Zúčtování: listopad 2021 a Výzva47

2. 12. 2021

Dnes své tradiční měsíční shrnut otočím. Sebe nechám až na konec. Nejdříve se podívám, co mne zaujalo, a co nového na blogu a vezmu to stručně, v rychlém sledu. Zbytek bude o mé listopadové výzvě 47, kterou se mi podařilo zdárně dokončit. 30 dní cvičení, 30 dní běhání.

Co mne zaujalo

Světový rekord a velký běžecko-marketingový rozchod.

Nový světový rekord v půlmaratonu.

Jacob Kiplimo z Ugandy vyhrál půlmaraton v Lisabonu v novém světovém rekordu. Trať o délce 21,0975 km absolvoval v čase 57:31.
O novém světovém rekordu rozhodla jen jedna sekunda. Rekord Keňana Kibiwotta Kandieho z loňského závodu ve Valencii překonal o jednu sekundu.

Kilian Jornet končí u Salomonu.

Na konci listopadu oznámil Kilian Jornet svůj odchod od Salomonu. U Salomonu byl Kilián dlouhých 15 let a většinu svých slavných vítězství vybojoval právě s podporou této značky. Zároveň oznámil, že nejde k jiné značce, ale chystá nějaký vlastní projekt, více prozradí na začátku ledna.

Přidávám ještě novinku z Netflixu

14 vrcholů: Nic není nemožné (14 Peaks: Nothing Is Impossible)

Krásný dokument o úžasném výkonu. Popisuje zdolání velké výzvy, kterou si vytyčil nepálský horolezec Nimsdai Purja. Nima si dal výzvu, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek.

Dokument měl premiéru 29. listopadu. Už ho mám zkouknutý, myslím že se dost povedl. Ten Nimův výkon je fenomenální.

Co nového na blogu

Blog se v listopadu většinou pohyboval po obchodech. Ve třech článcích jsem dal pár nákupních doporučení. Jejich názvy, doufám, říkají vše.

Běžecké boty: Kde je koupím
Běžecké knihy, novinky podzim 2021
17 tipů na běžecké dárky

Výzva 47

A nyní již k hlavní náplni mých sportovních zážitků během listopadu.

Na listopad, který je pro mne osobně velmi důležitý, jsem si pro sebe vymyslel a připravil osobní výzvu Výzvu47, kterou následně navíc trochu opepřil.

Výzva se skládala z každodenního cvičení a běhu po dobu 30 dní. Každý den jsem měl za úkol odcvičit 47 opakování Jumping Jacku a udělat 47 kliků, 47 dřepů a 47 sedlehů. Běžecká část byla v pravidlech velmi jednoduchá: vyběhnout každý den a uběhnout minimálně 4,7 km.

  • Hlásím splněno, povedlo se, vydržel jsem.

Za celý listopad jsem udělal 1410 opakování od všech cviků a každý den jsem vyběhl a zdolal minimálně 4,7 km.

Běhání jsem si ještě zpestřil o další „bonusy“.

Jednou jsem šel běhat na školní atletický ovál a úkol zněl: obkroužit ho 47 krát.

Bylo to trochu do zblbnutí, a tak jsem vždy po deseti oválech měnil směr.

Druhým bonusem byl osobní mini Backyard ultra.

p

Co je Backyard ultra

Jde o běžececké ultra závody, kdy každou hodinu běžci vybíhají na okruh dlouhý 6706 metrů (4,167 mil). A to vše se každou hodinu opakuje. Vítězí ten, který vydrží nejdéle.

Kompletní info: backyardultra.com

Vždy v celou se rozběhnout, dát si necelých sedm kilometrů, chvilku si oddechnout a v celou znovu na okruh. Při posledním závodě vítěz Lewis Harwey zdolal 85 kol, (354,1695 mil.), druhý běžec měl jen o kolo méně.

No, zase takový blázen nejsem, ale nějakou svou variantu bych dát mohl. Takže vzniklo následující:

Osobní mini Backyard ultra

  • 11 hodin, minimálně 4,7 km
  • Každou hodin vyběhnout a uběhnout minimálně 4,7 km.

Proč 4,7 km a proč 11 hodin? Je to jednoduché 4,7 km je z Výzvy47 a 11, protože listopad je jedenáctý měsíc.

Trochu jsem také upravil trať. Neběhal jsem stále stejný okruh. Vlastně jsem neměl ani pořádně nic připraveného. Vyběhl jsem, v cca půlce dané vzdálenosti jsem to otočil a šel nějakou trasou zpět. Většinou to vyšlo okolo pěti kilometrů. Zázemí, start a cíl, jsem měl doma, takže jsem dost běhal po městě, ale také jsem několikrát zakroužil do parku a obory na kraji města. Prostě, aby to bylo trochu pestré.

Pěkně to odsýpalo, jen, tak od páteho okruhu, bylo vždy náročné se rozeběhnout, po pauze tělo dost ztuhlo.

Třetím zpestřením byl běh na 47 km

Výzva 47, tak 47 km, to je přece jasný. Loni to bylo 46, letos 47 , ten čas strašně letí, ale jsem v půlce, je třeba si užívat každý den 🙂

Vybral jsem okruh okolo Komárovského rybníka ( Branžeže ). Základní okruh měl necelých 9 km a vedl většinou po lesních cestách s malým převýšení. Postupně jsem přidal nějakou zákrutu a odbočku, abych to dal na 5 okruhů a vyšlo to na 47 km.
Zaparkované auto sloužilo jako občerstvovací stanice.

V záloze jsem měl ještě čtvrtý bonus, vyběhnout do nějakého kopce, samozřejmě 47 krát. To jsem nakonec nezrealizoval. Mělo to být třetí týden, ale ten byl takový utahanější, tak jsem raději trochu zvolnil a kopce vypustil.

Jinak vše probíhalo bez větších problémů. Cvičil jsem většinou hned ráno před snídaní, jedno cvičení zabralo v průměru 20 minut, přesto je to na těla trochu znát. Jen kdybych neměl rád to sladký, možná bych i začal rýsovat.

Každodenní běhání jsem také zvládal. Důležité je nebláznit se a držet se s tempem a intenzitou trochu při zdi. Ta vzdálenost se vždy nějak podá, přesně podle momentální nálady a času.

A musím říci, že druhý den po těch třech zpestřeních byl kratší pomalejší výběh skvělá regenerace, lepší než celodenní nic nedělání.

 

Byl to skvělý měsíc, crazy november.

Listopadový souhrn

30 běhů

  • 378,10 km
  • 4024 m+

0x walking ( hiking )

0x kolo

Celkový součet měřených aktivit zatím, od začátku roku, dělá: 4853,18 km

  • Běh: 1655,79 km
  • Chůze: 257,42 km
  • Kolo: 2939,97 Km

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...