Jaký byl rok 2019

3. 1. 2020

Rok 2019 byl jak na houpačce. Je to vidět i na naběhaných kilometrech za jednotlivé měsíce v roce 2019. Zkrátka něco se povedlo, něco méně, ale i tak nebo právě proto mi zůstala velká motivace pro letošní rok i s výhledem na další roky.

Pro rok 2019 jsem si stanovil hlavní cíl: zdolat sto kilometrovou distanci, což se mi podařilo na Krakonošově stovce, dále už to bylo s cíli horší, stejně tak i se závody. Závodně byl ode mě rok 2019 slabší. I s Krakonošovou stovkou jsem se zúčastnil jen šesti závodů. Najdu samozřejmě i nějaká pozitiva, například jsem objevil kolo a s dcerou proběhl celou Zlatou stezku Českého ráje.

Celkové hodnocení roku 2019 je nějak uprostřed mezi úspěchem a neúspěchem. Jak se tedy celý rok vyvíjel? Začneme trochou statistiky.

Statistiky roku 2019

Hodinky používám pouze na měření běhu a kola, nenosím je stále na ruce, tak jen samostatnou chůzi nemám započítanou.

Při porovnání s rokem 2018 jsem naběhal méně kilometrů, měl jsem i méně nastoupaných metrů. Vše ale doplnilo kolo, kde jsem se z nuly odrazil k tisícovce. A na to, že jsem jezdil jen, jak se říká okolo komína a v Českém ráji,  jsem něco i nastoupal.

Běh Kolo Elev. Gain
rok 2018 2 546 km 0 53 437 m
rok 2019 2 246 km 1 067 km 51 009 m

Údaje jsou podle aplikace Strava, v Garminu mám o pár kilometrů více, celkem 3342 km.

aktivity po měsících, zdroj: Garmin Connect

Jak šel rok 2019

Hlavní cíl roku 2019 jsem si stanovil Krakonošovu stovku, mou první stovku. Červnový termín představoval dobrý časový interval pro trénink.

Z mého pohledu se leden až březen vyvíjeli dobře. Kilometry přibývaly. Na duben a květen byly naplánované kopce, hory. V dubnu mi bohužel práce neumožnila více cestovat a v květnu přišlo zranění.

Asi jsem to vše v dubnu moc honil, bez řádné regenerace a odpočinku a odnesl to kotník, později zazlobila i achilovka. Naštěstí pěkné počasí a blížící se stovka mi dodali energii a inspiraci. Začal jsem jezdit na kole. Mám sice jen starší trekové, ale i tak jsem se za květen párkrát parádně svezl. Což jsem ještě několikrát během léta zopakoval.

Kolu se chci v letošním roce více věnovat a zařadit ho do svého sportování jako plnohodnotnou součást mého sportovního mixu.

V červnu jsem už měl plnou hlavu Krkonoš a Krakonošovi stovky. Zvládl jsem to. Sice v jiném čase, než jsem si představoval, ale při dnešním ohlédnutí zpět, převládá ve mě jen a jen spokojenost.

Je to první stovka, překonaný limit!

Kompletní můj krkonošský příběh si přečtěte v článku: 

Dobrodružství s Krakonošem a tetřevem – Krakonošova 100

V průběhu prázdnin se zrodil další velký plán. Přeběhnout celou Zlatou stezku Českého ráje, která začíná v Jičíně, klikatí se různě Českým rájem a po 120 km končí v Mladé Boleslavi. Původní myšlenka byla přeběhnout ji najednou, jako ultra, v rámci jednoho víkendu, ale přidala se ke mně dcera, tak se vše naplánovalo jako běhací dovolená, do které jsme zapojili další členy naší rodiny.

Akce to byla zdařilá, celý report z putování po Českém ráji najdete zde: Trail run trip po Zlaté stezce Českého ráje

Cíl zdolat Zlatou stezku najednou ve mně zůstal, že by někdy letos v červenci? Uvidím, mám to stále na seznamu.

Konec léta a počátek podzimu byl konečně trochu závodní. Letos jsem nějak nechytl tzv. závodní slinu. Nebyla chuť, necítil jsem výkonnost, stále mě něco bolelo, někdy se mi zase nechtělo za cestování a startovné utrácet. A tak to nakonec vyšlo jen na čtyři závodní starty, zde jsou reporty:

Maraton Českým rájem 2019

Běh Městem 2019

Horská výzva – Krkonoše 2019

Janovských 11a19, v cíli, ale bez medaile

 Na konci sezony jsem se ještě jednou hecnul a vydal se na tradiční Velkou kunratickou. A bylo to skvělá volba. Sice jen 3,2 km, ale musí vyšplhat na bájný Hrádek a několikrát přebrodit potok, navíc ten závod má skvělou tradici a atmosféru. Jsem rád, že jsem se do Kunratic vydal, zase nová zkušenost. 

Report ze závodu zde: Velká kunratická 2019

Co bude dál

S přelomem roku vždy něco končí a něco nového začíná. Je to období plánování a stanovování si nových cílů. Správné nastavení cílů je dobré pro motivaci. Kam letos vyrazím, ještě ladím a rozmýšlím, ale určitě bych rád v roce 2020 zvládl více závodů. Jeden bude určitě nějaké ultra, ostatní budu směřovat do terénu, do lesa, do hor.

Chci naběhat 3000 km a rád bych k tomu přidal i stejnou porci na kole. K tomu si musím přidat, aby to tělo vydrželo, spoustu dalšího cvičení ( jóga, válec, TRX ) a regenerace. Snažím se změnit i nějaké věci v pracovním životě, tak snad vyjde i nějaký volný čas na plavání.

Velkým úkolem pro rok 2020 je sestavit tréninkový plán a začít se hýbat trochu plánovaně, aby se dostavil i nějaký posun ve výkonnosti. A samozřejmě platí: chci co nejvíce do hor a do kopců.

Já se loučil s koncem roku s rýmičkou, která mi nedovolila mezi svátky běhat, a když jsem nakonec vyběhl na poslední výběh roku 2019, skončil jsem na zemi. Pád ve městě, mezi lidmi. Naštěstí jen odřeniny a roztržené tričko. Tak jsem si to snad vše již vybral.

Věřím, že rok 2020 bude skvělý.

Přeji i vám Skvělý rok 2020, zvládněte vše to, co jste si vysnili a užívejte si to ve zdraví a štěstí.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...