Z Kosti na Trosky a zpět

15. 3. 2020

Hrady Kost a Trosky patří k hlavním tahákům a dominantám Českého ráje, tak proč je nepropojit krasnou trasou pro trailový běh. Trasa je sjízná i na horském kole, ale pouze pro technicky zdatné. Proč? Dozvíte se na konci článku.

Stejně jako u ostatních tras, které vám nabízím zde na blogu – rozcestník je na stránce Běžecké a turistické trasy, najdete i u této trasy její popis, místo k parkování a k občerstvení a další info k okolí.

Jdeme na to, zaparkujte u hradu Kost a vyražte.

Z Kosti na Trosky a zpět.

 • Délka: 21 km
 • Převýšení: cca 350 m
 • Povrch: lehký trail, lesní a polní cesty, šotolina, silnice
 • Parkování: u hradu Kost ( placené )
 • Mapy.cz: mapy.cz/s/cunohogope
 • Občerstvení: hradní restarace Kost, penzion Český ráj u Kosti. Restarace Trosky ( na parkovišti pod hradem ), chata Nebákov ( na hrázi rybníka ).

Krásná půlmaratonská trasa, s pestrým profilem i pestrou skladbou povrchů, za sucha jde zvládnou i v silničkách.

hrad Kost

Hrad Kost je jedním z hlavních lákadel a turistických cílů v Českém ráji. Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách. Je historie se píše od poloviny 14. století. Nachází se asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Pro návštěvníky hradu je připraveno několik prohlídkových okruhů. Na hradě se také velmi často konají různé kultůrní akce, svatby nebo interiér a exteriér hradu využívají filmaři.

Oficiální web hradu Kost: www.kost-hrad.cz

Trasa

Od Kosti po zelené, směr Rytířova Lhota. A dál až k rozcestí Pleskotský mlým ( cca 4,5 po startu ). Odtud po žluté ( vede po silnici cca 1,5 km ) až k rozcestí u rybníku Věžák, zde po seběhu ze silnice doleva si u rybníků můžete udělat první selfie na trase 🙂

Po krásné cestě, okolo rybníků Věžák ( Věžický ) a Krčák, stále po žluté, až na hráz rybníku Vidlák.

Zde po silnici doprava, směr Trosky po červené. Přeběhnete po silnici hráz rybníka a dáte se doleva a prudkým stoupání nahoru k obci Tachov.

A stále po červené, která vás dovede až na parkoviště pod Troskami.

Můžete si navíc ( mimo závod wink ) vyběhnout až ke hradu. Od parkoviště po modré a stále do kopce, je to asi 500 m.

My pokračujeme dále po Zlaté stezce Českého ráje, tedy červené značce, směr Křenovy a Nebákov. Zde je zase kus po silnici. Když silnice skončí následuje seběh lesem a po kamenech, zde opatrně, za mokra dost kluzké, až k hrázi rybníka Nebákov.

A dál stále po červené, okolo Podsemínského rybníka až na rozcestí u silnice. Tu už znáte, poté už jste dnes běželi. Ale nyní doleva a stále po červené, která ale, nyní pozor, po 400 metrech zahýbá na louku ( doleva ) a do lesa.

Červená vás zavede do Libošovic a dále zpět na Kost, kde se můžete odměnit v hradní restauraci.

Trasa i výškový profil jsou velmi pestré.

zdroj: mapy.cz 

hrad Trosky

Hrad je vybudovaný na dvou strmých čedičových skaliscích „Baba“ a „Panna“ (  dva lávové sopouchy vyvřely z nitra země v době třetihor ), díky tomu byl hrad Trosky nedobytný. A navíc, dnešní návštěvník má při prohlídce možnost nejen se seznámit s historií hradu, ale také vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“ a užít si krásný pohled na Český ráj.

Zřícenina gotického hradu připomínající čertovy rohy trčící ze země byla postavena koncem 14. století a stala se jedním ze symbolů Českého ráje. Více o historii hradu a další info najdete na oficiální webu: www.hrad-trosky.eu/cs

 

Zajímavosti z okolí

Další významné turistické cíle v okolí ( dostupné na kole nebo automobilem ):

 • Zámek Hrubá Skála
 • skalní město Hruboskalsko
 • zámek Huprecht
 • rozhledna Čížovka
 • Vesec u Sobotky
 • Pekařova brána

A to je jen okolí Kosti a Trosek, v celém Českém ráji je různých památek, přírodních zajímavostí a dalších výnamných míst nepočítaně. Pro lepší orientaci jsem vytvořil průvodce Českým rájem, inspirujte se zde: Průvodce Českým rájem – TOP10 míst v Českém ráji

Ať poběžíte, půjdete nebo snad pojedete na kole, všímejte si pozorně okolí. Na hradech i v okolí rybníků okolo kterých trasa vede, se natáčelo mnoho, nejen českých, filmů. Uvedu jeden z nejznámějších: Jak dostat tatínka do polepšovny.

Na kole?

Trasa vede po turisticky značených stezkách, jen část vede souběžně i po cyklostezce. Jde o úsek po silnici ( od 3,5 km až k Vidláku ). S velkou opatrností a při dobré jízdně technické vybavenosti je na horském kole zvládnutelná.

Doporučuji jen zdatným cyklistům. Ostatním doporučuji využít velmi husté sítě cyklostezek v okolí, které vás také dovedou z Kosti na trosky a zpět. Jedna z variant ( 26 km ) je zde >

Tři nejvíce obtížné úseky na trase:

 • Úsek od hráze rybníka Vidlák nahoru k obci Tachov není na prvních cca 300 metrech sjízdný. Jde o velmi prudký výšlapat po přírodních schodech plných kořenů a kamenů, po dešti i bláta.
 • Další obtížný úsek je hned cca třetím kilometru, kdy trasa prudce klesá z louky za Rytířovou loukou na silnici vedoucí údolím mezi prudkými srázy a skálami. 
 • Jednoduchý není ani sjezd po kamenech lesem k Nebákovu ( cca 13 km ).

Nebákov

foto: Michal Kudrna

Věžický rybník ( Věžák )

Dále doporučuji vyzkoušet:

Všechny cesty vedou na Kost – další tři trasy v okolí hradu Kost

Z Turnova na Hlavatici, Hrubou Skálu a zpět – krásná trasa Hruboskalskem 

Příhrazské skály a okruh okolo Mužského – Příhrazské skály a okolí nabí mnoho tras pro krásný trail

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také