Maraton Českým rájem 2019

12. 8. 2019

Zase v Českém ráji. Stále se motám lesy a mezi skalami Českého ráje. V neděli jsem si Český ráj proběhl závodně v rámci velmi pěkného závodu: Maraton Českým rájem.

Je to moje druhá účast na tomto závodu, premiérově jsem si Maraton Českým rájem zaběhl v loňském roce.

Maraton Českým rájem 2019

Trasa maratonu vede rozmanitým prostředím Českého ráje. Startuje se z Prachova od Lepařova památníku. Proběhne se okolo Prachovských skal, Hruboskalskem a kolem Trosek, jedné z hlavních dominanty Českého ráje, zpět do Prachova.

Trasa vede po různorodém povrchu, střídá se silnice, zpevněné cesty, polní a lesní cesty. Maraton běžce prověří nejen svou délkou, ale přidává i velmi pěkné převýšení ( Garmin mi ukázal 922 m+, Strava 739 m+, pravda bude asi uprostřed)

Jak to probíhalo

Letošním roce moc nezávodím, byl jsem zvědavý, co to se mnou udělá. Na start jsem šel tedy se smíšenými pocity, těšil jsem se, potkal kamarády, nasál atmosféru, ale také jsem měl obavy, jak tělo zareaguje na zvýšenou zátěž v závodním tempu.

Na startu se sešla necelá osmdesátka běžců, všech věkových kategorií. V devět jsme svižně vyrazili směr Pařezská Lhota a za dalším dobrodružstvím po stezkách a silnicích Českého ráje.

Po nočních deštích stoupala z luk a lesů párá, bylo jako v prádelně, přesto byl začátek celkem rychlý.

Později se mlha rozplynula a slunce zalilo celý kraj. Dost se oteplilo a na nechráněných místech, kdy trasa vedla volnou krajinou, slunce dost pálilo a vysávalo energii.

I přes různé kopce, zastávky na občerstvovačkách, boje s dusnem a později vedrem se mi dařilo držet se svého plánu, hodina deset kilometrů.

Okolo 25 km jsem začal pociťovat více únavy, nohy začaly bolet, ale stále to šlo. Okolo třicátého kilometru jsem se zlomil. Nebyl to náraz do maratonské zdi. Stále jsem se pohyboval v před, na rovině jsem držel tempo 6 min/km, ale jak přišel kopec bylo zle, nohy moc nefungovaly a hlava je moc nepodpořila.

Zde se projevila absence těžších tréninků a a téměř nulové kilometry v závodním tempu.

Čas běžel dál a ani soupeři se nezastavili, ztratil jsem naději na dobrý výsledek ( měl jsem v plánu čas okolo 4:15-4:20 ) a umístění.

Dobojoval jsem to až do konce. Jsem za to velmi rád. Každý dokončený maraton se počítá. Časově to nebyla žádná hitparáda, ale dokončení v těžkých podmínkách ( teploty okolo 28-30 stupňů ), s bolavými stehny, dávají tomuto závodu plusové body.

Hlava si bude pamatovat, že bojovat se vyplatí až do konce a nohy si zapamatují, že bolest posiluje.

Cílový oficiální čas 4:41:19, 35. místo

Organizace

Organizace závodu je vedena v rodinné, příjemné a skromné atmosféře. Na trase bylo 7 občerstvovacích stanic ( voda, kola, rozinky, piškoty, sůl ). Značení trati bylo velmi dobré, myslím, že nešlo zabloudit.

Po závodě byl každý odměněn diplomem a medailí. Nejlepší běžci a běžkyně v kategoriích si odnesli věcné dárky.

Gratuluji vše k dokončení a organizátorům v čele s Martinem Šanderou za pěkný závod.

Přečtěte si také o Českém ráji

Průvodce Českým rájem – TOP10 míst v Českém ráji

Kompletní průvodce Českým rájem plný tipů na výlety, ubytování a občerstvení.

Za tajemstvím Příhrazských skal

Český ráj má mhoho tajemství, jedno je ukryté v Příhrazských skalách.

Všechny cesty vedou na Kost

Kost a okolí. Tipy na krásné výlety v okolí hradu Kost.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...