Chcete začít běhat? Jděte do toho. Vystartujte teď!

8. 7. 2019

Chcete začít běhat? Jděte do toho. Vystartujte teď!

Začátky u některých sportů jsou velmi náročné na vybavení. Naštěstí k nim běh nepatří, ten je na druhé straně. Začít s běháním je velmi jednoduché. Obujete boty, vezmete si šortky a tričku můžete vyrazit na své první kilometry.

Běhání má pro běžce řadu pozitivních zdravotních přínosů. Časově vás neomezuje, můžete vyběhnout kdykoliv během dne.




Pro běh není potřeba žádné extra speciální vybavení. Nemusíte mít nejlepší běžecké boty, Emil Zátopek běhal ve vojenských pohorkách. Nemusíte mít značkové oblečení nebo špičkový sporttester. Je jen na vás v čem vyběhnete. Oblečení nebo sporttester vás sami o sebe nezrychlí o minutu na kilometru. V novém značkovém oblečení budete dobře vypadat na fotce na Instagramu, ale proč vlastně chcete běhat?

Běhání je úplně pro každého zdravého člověka

Vše má svůj čas. Čím více běhu propadnete, čím více se budete zlepšovat a budete chtít dále růst, tím více budou stoupat nároky na vybavení, ale do úplného začátku to není potřeba. Tam jsou podle mne důležitější jiné věci a nejsou materiální povahy.

V čele stojí motivace a cíl.

Běh patří k levným sportům, ale když začnete jezdit na různé závody, budete více trénovat, budete chtít výkonnostně růst, přijdou i větší výdaje. Něco stojí startovné, náklady na cestu a i vybavení bude postupně něco stát. Už se neobejdete bez sporttesteru, nákup běžeckých bot bude častější, funkční oblečení vám zpříjemní a dovolí celoroční běhání.

Vše přichází postupně. Nejdůležitější je začít.

Z chůze do běhu za 30 dní: tréninkový plán

Neběháte, nesportujete, ale chtěli byste s tím pohnout? Není nic lehčího. Nazujte boty a začněte teď. Zde je pro vás připraven 30 denní program, jak z chůze začít běhat.

Jak jsem začínal já

Možná se v tom také uvidíme, možné ne. Každý jsme jiný, proto i motivace každého z nás je odlišná., přesto bych vás rád inspiroval.

Já jsem začal pravidelně běhat až ve čtyřiceti. Hlavní motivací pro mne byly děti a zdraví. Navíc jsem to vše podpořil prvním velkým cílem.

Děti rostly, já jsem jim chtěl být příkladem. Ukázat jim, že pravidelný pohyb je správný a patří do života. A za druhé, chtěl jsem jim stačit wink Aktualizace po včerejší společném proběhnutí: sakra, už jim zase nestačím, jsou skvělý smile

Hrál jsem rekreačně tenis, ale přesto jsem ještě více potřeboval zlepšit svou fyzičku, nezadýchat se do schodů. A ano, chtěl jsem si i dokázat, že zvládnu nějaký větší cíl, větší challenge. To vše mne motivovalo k pravidelnému běhání. Myslím, že to vše byla pro mne velmi silná motivace začít a vydržet.

Motivaci podpořil můj první větší cíl, kdy jsem se nechal vyhecovat kamarády a přihlásil se na Pražský půlmaraton 2015 . Tím dostalo moje běhání další impuls a časově vymezený cíl, do kterého musím opravdu něco natrénovat.

Z nuly na půlmaraton

Jak jsem psal, hrál jsem tenis, nějakou fyzičku jsem měl, ale uběhnout v kuse pět kilometrů, byl pro začátek docela boj.

Cíl byl náročný, ale reálný. Za pět měsíců se musím dostat z téměř nuly na 21 km. Navíc jsem to nechtěl v Praze odchodit, ale přiblížit se dvou hodinám konečného času na půl maraton.

Neměl jsem tréninkový plán. Trasy jsem si nejdříve projel na kole a změřil je. Neměl jsem sporttester. Oblečení z Lidlu, boty starší reeboky.

Měl jsem změřených několik okruhů od 3 do 9 km. Běhal jsem jak blázen, udýchaný jsem se vracel domů. Nohy bolely. Tváře rudé. Jazyk na triku.

Postupně jsem se začal o běhání více zajímat, číst knihy o běhání a hledat články na internetu. Podle načerpaných zkušeností jsem upravoval své běhání, nerad tomu říkám trénink. Zpomalil jsem.

 

Kde hledat inspiraci? Přečtěte si články:

6 tipů pro jarní knižní inspiraci pro běžce a fitness nadšence

12 běžeckých knih roku 2018

7 audioknih pro sportovce

20 nejlepších sportovních filmů

17 knih o běhání

 

Chceš-li zrychlit, zpomal. A? A zjistil jsem, že toto, co se často píše, funguje, rázem jsem se velice rychle posunul a vydržel běžet déle. Postupně přišlo i samotné zrychlení a zlepšení tempa.

Až se naučíte běhat dostatečně pomalu a pořádně u toho dýchat, samovolně zrychlíte.

Začal jsem být více trpělivý a věděl jsem, že je důležitá pravidelnost. Vyběhnout dvakrát týdně nestačí. Běhal jsem 4-5 týdně a to mi vydrželo.

Výsledky přichází s pravidelným opakováním. Tělo si postupně zvyká na fyzickou zátěž a naučíte se lépe hospodařit s dechem.

Vzdálenosti jsem postupně prodlužoval. Nebudu vás napínat, nakonec vše podařilo, Pražský půlmaraton jsem zvládl ( 2:03 ). V dalších letech se mi povedlo čas stlačit k 1:45, uběhnout maraton pod čtyři hodiny, zvládnout Spartan race nebo ultra, ale to je již jiný příběh. Děti sportují. S dcerou jsem si zaběhl i jeden závodní půlmaraton.

Vše se vyvíjí

Vše se vyvíjí. Stále se snažím překonat sám sebe. Já sám jsem sobě největším soupeřem. Stále se snažím o zlepšení, ale čas není mojí největší prioritou, u mne je to spíše vydržet déle a dostat se výše. Běhám v terénu, vyrážím do hor, chci zvládat ultramaratony.

Vyběhnou na kopec a rozhlédnout se po kraji, to je můj cíl. Mít radost a užívat si přírodu kolem sebe. A stále lepší fyzička je další velmi příjemných benefitem, které mi běh přináší. 

Jasně, že vše měřím. Běhám do schodů, cvičím na TRX a pokouším se o jógu. Snažím se zlepšovat, zrychlovat a neusínat na vařínech. Někdy to dost bolí. Ale musí tam být ta radost, dělat to jen pro zápis v tréninkovém deníku mi nestačí.

Hlavně o víkendu, kdy mám více času, vyrážím na delší výběhy. Trasu plánuji vždy s nějakým výběhem na kopec nebo k nějaké památce. Chci běhat a mít zážitky.

Běh mi umožňuje dělat takovou rychlejší běžeckou turistiku, poznávat nová místa, nové cesty. A závody? Také si rád zazávodím, ale vybírám si teď spíše menší závody a preferuji trail před silnicí.

5 tipů pro začátek běhání

  1. Na začátku všeho je motivace a cíl. První cíl by měl být měřitelný, reálný, ale ne snadný a musí být časově ohraničený.
  2. Důležitá je pravidelnost a trpělivost.
  3. Začněte pomalu – počáteční tempo by mělo být tzv. konverzační. Musíte to udýchat.
  4. Nesoustřeďte se na vybavení a soupeře, soustřeďte se na sebe, užívejte si pohyb.
  5. Studujte, čtěte informace o běhání, inspirujte se.

Ale nejdůležitější ze všeho je začít, nazout boty a vyrazit. Nečekejte na prvního, nečekejte na pondělí. Začněte teď.

TOP10 běžeckých seriálů v ČR

Nejnavštěvovanější, nejoblíbenější, největší. Možná?

Věřím, že svůj závod, svou trať si z nich vybere každý z vás. Silnice, terén, kros, bláto, překážky, pětka, desítka, půlmaraton, maraton i ultra. Ta nabídka je velmi široká a rozmanitá.




Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...