Jaký byl rok 2019

3. 1. 2020

Rok 2019 byl jak na houpačce. Je to vidět i na naběhaných kilometrech za jednotlivé měsíce v roce 2019. Zkrátka něco se povedlo, něco méně, ale i tak nebo právě proto mi zůstala velká motivace pro letošní rok i s výhledem na další roky.

Pro rok 2019 jsem si stanovil hlavní cíl: zdolat sto kilometrovou distanci, což se mi podařilo na Krakonošově stovce, dále už to bylo s cíli horší, stejně tak i se závody. Závodně byl ode mě rok 2019 slabší. I s Krakonošovou stovkou jsem se zúčastnil jen šesti závodů. Najdu samozřejmě i nějaká pozitiva, například jsem objevil kolo a s dcerou proběhl celou Zlatou stezku Českého ráje.

Celkové hodnocení roku 2019 je nějak uprostřed mezi úspěchem a neúspěchem. Jak se tedy celý rok vyvíjel? Začneme trochou statistiky.

Statistiky roku 2019

Hodinky používám pouze na měření běhu a kola, nenosím je stále na ruce, tak jen samostatnou chůzi nemám započítanou.

Při porovnání s rokem 2018 jsem naběhal méně kilometrů, měl jsem i méně nastoupaných metrů. Vše ale doplnilo kolo, kde jsem se z nuly odrazil k tisícovce. A na to, že jsem jezdil jen, jak se říká okolo komína a v Českém ráji,  jsem něco i nastoupal.

Běh Kolo Elev. Gain
rok 2018 2 546 km 0 53 437 m
rok 2019 2 246 km 1 067 km 51 009 m

Údaje jsou podle aplikace Strava, v Garminu mám o pár kilometrů více, celkem 3342 km.

aktivity po měsících, zdroj: Garmin Connect

Jak šel rok 2019

Hlavní cíl roku 2019 jsem si stanovil Krakonošovu stovku, mou první stovku. Červnový termín představoval dobrý časový interval pro trénink.

Z mého pohledu se leden až březen vyvíjeli dobře. Kilometry přibývaly. Na duben a květen byly naplánované kopce, hory. V dubnu mi bohužel práce neumožnila více cestovat a v květnu přišlo zranění.

Asi jsem to vše v dubnu moc honil, bez řádné regenerace a odpočinku a odnesl to kotník, později zazlobila i achilovka. Naštěstí pěkné počasí a blížící se stovka mi dodali energii a inspiraci. Začal jsem jezdit na kole. Mám sice jen starší trekové, ale i tak jsem se za květen párkrát parádně svezl. Což jsem ještě několikrát během léta zopakoval.

Kolu se chci v letošním roce více věnovat a zařadit ho do svého sportování jako plnohodnotnou součást mého sportovního mixu.

V červnu jsem už měl plnou hlavu Krkonoš a Krakonošovi stovky. Zvládl jsem to. Sice v jiném čase, než jsem si představoval, ale při dnešním ohlédnutí zpět, převládá ve mě jen a jen spokojenost.

Je to první stovka, překonaný limit!

Kompletní můj krkonošský příběh si přečtěte v článku: 

Dobrodružství s Krakonošem a tetřevem – Krakonošova 100

V průběhu prázdnin se zrodil další velký plán. Přeběhnout celou Zlatou stezku Českého ráje, která začíná v Jičíně, klikatí se různě Českým rájem a po 120 km končí v Mladé Boleslavi. Původní myšlenka byla přeběhnout ji najednou, jako ultra, v rámci jednoho víkendu, ale přidala se ke mně dcera, tak se vše naplánovalo jako běhací dovolená, do které jsme zapojili další členy naší rodiny.

Akce to byla zdařilá, celý report z putování po Českém ráji najdete zde: Trail run trip po Zlaté stezce Českého ráje

Cíl zdolat Zlatou stezku najednou ve mně zůstal, že by někdy letos v červenci? Uvidím, mám to stále na seznamu.

Konec léta a počátek podzimu byl konečně trochu závodní. Letos jsem nějak nechytl tzv. závodní slinu. Nebyla chuť, necítil jsem výkonnost, stále mě něco bolelo, někdy se mi zase nechtělo za cestování a startovné utrácet. A tak to nakonec vyšlo jen na čtyři závodní starty, zde jsou reporty:

Maraton Českým rájem 2019

Běh Městem 2019

Horská výzva – Krkonoše 2019

Janovských 11a19, v cíli, ale bez medaile

 Na konci sezony jsem se ještě jednou hecnul a vydal se na tradiční Velkou kunratickou. A bylo to skvělá volba. Sice jen 3,2 km, ale musí vyšplhat na bájný Hrádek a několikrát přebrodit potok, navíc ten závod má skvělou tradici a atmosféru. Jsem rád, že jsem se do Kunratic vydal, zase nová zkušenost. 

Report ze závodu zde: Velká kunratická 2019

Co bude dál

S přelomem roku vždy něco končí a něco nového začíná. Je to období plánování a stanovování si nových cílů. Správné nastavení cílů je dobré pro motivaci. Kam letos vyrazím, ještě ladím a rozmýšlím, ale určitě bych rád v roce 2020 zvládl více závodů. Jeden bude určitě nějaké ultra, ostatní budu směřovat do terénu, do lesa, do hor.

Chci naběhat 3000 km a rád bych k tomu přidal i stejnou porci na kole. K tomu si musím přidat, aby to tělo vydrželo, spoustu dalšího cvičení ( jóga, válec, TRX ) a regenerace. Snažím se změnit i nějaké věci v pracovním životě, tak snad vyjde i nějaký volný čas na plavání.

Velkým úkolem pro rok 2020 je sestavit tréninkový plán a začít se hýbat trochu plánovaně, aby se dostavil i nějaký posun ve výkonnosti. A samozřejmě platí: chci co nejvíce do hor a do kopců.

Já se loučil s koncem roku s rýmičkou, která mi nedovolila mezi svátky běhat, a když jsem nakonec vyběhl na poslední výběh roku 2019, skončil jsem na zemi. Pád ve městě, mezi lidmi. Naštěstí jen odřeniny a roztržené tričko. Tak jsem si to snad vše již vybral.

Věřím, že rok 2020 bude skvělý.

Přeji i vám Skvělý rok 2020, zvládněte vše to, co jste si vysnili a užívejte si to ve zdraví a štěstí.

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

  • Vital-praha.cz
  • triexpert.cz
  • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

  • Kolik místa máte k dispozici?
  • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
  • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
  • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
  • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít