Zimní trail Příhrazskými skálami

11. 1. 2021

Zima, sníh, to přeci evokuje hory a lyže. Souhlasím, ale dá se i běhat. Za mne je ideální les, zimní trail nabízí mnoho krás a také vás fyzicky dobře prověří. Jasně, sníh bude padat do bot ( lze si vzít návleky ) a muže být bláto ( bylo ). No a, to je přece na trailu to nejlepší, ta pestrost terénu, rozmanitost, a ušpiněné boty nebo legíny od cákanců s blátem, nebo ne? To se usuší, vyčistí a vypere.

Kde v zimě běháte nejraději vy? Dle mne je ideální vyjet kousek za město a prozkoumat lesní stezky zapadlé sněhem, tuto sobotu jsem vybral okruh okolo Příhrazských skal.

Nejdříve představím trasu, poté bude následovat příběh sobotního běhu a fotky z trasy.

Příhrazské skály jsou protkané mnoha cestami, nabízí krásné trailové terény a profil je velmi pestrý, dají se zde získat pěkné výškové metry, často je to nahoru dolů.

V sobotu bylo krásné počasí, chtěl jsem při cestě udělat pár fotek a zároveň naběhat alespoň 15 km, proto jsem zvolil tuto trasu:

Trasa – Zimní trail Příhrazskými skálami

Start je na malém parkovišti u silnice Branžež – Zakopaná – po žluté k rozcestí Černá louže – zde odbočka doprava na modrou – po krátké rovince začne stoupání nahoru ke skalám – rozcestí Hynšta, napojení na červenou a dál do kopce – na vrcholu ostrá zatáčka doleva – rozcestí U Věže, zde je na trase několik vyhlídek na masiv Příhrazských skal – stále po červené, dolů do Příhraz,

! zde pozor, za deště nebo při námraze, jde o těžší úsek !!

– z Příhraz, stále po červené, nahoru na druhou stranu Příhrazských skal – červená značka vás provede po celé koruně skal a nabízí mnoho krásným míst a vyhlídek –

! na několika místech jsou přírodní nebo železné schody, za mokra nebo při mrazu jsou kluzké !!

Na Krásné vyhlídce – po červené k Drábským světničkám, na posledním úseku je možné jít po modré a vynechat tak několik vyhlídek – Drábské světničky – stále po červené, po louce – pak následuje prudký kopec dolů, často dost bahnitý – cesta lesem až k silnici na Mužský – stále se držte červené, směr Valečov – rozcestí Valečov – smyčka okolo hradu Valečov – zpět k rozcestí Valečov – po zelené dolů k Branžeži – průběh Branžeží, tento kousek je po silnici – na rozcestí, za stánkem doprava, na žlutou a za chvilku, cca 250 m, odbočka na neznačenou cestu, za chalupami, proběhnutí tunelem ve skále, za tunelem lesní cestou ke kempu Peklo – po hrázi Komárovského rybníka až silnici – na do cíle na parkoviště.

Tuto trasu můžete vyzkoušet kdykoliv, nejen v zimě, zde je krásně po celý rok.

Zdroj a mapa ke stažení > mapy.cz

Trail Příhrazskými skálami

 

Délka: 18,5 km

Převýšení: cca 500 m+

Povrch: lesní cesty, šotolina, schody, silnice

Parkování

Malé parkoviště u silnice – v zatáčce na silnici Branžež – Zakopaná je odbočka na lesní cestu a zde se parkuje, místo tak do deseti aut, podle toho, jak auta zaparkují.

Alternativa – parkoviště u nedalekého hřbitova na konci obce Branžež.

Občerstvení

Po trase se můžete občerstvit Na Krásné vyhlídce, zde je v penzionu restaurace a také stánek. Další stánek najdete u Valečova.

 

Památky a zajímavá místa na trase

 • Vyhlídky – Příhrazské skály
 • Drábské světničky
 • Valečov

Památky a zajímavá místa v okolí trasy

 • Klamorna
 • Hynšta
 • hrad Kost
 • vrch Mužský ( 463 m ) – nejvyšší bod okresu Mladá Boleslav
 • Rozhledna Čížovka

Příběh zimního trailu

Příběh tohoto zimního trailu po Českém ráji začal již v pátek, kdy jsem prohlížel appky s počasím a koukal, jak bude o víkendu. Vymýšlel jsem, kdy a kam vyrazím. Ideálně na běžky do Jizerek, ale tam bude určitě mraky lidí a taky si je nemám narychlo, kde vypůjčit.

Na první podívání to bylo tak, že v sobota bude okolo baráku, přispím si a pak vyběhnu a v neděli ráno vyrazím k Turnovu ( okruh před Klokočské skály a Malou Skálu ). A neděli bylo v appkách více sluníčka.

Tak jsem v sobotu přispal, v devět u snídaně si říkám, že něco v mém rozhodnutí bylo špatně. Venku za oknem mrazivo, ale krásně slunečno. Změna, nezměna, co mám dělat? Po snídani jsem chodil po pokoji a dumal. Znovu projíždím appky s počasím, přes poledne má být slunečno. Změna v datech, změna i v mých plánech.

Volba padla na Příhrazské skály

Vyrážím, jedu dnes, musí se toho využít, říkám si. Začínám se balit a strojit. I když to bylo jen pití, pomeranč a peněženka do batohu, plus ustrojení, trvalo mi to celou věčnost. Ale zadařilo se a jedu směr Český ráj. Nakonec jsem ale Turnov a okolí vyměnil za trasu okolo Příhrazských skal. Kilometry tam naběhám, nějaké převýšení tam také bude, a když budu mít štěstí, tak i nějaká fotka se snad povede.

V rádiu po cestě hlásí, že Jizerky jsou ucpané. Jo, tak to vyšlo. Holt na běžky se musí vstávat brzo a to mi moc nejde. Ale mám strach, že mé vybrané místo k parkování bude plné. Naštěstí tomu tak není, ale když jsem o dvě hoďky později přibíhal zpět, již bylo přeplněné.

 

Start, u parkoviště bylo blátivo

V lese už bylo bílo

Jdu na to. Vyklušu si nahoru na Hynštu ( rozcestí ) a běžím dál směrem na Příhrazy. Yeees, udělal jsme správně. Je nádherně. A první vyhlídky mi dávají za pravdu.

Měl strach, aby to neklouzalo, ale naštěstí v pohodě, boty docela drží. Přesto pi těžším seběhu do Příhraz do toho jdu opatrně

Příhrazské skály – dolů do Příhraz

Z Příhraz vyfuním nahoru, na druhou polovinu koruny Příhrazských skal. Jdu po červené, po části Zlaté stezky Českého ráje, která se klikatí po Příhrazských skalách a mne dnes zavede až k Valečovu.

Po cestě jsou i železné schody mezi skálami, tam to trochu klouže, ale dá se to, prostě žádné zbytečné bláznění a už jsem na vyhlídkách v okolí Starých Hradů.

Pohádka, parádní, krása!

Z Příhraz vyfuním nahoru, na druhou polovinu koruny Příhrazských skal. Jdu po červené, po části Zlaté stezky Českého ráje, která se klikatí po Příhrazských skalách a mne dnes zavede až k Valečovu.

Po cestě jsou i železné schody mezi skálami, tam to trochu klouže, ale dá se to, prostě žádné zbytečné bláznění a už jsem na vyhlídkách v okolí Starých Hradů.

Pohádka, parádní, krása!

Příhrazské skály

Přírodní rezervace s charakteristickým komplexem skalních měst leží na okraji pískovcové skalní plošiny Mužský. Příhrazské skály jsou významnou horolezeckou lokalitou. V databázi Českého horolezeckého svazu je v sektoru Příhrazy evidováno téměř dvě stě pískovcových věží a dalších skalních útvarů, na nichž je vyznačena více než tisícovka lezeckých cest.

Rozhlížím se po Českém ráji, fotím, vydechuji, odpočívám, nabírám „déčko“ ze sluníčka.

Na vyhlídku přijde chlapec a dvě slečny:

„Ty jo, to nádhera, to je romantický,“ prohlásí nadšeně jedna z dívek“ to je ideální místo na … .“

Následuje kratší pauza, pousmání.

„Na teplý čaj z termosky.“

„Chvilku to bylo napínaví.“ dodám já.

Společně se zasmějeme.

“ Mějte se.“ A já běžím dál.

 

Na cestě od Krásné vyhlídky ke Drábským světničkách je docela plno, zde je více lidí, dvojice a malé rodinné skupinky jsou roztroušené po celé trase. U Drábských světniček uhnu z turistické trasy a přes pole se dostanu na skrytou vyhlídku na Drábské světničky. Přístup je tam po sněhu, trochu o ústa, ale zvládnu to a ze skály se neskutálím. Fotka a jdu zpět.

Jsme znovu na stezce, následuje seběh do údolí. Zde sníh střídá bláto. Úsek pod Klamornou a okolo zbytků Píčova statku je hodně rozbahněný. Zde je ale bláto téměř po celý rok, málo kdy, to tady vyschne.

Drábské světničky, Příhrazské skály

Byla cesta, byla blativá … 

Cesta krásně ubíhá, začínám přemýšlet, kudy se dám od Valečova zpět k autu, možností je několik, rozhodnu, že rozhodnu undecided až u hradu.

Oběhnu Valečov zespoda a pod hradem se zastavím. Udělám fotku a sním půlku pomeranče.

Pomeranč se mi dost osvědčil na tyto zimní běhy. Nezabere moc místa, vejde se do kapsy, protože už doma si ho oloupu a rozdělím na jednotlivé kousky. Jen se vám nesmí protrhnout sáček v kapse … . Ale zpět k jeho výhodám.

Je šťavnatý, osvěží a nějaký cukr se z něj do těla také dostane.

p

Valečov

Zbytky skalního hradu, jeho podoba byla silně ovlivněna pískovcovými skalami, v nichž byl částečně vytesán a z části vystavěn. První písemná zmínka o jeho majitelích je z let 1316 – 1318, z doby šarvátek zdejší drobné šlechty s Vokem z Rotštejna – jednou z větví rodu Valdštějnů. Dochovalo se hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami.

 • Březen (sobota, neděle, svátky): 9 – 16,30 hodin
 • Duben, říjen (sobota, neděle, svátky): 9-17 hodin
 • Květen, červen, září (denně kromě pondělí): 9 -18 hodin
 • Červenec, srpen (denně, v pondělí pouze s psaným textem): 9-18 hodin
 • Listopad-únor (soboty, neděle, svátky): 9-16,30 hodin

Lze si prohlédnout: Hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami, vyhlídkou.

více info: www.bosen-obec.cz/valecov

Valečov 

Valečov

Rozhodnutí padlo, z Valečova běžím dolů pod Zápudov a dál na Branžež. Proběhnu Branžeží, cíl se blíží, ale ještě udělám malou odbočku, přes les, zadem ke kempu Peklo, abych ještě přidal kilometry a bylo to celkem přes osmnáct. Skály, les, boží. V lese okolo Komárovského rybníka jsou velmi pěkné lesní cesty a dá se zde namotat pěkná trasa, budu muset v budoucnu více využít.

Po hrázi, nyní vypuštěného Komárovského rybníka, mířím zpět k autu, do cíle dnešního putování.

Posledních pár metrů je po silnici, když přiběhnu k autu, u vedlejšího auta stojí dvojice se psem, který si mne přiběhl hned očuchat. Přijíždí další auto, pes se může zbláznit, asi jsou to ty, na které čekají.

Nová Q7, říkám si: „Teď otevřou dveře a pes jim vletí dovnitř“. Ale ne, jen radostně poskakuje na místě.

Z auta na blátivou cestu vystoupí krásná dáma, na nohou svítivě modré Scarpy ( model RIBELLE LD, Lehká bota pro rychlé technické horolezectví, ferraty a náročné turistiky s těžkým batohem ), ostatní už taková klasika, legíny a černá prošívaná péřovka.

Místo pozdravu k čekajícím přátelům prohlásí: „Ty vole, co je to za hnus.“

 

Usměju se a raději rychle nasedám do auta. Možná si říkáte“ To se ani nepřevlíkne?“ Jako, jo, propocené triko bych si rád převlékl a jel domů v suchém, ale to bych si nesměl zapomenout doma. Budu si asi muset udělat nějaký checklist: Co sebou na běh – pak bych snad již nic nezapomněl.

Mám za sebou další velmi vydařený běžecký výlet. Dnes vše klaplo, počasí, pár fotek se povedlo, výkon nebyl špatný, nohy vydržely a boty (Dynafit Ultra 100 ) v kombinaci sněhu a bláta nezklamaly.

proběhnuto a foto: 9.1.2021

autor: Michal Kudrna

odkaz na záznam v app. Strava > strava

 

Vydejte se i vy prozkoumat Český ráj,  je schůdný za každého počasí cool

Trasy a inspiraci najdete zde > Běžecké trasy, jde o rozcestník běžeckých tras, které také můžete využít nejen pro trailové běhání, ale i jako inspiraci pro turistiku. Najdete tam také další trasy v Příhrazských skalách:

Vybrat sporttester

Polar | Suunto

Garmin

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...