaslouží.

 

Dlouhý běh

Catriona Manzies-Pikeová

Nakladatelství: Mladá Fronta
Datum předpokládaného vydání: 25.4.2019
ISBN: 978-80-204-4392-2
Jazyk: čeština
Počet stran: 250
Vazba: pevná vazba

Doporučená cena: 299 Kč

Anotace

Catriona Manzies-Pikeová se k běhání dostala poměrně pozdě. Po třicítce bývá na hledání nové životní náplně poněkud pozdě. Ale protože seda-vé zaměstnání autorčino tělo i mysl ničily stále víc a víc a smrt rodičů při leteckém neštěstí na ni doléhala stále tíživěji, našla si příjemnou (a někdy bolestivou) kompenzaci: začala běhat. A protože kromě běhání miluje i knihy, podnikla cestu do hlubin ženského běhání.

Fascinovaná příběhy mnoha žen, které utvářely dějiny běhání od dávných dob až po současnost, zpřítomňuje nám trnitou cestu žen na olympijské stadiony a dech-beroucí výkony. Catrionin osobní příběh se tak prolíná s dějinami běhu a vzniká fascinující kniha o mnoha ženách s jedinou vášní.

Při tomto výběru jsem použil informace od prodejců KnihyDobrovsky.cz a Kosmas.cz, kde knihy osobně také často nakupuji.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...